Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přehřívání notebooku u 3D her [VYŘEŠENO]  (Přečteno 11523 krát)

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Přehřívání notebooku u 3D her [VYŘEŠENO]
« kdy: 22 Ledna 2014, 15:28:16 »
Dobrý den,
stáhl jsem si hru Nexuiz a zjistil jsem že se mi asi po dvou minutách PC přehřeje a FPS mi klesají až pod hratelné minimum. Nevím, jak změřit teplotu GPU, ale takhle mi na Windows 8 FPS neklesaly ani po hodině+ Crysis 3 . Systém mám uložený na SSD a jeho teplota je asi 2x tak vysoká než u druhého "klasického" HDD. O něco méně, ale stejně dost se mi přehřívá i Minecraft a podobné aplikace. Máte nějaké nápady? Na wiki je napsáno, že moje GPU by neměla být ani podporována a celkově mají AMD horší ovladače pro linux, ne? Děkuji za odpovědi.

Používám:
Ubuntu 13.10 (64-bit)
AMD Radeon HD 8750m
Svobodné ovladače: X.Org X server -- AMD/ATI display driver wrapper
« Poslední změna: 24 Ledna 2014, 23:58:58 od OndrejTom »

BudweiserCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
  • http://a320.phobos.apple.com/us/r1000/082/Purple/f
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2014, 15:49:06 »
a) Hraješ to přes wine nebo nativně?
b) Na "widlích" se ti ta hra sekala
c) zkoušel si toto? - http://support.amd.com/en-us/download

Ohlaš výsledky :)
Počítač: intel core i7-3770, GTX 680, 8GB DDR3, Win 7 Pro
Cestovní a testovací brambora: HP 2540p, Arch linux Xfce, Win 7 Pro (Intel Grafické Ovladače na linux jsou velice dobré)
The best solution to a problem is ussually the essiest one -GLaDOS

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2014, 17:10:35 »
Hru Nexuiz jsem stáhnul z Centrum softwaru pro Ubuntu... tudíž hraju linuxovou (deb) verzi. Na Win jsem tuto hru nehrál, ale i mnohem graficky náročnější hry (Battlefield 3, Medal of Honor: Warfighter, Crysis 3) se mi nesekaly (měl jsem 30-60 fps) a počítač se mi na takovou teplotu musel zahřát tak po několika hodinách hraní, ale ani pak mi FPS neklesly z 60 na 10 :(.

EDIT: Nesvobodné ovladače jsem zkoušel a myslím, že je to tragédie... delší start PC, po probuzení z režimu spánku grafické prostředí zamrzne, po spuštění černá obrazovka... Mám spíše horší něž lepší pocity...
« Poslední změna: 22 Ledna 2014, 17:12:42 od OndrejTom »

Rover623

Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2014, 18:17:29 »
Můžeš sem dát výpis z
Kód: [Vybrat]
lspci podle mě tam máš přepínatelnou grafiku

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #4 kdy: 22 Ledna 2014, 21:22:54 »
Kód: [Vybrat]
ondra@HP-Envy6-1255ec:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM77 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 RAID bus controller: Intel Corporation 82801 Mobile SATA Controller [RAID mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8670A/8670M/8750M]
07:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5289 (rev 01)
07:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)
08:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 (rev c4)

Zdá se, že vidí obě grafiky, ale nejspíš používá tu první. V Nastavení systému/Podrobnosti sice také vypisuje Intel HD, ale to prý jen že je řazená jako 1. na seznamu.

Jinak, když jsem tam měl nesvobodné ovladače, tak když jsem Catalystem přepnul na AMD, PC startoval +/- stejně rychle (15-17s). Při zapnuté Intel HD startoval asi 1.5 minuty.

Rover623

Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2014, 00:11:59 »
Takže je to přesně jak jsem si myslel. Máš přepínatelnou grafiku a teď ty špatné zprávy. Nízký počet FPS ve hrách je způsoben tím, že systém používá jako výchozí grafiku ten Intel. Počítač se ti nepřehřívá, jen má ta grafika nízký výkon.

Přepínání u grafik AMD zajišťuje ovladač od výrobce, tedy Catalyst. Funguje to, no řekněme velmi podivně a neobejde se to bez restartu X serveru. Přepnutí se ti evidentně provede, ale to co považuješ za start systému, je pouze restart X (proto to trvá tak krátce, jen jádro bootuje na klasickém disku kolem půl minuty).

Tvoje grafika je podporována, ale pořádně funguje až s posledním ovladačem, který je na stránkách AMD označen jako BETA. Buď si manuálně nainstaluj ovladač ze stránek AMD, návod je tady http://wiki.ubuntu.cz/grafick%C3%A9_karty_ati#ru%C4%8Dn%C3%AD_instalace_catalystfglrx_ovlada%C4%8De nebo použij tento repozitář
Kód: [Vybrat]
ppa:ubuntu-x-swat/x-updates a aktualizuj si stávající Catalyst.

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2014, 00:39:18 »
Děkuji za odpověď, ale Catalyst nainstalovaný nemám. Nejspíše ty svobodné ovladače Catalyst nemají. A co se týče toho přehřívání, tak si myslím že se opravdu přehřívá. Nejprve mám FPS v pořádku (hra jde plynule). Začne hodně pracovat větrák. Po asi minutě mi v pravidelných intervalech padají FPS na nehratelnou úroveň a poté zase stoupají. Po několika minutách FPS klesnou permanentně a je problém trefit se do něčeho myší v menu hry. A navíc se notebook zahřeje tak, že dotek ze spodní strany je VELICE nepříjemný a pálí.

Každopádně doufám, že ovladače od AMD pro Mir (nebo co se chystá Canonical použít) dopadnou lépe než ty stávající. Kvalitou se s těmi Win ovladači nemohou rovnat, ale to je nad slunce jasné, že kluci od AMD budou ovladače domakávat na svoji hlavní výdělkovou platformu. Lidé si kupují nové grafické karty kvůli hrám -> budeme dělat ovladače pro Win... na linux kašleme.. tam dosud jedou na prastarém X-Serveru a nikdo pod Linuxem hry nehraje, tak proč by si kupoval novou grafickou kartu. No, možná to vidím moc pesimisticky...
Takže děkuji za odpovědi, ale není třeba nějaký způsob, jak jednu grafiku vypnout natrvalo? Třeba přes BIOS? Co si o tom myslíte?
Děkuji

Rover623

Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #7 kdy: 23 Ledna 2014, 02:20:47 »
Pokud se notebook zahřívá, tak je to pravděpodobně způsobeno velkou zátěží té integrované karty (Intel). Pak je ovšem špatně vyřešeno chlazení procesoru, kdy to prostě pod zátěží chlazení neutáhne (velice neslavně jsou na tom některá Lenova a v poslední době snad všechna HP).

Svobodný ovladač Radeon, tuhle kartu nepodporuje a má s ní velmi mizerný výkon (nehledě na absenci řízení spotřeby). Jenže bez Catalystu jede ten notebook vlastně "Intel GK only", ta grafika od AMD se vůbec nepoužívá. Jádro ji sice vidí a natáhne pro ni i ovladač, ale X server veškeré výpočty stejně směřuje na ten Intel.

U některých notebooků byla možnost v BIOSu zvolit si primární grafiku a tu druhou tak vlastně vypnout. Jenže to se model o modelu odlišuje, bude nutné nahlédnout do BIOSu jestli to tam je. Někde jsem to také řešil zakázáním ovladače Intelu, kdy potom systém vše směřoval ven přes druhou grafiku, ale častěji to spíš končilo nenaběhnutím X.

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #8 kdy: 23 Ledna 2014, 12:28:38 »
Tak děkuji. Zkusím ty beta ovladače.

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #9 kdy: 23 Ledna 2014, 13:57:10 »
Takže přináším zprávy...

Soubor .run jsem stáhl tady : http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/latest-linux-beta-driver.aspx
Tady je proces kompilování/buildnutí (nevím, co přesně to dělá :-)):
Kód: [Vybrat]
ondra@HP-Envy6-1255ec:~$ sudo sh '/home/ondra/amd-catalyst-13.11-betaV9.95-linux-x86.x86_64.run' --buildpkg Ubuntu/saucy
Created directory fglrx-install.OxixHm
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing AMD Catalyst(TM) Proprietary Driver-13.25.18...
=====================================================================
 AMD Catalyst(TM) Proprietary Driver Installer/Packager
=====================================================================
Generating package: Ubuntu/saucy
Package /home/ondra/fglrx_13.250-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
P




















 ackage /home/ondra/fglrx-dev_13.250-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Package /home/ondra/fglrx-amdcccle_13.250-0ubuntu1_amd64.deb has been successfully generated
Removing temporary directory: fglrx-install.OxixHm

Poté jsem zadal :
Kód: [Vybrat]
ondra@HP-Envy6-1255ec:~$ sudo dpkg -i fglrx*.deb
Vybírám dosud nevybraný balík fglrx-amdcccle.
(Čtu databázi … nyní je nainstalováno 236644 souborů a adresářů.)
Rozbaluji fglrx-amdcccle (z fglrx-amdcccle_13.250-0ubuntu1_amd64.deb) …
Vybírám dosud nevybraný balík fglrx-dev.
Rozbaluji fglrx-dev (z fglrx-dev_13.250-0ubuntu1_amd64.deb) …
Vybírám dosud nevybraný balík fglrx.
Rozbaluji fglrx (z fglrx_13.250-0ubuntu1_amd64.deb) …
dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku fglrx:
 fglrx závisí na dkms; avšak:
  Balík dkms není nainstalován.

dpkg: chyba při zpracovávání fglrx (--install):
 problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované
dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku fglrx-amdcccle:
 fglrx-amdcccle závisí na fglrx; avšak:
  Balík fglrx zatím není zkonfigurován.

dpkg: chyba při zpracovávání fglrx-amdcccle (--install):
 problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované
dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku fglrx-dev:
 fglrx-dev závisí na fglrx; avšak:
  Balík fglrx zatím není zkonfigurován.

dpkg: chyba při zpracovávání fglrx-dev (--install):
 problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované
Zpracování spouštěčů pro balík ureadahead …
ureadahead will be reprofiled on next reboot
Při zpracování nastaly chyby:
 fglrx
 fglrx-amdcccle
 fglrx-dev

Restartoval jsem PC a Ubuntu mi hlásí nějakou chybu. Tak otevřu Centrum Softwaru a dám opravit. Instalace se po opravě zdaří.

Ovšem nejde otevřít Catalyst. Spravím to příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gksuRestartuji a.... No, srovnalo mi to ikony na ploše a po uspání do režimu spánku a následném probuzení PC zamrzne.

Každopádně Hra už se nepřehřívá :)

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #10 kdy: 23 Ledna 2014, 16:15:00 »
ano bývají problémy se spánkem kvuli špatné reinicializaci grafiky myslím že jediné řešení je zatím neuspávat

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #11 kdy: 23 Ledna 2014, 16:30:52 »
Nemá zkušenosti s AMD ale nebylo by lepší použít to PPA?

Nepo... se to při další aktualizaci jádra tak jak tomu bylo u ručních instalacích Nvidie?

A pak kdo má stále kontrolovat nové verze ručně...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #12 kdy: 23 Ledna 2014, 16:51:29 »
neznám žádné PPa s amd ovladači
ano po... se to při aktualizaci jádra
a pozor jedna z těch nových beta (13.2 něco) verzí měla nějaký bug a nešla nainstalovat ale možná už to spravili

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #13 kdy: 23 Ledna 2014, 17:02:55 »
hehe, rad bych uvedl na pravou miru jednu vec:

to ze je nejaky program primitivnejsi nez jiny jeste neznamena, ze ma mensi naroky na resources :)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #14 kdy: 23 Ledna 2014, 19:25:31 »
Omlouvám se za blbou otázku, ale co je prosím PPA? :)

jmp

  • Host
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #15 kdy: 23 Ledna 2014, 20:10:51 »
hmm
ppa ubuntu a první hit na googlu je https://launchpad.net/ubuntu/+ppas

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #16 kdy: 23 Ledna 2014, 22:14:26 »
sry, já zadal PPA a vypadlo mi tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/PPA... Teď ale koukám že je to tam taky... no každopádně děkuji za odkaz :) Já myslel že to má něco společného s grafikou

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #17 kdy: 24 Ledna 2014, 00:29:58 »
A jestli se můžu zeptat na váš názor, dočká se linux někdy přepínatelné grafiky jako na windows? Myslím tím plynulý přechod bez restartu, zablikání apod. Teď když přichází ty next-gen grafické servery, tak by to mohlo býti možné, ne?

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #18 kdy: 24 Ledna 2014, 01:27:00 »
linux to uz ma, resp. xrandr to umi

Kód: [Vybrat]
> xrandr --listproviders
Providers: number : 2
Provider 0: id: 0x8c cap: 0xb, Source Output, Sink Output, Sink Offload crtcs: 3 outputs: 3 associated providers: 0 name:Intel
Provider 1: id: 0x66 cap: 0x7, Source Output, Sink Output, Source Offload crtcs: 2 outputs: 5 associated providers: 0 name:nouveau

^^ nepotrebujes instalovat vubec nic, viz man man xrandr

Kód: [Vybrat]
       --setprovideroutputsource provider source
              Set source as the source of display output images for provider.  This is only possible if source and provider have the Source Output and Sink Output capabilities, respectively.

       --setprovideroffloadsink provider sink
              Set provider as a render offload device for sink.  This is only possible if provider and sink have the Source Offload and Sink Offload capabilities, respectively.
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #19 kdy: 24 Ledna 2014, 10:34:03 »
linux to uz ma, resp. xrandr to umi

Ale tady je situace jiná, on má Intel s AMD/ATI grafikou a ne Nvidii kde je situace podle mě o poznání lepší.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #20 kdy: 24 Ledna 2014, 12:47:35 »
linux to uz ma, resp. xrandr to umi

Ale tady je situace jiná, on má Intel s AMD/ATI grafikou a ne Nvidii kde je situace podle mě o poznání lepší.

nene, to se netyka nvidia/amd .. to se tyka xrandr 1.4 a jeho ficur ;) .. schvalne dej vystup (tazatel) z:

xrandr --listproviders
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her
« Odpověď #21 kdy: 24 Ledna 2014, 14:32:59 »
Divné.... tohle mi to vyhodilo  :o
Kód: [Vybrat]
ondra@HP-Envy6-1255ec:~$ xrandr --listproviders
Providers: number : 1
Provider 0: id: 0x46 cap: 0xb, Source Output, Sink Output, Sink Offload crtcs: 3 outputs: 4 associated providers: 0 name:Intel
A to mám zapnutou AMD.... buď to nechápu, nebo je tady něco špatně :)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Přehřívání notebooku u 3D her [VYŘEŠENO]
« Odpověď #22 kdy: 25 Ledna 2014, 10:12:56 »
Jak tedy probíhá teď to přepínání grafik Intel/AMD?
Je to jako u Intel/Nvidia kdy mohu využívat obě grafiky současně a to každou na něco jiného?
http://ubuntuone.com/5K2U8IP2p1uuPGwSZk6tOV

Pokud ti to nebude vadit OndrejTom tak jestli to je klikací cestou můžeš ukázat screen, nebo popis.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Přehřívání notebooku u 3D her [VYŘEŠENO]
« Odpověď #23 kdy: 25 Ledna 2014, 18:44:04 »
Stáhnou se a nainstalují nesvobodné ovladače:
1) Pomocí příkazové řádky

Stažení a instalace se provede pomocí příkazu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress
Po dokončení je nutné restartovat PC. Po restartu otevřít Catalyst Control Center, ale jako správce! Pokud otevřete klasický, grafiku nepřepnete (odzkoušeno).



Pokud vám Catalyst nejde otevřít => kliknete na ikonu, zadáte heslo a nic se nestane (mě se to stalo 2x), zkuste příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gksupro dodatečnou instalaci Catalystu a znovu restartujte PC.

2) Pomocí ručního stažení a instalace

Nejprve stáhnout ovladač ze stránek amd.com -> DRIVERS+SUPPORT -> LATEST AMD GPU DRIVERS -> Latest Linux Beta Driver
Je zde i tabulka, jestli je tato verze ovladače podporuje vaše GPU
Poznámka: Stáhne se jako .zip, takže někam extrahovat (je k tomu potřeba nějaká program, třeba 7zip). Vyextrahuje se soubor s příponou .run, který musíme (nevím, jak se tomu přesně říká) buildnout (sestavit instalaci .deb)

Nejprve se do příkazové řádky napíše:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install dh-make dh-modaliases execstack libc6-i386 lib32gcc1 linux-headers-generic libqtgui4To jsou přípravné kroky pro instalaci.

Pokud je v PC přítomna starší verze Catalystu, odebere se příkazem:
Kód: [Vybrat]
udo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev* xorg-driver-fglrx
Instalace se sestaví takto: do terminálu se napíše "sh ", otevře se složka se staženým .run souborem a přetáhne se do terminálu. Za to napíšeme " --buildpkg Ubuntu/verze_ubuntu".
Poznámka: Výrazem verze_ubuntu se myslí používaná verze, pro kterou se sestavuje. S tím sem měl problém... zkoušel jsem 13.10 -> error, 13_10 -> error, nakonec jsem napsal "saucy" a proběhlo to.

Takže to bude vypadat asi takto:
Kód: [Vybrat]
sh amd-driver-installer-X-Y-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/verze_ubuntu
Sestavování bude chvilku trvat a nakonec se do složky se souborem .run vytvoří několik .deb balíčků.
Ty se nainstalují příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i fglrx*.deb
Restartuje se PC. Pokud nejde Catalyst (správce) otevřít, použije se stejný příkaz jako u možnosti 1:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gksuRestart PC.

Ověření, zda vše proběhlo správně:
Pokud otevřete Nastavení systému -> Software a Aktualizace -> Dodatečné ovladače, mělo by být ukázáno, že používáte pro grafiku AMD/ATI nesvobodný ovladač.


Přepínání grafik:
Jako výchozí grafika se nastaví AMD, to můžeme zkontrolovat: Nastavení systému -> Podrobnosti. Jako grafika se zobrazí AMD


Na intel (a případně zpátky) přejdeme pomocí otevření Catalyst Control Center (správce) -> Přepínatelná Grafika:


Označíme grafiku, kterou chceme používat a poté použít. Objeví se hláška pro restart systému:


Po restartu si opět můžeme zkontrolovat, zda se nám grafika přepnula:



Zdroje:
http://wiki.ubuntu.cz/grafick%C3%A9_karty_ati#ru%C4%8Dn%C3%AD_instalace_catalystfglrx_ovlada%C4%8De
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=70093.0
http://rudrageek.com/linux-now-supports-hybrid-graphics-systems-ubuntu-13-10/

Obrázky jsou na:
http://www.imagehosting.cz/

Osobně jsem zkoušel oba postupy a oba fungovaly.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Přehřívání notebooku u 3D her [VYŘEŠENO]
« Odpověď #24 kdy: 25 Ledna 2014, 23:26:31 »
Super +K
Naházíme to na Wiki aby to pomohlo i ostatním. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.