Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Xubuntu na IBM T43  (Přečteno 4450 krát)

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Xubuntu na IBM T43
« kdy: 06 Května 2014, 10:46:19 »
Zdravim
Rad bych touto cestou pozadal Vas,zkusenejsi uzivatele o drobnou pomoc
Nainstaloval sem si posledni LTS Xubuntu na svuj IBM T43 a potreboval bych nastavit nekolik veci,ktere semi nedari.
Projizdel sem ruzne weby typu thinkwiki ale moc moudrej z toho nejsem
Takze potreboval bych zprovoznit tyto veci:

Aktivni ochrana hdd
Specialni klavesy Fn
Hibernaci
Hotwsap na ultrabay

Predem dekuji za jakekoliv rady

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #1 kdy: 08 Května 2014, 05:13:53 »
Ochrana hdd : http://jope.eu/ubuntu-tips-and-tricks/hdaps-guide-tp-smapi-guide-2/ sice je to napsané pro Lenovo, ale snad to rozchodíš.

Klávesy : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=64181.msg457258#msg457258

Hibernace : http://gdhnotes.blogspot.cz/2012/05/unity-nenabizi-hibernaci-tak-mu.html

Hotswap : netuším, kdybych to nehodil do Googlu, ani nevím, co to je  :D


edit : tak jsem koukal na thinkwiki na ten hotswap a mají tam vytvořený script, takže pokud ovládáš angličtinu, nebude s tím problém. Kdyžtak napiš, čemu konkrétně nerozumíš.
« Poslední změna: 08 Května 2014, 06:07:30 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2014, 14:46:28 »
Diky moc za odpoved

Hdd nefunguje - nainstaluji vse co je v odkazu uvedeno,ale zkratka se to nespusti.Hdaps-utils mi nainstalovat nesly,ale predpokladam ze to je jen pro zobrazeni funkcnosti.

Hibernace - 100% :)

Klavesy - funguji jen 2 :) - prepinani displeje a bezdratovych siti - zhasinani obrazovky,rezim spanku,hibernace a zoom nejdou

Ultrabay - nemuzu se dostat uz pres prvni cast - pochopil sem ze v ceste "/etc/udev/rules.d/" musim vytvorit soubor "50-thinkpad-ultrabay.rules" s obsahem jenz je tam popsan
Pak "Then ensure it has the right permissions" - coz je zjisteni nejakych opravneni - a to kdyz zadam do terminalu tak "Operace neni povolena"
V dalsim kroku vytvorit ten zmineny script a umistit ho

Zatim budu zkouset dal a dam vedet.Privitam pripadne jakekoliv dalsi rady

edit:Tak hdaps-utils pry nejsou vubec pro ubuntu 14.04...
« Poslední změna: 08 Května 2014, 17:58:35 od Thomino »

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2014, 18:51:48 »
Tak k těm fn klávesám : na podsvícení zkus přidat ještě GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor" zoom a uspávání pomocí fn kláves snad rozlouskne někdo jiný. Co se týče HDAPS, budeš muset hledat, jak jsi psal. Můj notes to nepodporuje, takže nemůžu říct konkrétní řešení. Třeba ještě někdo poradí.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2014, 18:54:22 »
Jj prozatim moc dik :)

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2014, 20:24:50 »
Privitam jakekoliv dalsi poznatky o provozu xubuntu na T43 nejen ohledne vyse zminenych temat :)

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #6 kdy: 11 Května 2014, 23:06:18 »
Hlasim dalsi drobny pokrok ohledne ochrany disku.Jiz se mi podarilo nainstalovat hdaps-utils nicmene semi je nedari zapnout pri rebootu.Nevi nekdo jak na to ? Uz jsem jen kousek od cile :)

PS Hdaps-utils jsem nainstaloval tak ze sem "downgradoval" na predchozi LTS Xubuntu.Vzhledem k faktu ze pro aktualni 14.04 tyto nejsou,nezbyva nic jineho.Nebo cekat az (a jestli) vyjdou i pro 14.04 :)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #7 kdy: 12 Května 2014, 05:39:06 »
Hlasim dalsi drobny pokrok ohledne ochrany disku.Jiz se mi podarilo nainstalovat hdaps-utils nicmene semi je nedari zapnout pri rebootu.Nevi nekdo jak na to ? Uz jsem jen kousek od cile :)

PS Hdaps-utils jsem nainstaloval tak ze sem "downgradoval" na predchozi LTS Xubuntu.Vzhledem k faktu ze pro aktualni 14.04 tyto nejsou,nezbyva nic jineho.Nebo cekat az (a jestli) vyjdou i pro 14.04 :)

Nevím, jestli jsem to správně pochopil, ale chceš aby se  hdaps-utils spouštělo při startu ? Pokud ano, stačí přidat do aplikací po spuštění příkaz
Kód: [Vybrat]
hdaps-utils http://4.bp.blogspot.com/-rKLsOwiFuCk/UJKGm_QIXBI/AAAAAAAALgg/leHrAs8RO8k/s1600/xubuntu-startup.png
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #8 kdy: 12 Května 2014, 16:15:59 »
HDAPS vyreseno:)
Tak sem to konecne rozbehl a vse funguje jak ma.Diky martyjovi za jeho odkaz a pridavam strucny navod jak jsem postupoval

Zdroje
http://jope.eu/ubuntu-tips-and-tricks/hdaps-guide-tp-smapi-guide-2/
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=25756.50

1)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-add-repository ppa:jonasped/ppa
2)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install tp-smapi-dkms
3)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install hdapsd
4)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install hdaps-utils
po tomto kroku jsem resetoval pc

5)
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/hdapsd stop
6)
ve slozce /etc/default/ otevreme jako root, soubor hdapsd
Kód: [Vybrat]
sudo "vas textovy editor" hdapsda zmenime " FORCEENABLE="no" " na " FORCEENABLE="yes" "
dale zkontrolujeme zda je u polozky " DISK="sda" ",pokud ne, zmenime na sda a pripadne muzeme u " SENSITIVITY=15 " zmenit citlivost - defaultnich 15 bude ale idealnich,jinak cim mensi cislo tim vetsi citlivost

7)
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/hdapsd start
Po tomto kroku uz byste meli slyset ono zname "cvakani" , ktere signalizuje praci HDAPS
Pak uz staci pridat applet do panelu a jeto :)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #9 kdy: 12 Května 2014, 16:21:11 »
Výborně, mám radost. K+ za to žes to nevzdal.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #10 kdy: 12 Května 2014, 17:23:25 »
Diky za podporu, jeste mrknu na ty klavesy a hotswap a bude to 100% :)

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #11 kdy: 15 Května 2014, 17:04:23 »
Zdravim opet
Tak sem narazil na drobnejsi problem a to nepravidelne zamrzani celeho systemu - zkratka zustane vsecko "viset" i kurzor a hotovo.narazil sem na info ze to muze zpusobovat kompozitor ci apport ale po vypnuti obou se zamrznuti objevilo znovu.Ma nekdo nejakou radu ? Diky

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #12 kdy: 18 Května 2014, 12:29:22 »
Tak jsem zjistil ze k tomu zasekavani (kdy nereaguje absolutne nic,nejde ani prepnout do konzole), dochazi kdyz se zmeni napajeni -> zkratka kdyz notebook vypojim z el. a jedu na baterku ci naopak.Nesetkal se s tim nekdo ? Nebo nema nekdo nejaky tip cim by to mohlo byt,pripadne kde najdu nejaky log kde bych mohl patrat po pricine ? Diky :)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #13 kdy: 18 Května 2014, 14:43:14 »
Tak jsem zjistil ze k tomu zasekavani (kdy nereaguje absolutne nic,nejde ani prepnout do konzole), dochazi kdyz se zmeni napajeni -> zkratka kdyz notebook vypojim z el. a jedu na baterku ci naopak.Nesetkal se s tim nekdo ? Nebo nema nekdo nejaky tip cim by to mohlo byt,pripadne kde najdu nejaky log kde bych mohl patrat po pricine ? Diky :)

Nejlepší asi bude kouknout na
Kód: [Vybrat]
/var/log/syslog a tady je přehled ostatních logů : http://www.cyberciti.biz/faq/ubuntu-linux-gnome-system-log-viewer/
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #14 kdy: 25 Května 2014, 17:42:44 »
Tak zatim sem neprisel na nic konkretnejsiho,spis mam dalsi drobny dotaz :)

1)  automaticke prihlasovani ve verzi 12.04 - jak na to ?
2) obcas semi stane ze pri startu systemu mi nabehne jen konzole bez grafickeho rozhrani - cim to a jak to vylecit ? (prepnuti pomoci ctrl-alt-f7 nepomuze)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #15 kdy: 25 Května 2014, 17:54:56 »
Tak zatim sem neprisel na nic konkretnejsiho,spis mam dalsi drobny dotaz :)

1)  automaticke prihlasovani ve verzi 12.04 - jak na to ?
2) obcas semi stane ze pri startu systemu mi nabehne jen konzole bez grafickeho rozhrani - cim to a jak to vylecit ? (prepnuti pomoci ctrl-alt-f7 nepomuze)

1) http://xubuntu.org/news/faq-1204-precise/ otázka číslo 7.
2) chtělo by to info o grafice
Kód: [Vybrat]
lspci -k
edit : doplnění
« Poslední změna: 25 Května 2014, 20:30:05 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Thomino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Xubuntu na IBM T43
« Odpověď #16 kdy: 26 Května 2014, 09:31:22 »
Grafika:

VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV370/M22 [Mobility Radeon X300]
   Subsystem: IBM Device 056e
   Kernel driver in use: radeon
   Kernel modules: radeon, radeonfb

edit: Autologin dle navodu nefunguje :( - pri startu stale nabiha prihlasovaci obrazovka...

edit 2: Autologin uz funguje - pro ostatni -> v radku "autologin-user=<USERNAME>" konfiguracniho souboru se uzivatelske jmeno pise bez tech zavorek ... :)
« Poslední změna: 27 Května 2014, 09:34:27 od Thomino »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.