Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: testdisk - obnova dat  (Přečteno 1225 krát)

joriga

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
testdisk - obnova dat
« kdy: 26 Listopadu 2021, 17:48:21 »
Občas potrebujem použiť aj windows. Mám ho na samostatnom disku a keď ho potrebujem, tak ho vložím ho do mechaniky pre vymeniteľné disky a pri štarte ho v boot menu vyberiem. Fungovalo mi to dlho, až teraz. Po poslednom použití disku s win po opätovnom štarte do Ubuntu som zistil, jeden disk (2 TB) s dátami je prázdny a navyše sa hlási ako naformatovaný na FAT32. Po spustení testdisku mi ukázalo zmes MS data a Linuv filesys. data. V Advanced mi chýbal hlavný superblok, preto som skúsil opravu pomocou alternatívneho superbloku. Stále mi však oznamuje, že disk je používaný a nemôže pokračovať. Disk je pritom odpojený, neviem, čo ho používa.

joe@Linux-PC:~$ sudo fsck.ext4 -p -b 1605632 -B 4096 /dev/sdc1
[sudo] heslo pre používateľa joe:
/dev/sdc1 is in use.
e2fsck: Cannot continue, aborting

Neviem si s tým rady ako pokračovať.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:testdisk - obnova dat
« Odpověď #1 kdy: 27 Listopadu 2021, 18:50:35 »
Děláš to doufám z live...
Opravu dělej z GParted (je součástí live).  V něm uvidíš, které oddíly jsou mountnuté (je u nich symbol zámku).
Tyto oddíly je třeba odpojit (uděláš to přes pravoklik v Gparted). Pokud je součástí disku swap, je třeba odpojit i ten.
Teprve potom se můžeš pustit do oprav (rovněž přes pravoklik).
Zda o data přijdeš či nikoli záleží na tom, v jakém stavu souborový systém je.

Pokud byl ten datový disk NTFS, důrazně doporučuji k obnově tabulky použít ADD, nikoli linuxové nástroje. Pak je značná šance, že bude vše jako předtím i pokud byl disk přeformátován (data totiž na disku stále jsou).
http://dl2.acronis.com/s/ADD12_cs-CZ.iso (vytvoř si bootflešku pomocí Yumi).
Pokud je však disk fyzicky vadný (s.m.a.r.t - kontroloval jsi to??), nemá SW oprava smysl, lze pouze vydolovat některá data (testdisk/photorec).
Jo, a data si musíš zálohovat - disk se může pokazit kdykoli.
A snad ti na ně "nesáhl" nějaký ransomware, ale to už hádám..
« Poslední změna: 27 Listopadu 2021, 18:56:32 od juwa2 »

joriga

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 60
Re:testdisk - obnova dat
« Odpověď #2 kdy: 27 Listopadu 2021, 20:45:11 »
Disk bol preto používaný, pretože som mal spustený testdisk, ktorý s nim komunikoval. Po ukončení testdisk ten problém skončil.
Robím to so SystemRescueCD, ktorý mám na kľúči.
Skúšal som to aj cez GParted, asi po 12 hod. som to zrušil a GParted mi oznámil, že nenašiel žiadný súborový systém. Na disku mi ukázal 2 TB oddiel + 1 TB nealokované miesto. Na 2 TB mi ukázal cca 500 MB použité, čo by mohlo zodpovedať množstvu dát, čo som mal na disku. Je to v poriadku, pretože všetko čarovanie robím na 3 TB disku, na ktorý som naklonoval havarovaný 2 TB disk.
Ako som uviedol, testdisk pri podrobnom skenovaní mi na disku našiel zmes linux filesystemu a vfat. Pri pokuse obnoviť superblok z ľubovoľnej kópie mi vypisuje :

joe@Linux-PC:~$ sudo fsck.ext4 -p -b 2654208 -B 4093 /dev/sdc1
fsck.ext4: Bad magic number in super-block while trying to open /dev/sdc1
/dev/sdc1:
The superblock could not be read or does not describe a valid ext2/ext3/ext4
filesystem.  If the device is valid and it really contains an ext2/ext3/ext4
filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock
is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock:
    e2fsck -b 8193 <device>
 or
    e2fsck -b 32768 <device>

/dev/sdc1 contains a vfat file system

Takže sa neviem dostať k linuxovským súborom. Pôvodný disk bol 1 oddiel naformatovaný na ext4. čo z neho urobilo vfat, neviem.
V počítači mám len Ubuntu, všetky disky sú ext4. Ako som uviedol, win mám na samostatnom disku, na ktorom mám aj oddiel pre win data. V prípade potreby z Ubuntu vidím na win disk, opačne to nepotrebujem. Vo win používam len Defender, spolieham sa na to, že win vírusy nevidia ext4 súborový systém. Navyše, okrem havarovaného disku mám ďalšie 3 oddiely len s dátami, tým sa nič nestalo. S.M.A.R.T všetkých diskov ukazujú O.K. Zrejme sa budem musieť so stratou zmieriť.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.