Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: asus X51RL wifi a mikrofon  (Přečteno 6488 krát)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
asus X51RL wifi a mikrofon
« kdy: 07 Února 2008, 17:07:04 »
Prosim o pomoc
Robim pre kamarata notebook asusX51RL s 7.10 Gutsy a uz 2. den sa skutocne trapim. Viem ze by som svoje otazky mal asi rozdelit do sekcii zvuk a siete, ale mozno najdem niekoho, kto ma podobny laptop, alebo riesil problemy s konkretnym HW.
Co sa tyka zvuku, tak je to karta  Inc SBx00 Azalia aj ked v sekcii-sluzby - zvuk neni uvedena a su tam len 2: HDA ATI SB (alsa mixer) a Realtek ALC660-VD (OSS mixer)   Taktiez v /etc/modprobe.d/alsa-base neni uvedena v options...a mna by zaujimalo, ci ju tam mam manualne supnut a v akej forme ju tam mam napisat. Taktiez by som chcel vediet, ci by nepomohlo nahradit alsu novymi 1.0.16 a ako to mam bezpecne urobit.

Co sa tyka tej wifi, tak to uz uplne tapem - nikdy som to nerobil. Asi by sa mal stiahnut ndiswrapper, ale neviem ako a co mam urobit. V obidvoch otazkach uz mam znacne prelezene Google a uz som i cosi skusal-nasiel, ale nepomohlo to. Taktiez moja anglictina je slaba, tak sa bojim, aby som zas nieco nes.urvil. Prosim pomozte - chlapik dnes pride, je na to nadrzany, tak nechcem, aby na linux zanvrel koli nejakemu mikrofonu do skype.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: asus X51RL wifi a mikrofon
« Odpověď #1 kdy: 07 Února 2008, 19:21:14 »
Dělal jsem to jen jednou a to v Kubuntu. firmware pro wifi lze naklikat v "nesvobodných ovladačích". Nebo tak nějak, nemám Gnome.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: asus X51RL wifi a mikrofon
« Odpověď #2 kdy: 10 Února 2008, 08:06:55 »
No tak toto tu uz ukoncujem a nasledne zhrniem. Ten Asus mi kamarat doniesol s predinstalovanou Vistou Basic. Rozne som sa s tym trapil, vyskusal 3 rozne distra (Linux-Mint Daryna, Ubuntu, Mandriva One) Po zachvatoch sialenstva som konecne urobil to madwifi (viz tema - "nefunkcny navod"). Mikrofonny vstup sa mi vsak nepodarilo rozchodit nikde. Ten chlapik je slovak zijuci v Spanielsku a mikrofon v Skype bol pre neho dost podstatny. Po 2 plnych dnoch trapenia, som mu vsak nedokazal dat notebook s plnefunkcnym systemom. A ten chlapik nechcel cakat dlhsie - chcel uz svoju masinu pouzivat. No a tie 2 dni stacili na to, aby mu niekto ten linux tiez dokazal rozhovorit a chlapik naraz chcel do toho Windows. Dobre, no co uz! Svihol som tam nejaky XP bez SP a zacali nove problemy. Grafiku od ATI som rozchodil pekne s novym ovladacom od ATI. Avsak ked som sa pozrel do spravcu zariadeni, tak tam bolo asi 7 zltych otaznikov nerospoznanych zariadeni. Na nieco som ovladace nasiel, ale ostatne to chcelo stiahnut priamo zo stranok Asus pre XP. Asus sice ponukal tieto veci aj pre XP, ale pri ich instalacii nastal problem. Nechcelo mi to nainstalovat, pretoze som nemal SP (service pack) Ten som vsak nemohol zo znamych dovodov aktualizovat a tak to zase skoncilo na mrtvom bode. Nakoniec som mu tam supol naspat tu spanielsku Vistu a dal som ju nainstalovat v anglictine v dufani, ze sa mi ju podari poslovencit, alebo pocestit balickom MUI od MS. Balicek mUI sa vsak moze pouzit len pre Vista ultimate a Enterprise.....Tak som mu manualne poslovencil co sa dalo, stiahol OOficce, Skype, Avast a odovzdal s kyslym ksichtom notebook. Musim vsak uznat, ze Vista bola po dost dlhej instalacnej dobe plne pouzitelna a vsetky tie veci sa dali dvoma klikmi nastavit.
Behom tohoto zbytocneho snazenia som vsak prisiel na par veci. Za 1. Linux naozaj dost pokulhava v detekcii a nastavitelnosti HW.  Od Alsy jednoznacne chyba podpora funkcnych ovladacov pre nove zvukovky a co sa tyka Wifi, tak tam tiez chyba funkcny nastroj pre vyhladanie a naviazanie spojenia (mandriva to uz mala)
Co sa tyka MS a jeho politiky, tak je to vsetko hnus. Clovek proste musi pouzivat masinu s tym, co tam bolo predinstalovane a ked chce lokalizaciu do ineho jazyka, tak musi samozrejme za peniazky Upgradnut na vyssiu verziu, alebo kupit Ultimate. To, ze MS neponuka lokalizacie pre Basic, je svinstvo, pretoze to technicky nepredstavuje ziaden problem a zase je to len hra na peniazky. No a to ze sa MS brani proti nelegalnemu pouzivaniu ich SW (pripad s XP bez SP) je pochopitelne...ale preco som tie ovladace nemohol stiahnut ani od vyrobcov HW??? Co ti maju spolocne s MS a ich boju proti nelegalnym OS?? Asi velmi vela a zmluvy su uz tak asi postavene...
Cele toto 2 dnove trapenie skoncilo fiaskom, chlapik sa nado mnou zovialne pousmial, ale snad to i nieco dalo...   
« Poslední změna: 10 Února 2008, 08:09:57 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

lukasrejnart

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: asus X51RL wifi a mikrofon
« Odpověď #3 kdy: 05 Března 2008, 11:04:22 »
asusX51RL - přesně tenhle model mám, instaloval jsem 7.10 Gutsy. Grafika jakž, takž funguje, na Atheros jsem použil Ndiswrapper, ale spojeni nefunguje tak, jak má. Dále mi nefungoval usplash a nejde se odhlásit, pokud dám odhlásit, zůstane v X viset wallpaper a pak uz jedine vypnuti pres acpi nebo sysrq. Uvidim pri nove instalaci.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: asus X51RL wifi a mikrofon
« Odpověď #4 kdy: 05 Března 2008, 11:10:53 »
mne se na tom U7.10 nepodarilo poriadne nainstalovat. Uz pri zavadzani liveCD to vo vypise ukazovalo spustu errorov a nerozpznaneho HW. Mandriva tam sadla dobre, ale ta wifi padala - taktiez mikrofonny vstup sa nepodarilo rozchodit - viz m. prispevok
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

lukasrejnart

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: asus X51RL wifi a mikrofon
« Odpověď #5 kdy: 05 Března 2008, 12:52:34 »
Tak to je dobrej hokej  :-\ , jeden notas jedno stejne distro a ruzne prubehy instalace.

Ted jsem objevil ohledne Atheros na X51RL: http://madwifi.org/wiki/Compatibility/Atheros#AtherosAR5007EG
Suported by ndiswrapper with windows driver, but some user reports crash problems
works fine with ndiswrapper, using old drivers, search ubuntu forums
Sometimes erroneously reported as an AR5006EG by lspci
Works perfectly with latest madwifi snapshot and this patch --> http://madwifi.org/ticket/1679

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.