Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Uzamčený disk [VYŘEŠENO]  (Přečteno 1732 krát)

sendalone

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Uzamčený disk [VYŘEŠENO]
« kdy: 09 Listopadu 2014, 10:13:10 »
Můžu se zeptat jestli se dá nějak zrušit odemykaní disku.
(Když zapnu NTB tak mi naběhne políčko kde mam zadat heslo, píše mi to DISK is locked |když ho zadám teprve potom mi naběhne OS kde píšu heslo pro přihlášení do systému) proto se ptám jak zrušit tu blokaci disku ? (nebaví mě 2x zadávat 16 místné heslo)
« Poslední změna: 10 Listopadu 2014, 07:32:08 od sendalone »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #1 kdy: 09 Listopadu 2014, 11:11:21 »
A že bys aspoň uvedl typ OS?

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #2 kdy: 09 Listopadu 2014, 12:10:54 »
S největší pravděpodobností máš nastavené šifrování disku (LUKS + LVM). Při instalaci ubuntu je na výběr šifrování celého systému (poté je nutné zadávat heslo - pro odemčení oddílů na disku + heslo k přihlášení uživatele), nebo pouze šifrování oddílu /home  (ten lze odemknout jedním zadaným heslem při přihlášení do systému).
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2014, 12:21:59 »
Můžu se zeptat jestli se dá nějak zrušit odemykaní disku.
(Když zapnu NTB tak mi naběhne políčko kde mam zadat heslo, píše mi to DISK is locked |když ho zadám teprve potom mi naběhne OS kde píšu heslo pro přihlášení do systému) proto se ptám jak zrušit tu blokaci disku ? (nebaví mě 2x zadávat 16 místné heslo)
A proč si zamykáš disk, když tě pak nebaví ho odemykat???
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

sendalone

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2014, 14:53:24 »
Tak za 1 v tomto OS jsem začátečník. Za 2 když píšu na forum Ubuntu tak jasně že typ OS je ubuntu. a za 3ti ptam se jestli se to dá oddělat ne proč jsem si to nechtěně takhle udělal. a PS: uzamčený neni jen HOME je to prostě uplě nazačítku při prěběhnutí BIOSu

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #5 kdy: 09 Listopadu 2014, 15:04:46 »
Tak za 1 v tomto OS jsem začátečník. Za 2 když píšu na forum Ubuntu tak jasně že typ OS je ubuntu. a za 3ti ptam se jestli se to dá oddělat ne proč jsem si to nechtěně takhle udělal. a PS: uzamčený neni jen HOME je to prostě uplě nazačítku při prěběhnutí BIOSu

Tak za prvé : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=72970.msg526314#msg526314

edit : ale abys neřekl, že jsem na tebe zlý, tak ti poradím asi nejjednodušší řešení : zazálohuj a přeinstaluj.
« Poslední změna: 09 Listopadu 2014, 15:20:17 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #6 kdy: 09 Listopadu 2014, 15:32:51 »
Tak za 1 v tomto OS jsem začátečník. Za 2 když píšu na forum Ubuntu tak jasně že typ OS je ubuntu. a za 3ti ptam se jestli se to dá oddělat ne proč jsem si to nechtěně takhle udělal. a PS: uzamčený neni jen HOME je to prostě uplě nazačítku při prěběhnutí BIOSu

Hele mistře, Ubuntu má několik verzí a většina mezi sebou má odlišnosti, ať už ty pod kapotou nebo pouze vizuální. To, že ti napíšu příčinu, proč to tak je, by ti mělo ulehčit následné rozhodnutí co s tím chceš dělat. Taky jsem ti mohl odpovědět pouze stylem - Ano, je to možné.

Takže tak jako Martyj, ti poradím další z možností a tou je třeba zrušit přihlašování do systému pomocí hesla.
« Poslední změna: 09 Listopadu 2014, 15:34:28 od Odra »
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #7 kdy: 09 Listopadu 2014, 15:46:09 »
Tak za 1 v tomto OS jsem začátečník. Za 2 když píšu na forum Ubuntu tak jasně že typ OS je ubuntu. a za 3ti ptam se jestli se to dá oddělat ne proč jsem si to nechtěně takhle udělal. a PS: uzamčený neni jen HOME je to prostě uplě nazačítku při prěběhnutí BIOSu
Tak za prvé: disk se sám nikdy nezamkne!
Za druhé: musel sis ho zamknout sám a musel jsi vědět, proč tak děláš!
A za třetí: nic není "nechtě" a pokud sis nastavil při instalaci šifrování (tj. uzamčení) disku, tak se pak nerozčiluj, že po tobě chce systém, aby sis ho odemknul. takže buď budeš respektovat systém a prostě si budeš disk odemykat, nebo se na to vy...er a přeinstaluj si to a nešifruj si disk.
Buď něco děláš vědomě a máš pro to důvody nebo jen prostě nevíš a pak ze všech, ale zejména ze sebe děláš tady blba. Chce to trochu pokory, kamaráde!
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #8 kdy: 09 Listopadu 2014, 17:21:42 »
A nemá náhodu disk uzamčený v biosu? U nějakého notebooku myslím u asusu jsem to viděl.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #9 kdy: 09 Listopadu 2014, 17:28:37 »
A nemá náhodu disk uzamčený v biosu? U nějakého notebooku myslím u asusu jsem to viděl.
Když tam dává 2x stejný 16místný heslo??? To na uzamčení v BIOSu nevypadá... leda by používal 16 místné heslo všude a vždycky  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

sendalone

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Uzamčený disk
« Odpověď #10 kdy: 10 Listopadu 2014, 07:31:14 »
Už jsem to vyřešil jednoduše. Reinstall.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.