Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace lubuntu 16.04  (Přečteno 14760 krát)

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
instalace lubuntu 16.04
« kdy: 02 Června 2016, 16:04:49 »
Přátelé, rozhodl jsem se na starším ntb zrušit již nepodporované winxp a po krátkém hledání jsem se rozhodl pro ubuntu. Podle návodu jsem si stáhnul ubuntu 16.04 a vše dal na USB. Rebootnul jsem disk a spustil instalaci ubuntu, klasická obrazovka s výběrem na zkoušku, vedle win atd. Když ntb chroustal něco asi 1 hod, tak jsem začal hledat a našel, že je možná problém v hardwaru ntb viz.níže a na druhém stroji stáhnul lubuntu 16.04, která by snad měla být přijatelnější. Další hodinu jsem nechal ntb instalovat a když se nic nedělo (někde jsem vyčetl použít ctrl - alt - f9 (f10)), tak jsem použil ctrl - alt - del a ntb se vypnul. Zapnul jsem znovu win, prohledal jsem disk a když jsem nikde nenašel nějaké adresáře či soubory ubuntu, tak jsem usoudil, že se asi nic nikde neinstalovalo.
Tudíž jsem spustil znovu instalaci, tentokrát lubuntu. Bohužel se situace opakuje - ntb 2 hod něco chroustá a obrazovka se nehne. Víte někdo co by s tímm mohlo být? Díky
Ntb je HP nx6325, AMD 1,79GHz, 896 MB RAM, graf. ATI Radeon Xpress 1150

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #1 kdy: 02 Června 2016, 16:17:46 »
Nejlepší je nejprve vyzkoušet Ubuntu v Live režimu, aby se zjistily případné problémy s HW. Viz zde:http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1id=pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD.
A po instalaci ani nemůžeš ve windows najít soubory Ubuntu, protože ho widle nevidí (naopak to jde, tj. že Ubuntu vidí připojené oddíly windows).
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #2 kdy: 02 Června 2016, 20:33:46 »
Ubuntu 16.04 na ntb běží. Je to sice lehce zpomalený, nicméně jede. Nejde mi však wifi síť. Ikonka (teda předpokládám, že takový jakoby vějíř) ale neukazuje žádný signál, byť mám jiný ntb, kde síť v poho běží. Dívám se na návod k wifi, ale pochopím z toho akorát, že můžu přes terminál zjistit jakou mám wifi kartu (Broadcom). Ale wifi sítě tu nikde nevím.
Nicméně někde jsem se dočetl, že snad wifi ani v tomto režimu nepojede. Zkusil jsem dle návodu zadat do terminálu apt install firmware-b43-installer a ovladač doinstalovat. Nicméně to opět chtělo reboot a no a po něm tam opět wifi není. Tak nějak si myslím, že tam ani být nemůžu, neboť se obět nabootoval zkušební režim. Možná se mýlím ...
Nicméně zkusil jsem dát instalaci a po pár desítkách minut se objevila černá obrazovka, kterou přikládám http://www.jpeg.cz/images/2016/06/02/EzKx9.jpg Nevím, jestli je to úspěch nebo ne (no spíš si myslím, že ne, protože potom by systém asi najel...)
« Poslední změna: 02 Června 2016, 21:44:01 od jkucera70 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #3 kdy: 02 Června 2016, 22:46:43 »
Na tenhle stroj je Lubuntu jednoznacna volba. Kazdopadne zkus 14.04 nejprve v live a pak kdyztak nainstalovat.

Co se tyce WiFi karty, tak tuhle kartu rozchodis mozna jeste na 12.04 a to mam pocit, ze ani ne na tom poslednim releasu. Chces-li pouzivat novejsi verzi, tak vymen za Intel 2200 tusim - kdyztak hodim spravny typ - tu mas sanci za 100,- Kc sehnat.

Kdyby to nejelo, tak se muzou vyzkouset zavadeci parametry nebo posleze jine pribuzne distro. Treba Tahrpup - ten jede jak maslo na panvicce. Otazka bude porad ta wifina vs jadro ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #4 kdy: 03 Června 2016, 01:08:45 »
Na tenhle stroj jedině puppy, Porteus apod., jestli chceš aby se to dalo prakticky používat. *buntu tam nepatří.

edit : doplnění
« Poslední změna: 03 Června 2016, 01:15:08 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #5 kdy: 03 Června 2016, 09:16:53 »
Nejspis bude mit Martyj pravdu.

Myslel jsem to tak, ze jestli neco z rodiny Ubuntu na tom ma sanci jet, tak Lubuntu. Na nekolika podobnych konfiguracich jsem ho pouzival. Tohle je na hrane.

Puppy Linux je maly lehky svizny a ani nemusis instalovat. Ma take nekolik odnozi z nichz jsem nabidl Tahrpup, ktera je na bazi Ubuntu 14.04. Hlavni odnoz je postavena na Slacku a muzes zkusit, paklize se ti nechytne nocni mura wifi broadcom teto serie. Kdyby i to zklamalo, tak je tam i specialni odnoz Warry, ktera je specialne delana na velmi zastarale stroje. Vse mas odzkouseno ani ne za pul hodku ...

puppylinux.org

« Poslední změna: 03 Června 2016, 09:18:41 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #6 kdy: 03 Června 2016, 10:35:28 »
Zatím jsem tam dal Porteus. Ale wifi stále nejede. Ještě jsem ji odzkoušel na winxp a děje se asi toto. Jakmile spustím linux, tak se wifi vypne - na klávesnici/tlačítku zhasne led signalizace wifi. Když zapnu win, tak musím spustit přes ovladač wifi, nejde totiž klávesou ani zapnout. Pod win wifi pak normálně jede.
Jakmile spustím linux, tak opět zhasne a nejede. Napadlo mě jestli to nemusím někde nakonfigurovat ručně. Jak?
Zkusil jsem se připojit k jiném ntb kabelem, ale ani tak internet nejede. Opět mě napadá, že to asi musím nastavit. Jak?
Nevadí mi se učit nové věci, ale pořád tápu, kde co hledat, co kde spustit. Např. tu nejde spustit Dolphin file manager - KDElnit could launch /usr/bin/doplhin
Přijde mi to, že ta instalace je taková nedodělaná ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #7 kdy: 03 Června 2016, 11:11:25 »
Jestli máš Broadcom BCM430x, tak mi věř, že ji nerozjedeš výš než na 12.04. A myslím, jestli to s BCM431x nebude o moc lepší ...

Zkus ty Pupýky projet - jsou tam i verze se staršími jádry a balíkem driverů na zastaralé periférie a nebo sežeň Intel 2200BG a vyměň tu kartu. Jinak si tady projedeš dlouhé útrpné kolečko, jako spousta dalších lidí a s největší pravděpodobností bezvýsledně ...

A určitě bych nepoužil verzi 16.04 na tomhle stroji a ani na jiném první vydání jako začátečník ...
« Poslední změna: 03 Června 2016, 11:14:18 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #8 kdy: 03 Června 2016, 15:10:39 »
Díky. Zatím poměrně svižně běží live Puppy Slacko 5.7. Prohlížeč Mozilla bych dokonce řekl i rychleji než na jiném ntb. Teď se budu ptám možná hloupě. Jaký antivir? Jaký čistič (cclenear)? Nebo jiná doporučení? Nějak se neorientuju v adresářové struktuře, resp. kde najdu data USB, CD?

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #9 kdy: 03 Června 2016, 16:06:50 »
Díky. Zatím poměrně svižně běží live Puppy Slacko 5.7. Prohlížeč Mozilla bych dokonce řekl i rychleji než na jiném ntb. Teď se budu ptám možná hloupě. Jaký antivir? Jaký čistič (cclenear)? Nebo jiná doporučení? Nějak se neorientuju v adresářové struktuře, resp. kde najdu data USB, CD?
Vše nqjdeš na Wiki >>> http://wiki.ubuntu.cz/, kde jsi jistě ještě ani nekouknul  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #10 kdy: 03 Června 2016, 17:11:46 »
No to byste mi křivdili  ;) wiki jsem prošel, ale jaksi tam nesedí téměř nic, co potřebuju. Na to ntb mám widle xp a cokoliv chci aktualizovat, tak mi píše, že to není podporováno. Proto jsem šel do linuxu - ubuntu a skončil jsem vlastně u Puppy. Klidně ať tam běží jen Puppy, na běžné kancelářské věci to stačí a taky si ošahám prostředí až skončí win7 na druhém ntb  :D
Jenže v těch návodech tam o tom nic není. Pro Puppy je návod na instalaci uvnitř xp, takto jsem to aspoň pochopil nebo spouštění přes boot usb (CD). Nikde jsem zatím nenašel jak spouštět Puppy přímo při startu ntb.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #11 kdy: 03 Června 2016, 17:23:48 »
Nabootuj do puppy > menu > Puppy installer > universal installer > internal HDD > vyber partišnu > FRUGAL > pojmenuj > nainstaluj GRUB4DOS > vyber kam se má GRUB nainstalovat (sda)>  ještě si můžeš změnit položky v GRUBU > OK > OK

Hotovo.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #12 kdy: 03 Června 2016, 17:35:47 »
No to byste mi křivdili  ;) wiki jsem prošel, ale jaksi tam nesedí téměř nic, co potřebuju.

Na Ubuntu wiki nic nenajdeš, když tam máš puppy. Jestli máš nějaké otázky, klidně napiš zprávu.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #13 kdy: 03 Června 2016, 17:50:45 »
Díky za "polopatismus". Nyní se po zapnutí ntb objeví volba zda spustit winxp nebo  Puppy. Takto nějak jsem si to představoval. Díky moc

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #14 kdy: 03 Června 2016, 17:54:26 »
No to byste mi křivdili  ;) wiki jsem prošel, ale jaksi tam nesedí téměř nic, co potřebuju.

Na Ubuntu wiki nic nenajdeš, když tam máš puppy. Jestli máš nějaké otázky, klidně napiš zprávu.
Tak zrovna na tyhle otázky
Citace
Teď se budu ptám možná hloupě. Jaký antivir? Jaký čistič (cclenear)? Nebo jiná doporučení? Nějak se neorientuju v adresářové struktuře, resp. kde najdu data USB, CD?
tam odpovědi jsou  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #15 kdy: 03 Června 2016, 18:11:25 »
Jenom si dej bacha co děláš, v puppy jsi totiž ROOT.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #16 kdy: 03 Června 2016, 18:34:04 »
Mimochodem > stejný notebook stále vlastním, k původní RAM 256MB jsem přidal jednu 512MB, procesor, grafika i wifi totožné. Používám ho na testování a teď tam mám předposlední (loňské) Manjaro Linux (na bázi Arch Linuxu) s XFCE a běží to naprosto svižně, i ovladače na Broadcom jsou v základu...  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

uusi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #17 kdy: 03 Června 2016, 18:50:38 »
Zdravím , ale je potřeba říct , že v "live" režimu není ještě Ubuntu 100% počeštěné a celkově je to jen náznak jak to asi funguje. Jinak teprve po instalaci může uživatel opravdu začít nastavovat a přizpůsobit si Ubuntu k obrazu svému a bude nejspíše velmi příjemně překvapený . Já začínal teprve na 14.04 a nyní jsem přešel na 16.04 , nešlo mi to podle návodu na povýšení systému jak se všeobecně uvádí , tak jsem zálohoval věci a ve win jsem zrušil  / uvolnil / místo po 14.04 a se stáhnutého cd jsem instaloval . Oproti "live" verzi jsem opravdu velmi příjemně překvapený stejně jako oproti 14.04 . Zlepšila se čitelnost , odezvy , barvy na displeji i když na první pohled se zdá že je vše při starém , není , je to o hodně lepší . Vše co mi šlo v 14.04 mi jde i nyní s vyjímkou ,  ( ale nesnažil jsem se ještě moc ) winq , celkově bude lépe se obejít bez prg. pro win v Ubuntu. Tiskárnu jsem rozchodil hned , webku taky jen zápasím trochu se scanerem , to se ale dořeší , ovladače jsou jen nejsem nijak zběhlý . Potěšila mě podpora Pitivi , ale moc mi to s ním ještě nejde .... . Prohlížeč obráků doznal změny , musím si zvyknout nechci ještě hodnotit .Classicmenu nainstalovat jde a to je pro mě docela zásadní věc .Všiml jsem si zjednodušení aktualizací prg. ( libreoffice aj ) - hodnotím jak super krok se kterým jsem zápasil přes synaptic dříve.K tomu jak jsem psal výše , tohle je řeč o disku kde používám souběžně Ubuntu a w7 .... .
Jo a 16.04 mám na Hp6710b a vše gunguje ok  stejně jako s 14.04 .
« Poslední změna: 03 Června 2016, 18:52:50 od uusi »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #18 kdy: 03 Června 2016, 18:53:07 »
Live režim slouží zejména k otestování hardware a nikoliv software, takže je zcela irelevantní, zda je *buntu v češtině nebo ne...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

uusi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #19 kdy: 03 Června 2016, 18:57:40 »
Ubuntu 16.04 na ntb běží. Je to sice lehce zpomalený, nicméně jede. Nejde mi však wifi síť.

Zdravím , mě na ntb   HP6710b jde vše , je fakt že po instalaci se nějak nechytal internet a nebo se zpožděním , potom jsem stáhl aktualizace a vše je v naprostém pořádku . Začal jsem před časem používat ntb jako hlavní stanici s ext.monitorem a tak. Plně mi dostačuje na vše co dělám včetně FullHd videa .

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #20 kdy: 03 Června 2016, 19:02:39 »
Ano, tak něco na wiki je. Však jsem psal, že něco jo... Nicméně teď jsem se zasekl na firefoxu. Je tam verze 17. něco. Jestli chci prohlídnout youtobe, tak se objeví, že je potřeba aktualizovat. Balík 46.0.1. jsem si stáhnul, ale kde a jak to spustit nikde nevidím. Pouze v návodu jsem našel, že se aktualizace provádí přes About Firefox, ale tam to píše, že 17.1. je ok.
Tak nevím. Asi tady má být nějaký spouštěč nebo to snad aktualizovat přes terminál (jak?)
No popravdě jsem si myslel, že je to jednodušší.
Navíc mi kleknul ntb - vybila se baterie - a po znovu spuštění - Error 15: file not found, press any key to ... kousek nad tím find set-root ingore-flopiess - ignore-cd /puppy_slacko_5.7.sfs
Nic jsem s tím nedělal, nic neinstaloval, tak nevím, pouze jsem vysunul flasku. To je ale potom nějaká divoká kombinace, když musím mít flasku zapojenu.
« Poslední změna: 03 Června 2016, 19:17:02 od jkucera70 »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #21 kdy: 03 Června 2016, 19:14:52 »
Tak teď jsem otestoval nejnovější Manjaro Linux XFCE 16.06. 32bit verzi a šlape docela parádně, ovšem by se to muselo otestovat dlouhodoběji. Pokud se připojí LAN kabelem k síti, tak není problém nainstalovat nesvobodné ovladače pro Broadcom.
Ale osobně bych pro tuhle HW konfiguraci stáhnul Manjaro s Openboxem nebo Enlightenmentem nebo i3 >>> https://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/community/. Holt Arch Linux base je něco jiného než Debian base.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #22 kdy: 03 Června 2016, 19:34:04 »
Tak se asi Frugal uplne nezdaril. Slo by to prozkoumat, ale nejsem zto vysvetlit - napsat nejaky navod. Zavadeni OS a zakladni prace s Grub4Dos je na seminar a ne na par radku. Osobne bych si ho udelal rucne.

Ono se to na tom youtube objevi, ale staci to ignorovat a najit si sve video ...

V Puppy je Palemoon tusim coby prohlizec tj. modifikace a proto asi selhava ajtualizace na stand. FF.

Kazdopadne je treba ty baliky rozlisit. Jestli mas ~.deb tak to na Slacko asi nepujde.

Muzes zkusit pres centrum programu, jestli to pujde.

A mimochodem - zkousel jsem Slacko Puppy s LXDE - je to podobnejsi Lubuntu. Kdyztak ti to najdu ...

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #23 kdy: 03 Června 2016, 19:39:24 »

Nic jsem s tím nedělal, nic neinstaloval, tak nevím, pouze jsem vysunul flasku. To je ale potom nějaká divoká kombinace, když musím mít flasku zapojenu.

Tak to jsi asi nainstaloval GRUB na tu flashku, místo HDD. Spíš určitě.

edit : co se týče těch balíků, jestli se snažíš instalovat .deb balíky, tak musíš mít puppy tahrpup, který používá repozitáře Ubuntu 14.04
« Poslední změna: 03 Června 2016, 19:54:22 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #24 kdy: 03 Června 2016, 20:09:11 »
ten GRUB ... tam se zobrazí pmedia=usbflash, takže předpokládal, že tady má být asi něco jiného. Já to jen potvrdil, protože předtím se vybíral HDD, tak jsem to tak nechal.
Jinak by mě zajímalo, jak se dají instaloval programy. Je tu nějaký Puppy Package Manager, ale v něj jsou zřejmě nějaké podprogramy, ale jestli a jak se tam dá přidat i něco dalšího tu nikde nevidím.
S Firefoxem - ten je tu v základu, ale kromě prohlížení stránek mě to nikam nepustí, vždy se objeví, je potřeba aktualizovat, ale můžu jen stáhnout FF, ale jak a kde ho rozbalit to jsem se nikde nedočetl.
Našel jsem tu nějaké Update manager, kde je FF ale opět je tam verze 17.1. a aktualizovat to z toho nejde. Pak tu je Sfs Manager, který při spuštění pro změnu píše nainstaluj si Puppy...
Očekával bych tady nějaký SW, přes který se najde vhodný SW a nainstaluje se. Pokud se to má někde udělat přes terminál, tak opravdu nevím jak.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.