Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Oprava vadných sektorů na harddisku [vyřešeno]  (Přečteno 29142 krát)

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Oprava vadných sektorů na harddisku [vyřešeno]
« kdy: 26 Února 2009, 20:59:45 »
Dostal jsem od nekoho harddisk 160 Giga, nicmene ma pry vadne nektere sektory. Je v Linuxu nejaky programek, ktery by dokazal vadne sektory najit a nejak vyradit z provozu/skryt nebo tak neco?

pozn.:
Na tom PC je WinXP, smaznu ho a nainstaluju Ubuntu HH (vyssi nepujde, je to stara kraksna a ma malou ramku). Hodil by se teda i pripadne nejaky windowsacky programek, ktery by to dokazal. Zrovna zkousim nejake Flobo Hard Disk Repair 1.0, tvrdi to o sobe, ze to dokaze spatne sektory opravit. Jestli se tomu da verit, to fakt nevim, nejak se mi to nezda a krom toho je to strasne pomaly. Ten HDD je IDE, mam ho na ksande jeste s dalsima dvema (jeden bude system 70G, druhy swap 2G a ten treti, co chci "opravit" na data). Cele oznaceni disku je ST3160021A 127 G, jestli to k necemu je. Diky za pomoc!
« Poslední změna: 20 Března 2009, 08:21:45 od Petr Merlin Vaněček »

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2009, 00:12:02 »
v linuxu to umi snad kazda zakladni utilita, na tvoreni partici (mke2fs, e2fsck - oboji argument -c) - nicmene to jsou shellove aplikace, takze nic user friendly... gparted to imho neumi

jinak vnitrne se to resi afaik tak, ze v partition je ulozen seznam spatnych bloku a system nedovoli aby se na ty mista cokoliv zapsalo
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2009, 10:46:10 »
Ja Ubuntu pouzivam uz nekolik roku, ale prikazovku moc nepouzivam... co presne mam napsat do terminalu a v ktere fazi? (po nainstalovani celeho systemu?)

jinak ted zkousim SpinRite, dost to doporucuji na zahranicnich forech, je to bootovatelne CD s vlastnim OS, nicmene se z neho nemuzu dostat na ten poskozeny disk, pise to toto: Invalid Partition for Drive Size - This partition exceeds the size of this drive as defined by the system's BIOS or BIOS extension. - You should not proceed to use SpinRite on this drive until you have verified and corrected the disparity between this drive and the BIOS's or BIOS extension's understanding of the drive size.

co s tim, netusim (hlasce rozumim, ale jak to mam opravit?)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #3 kdy: 27 Února 2009, 11:10:33 »
Ten HDD je IDE, mam ho na ksande jeste s dalsima dvema (jeden bude system 70G, druhy swap 2G a ten treti, co chci "opravit" na data).
3 disky na jedne ksande? ???
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

fenquick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
  • Professional llama
    • Linux User #487408
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2009, 21:45:08 »
 ;D ;D ;D ;D ;D :D
******** Neděkujte mně! Poděkujte přitažlivé síle Měsíce! ********
.........................................................................................MacGyver

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2009, 08:24:21 »
Lukee: Tím pánové chtěli říct, že IDE disky na jedné kšandě můžete mít pouze 2! A to jeden jako master a jeden jako slave. Napravte to...  :-X ;D :D ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #6 kdy: 28 Února 2009, 11:06:40 »
Tak jo, sem blbej, dam to na jinou ksandu...tak uz se mi kuci nerehtejte a hlavne mi poradte co s tema vadnyma sektorama... zatim co se chlamate, tak sem dal pryc z disku partisnu a na nealokovany prostor sem pustil ten SpinRite, je to fakt husty, umi to neuveritelny veci, muzu doporucit. Ale nebylo by spatny vedet, jak na to v Linuxu...

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #7 kdy: 28 Února 2009, 12:50:08 »
 8) Mlčím jako hrob  ;)

Nemám zkušenost, ale strejda Google napověděl.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #8 kdy: 04 Března 2009, 10:05:42 »
Děkuju pěkně, strejdu G. znám a projel jsem kupu informací zdaleka nejen v češtině. Takže, co jsem od té doby zjistil:

1) IDE kšanda se třemi konektory pro tři disky neexistuje, takže kdo naletěl, může se zasmát ještě jednou. Já ten disk prostě připojil ke kšandě s DVD mechanikou, jenže v tom kompu je takový zmatek, že jsem skoro ani nevěděl, kam ho vlastně dávám (switch jsem neřešil, dal jsem tam cable select)

2) zdá se, že nejlepší softy na řekněme "regeneraci" disku s vadnými sektory jsou SpinRite a HDD Regenerator, ovšem tyhle hračky na tom disku můžou šrotat klidně 14 dní v kuse

3) další věc, co se dá udělat, že při pokusu zápisu na sektor, který nevyjde, vyhodnotí disk tento sektor jako vadný a "přemapuje" ho na rezervní sektory, které má schované pro případ nouze, celé se to odehrává na úrovni disku v rámci SMART - no a krom toho, že to disk dělá automaticky, tak se mu to taky dá vnutit (to se hodí, když na nějaký sektor sice jde zapsat ale nejde z něho číst, případně, když se ten sektor chová podivně) - tyhle věci jsou fajn, ale pro disk, kde je pár vadných sektorů a ne třeba celá oblast se sto sektorama (protože těch rezervních sektorů je omezené množství); každopádně SpinRite a podobné softy tohle využívají a ty "nejhorší" případy mezi sektorama takhle upraví...

4) po projetí těma softama bych ještě rád udělal v rámci Ubuntu toto:

A/ otestovat disk v rámci Linuxu na vadné sektory
B/ vadné sektory úplně vyřadit z provozu (ne přesměrovat na rezervu ani jiné triky), pravděpodobně teda v rámci souborového systému

jo prosimvás a nepište, že mám ten disk zahodit, když má kupu vadných sektorů, já si s tím chci zkusit trochu pohrát, díky - samozřejmě to sem píšu hlavně pro ty, kdo to budou případně zkoušet po mě:-) tak kdo poradí jak na A/ a B/ ? Díky za pomoc!

(pokud se to dělá třeba tím e2fsck, tak za prvé, jak to mám napsat do terminálu a za druhé, co to přesně dělá? Zničí to data? Přesměruje to vadné sektory do rezervy nebo je vyřadí z používání nebo co? Dikes)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #9 kdy: 04 Března 2009, 10:58:26 »
"man fsck", "fsck --help"

Na odpojený oddíl, nebo z recovery s právy admina:
Citace
fsck -c /dev/sdax
možno přidat např. ještě parametr "p"
Citace
fsck -cp /dev/sdax

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #10 kdy: 04 Března 2009, 11:07:04 »
Kdysi jsem "zachranil" jeden hodne spatny disk. Na testovani tehdy poslouzil Norton Disk Doctor  a vyhodou bylo, ze vadne sektory byly az v posledni ctvrtine disku. Takze jednoduche reseni bylo vytvorit partition 75% celkove velikosti disku a trada...
Takze castecna odpoved B/ - pokud jsou vadne sektory pohromade v urcite oblasti disku, nepouzivat tuto oblast pri vytvareni partition. Pokud by ale byly vadne sektory nahodne roztrousene po celem disku, tak fakt nevim...
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #11 kdy: 04 Března 2009, 14:10:55 »
pomalý formát
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #12 kdy: 04 Března 2009, 23:46:17 »
Uffff, stošedesátigigovej disk dneska stojí kolem tisícovky, to Vám opravdu stojí za ztrátu dat? Ve chvíli, kdy se na disku začnou objevovat vadné sektory a jejich počet začne růst je to nejvyšší čas na zálohu a vyhození toho disku!
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #13 kdy: 05 Března 2009, 09:36:42 »
 :) :D ;D  Byl to disk 6GB  :D  a bylo to asi pred osmi lety
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

Lukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 167
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #14 kdy: 19 Března 2009, 20:32:23 »
Tak já děkuju všem za rady, jenom chci reportovat, jak to dopadlo. SpinRite šrotal na disku 14 dní, zkoušel jsem ještě HDD Regenerátor. Výsledek? I po přešrotání, různé diagnostické nástroje ukazovaly že disk je stále poničený a pořád na těch stejných místech. Takže jsem ten disk prostě zahodil:-(( Bral jsem to jako experiment:-) Tak ať ušetřím jiným čas:-)

[vyřešeno]

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Oprava vadných sektorů na harddisku
« Odpověď #15 kdy: 20 Března 2009, 08:21:30 »
Škoda, že jsem se k tomuhle vláknu dostal až teď.

Mé zkušenosti jsou přesně takové - HDD Regenerator (který velice rád používám a to natolik, že jej máme i zakoupený) sektory neopraví. Tedy, opraví, ale disk, na kterém vadný sektor je, začíná kolabovat a poškození se rozšiřuje i na sektory okolní a opravené sektory po čase (leckdy ihned po opravě) vykazují chybu opět.

Opravdu to za to nestojí.

Používáme regenerator primárně k detekci vadných sektorů, sekundárně ovšem poškozený sektor opravdu dokáže alespoň na chvíli zregenerovat natolik, že z poškozené oblasti disku lze přečíst data. Mnoha lidem to už párkrát zachránilo fotky :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.