Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ruská fonetická klávesnice - instalace  (Přečteno 33225 krát)

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Ruská fonetická klávesnice - instalace
« kdy: 11 Listopadu 2010, 08:29:49 »
Zde na fóru byl dotaz na instalaci ru_cz klávesnice. Uvádím velmi jednoduché řešení pro příležitostné použití bez nutnosti editace jakýchkoliv souborů:

1. Stáhnout potřebný soubor odtud: http://rusklav.afraid.org/index.php?option=com_ionFiles&func=download&Itemid=5

2. Rozbalit archiv do domovského adresáře 

3. Soubor ru_cz jako root nakopírovat do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols

4. V terminálu spustit příkaz:

Kód: [Vybrat]

 setxkbmap -rules xorg -model evdev -layout "cz,us,ru_cz" -option "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll"


V popsaném případě by mělo být ihned po provedení příkazu k dispozici běžné rozložení cz, po prvním přepnutí us a konečně po druhém přepnutí "ruská fonetická klávesnice" ru_cz.



Pozn: Zkoušeno na čisté základní instalaci Ubuntu 10.10

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #1 kdy: 12 Listopadu 2010, 09:08:26 »
GeBu, doufám, že aspoň napíšeš, jestli si to zkoušel. Musí to fungovat.

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

GeBu

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #2 kdy: 13 Listopadu 2010, 10:11:51 »
jenda93: Velice Ti děkuji. Funguje. Ještě si někde najdu, jak to udělat, aby se tam zobrazovala nějaká ikonka.
Tohle byl jeden z mála důvodů rebootu do Windows. Originální fonetická klávesnice, která je v (K)Ubuntu má trochu jiné rozložení těch neaglických ruských písmen, která má však čeština má š, č, ž apod. Dá se na to sice zvyknout, ale tato je pro čechy mnohem lepší - nekazíš si psaní všemi 10.
Používám dost často.
Ten návod s editací soubor evdev.xml jsem se zatím obával jen tak bez porozumění mechanicky zkusit - nevěděl jsem totiž, co v tom souboru, která sekce znamená a neměl jsem teď čas to zjišťovat.

parolua

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 78
    • LinuxLex tym
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #3 kdy: 13 Listopadu 2010, 13:14:41 »
jenda93: Velice Ti děkuji. Funguje. Ještě si někde najdu, jak to udělat, aby se tam zobrazovala nějaká ikonka.
Tohle byl jeden z mála důvodů rebootu do Windows. Originální fonetická klávesnice, která je v (K)Ubuntu má trochu jiné rozložení těch neaglických ruských písmen, která má však čeština má š, č, ž apod. Dá se na to sice zvyknout, ale tato je pro čechy mnohem lepší - nekazíš si psaní všemi 10.
Používám dost často.
Ten návod s editací soubor evdev.xml jsem se zatím obával jen tak bez porozumění mechanicky zkusit - nevěděl jsem totiž, co v tom souboru, která sekce znamená a neměl jsem teď čas to zjišťovat.


Ahoj, u nás na webu je návod. Tvůrcen fonetické klávesnice pro Win byl námi osloven byla vytvořil fonetiku i pro linux což se povedlo. To co tady jenda93 napsal je výborné, rychlé...chválím, ale doplnění názvu si musíš upravit v XML. http://www.linuxlex.cz/index.php/cs/component/content/article/1-hlavniclanky/201-ruska-foneticka-klavesnice.html podívej se až na popis ke konci k předposlednímu obrázku kde se edituje XML soubor. Je tam přesný popis a hlavně Název si zadej sám, protože je pojmenovaný dlouze a to "Czech Phonetic" takže do <description> doporučuji dát pouze RUS protože předpokládám, že nebudeš ještě používat i klasickou ruskou klávesnici. Já osobně s klasickou ruskou klávesnicí problém menám :) ještě abych měl :) když z východu pocházím, ale je pravda, že plno čechů a i mojich kolegů nadávalo, že fonetika v klasickém linuxu chybí. Pohodlí je pohodlí...chápu ;)
LinuxLex OS 10.6 Stable a Ubuntu 11.04 Alpha

GeBu

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #4 kdy: 13 Listopadu 2010, 14:15:10 »
Díky za vysvětlení.
Odkaz na váš návod jsem objevil až dneska - autor rozložení na něho totiž dal odkaz do novinek, ale ne do sekce "Jak nainstalovat" a tam jsem ho hned neviděl. Je v něm lepší vysvětlení - to co původně psal radil "jenda93" tady: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,51760.0.html tj. editace evdev.xml jsem se bez prostudování bál udělat.
Co se týká rozložení, tak stačí, aby někde byla česká programátorská klávesnice (jeden kolega tak nastavuje PC v práci) a už to zdržuje - např. proto, že české weby mají .cz a člověk už má ten pohyb navyklý. A pro méně pokročilého uživatele je to pak katastrofa.
Jinak na psaní klasickou ruskou klávesnici musíš mít buď originál klávesnici nebo polepky na fonetickou stačí česká klávesnice a trochu zvyku na několik písmen. Věnoval jsem na východ PC s českou klávesnicí a tou fonetickou v té rodině si zvykli a používají to :).
Jinak v Linuxu fonetika je, ale tato je lepší.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #5 kdy: 13 Listopadu 2010, 14:35:00 »
Parádní topic, děkuji.

značím  ;D
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

GeBu

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #6 kdy: 16 Listopadu 2010, 14:52:07 »
Jak to tak zkouším, tak mám pocit, že nesmí být zapnuté nastavování layotu v nastavení systému KDE. Jinak se to bije.
Kam ten příkaz přidat, aby se mi nastavení neztratilo po rebootu?

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #7 kdy: 17 Listopadu 2010, 10:35:56 »
Ano, žádné jiné "přepínání" by nemělo být aktivováno. Návod pro Kubuntu:

Předpokládám, že soubor ru_cz je už zkopírovaný tam, kam patří. 

Pro automatické spouštění to chce udělat si třeba za pomoci KWrite prázdný soubor a zkopírovat do něj následující text:

Kód: [Vybrat]

 #!/bin/bash
 setxkbmap -rules xorg -model evdev -layout "cz,us,ru_cz" -option "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll"


Soubor pojmenovat např.  jako phonetic.sh, pak uložit a taky povolit spouštění tohoto souboru (klikáním to jde samozřejmě v manažéru Dolphin).

Nastavit v manažéru Dolphin zobrazení skrytých souborů a soubor phonetic.sh zkopírovat do ./kde4/Autostart v domovském adresáři.

Potom se odhlásit a znovu přihlásit nebo restartovat PC. Pak už by se to mělo spustit samo.

Bohužel, nemám Kubuntu po ruce, čili to chce vyzkoušet.

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

GeBu

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #8 kdy: 17 Listopadu 2010, 11:13:56 »
Díkes. Ty první kroky tj. vytvoření skriptu jsem provedl včera (zase úplný začátečník nejsem :)), ale zapomněl jsem na ten adresář ./kde4/Autostart - myslel jsem, že to musí být nějaký ten rc.d nebo tak něco.
Naklikal jsem to v nastaveních KDE - popíšu pak ten svůj postup.

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #9 kdy: 17 Listopadu 2010, 11:44:40 »
Jasně, postup dávám vždycky raději celý.

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

GeBu

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #10 kdy: 26 Listopadu 2010, 19:09:06 »
Aha, teď jsem si všiml, že tam autor té klávesnice nemá ukrajinskou verzi. Škoda, ale i tak díky za ty dary.

MoZeK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #11 kdy: 23 Června 2011, 13:47:08 »
Ahoj. Protoze nejsem vubec zbehly uzivatel potreboval bych poradit, Kubuntu 11.04 en, s en klavesnicovym layoutem, a potreboval bych opravdu takovou primitivnost, jako pridat jeste obycejnou ruskou klavesnici a idealne zobrazit nejaky prepinac dole u hodin.
Opravdu moc si vazim kazde cenne rady.

martinas0570

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #12 kdy: 24 Června 2011, 17:34:49 »
Ahoj. Protoze nejsem vubec zbehly uzivatel potreboval bych poradit, Kubuntu 11.04 en, s en klavesnicovym layoutem, a potreboval bych opravdu takovou primitivnost, jako pridat jeste obycejnou ruskou klavesnici a idealne zobrazit nejaky prepinac dole u hodin.
Opravdu moc si vazim kazde cenne rady.
Ahoj,
dej v hlavní nabídce Nastavení systému ->Vstupní zařízení -> Klávesnice -> Rozvržení
zde přibližně uprostřed zatrhni Nastavit rozvržení a potom Přidat. Zde vyber typ rozvržení ruské a variantu (fonetické, tradiční ruské ...).
Ve třech sloupečkách nahoře si zvol, jak se ti budou rozvržení ukazovat v oznamovací oblasti, jestli chceš přepínat pro jednotlivou aplikaci nebo celý systém a můžeš si nastavit klávesovou zkratku pro přepínání.

Miška

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #13 kdy: 23 Září 2011, 17:08:55 »
Ahoj, potřebovala bych radu, kde si mám stáhnout ruskou fonetickou klávesnici, tak aby š,č atd. bylo na stejném místě jako na české klávesnici. Nastavila jsem si ruskou klávesnici v systému, ale tam je stejně jen půlka klávesnice. Zkoušela jsem i odkazy v předešlých radách, ale nejdou mi otevřít. Děkuju za jakoukoliv radu.

sumix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #14 kdy: 28 Března 2012, 17:25:17 »
Ahoj, taky řeším, jak zprovoznit fonetické rozložení ruské klávesnice (momentálně používám "německé fonetické rozložení" RU klávesnice, ale pořád to není ono). Bohužel ty odkazy, co tu byly uváděny, jsou už nefunkční. Nemohl by prosím někdo poradit, kde ty potřebné soubory sehnat? Nic použitelného jsem kolem toho nevygooglil  :(. Předem dík.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #15 kdy: 19 Dubna 2012, 23:45:57 »
Ahoj, potřebovala bych radu, kde si mám stáhnout ruskou fonetickou klávesnici, tak aby š,č atd. bylo na stejném místě jako na české klávesnici. Nastavila jsem si ruskou klávesnici v systému, ale tam je stejně jen půlka klávesnice. Zkoušela jsem i odkazy v předešlých radách, ale nejdou mi otevřít. Děkuju za jakoukoliv radu.

Ahoj, taky řeším, jak zprovoznit fonetické rozložení ruské klávesnice (momentálně používám "německé fonetické rozložení" RU klávesnice, ale pořád to není ono). Bohužel ty odkazy, co tu byly uváděny, jsou už nefunkční. Nemohl by prosím někdo poradit, kde ty potřebné soubory sehnat? Nic použitelného jsem kolem toho nevygooglil  :(. Předem dík.

Odkaz na potřebný soubor opět uploadován, (chvála bohu jsem ho našel .)
http://uloz.to/xQopJBA/rusklav-linux-tar-gz

Další info co s tím uvedeno uvnitř na "příbalovém letáku".
« Poslední změna: 19 Dubna 2012, 23:48:08 od Odra »
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

ondrejandrej

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re:Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #16 kdy: 27 Července 2017, 10:56:02 »

Ubuntu 16.04 a novšie

Príkaz setxkbmap od jenda93 mi spôsoboval nefunkčnosť šípiek. Tento príkaz funguje:

Kód: [Vybrat]
setxkbmap -layout "sk,ru_cz" -option "lv3:caps_switch"
Na prepínanie funguje klávesová skratka nastavená cez GUI Nastavenia v Ubuntu.

Pokiaľ vás náhodou napadne editovať ten /usr/share/X11/xkb/symbols/ru_cz, napríklad kvôli výmene Z a Y, nezabudnite spustiť

Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xkb-data
a reštartovať PC. Inak sa zmeny neprejavia.
« Poslední změna: 28 Července 2017, 10:20:41 od ondrejandrej »
Kubuntu 18.04 na Thinkpadu T490

xerostomus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Ruská fonetická klávesnice - instalace
« Odpověď #17 kdy: 14 Února 2021, 09:00:57 »
Vážení,
mám Lubuntu 18.4. a trochu se to od te doby změnilo.

     sudo setxkbmap -option grp:win_space_toggle -layout 'cz,cz' -variant ',rus'
   
Já jsem ještě potřeboval prohodit y a z:

   V souboru
   sudo nano /usr/share/X11/xkb/symbols/cz
   najít oddil

   // phonetic layout for Russian letters on an CZ (QWERTY) keyboard
   xkb_symbols "rus" {

a tam je treba zmenit tyto radky:

//    key <AB01> { [       Cyrillic_ze,       Cyrillic_ZE,            z,        Z ] };
    key <AD06> { [       Cyrillic_ze,       Cyrillic_ZE,            z,        Z ] };
//    key <AD06> { [     Cyrillic_yeru,     Cyrillic_YERU,            y,        Y ] };
    key <AB01> { [     Cyrillic_yeru,     Cyrillic_YERU,            y,        Y ] };
   
Asi by to chtelo dat tuto ruskou qwertz do standardni nabidky, ale nevim, jak se to dela.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.