Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: pomalé připojení k MySQL  (Přečteno 9663 krát)

byree

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
pomalé připojení k MySQL
« kdy: 21 Února 2008, 11:56:21 »
Mám ubuntu server a na něm MySQL. Připojuji se k němu z Windows přes MyODBC driver. Přímo v konfiguraci driveru je možnost otestovat připojení. Dříve - po zadání jména a hesla - byla odezva okamžitá. Teď ale dost dlouho čeká (asi 2 vteřiny) než vyskočí hláška o úspěšnosti připojení. Aplikace, která odbc připojení využívá, běží také bohužel pomalu.
Nevím, kde jsem udělal chybu, že to dřív šlo jako po másle. Na server jsem mezitím nainstaloval grafické rozhraní (ubuntu-desktop), může to být tím? Kde hledat chybu?
Server není vůbec vytížen, zatím tam běží jen ta MySQL. Lokálně je práce s MySQL svižná. Na stanici s Windows asi chyba nebude, k druhému serveru ve stejné síti se připojím rychle (Debian).

byree

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: pomalé připojení k MySQL
« Odpověď #1 kdy: 21 Února 2008, 13:29:27 »
Už jsem přišel na příčinu:
Stačilo přidat jméno stanice, ze které jsem se připojoval, na server do /etc/hosts. MySQL se totiž jinak snaží najít záznam v DNS, což trvá.
Zrychlilo se také podstatně přihlašování přes SSH, asi stejný problém. Před přidáním do hosts to po zadání jména dost trvalo, než se zeptal na heslo. Teď je to hned.

Akorát bych chtěl ještě najít nějaké řešení pro ostatní stanice v síti. Záznamy v DNS nemají, musím do /etc/hosts zadat všechny? To se mi moc nechce..

byree

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: pomalé připojení k MySQL
« Odpověď #2 kdy: 21 Února 2008, 13:37:19 »
Nakonec jsem to vyřešil tak, že do sekce [mysqld] v /etc/mysql/my.cnf jsem přidal
Kód: [Vybrat]
skip-name-resolve
a připojení k databázi funguje rychle z celé sítě.

Jestli má s tímto někdo z Vás zkušenosti  - hlavně jestli tento parametr nemůže někde dělat nějaké potíže - prosím napiště.

Pavelp

  • Host
Re: pomalé připojení k MySQL
« Odpověď #3 kdy: 21 Února 2008, 14:53:01 »
Jestli je jich tam hodne, pomuze dnsmasq, da se nakonfigurovat aby resolvoval lokalni jmena. Ale bere si je z /etc/hosts. Jestli je jich malo, udelal bych jeden univerzalni hosts soubor a rozkopiroval. Reslover na PC se obvykle diva v poradi hosts, bind, takze to bude rychle.

Zalezi na Vas a na topologii site.

byree

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: pomalé připojení k MySQL
« Odpověď #4 kdy: 21 Února 2008, 16:40:49 »
Ono pomohlo tu stanici zanést do hosts na serveru, takže by šlo o úpravu jen toho jednoho souboru na serveru, takže to  možná stejně udělám.
Spíš mě překvapilo, že ten problém MySQL zdržoval tolik. Předpokládal jsem původně, že zkusí resolvovat jednou a pak už bude vědět (dá si někam do keše), že stanice nemá záznam, a pojede normálně. Ale ta aplikace, co MySQL využívá, šla bez toho neskutečně pomalu, pořád a pokaždé.

Zajímavé také je, že druhý server taky nemá tu stanici v hosts, ani ten parametr skip-name-resolve, a jede rychle. Možná je to tím, že na něm běží DNS, takže ověření, že stanice záznam ani tam nemá, je rychlejší.

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: pomalé připojení k MySQL
« Odpověď #5 kdy: 23 Února 2008, 10:19:14 »
jj to je pravda, právě včera jsem něco podobného řešil s ftp + domácí router... router si vytváří nějaký pochybný klon DNS providera resp přidá si svůj vlastní záznam, ale u ostatím stanic na sítí, kterým mimo to dal adresu z DHCP to neudělá ( zachvilku ukážu co dělá)
po zadání na stanici příkazu host router > okamžitě se objevil záznam z DNS na tom routru
po zadání host stanice > to čeká tak 15 sekund a pak vypíše, že nelze kontaktovat dns server, nebo tak něco...

zadal jsem tedy do /etc/resolv.conf dns server providera a hned se celý systém zrychlil (i ftp)....problém, je ale v tom že tohle řešení je špatné (čti lamerské), ve webovém rozhraní routru jsem toho o DNS nic nenašel (nehledě na to, že jsem tam ani nenašel, jaké má posílat DNS přes DHCP)

takže jediné co mi napadá, dát do routru nějaký jiný systém, který bude korektnější... a nebo si zadat do /etc/hosts jména...

jinak na jiném rouru jinde se to chová správně, buď pokud je stanice v síti krátkou dobu, nemá záznam v DNS, je tam déle a zkusí někdo její záznam resolvovat tak se tedy na začátku okamžitě objeví chyba nebo se objeví jméno.

Pavelp

  • Host
Re: pomalé připojení k MySQL
« Odpověď #6 kdy: 23 Února 2008, 11:38:49 »
Ja nevim, co tu resite, nevim, nakolik chapete DNS a jak to mate zkonfigurovane. Je treba zaridit, aby zaznam pro stanici resolvery nehledaly ve svete, ale doma. To je vse. Oni ty resolvery to samy nevedi, musi se jim to nejak naznacit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.