Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Wine  (Přečteno 1894 krát)

Kattienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Instalace Wine
« kdy: 26 Března 2018, 18:54:37 »
Ahoj,
Dneska jsem na druhém notebooku (Ubuntu 17.10) zkoušela nainstalovat wine. Vyzkoušela jsem verzi 2.2.0 i 3.0.0 ale mám s tím menší problém. Obě verze hlásí, že byla instalace hotová (i správce softwaru píše u aplikace - Nainstalováno), ale wine nejde spustit. V seznamu aplikací nemá žádného zástupce, v nabídce "spustit v aplikaci" u exe souboru také není.

Vůbec netuším, kde se stala chyba. :/

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace Wine
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2018, 19:25:58 »
Ahoj,
Dneska jsem na druhém notebooku (Ubuntu 17.10) zkoušela nainstalovat wine. Vyzkoušela jsem verzi 2.2.0 i 3.0.0 ale mám s tím menší problém. Obě verze hlásí, že byla instalace hotová (i správce softwaru píše u aplikace - Nainstalováno), ale wine nejde spustit. V seznamu aplikací nemá žádného zástupce, v nabídce "spustit v aplikaci" u exe souboru také není.

Vůbec netuším, kde se stala chyba. :/

No, Wine je pouze emulační vrstva a jako taková spustit sama nejde. Jak byste si to představovala? Aplikace z Windows jdou ve Wine spustit buď poklepem ve správci souborů na požadovanou aplikaci po předchozím nastavení asociací v systému, nebo z konzole příkazem
Kód: [Vybrat]
wine ta_aplikace.exePod Wine dále jdou spustit aplikace, které jsou do jisté míry jeho součástí (ale musejí být též nainstalovány), např. winetricks, winecfg apod. Buď jsou součástí submenu Wine,  nebo opět z konzole, příklad:
Kód: [Vybrat]
winetricks či
Kód: [Vybrat]
winecfgDalší možnost  může být spuštění aplikace ze submenu Wine - to tehdy, pokud byla aplikace instalována a do submenu se takto dostala.
Způsobů spuštění může být ještě víc (typicky přes pravé myšítko a nějak dále), ale to už záleží na konkrétním pracovním prostředí - např. KDE (Kubuntu) jich bude pravděpodobně mít víc než ostatní.
Wine se po nainstalování a ev. korektním dodatečném nastavení chová zcela transparentně, tj. na první pohled nemusí být poznat, že dotyčná aplikace je z Windows.

Wine tedy není virtuální počítač (s jeho obvyklým separátním spouštěním)!

Viz taky http://wiki.ubuntu.cz/wine a spousta jiných zdrojů.
« Poslední změna: 26 Března 2018, 19:37:29 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace Wine
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2018, 20:32:45 »
V seznamu aplikaci by mely byt zastupci. Ne primo na spusteni Wine, ale na volby k nemu se vztahujici. Takze vycistit a znovu podle navodu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Kattienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Instalace Wine
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2018, 05:13:10 »
Ahoj,

Děkuji za vysvětlení. Problém je ten, že nedojde ke spuštění ani winecfg. Terminál nahlásí, že tento příkaz nezná. Přitom ve správci souborů je wine označené jako nainstalované.

Zkusím to dneska ještě jednou podle postupu co mají na stránkách.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace Wine
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2018, 11:08:46 »
Ahoj,

Děkuji za vysvětlení. Problém je ten, že nedojde ke spuštění ani winecfg. Terminál nahlásí, že tento příkaz nezná. Přitom ve správci souborů je wine označené jako nainstalované.

Zkusím to dneska ještě jednou podle postupu co mají na stránkách.

Dejte sem screenshot ze Synapticu (pokud ho nemáte, tak doinstalujte). V něm filtrujte podle klíčového slova wine a pak klikněte v hlavičce na první sloupec ("S"). Viz též příklad níže...

Případně místo toho výpis z konzole po příkazu
Kód: [Vybrat]
dpkg-query -l 'wine*'
« Poslední změna: 27 Března 2018, 11:29:28 od JirkaZ »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Instalace Wine
« Odpověď #5 kdy: 27 Března 2018, 17:16:47 »
A nebo nainstaluj PLayOnLinux a máš klid. ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Kattienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Instalace Wine
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2018, 18:03:17 »
V PlayOnLinux mám problém s World of Warcraft Cataclysm. Mám tu verzi co si stahuje data při běhu. Spustit přes PlayOnLinux se zadaří, ale nepamatuje si žádné nastavení. Vždy je to jako při prvním spuštění. :)

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Instalace Wine
« Odpověď #7 kdy: 27 Března 2018, 19:25:30 »
V PlayOnLinuxe nemusíš použiť inštalácie z horného menu, kde sú použité skripty na jednoduhšie
spustenie programov. Ak to nainštaluješ ako nepodporovanú aplikáciu /vľavo dole/ tak je to ako keby si bola vo Wine a sama si môžeš nakonfigurovať, čo pri inštalácii pridáš a navyše je to v izolovanom
wineprefixe, teda to, načo si sa predtým pýtala.

Pokomi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Instalace Wine
« Odpověď #8 kdy: 06 Dubna 2018, 10:46:39 »
V PlayOnLinux mám problém s World of Warcraft Cataclysm. Mám tu verzi co si stahuje data při běhu. Spustit přes PlayOnLinux se zadaří, ale nepamatuje si žádné nastavení. Vždy je to jako při prvním spuštění. :)
Podobný problém jsem řešil na Windows. Stačilo smazat z kořenového adresáře soubor s příponou .wtf a fungovalo to.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.