Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS  (Přečteno 40100 krát)

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
[HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« kdy: 25 Července 2008, 11:32:00 »
Pomocí TP SMAPI můžete nastavit správu baterie a nastavit zapnutí ochrany disku HDAPS při pádu (nebo jiném nestandardním pohybu) notebooku zn. ThinkPad. Budu rád, když pomůžete s opravou případných chyb nebo s rozšířením postupu specifickým pro jiné modely.

Seznam podporovaných zařízení je zde: http://www.thinkwiki.org/wiki/Tp_smapi#Model-specific_status

Z původního návodu jsou pro novější verze Ubuntu použitelné body (5.) a výš.

Pro verzi "11.10 - Oneiric Ocelot" klikni ZDE.

Pro verzi "10.04 - Lucid Lynx" klikni ZDE.

Pro verzi "9.10 - Karmic Koala" klikni ZDE.

Pro verzi "9.04 - Jaunty Jackalope" klikni ZDE.

Následující postup je pro verzi "8.04 - Hardy Heron":

V Ubuntu jsou již všechny potřebné nástroje obsaženy, avšak je třeba aplikovat záplatu na jádro, aby se získané informace akcelerometru využili k zaparkování disku. Následující postup jsem aplikoval v Ubuntu ve verzi "8.04 - Hardy Heron - i386", jádro "generic", u modelu R61i. Postup by měl fungovat i u verze "amd64".


( 1. ) Instalace TP SMAPI a HDAPS
Instalace démona a utilit:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install hdapsd hdaps-utils
Pokud máte disk jiný než jako zařízení /dev/hda, v mém případě mám /dev/sda, je třeba upravit konfiguraci démona.
Zjištění názvu zařízení:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l | grep ^Disk\ /dev/Případná úprava:
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/default/hdapsd
DISK="hda"

změnit na:

DISK="sda"

Pro spouštění potřebných modulů je třeba přidat názvy "tp_smapi" a "hdaps_ec" do /etc/modules:
Kód: [Vybrat]
echo tp_smapi | sudo tee -a /etc/modules
echo hdaps_ec | sudo tee -a /etc/modules

( 2. ) Příprava před kompilací
Nastavení zdrojů:
Systém -> Správa -> Zdroje softwaru -> povolit Zdrojový kód
Při ukončení "Obnovit" zdroje.

Instalace nástrojů pro kompilaci a vytvoření pracovní složky thinkpad:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install linux-kernel-devel fakeroot build-essential
mkdir ~/thinkpad

Získání zdrojů pro kompilaci jádra a modulů:
Kód: [Vybrat]
cd ~/thinkpad
sudo apt-get build-dep linux-image-$(uname -r)
apt-get source linux-image-$(uname -r)
sudo apt-get build-dep linux-ubuntu-modules-$(uname -r)
apt-get source linux-ubuntu-modules-$(uname -r)
sudo apt-get build-dep linux-restricted-modules-common
apt-get source linux-restricted-modules-common

( 3. ) Jádro
Získání dvou záplat pro jádro 2.6.24, ta druhá je oprava první záplaty v případě, že vytuhává systém - více odkaz 1 odkaz 2 a odkaz 3, já jsem použil obě záplaty (pokud chcete zároveň přidat i záplatu linux-PHC více zde, pokud chcete mít 32 bitové jádro nastavené pro procesor Core 2 Duo více zde):
Kód: [Vybrat]
cd ~/thinkpad
wget -c 'http://sourceforge.net/mailarchive/attachment.php?list_name=hdaps-devel&message_id=87hcjjedbn.fsf%40denkblock.local&counter=2' -O disk-protect.patch
wget -c 'http://sourceforge.net/mailarchive/attachment.php?list_name=hdaps-devel&message_id=87bq6l2ihm.fsf%40denkblock.local&counter=2' -O adjust-blocked-counters.patch

Aplikace záplat, změna názvu generic na thinkpad, kompilace a instalace jádra (parametr CONCURRENCY_LEVEL=2 je pouze u procesorů Core Duo):
Kód: [Vybrat]
cd ~/thinkpad/$(ls -1p ~/thinkpad | grep ^linux-2\.6\..*/$)
patch -p1 -l < ../disk-protect.patch
patch -p1 -l < ../adjust-blocked-counters.patch
mv debian/config/i386/config.generic debian/config/i386/config.thinkpad && mv debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)i386/generic debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)i386/thinkpad && mv debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)i386/generic.modules debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)i386/thinkpad.modules && mv debian/config/amd64/config.generic debian/config/amd64/config.thinkpad && mv debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)amd64/generic debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)amd64/thinkpad && mv debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)amd64/generic.modules debian/abi/$(ls -1p debian/abi | grep ^2\.6\..*/$)amd64/thinkpad.modules && mv debian/control debian/control.orig && sed s/-$(uname -r | sed 's/thinkpad/generic/')/-$(uname -r | sed 's/generic/thinkpad/')/ debian/control.orig > debian/control
CONCURRENCY_LEVEL=2 AUTOBUILD=1 NOEXTRAS=1 fakeroot debian/rules binary-debs flavours=thinkpad
sudo dpkg -i ~/thinkpad/$(ls -1 ~/thinkpad | grep ^linux-image-2\.6\..*thinkpad.*\.deb$)
sudo dpkg -i ~/thinkpad/$(ls -1 ~/thinkpad | grep ^linux-headers-2\.6\..*thinkpad.*\.deb$)

( 4. ) Moduly
Změna názvu generic na thinkpad, kompilace a instalace modulů (parametr CONCURRENCY_LEVEL=2 je pouze u procesorů Core Duo):
Kód: [Vybrat]
cd ~/thinkpad/$(ls -1p ~/thinkpad | grep ^linux-ubuntu-modules-2\.6\..*/$)
mv debian/control debian/control.orig && sed s/-$(uname -r | sed 's/thinkpad/generic/')/-$(uname -r | sed 's/generic/thinkpad/')/ debian/control.orig > debian/control
CONCURRENCY_LEVEL=2 AUTOBUILD=1 fakeroot debian/rules binary-debs flavours=thinkpad
cd ~/thinkpad/$(ls -1p ~/thinkpad | grep ^linux-restricted-modules-2\.6\..*/$)
mv debian/control.stub.in debian/control.stub.in.orig && sed s/-@@ABIVER@@-generic/-@@ABIVER@@-thinkpad/ debian/control.stub.in.orig > debian/control.stub.in && debian/rules debian/control
CONCURRENCY_LEVEL=2 AUTOBUILD=1 fakeroot debian/rules binary-debs flavours=$(uname -r | sed 's/generic/thinkpad/') ati_flavours=$(uname -r | sed 's/generic/thinkpad/') nv_flavours=$(uname -r | sed 's/generic/thinkpad/')
sudo dpkg -i ~/thinkpad/$(ls -1 ~/thinkpad | grep ^linux-ubuntu-modules-2\.6\..*thinkpad.*\.deb$)
sudo dpkg -i ~/thinkpad/$(ls -1 ~/thinkpad | grep ^linux-restricted-modules-2\.6\..*thinkpad.*\.deb$)

Pokud používáte dodatečné ovladače spadající pod Restricted (FGLRX, NVIDIA aj.), analogicky je nainstalujte (jsou ve složce ~/thinkpad):
Kód: [Vybrat]
cd ~/thinkpad
ls -1 | grep \.deb$
sudo dpkg -i <název>.deb

Nyní je třeba restartovat systém a spustit jej na novém jádru Ubuntu 8.04.1, kernel 2.6.xx-xx-thinkpad.

Pokud vše proběhlo bez problému, máte nyní u TP SMAPI ochranu disku funkční.

( 5. ) Test pohybu notebookem
Nainstalovat balík hdaps-utils:
http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/h/hdaps-utils/hdaps-utils_0.1-1.1_i386.deb
a v Terminálu spustit:
Kód: [Vybrat]
hdaps-gl
Pokud je detekce pohybu inverzní:

pro verzi 8.04 musíte v /etc/modules přidat k modulu hdaps_ec parametr invert=1:
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/moduleshdaps_ec invert=1

nebo pro novější verzi (vyzkoušeno v 10.04) zadejte příkaz
echo "hdaps invert=1" | sudo tee -a /etc/modules

po restartu by již měl být pohyb v pořádku.

- více o tomto odkaz 4

( 6. ) Nastavení citlivosti otřesů disku
Výchozí nastavení je 15:
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/default/hdapsdSENSITIVITY=15

poté případně restart do nového nastavení
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/hdapsd restart
( 7. ) Gnome applet

Balíček zde: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=25756.msg343435#msg343435

nebo kompilace:

Instalace Gnome appletu znázorňující stav ochrany disku:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install libpanel-applet2-dev
mkdir -p ~/thinkpad/gnome-hdaps-applet
cd ~/thinkpad/gnome-hdaps-applet
wget -c http://www.zen24593.zen.co.uk/hdaps/gnome-hdaps-applet-20081204.tar.gz
tar -xzvf gnome-hdaps-applet-20081204.tar.gz
gcc $(pkg-config --cflags --libs libpanelapplet-2.0) -o gnome-hdaps-applet gnome-hdaps-applet.c
sudo cp gnome-hdaps-applet /usr/bin
sudo mkdir /usr/share/pixmaps/gnome-hdaps-applet/
sudo cp *.png /usr/share/pixmaps/gnome-hdaps-applet/
sudo cp GNOME_HDAPS_StatusApplet.server /usr/lib/bonobo/servers/
Applet lze nyní pod názvem "HDAPS Status Applet" přidat na panel.

( 8. ) Baterie
Pokud chcete změnit práh pro nabíjení baterie:
pro začátek nabíjení při 30%:
Kód: [Vybrat]
echo 30 | sudo tee /sys/devices/platform/smapi/BAT0/start_charge_threshpro konec nabíjení při 85%:
Kód: [Vybrat]
echo 85 | sudo tee /sys/devices/platform/smapi/BAT0/stop_charge_thresh- více o tomto odkaz 5
- obecně něco o bateriích odkaz 6

( 9. ) Kompilace novějšího jádra a modulů
Smažte již dříve vytvořenou pracovní složku thinkpad, pokud jste tak již neučinili, a zopakujte postup dle bodů ( 2. ), ( 3. ), ( 4. ).

( 10. ) Zdroje informací
https://help.ubuntu.com/community/Kernel/Compile
http://www.thinkwiki.org/wiki/HDAPS
http://www.thinkwiki.org/wiki/Tp_smapi
http://www.thinkwiki.org/wiki/Installing_Ubuntu_7.10_(Gutsy_Gibbon)_on_a_Thinkpad_T60#Build_a_custom_kernel
« Poslední změna: 06 Března 2012, 11:44:20 od c4pp4 »
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

Haerdal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #1 kdy: 25 Července 2008, 23:04:33 »
K tym KDE appletom -

http://roy.marples.name/node/269 - pre KDE 3 , nie moc funkcne=neviem ako to nastavit alebo co, neozbrazuje stav hdd,signalizuje dobre aktivitu klavesnice,mysi

http://www.kde-look.org/content/show.php/Applet+HDAPS?content=78387 - neodskusane kedze KDE 4 nemam

P.S. Bolo by dobre doplnit niektore tie instalacie o install. Mas tam len sudo apt-get "balik".
« Poslední změna: 25 Července 2008, 23:31:16 od Haerdal »

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #2 kdy: 01 Srpna 2008, 01:31:49 »
Díky moc za skvělej návod. Sice to pár hodin trvalo , ale teď mám podle
Kód: [Vybrat]
uname -r 2.6.24-20-generic a udělal sem i test s
Kód: [Vybrat]
hdaps-gl a funguje to. Rozchodil jsem i ten GNOME_HDAPS_StatusApplet, taky dobrý.

Připomínky/dopnění :
Mě se očividně stáhly už trochu vyšší verze zdrojů jádra, bylo by dobré uvést v tom návodu že je potřeba příkazy příslušně upravit podle toho co vyleze pomocí výpisu souborů
Kód: [Vybrat]
cd ~/thinkpad
ls
V průběhu dění se mi stáhlo málem několik stovek mb různých balíků. Snažím se vždycky udržovat systém co nejméně zanesený různými balíky a knihovnymi, jinak zvládne dobře nakynout. Takže prosím o pomoc/korekci při úklidu, představoval sem si to asi takhle :
1. smazat adresář  ~/thinkpad
2.
Kód: [Vybrat]
udo apt-get remove linux-image-2.6.24-18-generic linux-headers-2.6.24-18-generic linux-ubuntu-modules-2.6.24-18-generic linux-restricted-modules-2.6.24-18-generic linux-image-2.6.24-16-generic linux-headers-2.6.24-16-generic linux-ubuntu-modules-2.6.24-16-generic linux-restricted-modules-2.6.24-16-generic linux-image-$(uname -r) linux-headers-$(uname -r) linux-ubuntu-modules-$(uname -r) linux-restricted-modules-$(uname -r) linux-kernel-devel fakeroot build-essential libpanel-applet2-dev3.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremove
Taky jsem narazil na https://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=138242 kde jsou další utilitky/aplety pro hdaps Po doinstalování asi dvacítky knihoven se mi podařilo zkompilovat/nainstalovat gnome-tilt a hdapsgl-applet, ale nevím jak je spustit. Díky za pomoc resp. přidání k howto
Zdar K
« Poslední změna: 01 Srpna 2008, 10:24:07 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #3 kdy: 02 Srpna 2008, 06:30:55 »
Díky za připomínky. Ty verze v názvech jsem zobecnil dle aktuálního stavu u uživatele. S tím úklidem bych byl opatrnější, pač ne každý se bude chtít zbavit určitých balíků. Není problém si při instalaci zkopírovat bokem výpis instalovaných balíků a pak je dát zase pryč. Tvým příkazem se snažíš odebrat i aktuální jádro, tak na to pozor. Kompletní úklidový příkaz např. u mě by vypadal takto:
Kód: [Vybrat]
rm -r ~/thinkpad && sudo apt-get purge linux-kernel-devel fakeroot build-essential libc6-dev linux-libc-dev libpanel-applet2-dev docbook-dsssl docbook-utils docbook-xsl gawk jadetex libosp5 libostyle1c2 libsgmls-perl libsp1c2 openjade sgmlspl sharutils sp tex-common texlive-base texlive-base-bin texlive-common texlive-doc-base texlive-fonts-recommended texlive-latex-base texlive-latex-recommended tipa transfig xmlto autoconf automake autotools-dev linux-headers-2.6.24-19-386 linux-headers-2.6.24-19-openvz linux-headers-2.6.24-19-rt linux-headers-2.6.24-19-server linux-headers-2.6.24-19-virtual linux-headers-2.6.24-19-xen m4 libatk1.0-dev libbeecrypt6 libcairo2-dev libexpat1-dev libfontconfig1-dev libfreetype6-dev libglib2.0-dev libgtk2.0-dev libice-dev libpango1.0-dev libpixman-1-dev libpng12-dev libpthread-stubs0 libpthread-stubs0-dev librpm4.4 libsm-dev libx11-dev libxau-dev libxcb-xlib0-dev libxcb1-dev libxcomposite-dev libxcursor-dev libxdamage-dev libxdmcp-dev libxext-dev libxfixes-dev libxft-dev libxi-dev libxinerama-dev libxrandr-dev libxrender-dev rpm x11proto-composite-dev x11proto-core-dev x11proto-damage-dev x11proto-fixes-dev x11proto-input-dev x11proto-kb-dev x11proto-randr-dev x11proto-render-dev x11proto-xext-dev x11proto-xinerama-dev xtrans-dev zlib1g-dev && sudo apt-get autoremove
« Poslední změna: 03 Srpna 2008, 18:38:16 od c4pp4 »
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #4 kdy: 03 Srpna 2008, 01:30:12 »
Zdravím
Díky že jsi zase o něco zpřehlednil a vylepšil ten návod. Co se té kompilace jádra týče už jsem o něco málo moudřejší, ráno na to vletím.
Jetšě pár připomínek :
Na Thinkwiki je uváděnej patch který ma zlepšit spotřebu.
A pak na Thinkwiki je jsou ještě uváděny různé verze těch démonů, rád bych opět zkusil ten se sníženou energetickou náročností. To znamená ho zkompilovat a pak si nainstalovat jen hdaps-utils ?
Když už budu u tý kompilace, rád bych rozběhal i PHC. Tady je návod, ale moc nechápu jak to dostat do toho novýho jádra.
Kód: [Vybrat]
cd linux-source-2.6.24*
cp /boot/config-$(uname -r) .config
patch -p1 < linux-phc*.patch
Po kroku 3. ?

Jo a taky nepodíval by ses prosím jak rozběhat ty gnome-tilt a hdapsgl-applet ? Mě se nakonec zdařila kompilace ale tím to zhaslo  :-\ nemůžu je dostat na panel.
Jinak poslední věc : upravil bych možná nadpis, aby tam bylo taky ochrana disku a baterie, né každého trkne to hdaps (já to taky dřív znal spíš jako active protection system ,  to je jen detail)
Dík za pomoc K
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #5 kdy: 03 Srpna 2008, 20:42:48 »
Ten patch pro hdaps by se měl použít tehdy, pokud se nevyužívaj funkce hdaps, jestli to dobře chápu. S tou verzí démona nevím, chtělo by to někoho povolanějšího, já bych tohle neřešil.
O PHC jsem nevěděl a určitě na to mrknu, pač mě to docela zaujalo. Až bude čas, dám pak vědět.
Dělals před tou kompilací konfiguraci s prefixem? - místo .configure dát ./configure --prefix=/usr
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #6 kdy: 03 Srpna 2008, 21:44:54 »
No já sem se teď díval na toho démona a ta energetická úspora by stejnak měla smysl jen na speciálních kernelech, což ten defaultní není.
Já sem to teď rozběhal podle všechno právě podle návodu z té něměcké Wiki na PHC.
Jinak sem narazil na tohle : http://www.thinkwiki.org/wiki/Tp_smapi#Bundled_hdaps_driver
sekce : Bundled hdaps driver
Zkusím tam hodit ten nejnovější ovladač.
EDIT : on to SNAD je ten nejnovější ovladač .... cis. Nevíš jak to zjistit ?
EDIT2 : Tak sem tam hodil ten applet a ten nejede. Přitom ale hdaps-gl mi funguje dobře. Nevíščím by to mohlo být ?
« Poslední změna: 03 Srpna 2008, 22:08:39 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #7 kdy: 03 Srpna 2008, 23:17:10 »
To právě je tp smapi obsahující hdaps.
$ cat /sys/module/tp_smapi/version
0.36

Applet jsem nezkoušel, takže nevím.
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #8 kdy: 04 Srpna 2008, 00:11:51 »
No tak vidím že máme asi opravdu poslední verzi tp_smapi - tudíž neřešit.  8)
Díky za radu, byl to asi ten prefix, každopádně teď se mi zobrazuje i ten druhý applet, ale ani jeden nejede. Přičemž když sem to dělal minule tak ten první  jel na výbornou, teď mi ukazuje ikonku - error. A ten druhej co mi tak dlouho nešel rozběhat, tak ten při pokusu o spuštění hodí : The panel encountered a problem while loading "OAFIID:GNOME_HDAPS_GLApplet"
Ale přitom hdaps-gl chodí jak víno  :-[ hdaps-pivot. Tak teď jsem na vážkách jestli jsem neudělal něco blbě. Resp spíš KDE sem to zeslonil.
Napadá mě, že jsem se tam snažil hodit jeden patch kernelu - našel jsem ho na Thinkwiki a měl snížit spotřebu. Jenže při aplikaci se vyskytly chyby :
Kód: [Vybrat]
patch -p1 -l < hdaps.patch
woblož :
patching file drivers/hwmon/hdaps.c
Hunk #1 succeeded at 445 (offset -4 lines).
Hunk #2 FAILED at 578.
Hunk #3 FAILED at 598.
Hunk #4 FAILED at 618.
3 out of 4 hunks FAILED -- saving rejects to file drivers/hwmon/hdaps.c.rej
9. make oldconfig
Inu zkusím to zítra projet ještě věe jednou znovu.
Jinak PHC jde výtečně, jsem rád že jsem to všechno zfouknul při jednom.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #9 kdy: 04 Srpna 2008, 00:42:09 »
Pro přidání záplaty linux-PHC přidej do bodu ( 3. ) následující červeně vyznačené kroky:
...
cd ~/thinkpad
wget -c 'http://sourceforge.net/mailarchive/attachment.php?list_name=hdaps-devel&message_id=87hcjjedbn.fsf%40denkblock.local&counter=2' -O disk-protect.patch
wget -c 'http://sourceforge.net/mailarchive/attachment.php?list_name=hdaps-devel&message_id=87bq6l2ihm.fsf%40denkblock.local&counter=2' -O adjust-blocked-counters.patch

wget -c 'http://phc.athousandnights.de/download/file.php?id=6' -O linux-phc-0.3.1-kernel-vanilla-2.6.24.patch.tar.gz
tar -xzvf linux-phc-0.3.1-kernel-vanilla-2.6.24.patch.tar.gz

....
cd ~/thinkpad/$(ls -1p ~/thinkpad | grep ^linux-2\.6\..*/$)
patch -p1 -l < ../disk-protect.patch
patch -p1 -l < ../adjust-blocked-counters.patch

patch -p1 -l < ../linux-phc-0.3.1-kernel-vanilla-2.6.24.patch
...
« Poslední změna: 04 Srpna 2008, 23:57:46 od c4pp4 »
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #10 kdy: 04 Srpna 2008, 10:15:58 »
Nechceš zkusit tam dát i ten  hdaps.patch který ma zlepšit spotřebu ? Mě se teda nepatchnul jak měl, viz výše.

Jinak ja sem ted zapracoval na tom svem navodu, prosel jsem znova vsechny kroky a po resetu sem zjistil dve veci :
Jak to pri bootu dela tu vypisy procedur tak tam skocilo : hdaps not running nebo hdaps not started a ze nekde neco chybi - coz jsem si nestacil opsat. Jak mam pozastavit ten vypis pri bootu ? Pausa nefunguje.
Kazdopadne ted mam rozbordelenou grafiku a klavesnici a dle toho apletu hdaps stale nechodi.
« Poslední změna: 04 Srpna 2008, 20:35:06 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #11 kdy: 04 Srpna 2008, 22:03:29 »
Nechceš zkusit tam dát i ten  hdaps.patch který ma zlepšit spotřebu ? Mě se teda nepatchnul jak měl, viz výše.

Jinak ja sem ted zapracoval na tom svem navodu, prosel jsem znova vsechny kroky a po resetu sem zjistil dve veci :
Jak to pri bootu dela tu vypisy procedur tak tam skocilo : hdaps not running nebo hdaps not started a ze nekde neco chybi - coz jsem si nestacil opsat. Jak mam pozastavit ten vypis pri bootu ? Pausa nefunguje.
Kazdopadne ted mam rozbordelenou grafiku a klavesnici a dle toho apletu hdaps stale nechodi.
Ten patch není pravděpodobně pro verzi hdaps obsaženou v tp smapi.
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #12 kdy: 05 Srpna 2008, 00:16:23 »
No tak každopádně tak jak jsem sito představoval s tím
Kód: [Vybrat]
make oldconfig se zdá že to nefunguje. Tedˇsem reinstaloval linuxe a udělal to celý znova - phc šlape ale hdaps ne.
Mimojiný to hází chybu při startu, ale já nevím jak si to stopnout abych si ji pořádně opsal. Nevytváří se při bootu nějakej log soubor ?

Tak pan G poradil a pomocí
Kód: [Vybrat]
dmesg | more sem se dohrabal totohle :

Citace
[   34.649307] tp_smapi 0.36 loading...
[   34.649428] tp_smapi successfully loaded (smapi_port=0xb2).
[   34.686870] hdaps: initial mode latch is 0x01
[   34.686975] hdaps: setting ec_rate=250, filter_order=2
[   34.687005] hdaps: fake_data_mode set to 0
[   34.687231] hdaps: device successfully initialized.
[   34.687290] input: ThinkPad HDAPS joystick emulation as /devices/platform/hdaps/input/input11
[   34.714538] input: ThinkPad HDAPS accelerometer data as /devices/platform/hdaps/input/input12
[   34.738396] hdaps: driver successfully loaded.


 ??? ??? :'( :'( :'(
« Poslední změna: 05 Srpna 2008, 00:28:51 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

vito45

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #13 kdy: 10 Srpna 2008, 16:30:41 »
parádny návod, proste človek iba dáva copy - paste - enter a ide to vše bez problémov  :D plus sú aj nejaké odkazy

malá poznámka - v závadzači mi ostalo jadro generic to som prepísal na thinkpad

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #14 kdy: 11 Srpna 2008, 21:14:17 »
Nastavení konfigurace 32 bitového jádra pro procesor Core 2 Duo dle Gentoo Linux Wiki. Odkaz zrušen, nyní je zde: http://www.gentoo-wiki.info/Intel_Core_2_Duo

Processor type and features  --->
    [ * ] Symmetric multi-processing support
    Subarchitecture Type (PC-compatible)  --->
    [ * ] Paravirtualized guest support  --->
        [   ] Xen guest support
    Processor family (Core 2 / newer Xeon)  --->
    ( 2 ) Maximum number of CPUs (2-256)
    [   ] SMT (Hyperthreading) scheduler support
    [ * ] Multi-core scheduler support
    [ * ] Machine Check Exception
    < >   Check for non-fatal errors on AMD Athlon/Duron / Intel Pentium 4
    [   ]   check for P4 thermal throttling interrupt


Do bodu ( 3. ) přidej následující kroky v rámečku Kód:
...
cd ~/thinkpad/$(ls -1p ~/thinkpad | grep ^linux-2\.6\..*/$)
patch -p1 -l < ../disk-protect.patch
patch -p1 -l < ../adjust-blocked-counters.patch

Kód: [Vybrat]
echo -e "CONFIG_MCORE2=y\n# CONFIG_XEN is not set\nCONFIG_NR_CPUS=2\n# CONFIG_SCHED_SMT is not set\nCONFIG_X86_MCE=y\n# CONFIG_X86_MCE_NONFATAL is not set\n# CONFIG_X86_MCE_P4THERMAL is not set" > config.generic && cat debian/config/i386/config.generic >> config.generic && mv config.generic debian/config/i386/config.generic
chmod +x debian/scripts/misc/oldconfig
chmod +x debian/scripts/misc/splitconfig.pl
debian/scripts/misc/oldconfig i386
- poslední příkaz se zastaví při volbě určení rodiny procesoru - dej ENTER (řádek "24. Core 2/ newer Xeon" musí mít na začátku řádku znaménko ">")
...
« Poslední změna: 11 Května 2009, 23:05:03 od c4pp4 »
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #15 kdy: 30 Dubna 2009, 12:29:30 »
Pro verzi Jaunty Jackalope postupujte podle: http://www.nowhere.dk/articles/using-hdapsd-in-ubunty-jaunty-jackalope

Stručně z odkazovaného návodu:

Přidat repozitář "deb http://ppa.launchpad.net/jonasped/ppa/ubuntu jaunty main"
Kód: [Vybrat]
sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com BEFC6EB4
sudo apt-get update

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install debhelper module-assistant
sudo m-a a-i tp-smapi
sudo modprobe tp_smapi
sudo modprobe hdaps
echo tp_smapi | sudo tee -a /etc/modules
echo 'KERNEL=="event[0-9]*", ATTRS{phys}=="hdaps/input1",ATTRS{modalias}=="input:b0019v1014p5054e4801-*",SYMLINK+="input/hdaps/accelerometer-event"' | sudo tee /etc/udev/rules.d/51-hdaps.rules
sudo apt-get install hdapsd

pozn.:
- řek bych, že je třeba i odstranit starý nefunkční modul /lib/modules/2.6.28-11-generic/kernel/drivers/hwmon/hdaps.ko a dát příkaz sudo depmod -a
- nejnovější verze hdapsd (20090401) již nepotřebuje vytvořit udev pravidlo (echo 'KERNEL=="event[0-9]*", ATTRS{phys}...)
« Poslední změna: 26 Května 2009, 20:24:09 od c4pp4 »
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #16 kdy: 20 Května 2009, 17:39:23 »
Zdravim
Udelal jsem to podle navodu ale ted mi to po startu hazi hlasku :
Kód: [Vybrat]
not starting hdaps : sys/block/sda/device/unload_heads exists, but is not writeableBohuzel na tohle mi google zatim nic nevyhodil
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #17 kdy: 20 Května 2009, 19:56:06 »
dej sem výpisy:
dmesg | grep -i hdaps
sudo fdisk -l
cat /etc/default/hdapsd
cat /etc/udev/rules.d/51-hdaps.rules
cat /etc/modules
ls -l /sys/block/sda/device/unload_heads
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #18 kdy: 20 Května 2009, 23:51:48 »
dmesg | grep -i hdaps :
mi nevypise nic

sudo fdisk -l (predem se omlouvam ale jako zakladni jazyk instalace mam Nemcinu anzto studuju a pracuju u sousedu)
Kód: [Vybrat]
Platte /dev/sda: 80.0 GByte, 80026361856 Byte
240 Köpfe, 63 Sektoren/Spuren, 10337 Zylinder
Einheiten = Zylinder von 15120 × 512 = 7741440 Bytes
Disk identifier: 0xc15c8b39

   Gerät  boot.     Anfang        Ende     Blöcke   Id  System
/dev/sda1   *           1        1919    14507608+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            1920        3467    11702880   83  Linux
/dev/sda3            3468        3549      619888+  82  Linux Swap / Solaris
/dev/sda4            3550       10337    51317248+   b  W95 FAT32

Platte /dev/sdb: 60.0 GByte, 60011642880 Byte
255 Köpfe, 63 Sektoren/Spuren, 7296 Zylinder
Einheiten = Zylinder von 16065 × 512 = 8225280 Bytes
Disk identifier: 0x34411754

   Gerät  boot.     Anfang        Ende     Blöcke   Id  System
/dev/sdb1               1        7296    58605088+   c  W95 FAT32 (LBA)

cat /etc/default/hdapsd :
Kód: [Vybrat]
# hdapsd default file

# start hdapsd at boottime?
START="yes"

# the name of the disk device that hdapsd should monitor.
#
# usually this is 'hda' for the primary IDE master or 'sda'
# for the primary S-ATA drive
DISK="sda"

# sensitivity
SENSITIVITY=15

# other options to pass to hdapsd.
# the -d $DISK, -s $SENSITIVITY, -b and -p $PIDFILE options are always passed.
OPTIONS=""

# The new interface in kernels >=2.6.28 sometimes wrongly detects HDAPS-capable
# drives as not supported. Set this to "yes" to force-enable the feature.
# Please be carefull with this setting!
FORCEENABLE="no"
Hmmm , rekl bych ze sda je nastaveno spravne. sdb je externi disk co mam pripojeny.

cat /etc/udev/rules.d/51-hdaps.rules :
Kód: [Vybrat]
cat /etc/udev/rules.d/51-hdaps.rules
KERNEL=="event[0-9]*", ATTRS{phys}=="hdaps/input1",ATTRS{modalias}=="input:b0019v1014p5054e4801-*",SYMLINK+="input/hdaps/accelerometer-event"

cat /etc/modules :
Kód: [Vybrat]
# /etc/modules: kernel modules to load at boot time.
#
# This file contains the names of kernel modules that should be loaded
# at boot time, one per line. Lines beginning with "#" are ignored.

lp
tp_smapi
Hmmm , ale sudo modprobe hdapsd jsem snad zadaval , kdyz to ted zopakuji dostanu :
Kód: [Vybrat]
WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/oss-compat, it will be ignored in a future release.
FATAL: Module hdapsd not found.

ls -l /sys/block/sda/device/unload_heads :
Kód: [Vybrat]
-rw-r--r-- 1 root root 4096 2009-05-20 16:35 /sys/block/sda/device/unload_heads
Jinak nez jsem nasel tento prispevek/navod tak jsem postupoval podle originalniho navodu.



« Poslední změna: 20 Května 2009, 23:53:25 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #19 kdy: 21 Května 2009, 00:56:18 »
u toho modulu to není hdapsd, ale hdaps, načti modul:
sudo modprobe hdaps
a dej výpis tohodle:
dmesg | grep -i hdaps
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #20 kdy: 21 Května 2009, 09:28:32 »
Boze ja sem trubka  ;D

sudo modprobe hdaps :
Kód: [Vybrat]
WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/oss-compat, it will be ignored in a future release.

dmesg | grep -i hdaps :
Kód: [Vybrat]
[ 1531.258545] hdaps: initial mode latch is 0x01
[ 1531.258647] hdaps: setting ec_rate=250, filter_order=2
[ 1531.258864] hdaps: device successfully initialized.
[ 1531.258930] input: ThinkPad HDAPS joystick emulation as /devices/virtual/input/input10
[ 1531.284233] input: ThinkPad HDAPS accelerometer data as /devices/virtual/input/input11
[ 1531.316218] hdaps: driver successfully loaded.

Zkusim udelat reset -> tak bezezmeny. Kdyz jem po restartu dal dmesg | grep -i hdaps tak mi to zase nic nevypsalo , musel jsem opet nacist modul. Ze by tady byla chyba ? Nemam ten modul natvrdo zaspat do /etc/modules ?
« Poslední změna: 21 Května 2009, 09:35:41 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #21 kdy: 21 Května 2009, 16:51:23 »
No určitě to zkus natvrdo, pač já to chtěl dávat taky, ale pak jsem si všiml, že se mi hdaps načítá automaticky, bral jsem to tak, že už to obecně není potřeba zadávat:
echo hdaps | sudo tee -a /etc/modules
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #22 kdy: 21 Května 2009, 18:03:38 »
Takze jsem to tam zadal natvrdo , cimz mi ted po startu dmesg | grep -i hdaps vyhodi :
Kód: [Vybrat]
[   12.645971] hdaps: initial mode latch is 0x01
[   12.646106] hdaps: setting ec_rate=250, filter_order=2
[   12.646324] hdaps: device successfully initialized.
[   12.646384] input: ThinkPad HDAPS joystick emulation as /devices/virtual/input/input9
[   12.654006] input: ThinkPad HDAPS accelerometer data as /devices/virtual/input/input10
[   12.662588] hdaps: driver successfully loaded.
Bohuzel pri nabihani systemu mam stale tu hlasku : ... exists, but is not writeable
ls -l /sys/block/sda/device/unload_heads :
Kód: [Vybrat]
-rw-r--r-- 1 root root 4096 2009-05-21 17:52 /sys/block/sda/device/unload_heads
A zmenit opravneni na -rw-rw-r-- ?
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

c4pp4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #23 kdy: 22 Května 2009, 08:45:45 »
To rozhodně nedělej. Zkus sem dát ještě výpis:
dmesg | grep -i smapi
IBM/Lenovo ThinkPad R61i [8932-9ZG / NF09ZCV]
Ubuntu 12.04 MATE 1.6 [plná podpora hardware]

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: [HOWTO] ThinkPad TP SMAPI & HDAPS
« Odpověď #24 kdy: 22 Května 2009, 14:51:12 »
dmesg | grep -i smapi :
Kód: [Vybrat]
[12.623239] tp_smapi 0.37 loading...
[   12.623366] tp_smapi successfully loaded (smapi_port=0xb2).
[25808.884126] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[25808.884130] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=0: Function is not supported by SMAPI BIOS
[25808.996121] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[25808.996124] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=1: Function is not supported by SMAPI BIOS
[25814.744116] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 for bat=0
[25814.856116] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 for bat=1
[29597.996126] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[29597.996130] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=0: Function is not supported by SMAPI BIOS
[29598.108120] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[29598.108123] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=1: Function is not supported by SMAPI BIOS
[29603.332122] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 fordmesg | grep -i smapi
[   12.623239] tp_smapi 0.37 loading...
[   12.623366] tp_smapi successfully loaded (smapi_port=0xb2).
[25808.884126] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[25808.884130] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=0: Function is not supported by SMAPI BIOS
[25808.996121] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[25808.996124] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=1: Function is not supported by SMAPI BIOS
[25814.744116] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 for bat=0
[25814.856116] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 for bat=1
[29597.996126] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[29597.996130] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=0: Function is not supported by SMAPI BIOS
[29598.108120] smapi smapi: smapi_request: SMAPI error: Function is not supported by SMAPI BIOS (func=211a)
[29598.108123] smapi smapi: __get_real_thresh: cannot get stop_thresh of bat=1: Function is not supported by SMAPI BIOS
[29603.332122] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 for bat=0
[29603.444121] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 for bat=1 bat=0
[29603.444121] smapi smapi: set_real_thresh: set start to 0 for bat=1
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.