Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)  (Přečteno 102896 krát)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Na začiatok by som rád upozornil, že následujúce riadky nemajú nahradzovať (oficiálny) návod na arch wiki (http://wiki.archlinux.org/index.php/Official_Arch_Linux_Install_Guide_%28%C4%8Cesky%29), iba dopomôcť pár zblúdilcom ktorým dokumentácia na arch wiki nestačila.Zároveň sa nechcem dotknúť domácej Ubuntu komunity a preto vyhlasujem, že tento opis mojej inštalácie nie je vhodný pre začiatočníkov a ani nemá za potreby odhovárať od tejto 'blbuvzdornej' (Ubuntu) distribúcie (myslené v dobrom)(taktiež na pár strojoch používam ubuntu).Ďalej  by som rád podotkol, že Arch nie je určený ľuďom, ktorý chcú mať OS nainštalovaný do niekoľkých minút a mať zároveň aj všetko funkčné-na to je tu Ubuntu.
Krok prvý: Stiahneme si inštalačné CD zo stránky Arch linuxu (http://www.archlinux.org/download/).Stiahneme Core Image(alebo pre tých ktorí chcú inštalovať z netu tak netinstall).Je to v podstate základná inštalácia na rozdiel od netinstallu nemusí z netu ťahať dáta čo v prípade zlyhania urýchli následovnú (opakovanú) inštaláciu.Samozrejme si vybereme ten obraz ktorý nám vyhovuje.V mojom pripade je to 32 bit.Nezabudnite skontrolovať md5sum a potom vypáliť alebo pomocou prikazu
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=menoobrazu.iso of=/dev/sdx si vytvoríme inštalačné USB(samozrejme že sdx nahradíme tým ktoré je naše USB a taktiež sa musíme najskôr dosťat do adresára s týmto cd obrazon pomocou príkazu cd).Ja som si pomocou tohto inštalačného USB dal Arch na netbook.Akurát si dávajte pozor a nevysúvajte usb kľúč skôr ako prestane zapisovať.V termináli síce vypisuje, že je usb hotové ale chvíľku to ešte trvá kým sa to dokončí (pri inštalácií ma to omrzelo :))(môj postreh, nemusí byť pravdivý).
Krok druhý: Arch linux má v inštalátore dosť chabí nástroj na editovanie disku.Preto vrelo odporúčam disk si najskôr rozdeliť.Pokiaľ chcete použiť celý disk, inštalátor si ho vie rozdeliť sám.Takže nabootujeme LiveCD ubuntu a tam by mal byť nástroj Gparted.Všetky partície môžu byť logické.
Partície vytvoríme nasledovne:
- boot partícia: veľkosť 40MB, formát ext2 alebo ext3 (ja mám ext2,ext3 som neskúšal) mala by byť primárna
- swap
- root: doporučená min. veľkosť 10GB (ja mám 15GB), formát ext4
- home: veľkosť: čo zostalo , formát ext4
Nezabudnúť zaznačiť ktorá partícia je /,/home,swap a boot(označenia sdx)
Krok tretí:Nabootujeme predpripravené inštalačné médium a zvolime prvú možnosť.Keď sa nám systém načíta, prihlásime sa ako root(heslo nie je potrebné).Inštalovať sa dá aj cez wifi ale mi sme si pripravili core inštalačné médium takže internet nebudeme potrebovať.Ale je dobré byť pripojený cez kábel. Inštaláciu spustíme pomocou príkazu
Kód: [Vybrat]
/arch/setup.Stlačime enter a dostaneme sa do menu.
Krok štvrtý(1): Vyberieme si zdroj.V našom prípade to bude cd.Ten kto si vypálil netinstall tak samozrejme net.
Krok piaty(2): Nastavenie hodín a časového pásma.1)Select region and time zone. Tu si vyberieme europe a naše mestečko(v mojom prípade Bratislava).2)Set time and date. Tu vyberieme Local time a pokiaľ čas sedí tak ideme naspäť do menu.Pokiaľ nie tak ho nastavíme ručne.
Krok šiesty(3)Tuto sa nám práve hodí ak sme si zapísali tu tabuľku s partíciami.Zvolíme možnosť tri (a následne dev)kde si manuálne nastavíme, ktorá partícia má aký parameter (/ /home swap /boot).
Krok siedmy(4): Tu máme možnosť vybrať balíky ale nič nevyberieme (pokiaľ nechceme) a ideme ďalej.
Krok ôsmy(5): Inštalácia.Teraz máme za úlohu iba čakať.
Krok deviaty(6):Konfigurácia Systému.Tu máme na výber z troch editorov.Vi mi blbol tak som si vybral nano. Vyberieme možnosť /etc/pacman.d/mirrorlist a tam odkomentujeme(vymažeme mriežku) pod any(hneď na začiatku)#server=... na server=
uložíme pomocou ctrl+o(a enter) a ukončíme ctrl+x a upravíme ešte root-password zadáme heslo a následne ho potvrdíme a už iba done.
Krok desať(7): Inštalácia zavadzača (Grub).Máme možnosť inštalovať ale aj neinštalovať.Je to na Vás, či už máte nainštalovaný grub2 a nechce sa Vám nastavovať všetko odznova v menu.lst a dáte grub-update alebo si nainstalujete Grub a je istota, že ho spustíte.Ja som ho inštaloval.V tom prípade si ho nainštalujte na prvý disk, čiže sda.
Krok jedenásty(8): Exit :D
Krok dvanásť: Inštalácia Gnome.Prihlásime sa ako root a zádame následujúci príkaz
Kód: [Vybrat]
pacman -Syu                               -S inštalovať -y synchronizovať repozitáre -u upgrade systému
Tento príkaz nám vždy aktualizuje systém a programy(samozrejme že inštaláciu musíte potvrdiť).
Kód: [Vybrat]
nano /etc/rc.conf a tam(sekcia NETWORK) si najdeme HOSTNAME="myhost" a to myhost zmeníme na názov počítača napr. HOSTNAME="arch"
Uložíme a zadáme príkaz
Kód: [Vybrat]
useradd -m -G users,audio,lp,optical,storage,video,wheel,power -s /bin/bash meno_pouzivatela
tým si vytvoríme užívatelské konto(nezabudnite meno_pouzivatela zmeniť na svoje). Pridáme mu heslo
Kód: [Vybrat]
passwd meno_pouzivatela
Teraz ideme nainštalovať xorg :
Kód: [Vybrat]
pacman -S xorg
Kód: [Vybrat]
pacman -S libglPodľa Grafickej Karty nainštalujeme ovládač :
Kód: [Vybrat]
pacman -S xf86-video-intel
Kód: [Vybrat]
pacman -S xf86-video-ati
Kód: [Vybrat]
pacman -S xf86-video-nv
Kód: [Vybrat]
pacman -S hal Alsa(zvuk):
Kód: [Vybrat]
pacman -Sy alsa-lib alsa-utils
A teraz je na čase spustiť konfigurátor
Kód: [Vybrat]
alsaconf vyberieme podľa zvukovej karty a potvrdíme.
Kód: [Vybrat]
nano /etc/rc.confnájdeme sekciu DEAMONS a upravíme aby to vyzeralo takto dajako:
Kód: [Vybrat]
DAEMONS=(syslog-ng !network netfs hal sensors networkmanager @alsa @crond @fam gdm)Najlepšie keď sa s tým človek pohrá aby mu to vyhovovalo.Napr.
Kód: [Vybrat]
DAEMONS=(syslog-ng hal !network !netfs crond gdm bluetooth alsa wicd samba cups)Nájdeme sekciu MODULES a do zátvoriek pridáme:
Kód: [Vybrat]
MODULES=(fuse !snd_pcsp !usblp)Nájdeme sekciu INTERFACES a do zátvoriek pridáme:
INTERFACES=(!eth0)
Nájdeme sekciu LOCALIZATION:
a LOCALE="en_US.UTF-8" zmeníme na LOCALE="sk_SK.UTF-8" (ja zvyknem meniť aj keymap na sk)
Uložíme!
Otvoríme si /etc/locale.gen:
Kód: [Vybrat]
nano /etc/locale.genV tom vélikánskom zozname si nájdeme sk poprípade cz a odkomentujeme(zrušíme #) a en zasa naopak zakomentujeme (pridáme #)(obe hodnoty)
spustíme pregenerovanie locale príkazom:
Kód: [Vybrat]
/usr/sbin/locale-genPísma:
pacman -S ttf-ms-fonts ttf-dejavu ttf-bitstream-vera gsfonts
Gnome, Firefox, brasero,...najlepšie podĺa seba (napr. na netbook mi bude zbytočné cpať brasero a dvd+rw-tools)
Kód: [Vybrat]
pacman -S gnome file-roller libdvdcss unrar unzip zip gdm gnome-terminal firefox-i18n cups ghostscript dvd+rw-tools jre brasero pidgin network-manager-applet gedit flashplugin gnome-settings-daemon gnome-system-tools gnome-utils evinceKodeky:
Kód: [Vybrat]
pacman -S gstreamer0.10-bad-plugins gstreamer0.10-ugly-plugins gstreamer0.10-ffmpeg
Kód: [Vybrat]
rebootA ešte veľmi dôležitá vec: yaourt-terminálový program ktorý vyhľadáva balíky/programy dokonca aj z AURu...dokáže ich skompilovať....skvelá vec.
Takže postup:
Kód: [Vybrat]
pacman -S base-devel
Kód: [Vybrat]
nano /etc/pacman.conf a pridáme
Kód: [Vybrat]
[archlinuxfr]
Server = http://repo.archlinux.fr/$arch
Kód: [Vybrat]
pacman -Syu yaourtPoužíva sa tak že napíšete
Kód: [Vybrat]
yaourt meno aplikacie a ono vám to vyhľadá daný program alebo ovládače...skôr to vyhladá celý zoznam ako jednu položku...
Takže na záver sa ospravedlňujem za strašnú formu akou som to napísal(neprehladné).Som unavený jak sviňa.Dúfam že vám to nezlikviduje vaše dáta a počítač...a pokiaľ by bol velký záujem (stačí jedna osoba) aj o nejaké pokračovanie alebo napr. inštaláciu Arch linuxu na starší počítač s prostredím E17 tak som ochotný ho napísať.  




« Poslední změna: 04 Dubna 2011, 22:00:08 od jAster_BA »
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

1arash

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 125
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #1 kdy: 18 Září 2010, 07:49:25 »
inštaláciu Arch linuxu na starší počítač s prostredím E17: mam záujem o  návod pls.. A Este doplním: nainštalujeme ovládač nie len od grafiky ale aj na mouse a keboard..
Gaget cpu nefunkcny na laptoku acer aspire 5315- tak som vzdal E17 "enlightenment"

Kód: [Vybrat]
pacman -S xf86-input-mouse
Kód: [Vybrat]
  pacman -S xf86-input-keyboard
Mne to seklo bez týchto ovládačov do gdm.
Základní příkazy podle abecedy
Instalacia programov:
apt-cache search balik   sudo apt-get install sudo apt-get remove sudo apt-get clean sudo passwd root          se meni heslo  Alt+F2 a gksudo nautilus           instalovanie v terminali  apt-cache search balik         Hledá zadaný balík. apt-cache show balik           Pokracovanie -v profile arash@jabber.cz

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2010, 10:40:24 »
Ja som tento problém nezaznamenal. Ďakujem za doplnenie.OK tak to dam nejako dohromady.V podstate jediné rozdiely sú v inštalovaných programoch a editácií rc.conf.Mne Arch ide na počítači s Pentium 3 1Ghz.Tam bude tá inštalácia E17.Základný systém už som nainštaloval včera:D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

cmudik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 325
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #3 kdy: 18 Září 2010, 11:04:33 »
Citace
- boot partícia: veľkosť 40MB, formát ext2 alebo ext3 (ja mám ext2,ext3 som neskúšal), a musí byť primárna,nesmie byť schovaná pod extended ako logická!!!

Proč nemůže být /boot pod extended? Mám tento oddíl na rozšířeném oddíle a nemám problém.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #4 kdy: 18 Září 2010, 11:24:10 »
Myslím že je to aj na wiki.Mne osobne to nešlo pokiaľ som to mal pod extended. Skoro ma roztrhlo keď  som mal prerozdelovať disk odznova. Hovorím, že je to opis mojej inštalácie. Niektoré veci nemusia byť pravdivé. Nemá to nahrádzať arch wiki. Uvádzam iba ako som si nainštaloval arch do funkčnej podoby.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #5 kdy: 18 Září 2010, 11:30:47 »
V pravidlách fóra je napísané, že v obecnej diskusií takéto veci byť môžu.Tento návod je tu na žiadosť.V podstate je to diskusia o tom, že jednému to nefunguje a druhý ukáže čo urobil keď mu to funguje.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #6 kdy: 18 Září 2010, 19:30:11 »
Zdravím.

Tak jsem zkoušel tenhle návod uplatnit na instalaci ve VirtualBoxu, a došel jsem bez problému až k instalaci XORGu. Tam mi to hodí hlášku "not found". Nejspíš se nedokáže připojit k internetu. Mátě někdo nějaký nápad? Díky :) (V nastavení VirtualBoxu mám síť nastavenou na "síťový most" k wlan0)
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #7 kdy: 18 Září 2010, 21:55:59 »
Pripoj sa cez kábel.Vo rirtual boxe som ho ešte neskúšal.Pripojiť sa na wifi cez príkazový riadok mi vždy robilo problém.A neviem či by nebol problém keď ste neinštalovali balík wireless_tools.Ja sa vždy radšej pripajam na router cez kábel nainštalujem prostredie a network managera a až potom cez wifi.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #8 kdy: 19 Září 2010, 22:06:44 »
Ok, díky za tip, určitě vyzkouším, a pak poreferuju :)
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

Loveczabijak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
  • Linux forever!
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #9 kdy: 24 Září 2010, 17:31:15 »
Děkuji moc, vyzkouším to a dám vědět.  ;)

cmudik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 325
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #10 kdy: 24 Září 2010, 21:01:59 »
Citace
nicmene navod tipu aka z arch-wiki mi pripada trochu jako noseni drivi do lesa

Já to říkal hned. jAster.BA tu plejtvá silama, a ještě se nikdo neozval, jestli mu pomoh, nebo pro jistotu arch zase vzdal.

Srovnání Arch vs Ubuntu

Citace
Both projects have very different goals and are targeted at a different user base. Arch is designed for users who desire a do-it-yourself approach, whereas Ubuntu provides an autoconfigured system which is meant to be more of a distribution for 'all'. If you want to get up and running quickly and not fiddle around with the guts of the system as much, Ubuntu is better suited. Arch is presented as a much more minimalist design from the base installation onward, relying heavily on the user to customize it to their own specific needs.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #11 kdy: 25 Září 2010, 09:08:51 »
Mne to nevadí, že to je zbytočné. Koľko takých vecí som už porobil. Mne stačí, že mám z toho dobrý pocit. A určite sa nájde dakto komu to pomôže. Ja som sa len snažil priblížiť Arch tunajšej komunite. Ukázať, že strach pred ním je neoprávnený a ta inštalácia je jednoduchá.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Loveczabijak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
  • Linux forever!
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #12 kdy: 25 Září 2010, 09:52:27 »
Moc děkuji za stručný navod na instalaci Arch Linuxu, pomohlo to. Konečně někdo kdo nědelá jen frajera a nemele hubou na prázdno. Jaster_BA : karma +++++  ;) ;)

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #13 kdy: 25 Září 2010, 12:10:59 »
Já to říkal hned. jAster.BA tu plejtvá silama, a ještě se nikdo neozval, jestli mu pomoh, nebo pro jistotu arch zase vzdal.

Tak třeba mě celkem pomohl. Instaloval jsem archa podle tohoto návodu napůl s Beginners' Guide a už čtvrtý den jedu na archovi.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #14 kdy: 25 Září 2010, 17:16:13 »
No dokonca dvaja:D.To som rád.Arch je skvelý.Je tam iba to čo chcem a funguje to ako chcem.Keď niečo nejde, tak to dokážem spraviť takmer hneď.Inak záujemcom o KDE by som odporučil http://chakra-project.org/.Alebo ArchBang http://distrowatch.com/table.php?distribution=archbang.Ten používa openbox.A ešte malá otázka.Nevyskytol sa Vám žiaden problém?
A ešte dole obrázok mojej plochy.PS:Pentium3 1Ghz :D Gnome behá celkom slušne...

[attachment deleted by admin]
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #15 kdy: 25 Září 2010, 17:32:46 »
Čekal jsem nějaké problémy, ale kupodivu celý proces instalace proběhl bez nejmenších potíží.

Pochlubím se také plochou:

Místo Gnome jsem instaloval KDE.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #16 kdy: 25 Září 2010, 17:51:08 »
Inštaloval si cez Chakra?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #17 kdy: 25 Září 2010, 17:59:03 »
Ne, instaloval jsem normálně Archlinux, o Chakra projektu jsem nevěděl.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #18 kdy: 25 Září 2010, 18:16:59 »
Túto informáciu som mal dať asi na začiatok :D.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #19 kdy: 25 Září 2010, 18:36:57 »
I kdybych o Chakra věděl, tak bych instaloval Archa, protože jsem prostě chtěl Archa.

Loveczabijak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
  • Linux forever!
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #20 kdy: 25 Září 2010, 19:24:25 »
Tak včera mi to běželo pěkně a dneska zase nic. Opět problémy že nemohu postahovat vše z těch serverů. Už nevím co si o tom mám myslet. Prosím jetsli je někdo tak laskav, ať si stáhne VirtualBox a provede tam tu instalaci. :-[ a někam to hodí.

slamozrout

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #21 kdy: 25 Září 2010, 22:38:49 »
I kdybych o Chakra věděl, tak bych instaloval Archa, protože jsem prostě chtěl Archa.

Pokud se nepletu tak i Charka je Archlinux pouze s upravenym KDE, jinak je to Arch.
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #22 kdy: 25 Září 2010, 22:46:48 »
Pokud se nepletu tak i Charka je Archlinux pouze s upravenym KDE, jinak je to Arch.

Co jsem koukal, tak je to opravdu tak. Mně šlo ale o to, že jsem prostě chtěl Archlinux s tím, že si ho nastavím sám podle svého. Když jsem ho začal instalovat, dokonce jsem ještě ani nebyl plně rozhodnutý pro KDE.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #23 kdy: 25 Září 2010, 23:17:16 »
Tak včera mi to běželo pěkně a dneska zase nic. Opět problémy že nemohu postahovat vše z těch serverů. Už nevím co si o tom mám myslet. Prosím jetsli je někdo tak laskav, ať si stáhne VirtualBox a provede tam tu instalaci. :-[ a někam to hodí.
A ide o novú inštaláciu?Potom tam musíš mať odkomenované v repo liste ktorý server chceš.Krok deviaty(6):Konfigurácia Systému.Tu máme na výber z troch editorov.Vi mi blbol tak som si vybral nano. Vyberieme možnosť /etc/pacman.d/mirrorlist a tam odkomentujeme(vymažeme mriežku) pod any(hneď na začiatku)#server=... na server=
Alebo tu
Kód: [Vybrat]
/etc/pacman.conf môžeš mať zakomentované servre.Tam sa dá nastaviť či chceš tesing alebo stable.To čo chceš predsebou nesmie mať #.Dole je obrázok ako to vyzerá u mňa.

[attachment deleted by admin]
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

slamozrout

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #24 kdy: 26 Září 2010, 19:26:11 »
Jasny :). To bylo jenom pro upresnění pro Ty kteří by chtěli arch vyzkouset, ale meli strach instalovat klasicky nebo ho chteli vyzkouset bez instalace, Charka je LiveCD :).
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.