Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak dlouho trvá kompilace jádra?  (Přečteno 3787 krát)

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« kdy: 05 Května 2010, 16:14:16 »
Přeji krásný den,
zajímalo by mě jak dlouho trvá kompilace kernelu na slabším CPU, 1,7GHz Celeron.
Hlavně by mě zajímalo kolik místa na disku potřebuji. Protože v pondělí jsem kompiloval kernel pro Ubuntu 10.04, pokoušel jsem se do toho dostat DSDT. Dělalo se to asi 6 hodin a pak mě to napsalo, že došlo místo. Měl jsem malý oddíl o cca. 5GB, nainstalované Ubuntu zabírá asi 3,6GB. A během těch 6 hodin to spotřebovalo všechno místo.

Děkuji za příspěvky  ;)
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #1 kdy: 05 Května 2010, 16:19:36 »
Tak záleží, jak silný máš stroj a kolik zbytečností z toho jádra vyhážeš. Mně to trvá maximálně hodinu a to mám mobilní Athlon 2400+. Ale ty tvé údaje se mi zdají trochu moc. Podle čeho postupuješ? Mám openSUSE 11.3 a nejnovější stabilní jádro.
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #2 kdy: 05 Května 2010, 16:59:36 »
Zase o moc lepší CPU nemáš  ;D
Takže můj stroj je vybaven Celeronem M390 takt 1,6GHz; RAM 1,5GB myslím si že to tak špatné není...

Postupoval jsem podle návodu na http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8411199&postcount=1
a kernel jsem použil vlastně ten nejnovější, ten který je mimochodem obsažen v novém Ubuntu.

EDIT: kdybych věděl jak přesně odebrat ty kraviny které nepotřebuji udělal bych to rád :)
« Poslední změna: 05 Května 2010, 17:09:39 od Sentello »
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #3 kdy: 05 Května 2010, 17:04:21 »
Jednoznačně špatně uděláný konfig pro kompilaci jádra.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #4 kdy: 05 Května 2010, 17:10:18 »
A kde je chyba? Jak bych to mohl vyřešit?
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #5 kdy: 05 Května 2010, 17:58:26 »
A kde je chyba? Jak bych to mohl vyřešit?
http://wiki.ubuntu.cz/Kompilace%20kernelu#Konfigurace_j.2BAOE-dra
A dál dle uvážení. Případně si to dohledat jinde. A potom už zbývá strávit asi hodinku s cfg :) nebo se dá vzít distribuční a ten si poupravit.

Ještě je tu někde v Návodech Quakerova kompilace kernelu, ale nevím nakolik se tam věnuje konfigu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #6 kdy: 05 Května 2010, 18:09:25 »
Aha takže jestli jsem to na závěr pochopil správně tak, problém je v tom návodu co jsem posílal. Je tam použit příkaz make xconfig který je určený pro prostředí KDE. A protože jsem příznivcem GNOME tak tedy stačí napsat make gconfig a do toho natáhnout upravené DSDT násedně zkompilovat kernel podle návodu na co jsem posílal?
« Poslední změna: 05 Května 2010, 18:11:02 od Sentello »
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Pavel Půlpán

Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #7 kdy: 05 Května 2010, 18:57:08 »
Minimalizovaná konfigurace jádra, tj. vyházené všechny nepotřebné ovladače a funkce (což je relativní pojem), naopak některé patche navíc (PaX, grsecurity, etc.)... cca do 5 minut (Xeon X3450). Podobná konfigurace mířená na desktop na Core 2 Quad E8400 cca 10 minut. Opravdu hodně záleží na procesoru, serverové procesory jsou jednoduše výkonnější.
« Poslední změna: 05 Května 2010, 18:59:11 od Pavel Půlpán »

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #8 kdy: 05 Května 2010, 19:30:02 »
Takže rozbalím kernel. Otevřu složky a vodmažu ovladače které nepotřebuji? Nedá se udělat nějak přez konzoly? Že by se zjistilo co skutečně potřebuji a ostatní smazal? Kernel moc místa nezabírá, jde mě o tu kompilaci toho jádra. Jako 6 hodin je fakt moc.
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Pavel Půlpán

Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #9 kdy: 05 Května 2010, 19:45:23 »
Otevřeš složky a odmažeš ovladače? Proboha jak? :D

Říká ti doufám něco příkaz make menuconfig, případně podobný?

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #10 kdy: 05 Května 2010, 19:57:17 »
Aha, tak tedy na to kašlu. A co ta velikost toho jádra, kolik GB si musím připravit na úspěšnou kompilaci?
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Pavel Půlpán

Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #11 kdy: 05 Května 2010, 20:08:06 »
Zdrojové kódy jádra mají v současné době něco málo přes 60MB, kolik prostoru je potřeba pro kompilaci ti přesně nepovím, protože nevím a nechci ani odhadovat. Pro srovnání třeba takový OpenOffice spolknou při kompilaci klidně v jedné chvíli i 6GB z disku.

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #12 kdy: 05 Května 2010, 20:19:15 »
Jj zdrojáček je malej. No zkusím to znova. Obohacen o nové znalosti  ;D
Bohuzel budu muset smazat 9.04 jestli chci kompilovat; vic jak 5 GB  z toho jinak nedostanu...
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Pavel Půlpán

Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #13 kdy: 05 Května 2010, 20:50:02 »
Uff... to bohatě stačí!

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #14 kdy: 05 Května 2010, 21:03:16 »
No nestačilo. Bylo to přesně 5GB, nainstaloval jsem ubuntu 10.04 a po 6 hodinách došlo místo. Dneska to nechám přes noc a uvidíme
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #15 kdy: 05 Května 2010, 22:27:04 »
No nestačilo. Bylo to přesně 5GB, nainstaloval jsem ubuntu 10.04 a po 6 hodinách došlo místo. Dneska to nechám přes noc a uvidíme

Tady někdo něco nechápe se mi zdá. PP ti sdělil, že 5GB stačí a myslel tím samozřejmě volný prostor na disku. Ty tu operuješ s 5GB partition, na které ti 3.6GB zabírá systém, takže ti zbývá 1.4GB voných. Myslíš, že kompilátor zajímá  místo, které nemůže využít?

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #16 kdy: 05 Května 2010, 22:46:28 »
No nestačilo. Bylo to přesně 5GB, nainstaloval jsem ubuntu 10.04 a po 6 hodinách došlo místo. Dneska to nechám přes noc a uvidíme

Tady někdo něco nechápe se mi zdá. PP ti sdělil, že 5GB stačí a myslel tím samozřejmě volný prostor na disku. Ty tu operuješ s 5GB partition, na které ti 3.6GB zabírá systém, takže ti zbývá 1.4GB voných. Myslíš, že kompilátor zajímá  místo, které nemůže využít?
Na P3 700MHz svýho času jsem kompiloval do 2h.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #17 kdy: 06 Května 2010, 18:39:00 »
Takže jsem to nechal přes noc, od 23:00 a v 7:00 už to bylo. Nainstaloval jsem jádro podle návodu: www.ubuntuforums.org/showpost.php?p=8411199&postcount=1
Restartoval Ubuntu, ale asi se něco stalo protože mě systém nefunguje korektně. Jako bych tam prostě to DSDT nedal. Nevím, dělám vše podle návodu...

EDIT: tak jsem to dneska zkusil ještě jednou, trvalo to cca. 8 hodin. Výsledek zase žádný, nainstaluji jádro a stejně mě nefunguje korektně notebook
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #18 kdy: 06 Května 2010, 20:46:39 »
Má zkušenost byla taková, že generické jádro bylo nakonec vždy nejlepší. Když jsem si kompiloval sám, startoval systém maximálně o pár procent rychleji, ale zase většinou něco chybělo..:) (i když v mém případě je to nedostatek mezi židlí a klávesnicí).
Když odházíte všelicos zbytečného, měl byste kompilovat za dvě hodinky i s poměrně malými prostorovými nároky. 5GB, jak bylo zmíněno, musí krásně stačit.
Have you tried turning it off and on again?

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #19 kdy: 06 Května 2010, 20:50:18 »
Ano souhlasím, ale bez kompilace DSDT do jádra nefunguje notebook tak jak má. Nejde externí klávesnice a myš. Nevysouvá se DVD mechanika, nefunguje wifi, grafika je naprosto nepoužitelná, CPU neustále topí (není mě jasné proč to dělá u 10.04), uspání na disk nejde, no je toho docela dost  ;D
Bez kompilace nenbude Ubuntu :(
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #20 kdy: 06 Května 2010, 21:06:30 »
To není jako práce s buzolou ;D Chce to studovat, dohledávat si, co jednotlivé položky v configu znamenají, přemýšlet a zkoušet a zkoušet. Je to trochu pro pokročilé; zvaž, jestli ti to za tu námahu stojí.

Jo a ještě by mě zajímalo, jak si představuješ naši pomoc? Myslíš, že jsme jasnovidci? Ptej se konkrétně! Že ti nejde notebook, nám jaksi neřekne nic.
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #21 kdy: 06 Května 2010, 21:34:02 »
No určitě mě to za to stojí, nechci v žádném případě windows. Je s tím práce; samé cracky, klíče, viry, ne děkuji 10 let mě stačilo ...

Pomoc bych ocenil, třeba jen malé popostrčení by stačilo  8)
Popíšu tedy nějak dopodrobna v čem je problém.
Notebook bez příslušného DSDT nefunguje, takže po každé čisté instalaci Ubuntu stačilo jen zavést vlastní DSDT (otázka asi jedné minuty a 4 příkazů do konzole).
Bohužel toto není již možné od verze Ubuntu 9.10. Jediným řešením je to DSDT přidat do kernelu a pak neaktualizovat přes updaty kernely. Takže jsem postupoval podle uvedeného návodu, krok po kroku protože tomu opravdu nerozumím. Jediné co vím je že to dsdt které chodilo ještě v Ubuntu 9.04 je funkční a problém je někde v té kompilaci.
Pomohlo by mě kdyby se někdo zkušenější podíval na ten návod a řekl mě zda je správě, zda tam není někde něco vynechané. Opravdu nevím jak dál, vzhledem k tomu, že každý můj pokus o kompilaci je otázkou asi 9 hodin (1 hodina instalace a 8 hodin opisování příkazů do shellu z návodu + následná kompilace) není dost dobře možné zjistit kde je problém...
« Poslední změna: 06 Května 2010, 22:01:46 od Sentello »
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Jak dlouho trvá kompilace jádra?
« Odpověď #22 kdy: 06 Května 2010, 23:40:59 »
Tak záleží, jak silný máš stroj a kolik zbytečností z toho jádra vyhážeš. Mně to trvá maximálně hodinu a to mám mobilní Athlon 2400+. Ale ty tvé údaje se mi zdají trochu moc. Podle čeho postupuješ? Mám openSUSE 11.3 a nejnovější stabilní jádro.
? betu 10.3
openSUSE 11.3 Milestone 6 (i586) a jádro 2.6.33.2-my
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.