Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Disketa je téměř nefunkční  (Přečteno 6041 krát)

člověk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 294
Disketa je téměř nefunkční
« kdy: 27 Listopadu 2007, 16:37:37 »
Dobrý den, už delší dobu mě zlobí disketa (floppy).
Při snaze na ni něco uložit, nebo sní smazat, na mě vyskočí cedulky že kopírování selhalo (neznámá chyba), jednotka nelze připojit, jednotka nelze odpojit.
Zjistil jsem, že když PC restartuji, tak jeden úkon to udělá např. zkopírování obrázku na disketu a poznám to podle zapisující mechaniky. Při snaze obrázek z diskety smazat ikona z diskety zmizne a objeví se v koši, ale mechanika nedělá nic. Zkusím-li koš vyprázdnit, napíše mi to známé cedulky kopírování selhalo - neznámá chyba atd. Zajímavé je, když mechanicky vyjmu disketu z PC, tak home mi ukazuje, že tam je disketa vložená a dokonce co na ní je - a to i když tam vložím novou prázdnou disketu!?
Nyní mohu dělat co chci, na disketu nic nedostanu a z ní také nic, pokud zase nerestartuji PC. Ale ani restart vždy na 100% nepomůže.
Taky se mi mnohdy stalo, že při kopírování na disketu musím asi 30 sekund čekat než to něco začne zapisovat.
Disket jsem zkoušel více, ale se stejným výsledkem a ve W. pracují normálně. Mám Xubuntu 7.04
Dá se s tím něco dělat?
« Poslední změna: 30 Listopadu 2007, 11:58:36 od Anna Taliánová »

DarkenCZ

  • Host
Re: Disketa je téměř nefunkční.
« Odpověď #1 kdy: 27 Listopadu 2007, 21:22:34 »

člověk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 294
Re: Disketa je téměř nefunkční.
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2007, 08:44:57 »
ale to by bylo obcházení problému  :-\

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Disketa je téměř nefunkční.
« Odpověď #3 kdy: 28 Listopadu 2007, 08:59:33 »
Tak jsem to chtěl vyzkoušet a mě raděj Ubuntu ani disketovku neukazuje :D Že bych ji měl vyplou v biosu, to se mi nechce zdát, ale zkusím... Možné to je, protože za celou dobu, co to PC mám, jsem ji ani jednou nepoužil...

Tak se Ubuntu omlouvám... V biosu sice zaplá byla, ale asi jak jsem připojoval další pevný disk, povytáhl jsem napájení disketovky, takže ani fungovat nemohla. Teď už ji Ubuntu ukazuje, tak jdu zkoumat...

Musím jen potvrdit, že používání disketovky v Ubuntu je trochu problémové, ale ne tak, jak popisuje člověk. Připojování diskety trvá asi 10 sekund. Práce s dokumentem na disketovce je daleko rychlejší než na Windows, protože se změny nezapisují přímo na disketu, což ale zase přináší nevýhodu, že se musí odpojit před vysunutím z PC. A při odpojování se v Ubuntu ukazuje chyba odpojování (pouze hláška bez textu), podle mě se ale žádná chyba nestane, protože vše je správně zapsáno. S odstraňováním souborů je trochu problém, protože soubor se nesmaže, jen se přesune do skryté složky např. .Trash-tpikalek. Tento koš se ale nevyprázdní při klasickém vyprázdnění koše. Já to řeším tak, že tu složku prostě odstraním.
« Poslední změna: 30 Listopadu 2007, 11:59:37 od Anna Taliánová »

člověk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 294
Re: Disketa je téměř nefunkční.
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2007, 20:25:06 »
Kdyby mi to aspoň takto jelo, to by bylo dobré.
Jak dlouho trvá připojování diskety nevím, ale při vložení souboru na disketu zapisování u mne začne přesně za 28 sekund.
Např. jeden soubor vložím, potom disketu vyndám, dám jinou a tam nějaký soubor smažu. Dále mi zhasne možnost vložit a tím na disketu už nedostanu nic, ať dělám co dělám, i když dám disketu jinou. Mechanika už vůbec nereaguje, jako by byla mrtvá a to až do příštího startu, nebo restartu.
Zkoušel jsem i mechaniku jinou, ale se stejnými výsledky.
« Poslední změna: 30 Listopadu 2007, 11:56:44 od Anna Taliánová »

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Disketa je téměř nefunkční
« Odpověď #5 kdy: 01 Prosince 2007, 16:39:53 »
Zkusil jsem a napsalo mi to:
badblocks: No such device or address při pokusu zjistit velikost zařízení
Nemáte ji připojenou.  ;)
Místa/Počítač/Disketová mechanika-Připojit svazek/Odpojit svazek. Využíváte to??
« Poslední změna: 01 Prosince 2007, 16:44:01 od nodrive »

nodrive

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re: Disketa je téměř nefunkční
« Odpověď #6 kdy: 02 Prosince 2007, 17:53:41 »
Připojená samozřejmě být ani nesmí ! (pro příspěvek nahoře)
Ten test je jen pro čtení. Spíš jsem chtěl říct, že nemusí být vložená disketa.  :)

člověk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 294
Re: Disketa je téměř nefunkční
« Odpověď #7 kdy: 03 Prosince 2007, 11:05:17 »
zadáním sudo vi /etc/fstab se mi otevřel terminál, ale přepsat nic nešlo. Zadáním gksudo mousepad /etc/fstab se mi otevřela stejná stránka a přepisovat to šlo (už ani nevím jak mě to napadlo). Je to dáno asi tím, že mám xubuntu.
Nicméně pokusy dopadly takto:
Při přepsání na fat mi to při pokusu otevřít disketu napsalo - Svazek používá souborový systém , který není podporovaný Vaším systémem
Při přepsání na vfat nebo msdos se to chovalo stejně jako auto, navíc možnost vložit nějaký soubor na disketu byla zhaslá i po restaru.
Po přepsání na auto se to zase chovalo jak je již výše uvedeno.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Disketa je téměř nefunkční
« Odpověď #8 kdy: 03 Prosince 2007, 15:08:19 »
disketa je obecne uz skoro k nicomu. Flash biosu mozes urobit aj s CD ci USBklucom...a kapacita diskety 1,44Mb je nic. Takze by som sa na to fakt vykaslal...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

člověk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 294
Re: Disketa je téměř nefunkční
« Odpověď #9 kdy: 29 Prosince 2007, 10:22:08 »
Dobrý den.
Možná bych měl informovat jak celá věc dopadla, protože takových informací je tu poskrovnu.
Časem mne zažala zlobit i cd-rom a to až tak dalece, že včera už na ní vůbec nešlo mazat cédéčka. Psalo mi to pořád že proces mazání selhal.  Je ale zajímavé, že vypalovat šlo a to cokoliv.  Výměna mechaniky nepomohla, výměna šráků (propojovacího kabelu) ano. Cd-romka začala pracovat tak jak má, ale kupodivu začala pracovat správně i floppy. Jako kdyby tam byla nějaká souvislost. Při zpětném čtení zjišťuji, že na vadné kabely jsem byl upozorněn, ale já je nevyměnil všechny. 

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.