Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pár dotazů. Prosím pomoc  (Přečteno 2920 krát)

Maeko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Pár dotazů. Prosím pomoc
« kdy: 25 Prosince 2007, 00:25:59 »
Zdarec hoši. Předem bych se chtel omluvit všem zastáncům linuxu, ale asi to není pro mě..:) Takže o co jde. Když sjem si chtěl nainstalovat winy na svůj notas, tak se mi to nepovedlo, hlásili mi totiž že nemohou najít hdd. Obrátil jsem se tedy na ubuntu. To jsem nainstaloval a chvili si s tim hrál. Když jsem si přečetl pár návodů na netu a několik diskuzí a 5 hodin se snažil rozchodit wifi tak jsem se rozhodl že to není pro mě a radsi nějak skusim rozchodit winy. Notas jsem kupoval aby byl co nejlevnější, takže jsem k němu dostal knoppix. Myslíte si že by tedy mohl být problem v tom že hardisk byl naformátován už od výroby v ext3 a proto ho windows neviděl? A pokud ano potřeboval bych vědět jak ho ted naformátuju do ntfs a jak se zbavím ubuntu. Předem Vám děkuji.

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Pár dotazů. Prosím pomoc
« Odpověď #1 kdy: 25 Prosince 2007, 01:06:53 »
Jak těžké je poskytovat tuto radu, ale disk můžete zformátovat pomocí GParted (je na LiveCD Ubuntu, má i vlastní LiveCD, které je možná přehlednější díky jednoznačnému zaměření http://gparted.sourceforge.net/ ). Jestli můžou win nevidět disk v ext3, to netuším.
Možná zkusit napsat, jakou máte wifi kartu atp., tak by vám tady někdo pomohl to zprovoznit ;) Ale nic, hodně štěstí s Microsoftem. Jak se to říká? "Používejte legální software"? 8)
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Pár dotazů. Prosím pomoc
« Odpověď #2 kdy: 25 Prosince 2007, 01:55:26 »
Nenapsal jste jakou verzi win jste zkoušel instalovovat.
Kamarád se dost "pral" s instalaci XP na nový ntb se sata diskem.
(musela se v biosu vypnout podpora sata).
« Poslední změna: 25 Prosince 2007, 09:55:17 od Luban »

Maeko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Pár dotazů. Prosím pomoc
« Odpověď #3 kdy: 25 Prosince 2007, 08:33:09 »
mno chtel jsem tam dát xp a při instalaci mi to prostě napsalo, že nemůže najít žádný hdd. Mám tam sata 120 giga myslíte že v tom je problem? Skusim vyonout tu podporu saty.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Pár dotazů. Prosím pomoc
« Odpověď #4 kdy: 25 Prosince 2007, 09:55:04 »
Tipoval bych na tu satu. Zkuste vypnout tu podporu v biosu, jak jsem psal výše.

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: Pár dotazů. Prosím pomoc
« Odpověď #5 kdy: 25 Prosince 2007, 12:11:37 »
Problém je myslím jasný :). Windows XP 100% neumí pracovat s ext3, dokonce ho neumí ani zformátovat :). Musíte napřed změnit ext3 na ntfs, to půjde jenom na LiveCD (pokud máte jenom jeden disk - jednu partition na kterém pracujete).
Na LiveCD Ubuntu - Alt-F2 -> "gparted" -> OK.
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Pár dotazů. Prosím pomoc
« Odpověď #6 kdy: 25 Prosince 2007, 12:23:59 »
Ak mozem odporucit a este stale tam chces XP tam hdd neformatuj ale len odstran particie a format nechaj az na instalacku win. Co sa tyka instalacie win. budes potrebovat ovladace na sata disk ovsem pri notebookoch je problem ze nemaju disketovu mechaniku a win. nevie pri instalacii nacitat ovladace z nicoho ineho. Cize bud si pozicias externu disketovku alebo budes musiet zakomponovat ovladace do instalacky a znovu si ju vypalit, ovsem na to uz musis hladat odpovede na nete.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

nex555-penguin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
  • jen se s tim porvěte.....nic na tom neni ;)
Re: Pár dotazů. Prosím pomoc
« Odpověď #7 kdy: 30 Prosince 2007, 11:06:46 »
můj bratr také potřeboval nainstalovat winxp na NB na kterém byly ubuntu a také měl SATA disk
také byl problém že win instalátor nenašel hdd . řešil jsem to tak jak tu bylo řečeno ;
v GParted jsem smazal oddíly  ext3 a swap.
problémy s ovladačema jsem neměl (ale to záleží typ od typu)
a bylo to ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.