Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Z Fedora Core na Ubuntu [vyřešeno]  (Přečteno 4556 krát)

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Z Fedora Core na Ubuntu [vyřešeno]
« kdy: 03 Ledna 2008, 16:24:06 »
Dobrý den, právě jsem ve fázi zjišťování jaká edice Linuxu by mě vyhovovala. Nainstaloval jsem si Fedora Core 6 a nyní bych ji chtěl přeinstalovat edicí Ubuntu 7.10. Zajímá mě zda na již určené místo pro Linux na disku Ubuntu automaticky přeinstaluje Fedoru nebo vytvoří na disku další oddíl? Musím-li tedy Fedoru napřed odinstalovat? Mám na PC již nainstalované Windows XP. S přáním pěkného dne Aviram
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 13:14:35 od Anna Taliánová »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Z FEDORA CORE NA UBUNTU
« Odpověď #1 kdy: 03 Ledna 2008, 16:40:34 »
Pri instalaci zvolte rucni rozdeleni disku (http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD#rucni_rozdeleni) a tam si nastavte, at se pro instalaci pouziji disky obsazene fedorou. A vubec si ten navod prectete cely, tenhle dotaz tu byl uz snad milionkrat.

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 03 Ledna 2008, 19:47:40 »
Děkuji za odpověď. Návod jsem prostudoval, vytiskl a pustil se do reinstalace, ale vše není tak jako by mělo být a tak mám problém.

Při ručním rozdělení disku nevím jestli mám napřed oddíl, který byl určen pro Fedoru (sda3) smazat a potom instalovat, protože při editaci to neodpovídá návodu. Nejsem natolik zdatný, a trošku se bojím, abych něco nepokazil, že se radši napřed zeptám.
/dev/sda
/dev/sda1 ntfs     /media/sda1      137 427 MB     46500MB
/dev/sda2 ext3    /media/sda2       106 MB               19MB
/dev/sda3                                 22504MB        unknown

Toto jsou údaje z disku na sda1 je jak předpokládám Windows, na sda1 bude Fedora a ?? na sda3 bude swap???? . Mě to nastavování ale tahle nefunguje. Děkuji za pomoc. Aviram   
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:19:25 od Anna Taliánová »

slamozrout

Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 03 Ledna 2008, 20:14:57 »
Děkuji za odpověď. Návod jsem prostudoval, vytiskl a pustil se do reinstalace, ale vše není tak jako by mělo být a tak mám problém.

Při ručním rozdělení disku nevím jestli mám napřed oddíl, který byl určen pro Fedoru (sda3) smazat a potom instalovat, protože při editaci to neodpovídá návodu. Nejsem natolik zdatný, a trošku se bojím, abych něco nepokazil, že se radši napřed zeptám.
/dev/sda
/dev/sda1 ntfs     /media/sda1      137 427 MB     46500MB
/dev/sda2 ext3    /media/sda2       106 MB               19MB
/dev/sda3                                 22504MB        unknown

Toto jsou údaje z disku na sda1 je jak předpokládám Windows, na sda1 bude Fedora a ?? na sda3 bude swap???? . Mě to nastavování ale tahle nefunguje. Děkuji za pomoc. Aviram   

Sda2 bude disk s Fedorou. Sda3 bych rekl,ze je prazdnej. Odstranil bych sda2 a sda3 a volne misto co vznikne bych rozdelil disk na sda2 pripojeny jako /, sda3 jako /home a sda4 jako swap. Ale nejdriv bych si zkontroloval co je opravdu na sda3. Aby tam nebyly nejaky dulezity data. Ale jelikoz pise, ze je neznamej system souboru,tak tam asi nic nebude.
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:21:03 od Anna Taliánová »
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

Tominn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 03 Ledna 2008, 20:35:50 »
Presne tak, Linux se Vam mohl nainstalovat jedine na disk s vytvorenym filesystem ext3, jez je oznacen jako sda2. sda3 je volne misto neobsahujici zadna data, pac na nem jeste nedoslo k vytvoreni zadneho systemu souboru. Doporucuji tak jak rika kolega....smazat oddil sda2 a sda3, vytvorit sda2 - bude pripojeny jako /, sda3 - pripojeny jako /home a sda4 jakozto swapovaci oddil .... good luck
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:22:59 od Anna Taliánová »
Kdyz pivo, tak plzensky, kdyz OS, tak tucnacky,
kdyz zenu, tak nahou, kdyz browser, tak Yahoo.

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 03 Ledna 2008, 21:16:36 »
Děkuji za odpověď, ale ještě bych rád věděl co vlastně udělám tím, že sda2 označím jako /, sda3 jako /home a teprve sda3 jako swap. Proč to budu dělit na tři části, když potřebuji 2? A čemu vlastně budu přidělovat velikost? K čemu bude sloužit sda2 /home? Díky Aviram
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:23:56 od Anna Taliánová »

Tominn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 03 Ledna 2008, 22:24:03 »
Jde o to, ze u Linuxu vse co se tyce disku a jinych velkokapacitnich zarizeni se musi tzv. mountovat (pripojit). Kdyz tedy vytvoris oddil sda2, kam bude pripojen '/' (korenovy adresar), sda3 oddil, ktery primountujes do adresare '/home' (sve domovske adresare....pri reinstalaci systemu ocenis pritomnost home directories mimo koren) a v neposledni rade swapovaci oddil sda4 pro ukladani spicich procesu OS....
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:26:16 od Anna Taliánová »
Kdyz pivo, tak plzensky, kdyz OS, tak tucnacky,
kdyz zenu, tak nahou, kdyz browser, tak Yahoo.

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 03 Ledna 2008, 22:49:19 »
Zvláště pokud jsi ve "fázi testování" jak jsi ji tady označil tak se ti bude to oddělení uživatelských dat (/home) a dat systémových (/ ) hodit. Teď když budeš instalovat libovolný unix like systém tak ti stačí přemazat oddíl se systémem a na něj nainstalovat nový a data (/home) ti zůstanou.
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:27:10 od Anna Taliánová »
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

Tominn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 03 Ledna 2008, 23:26:38 »
Tak, tak......presne jak rika kolega Duffy
Kdyz pivo, tak plzensky, kdyz OS, tak tucnacky,
kdyz zenu, tak nahou, kdyz browser, tak Yahoo.

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 03 Ledna 2008, 23:40:40 »
Vážení, díky za rady, ale je to jedna velká katastrofa. Pokusil jsem se přepsat místa na disku a skončilo to tak, že mě už nefunguje nic. Někde jsem udělal chybu. Při restartu počítače se mě na černé obrazovce objeví grub a blikající prompt a nedostanu se ani k nabídce na spuštení Windows. Takže jsem v pr... Teď jsem vděčný za každou radu. Díky Aviram

« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:28:13 od Anna Taliánová »

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 03 Ledna 2008, 23:46:50 »
Tak nám zkus říct kde jsi udělal chybu a jestli nevíš tak napiš co přesně jsi dělal :).
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 04 Ledna 2008, 00:01:58 »
Přepisoval jsem oddíly na disku sda2 a měnil velikosti oddílů, aby to bylo dle návodu,

/dev/sda2 ext3    /media/sda2       106 MB               19MB
/dev/sda3                                 22504MB        unknown

z sda2 jsem označil pouze / a změnil velikost na 80 MB, než jsem si uvědomil, že je to totální blbost, neb tento oddíl, který má sloužit pro systém má mít od 5 do 15 GB!! Dále jsem sda3 označil jako swap. Pokusil jsem se vrátit hodnoty zpět, ale už bylo zřejmě pozdě, po ukončení instalace a restartu systému mě nenaskočí úvodní obrazovka Fedory s nabídkou bootování jiných OS, ale jen grub a černo. Av.
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:29:45 od Anna Taliánová »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 04 Ledna 2008, 09:17:35 »
Nabootuj z liveCD a koukni se, zda mas na tom win oddile data. Pokud ano, tak je to OK a projdi instalaci jeste jednou. Skoda, ze jsem se sem nedostal driv, protoze koukam, ze si nikdo nevsiml ten podivne velikosti oddilu sda2. Spis bych rekl, ze to byl /boot a sda3 korenovy oddil Fedory, jen se ty oddily nejak nepovedly a tak se spatne detekovaly.

Jak jsem rikal, koukni se z liveCD, jestli jsou data na win v pohode a pokud ano, tak zkus znova rozdelit disk. sda1 nech, jak je, zbyle oddily smaz, vytvor novy korenovy oddil (oznaceny /, 5-10 GB), oddil pro swap (1x-2x tolik co RAM) a pak jeste jeden pro domovske adresare (/home) a tomu pridel zbyle misto. Tot aspon muj nazor.
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:30:55 od Anna Taliánová »

Tominn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 04 Ledna 2008, 10:03:51 »
Přepisoval jsem oddíly na disku sda2 a měnil velikosti oddílů, aby to bylo dle návodu,

/dev/sda2 ext3    /media/sda2       106 MB               19MB
/dev/sda3                                 22504MB        unknown

Z sda2 jsem označil pouze / a změnil velikost na 80 MB, než jsem si uvědomil, že je to totální blbost, neb tento oddíl, který má sloužit pro systém má mít od 5 do 15 GB!! Dále jsem sda3 označil jako swap. Pokusil jsem se vrátit hodnoty zpět, ale už bylo zřejmě pozdě, po ukončení instalace a restartu systému mě nenaskočí úvodní obrazovka Fedory s nabídkou bootování jiných OS, ale jen grub a černo. Av.

Jenom se chci zeptat, jakym zpusoben jsi 'prepisoval' oddily na disku....
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 12:32:04 od Anna Taliánová »
Kdyz pivo, tak plzensky, kdyz OS, tak tucnacky,
kdyz zenu, tak nahou, kdyz browser, tak Yahoo.

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Z Fedora Core na Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 04 Ledna 2008, 12:59:52 »
Vážení, mnohokrát děkuji za všechny rady. Vyřešil jsem to po svém. Už nemám wokna. Já mít pouze Ubuntu. Vyřešil jsem to tak, že jsem se vzdal minulosti. Nainstaloval jsem Ubuntu na celý disk, a je. Teď jsem si právě stáhl aktualizace, zprovoznil poštu, internet a funguje to. Myslím, že budu s Linuxem spokojený. Takže ještě jednou mnohokrát děkuji za pomoc a myslím, že je tato kapitola uzavřená. Děkuji Aviram
« Poslední změna: 04 Ledna 2008, 13:13:53 od Anna Taliánová »

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Z Fedora Core na Ubuntu [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 04 Ledna 2008, 14:14:59 »
A mas samostatny oddil pro /home? Pokud ne, tak moc doporucuji jej vytvorit (hooodne velky). Ted, kdyz mas cerstve po instalaci to jeste jednou zvladnes. Az casem zjistis, ze by se ti hodil, tak uz to muze byt komplikovanejsi.

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Z Fedora Core na Ubuntu [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 04 Ledna 2008, 18:01:05 »
To nemám, ale jak na něj. Budu vděčný za podrobný návod. Dík Aviram

Tominn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
Re: Z Fedora Core na Ubuntu [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 04 Ledna 2008, 18:19:04 »
OK.....hodne stesti
Kdyz pivo, tak plzensky, kdyz OS, tak tucnacky,
kdyz zenu, tak nahou, kdyz browser, tak Yahoo.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Z Fedora Core na Ubuntu [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 04 Ledna 2008, 18:53:33 »
To nemám, ale jak na něj. Budu vděčný za podrobný návod. Dík Aviram
No to je prave potreba preinstalovat.. a pri deleni disku vytvorit jeden ext3 oddil navic a jako pripojny bod nastavit /home

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.