Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nemožnost nasídlet složky přes Sambu přes GUI - KDE4.2.1  (Přečteno 1871 krát)

kynik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Zdravím,

to KDE 4.2.1 uvádím pouze pro úplnost - je to to, co mám já a jak uvidíte, možná to je nějakým způsobem navázáno na UI...

Takže - v čem je problém? Když jsem chtěl nasdílet složku stylem BFU (čili žádné hrabání se v konfiguráku samby, ale pře GUI), tak se mi to u první složky podařilo - po kliknutí na "share" jsem byl správně promptnutý na heslo roota, kt. jsem zadal a vše bylo v pohodě - po odškrtání příslušných voleb ("share with samba")  byla složka sdílená a viditelná v síti. Ovšem u dalších složek to už nešlo. Sice se objevila příslušná dialogová okna, ale po zaškrtnutí příslušných možností se složky pořád nedařilo nasdílet. Po opětovném pokusu jsem si uvědomil dvě věci:

1) Ačkoliv jsem předtím u složek, které jsem chtěl nasdílet, zaškrtnul vše správně, při opakovaném pokusu se vše tvářilo, jako bych se nic nasdílet nepokoušel (příslušné volby nebyly zaškrtnuté)

2) systém mě nepromptoval o heslo roota

Závěr je zřejmý - když nejste prompnuti o heslo, nepřihlásíte se jako root a nemůžete logicky upravovat konfigurák samby (/etc/samba/smb.conf), kterého je root majitel a jako jediný má editační práva. Čili máte několik možností:

1) editovat konfigurák přes terminál/textový editor, což je nepohodlné,

2) změnit u souboru smb.conf oprávnění skupiny/ostatních na "can read and write", což není z hlediska bezpečnosti to nejšťastnější

3) změnit majitele/uživatele souboru /etc/samba/smb.conf na sebe (z výchozího rootu)

Osobně se mi nejvíc zamlouvá třetí možnost - je bezpečnější, než vydávat komukoliv podobná práva. Je pravda, že přísně vzato je to méně bezpečné a bylo by lepší přijít na to, proč již nejsem dotazován na heslo, ale já osobně se přiznám, že mi ani nevadí, když v tomto případě nejsem dotazován na heslo...Et voila - všechno funguje (relativně) jak má. :)
« Poslední změna: 20 Března 2009, 17:23:37 od kynik »

Doc

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Nemožnost nasídlet složky přes Sambu přes GUI - KDE4.2.1
« Odpověď #1 kdy: 23 Března 2009, 10:14:40 »
Mě se nalíbí ani jedna možnost.

Správná funkčnost sdílení samby pomocí GUI má 3 (nebo 4?) vynucující podmínky, které se v případě, že nejsou splněny napíšou do logu (teda alespoň v Ubuntu 8.10 s Gnome). Nyní jen spekuluji, protože mi vše funguje a logy jednou za čas promazávám, ale myslím, že uživatel musí být vlastníkem složky kterou sdílí, musí být správně nastavená práva adresáře /var/lib/samba/usershares/ tzn zapisovat může pouze root číst můžou všichni plus nastavený dirty bit, další podmínky už si nepamatuju.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.