Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 12.10 bez Unity 2D  (Přečteno 63451 krát)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
12.10 bez Unity 2D
« kdy: 09 Května 2012, 13:33:23 »
Osobně skoro nepoužívám, ale jsem zvědav, jak si poradí s tou emulací pro méně výkonné grafiky. Více zde -> http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTA5OTA a česky http://www.root.cz/zpravicky/unity-2d-zmizi-z-ubuntu-12-10/
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2012, 13:45:00 »
Mno... ja by som bol skôr keby sa zahodil Compiz, keďže ten IMHO nemá už tak svetlú budúcnosť, ale pokiaľ to bude šlapať, tak mi to vadiť nebude. Aj tak všade používam Unity3D a tam kde ho nerozbehám mám LXDE...
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2012, 15:15:34 »
Škoda no.. Compiz je buggy... Unity 2D běhá mnohem líp na starších i novějších mašinách. Akorát je vidět, že se víc soustředí na 3D. Takže počítám, že nějaké nedodělávky v 2D už nebudou spravovat?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Jan Čulík

  • Host
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2012, 16:59:00 »
Moc mě teda nepotěšili, Compiz moc rád nemám, v Unity 3D mi čas od času vždycky něco hapruje, tak k naprosté spokojenosti jedu na Unity 2D, které se zdá být odladěné a stabilní (12.04 LTS). Taky bych přivítal, kdyby se našlo jiné řešení než Compiz (ono základní kompozitní efekty umí i prachobyčejné Metacity), ale třeba Unity 3D bude fungovat obstojně. Nerad bych měnil prostředí / distribuci. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat v emulaci na sestavách bez podpory 3D akcelerace.

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #4 kdy: 09 Května 2012, 17:42:21 »
No, Precise Pangolin by este 5 rokov podporovaný, takže Unity2D tak skoro neskončí a dovtedy bohvie čo ešte vymyslia. IMHO sa dovtedy tak posunie optimalizacia unity spolu s výkonom bežných zostáv, že jednotné unity bude šlapať na všetkom, čo doma rozbeháme. Aj tak bol fakt, že má Unity 2 separátne vetvy dosť ironický.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #5 kdy: 10 Května 2012, 13:05:40 »
Pánové, tak to vám moc nezávidím. GNOME 3 je na llvmpipe dost pomalé, na pomalých netboocích a starých počítačích prakticky nepoužitelné. A to je Mutter citelně rychlejší než Compiz.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #6 kdy: 10 Května 2012, 13:36:46 »
Uvidíme co z toho bude. Co jsem tak pochopil, tak to ještě zdaleka není definitivní.

Osobně bych ale uvítal opačnou cestu -- opustit Compiz a zůstat jen u Qt verze Unity.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #7 kdy: 10 Května 2012, 13:42:21 »
No jak jsem tak pročítal ty MOŽNÉ novinky, tak jsem tak zvědav, co z toho bude:

nové zvukové téma(?) a ikony
wayland(?)
bez Unity 2D
kernel 3.5/možná 3.6
5% podíl na trhu
aj.

Zajímavé, nikoli potvrzené, jsou i výhledy na 13.04 až 14.04 (napájení, TV/mobily aj.)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #8 kdy: 10 Května 2012, 18:16:03 »
Pánové, tak to vám moc nezávidím. GNOME 3 je na llvmpipe dost pomalé, na pomalých netboocích a starých počítačích prakticky nepoužitelné. A to je Mutter citelně rychlejší než Compiz.

Na druhou stranu, nikdy jsem neměl pocit, že by byl compiz nějak pomalý, atomový netbook s intel 3150 lítal naprosto plynule. Co se týká správy oken, compiz nikdy nedrhnul. Byl znatelně rychlejší, než klasické Metacity. Dokud nechybělo těch pár desítek GB RAM, co compiz žere. Teprve Unity jsem na stejném strojku slhledal pro pomalost jako nepoužitelné, ale hlavně proto, že trvalo sekundu než zobrazí Dash a to si nejsem jistý, že je problém compizu. Tedy byla v compizu ještě chyba, která způsobovala přetížení procesoru při otevření Dashe. Nějaký patch je již k mání, ale netbook už je v křemíkovém nebi, tak to ani neporovnám, esi se to zlepšilo. Každopádně GS na tom nebyl vůbec lépe, ta prodleva přechodu do overlay režimu byla stejně hrozná.

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #9 kdy: 11 Května 2012, 14:09:31 »
Pánové, tak to vám moc nezávidím. GNOME 3 je na llvmpipe dost pomalé, na pomalých netboocích a starých počítačích prakticky nepoužitelné. A to je Mutter citelně rychlejší než Compiz.

Na druhou stranu, nikdy jsem neměl pocit, že by byl compiz nějak pomalý, atomový netbook s intel 3150 lítal naprosto plynule. Co se týká správy oken, compiz nikdy nedrhnul. Byl znatelně rychlejší, než klasické Metacity. Dokud nechybělo těch pár desítek GB RAM, co compiz žere. Teprve Unity jsem na stejném strojku slhledal pro pomalost jako nepoužitelné, ale hlavně proto, že trvalo sekundu než zobrazí Dash a to si nejsem jistý, že je problém compizu. Tedy byla v compizu ještě chyba, která způsobovala přetížení procesoru při otevření Dashe. Nějaký patch je již k mání, ale netbook už je v křemíkovém nebi, tak to ani neporovnám, esi se to zlepšilo. Každopádně GS na tom nebyl vůbec lépe, ta prodleva přechodu do overlay režimu byla stejně hrozná.

Compiz byl ve verzi 0.9 kompletně přepsaný do C++ a v tom bych viděl zakopaného psa. Jinak Compiz je prakticky mrtvý všude kromě Ubuntu. Nikdo jiný už se na vývoji nepodílí, takže bude záležet na Canonicalu, v jakém stavu bude Compiz. Aspoň budou mít nějakou výzvu.

gandhi

  • Host
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #10 kdy: 11 Května 2012, 15:30:59 »
Urcite by bolo lepsie prejst na QT. Clutter pouziva GNOME a to je tak vsetko (nepocitam vaporware), QT je daleko viac rozsirene.
« Poslední změna: 11 Května 2012, 20:20:52 od gandhi »

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #11 kdy: 12 Května 2012, 11:03:46 »
Urcite by bolo lepsie prejst na QT. Clutter pouziva GNOME a to je tak vsetko (nepocitam vaporware), QT je daleko viac rozsirene.

Za Clutterem stojí Intel a ten si může dovolit dlouhodobě financovat jeho vývoj. O jeho budoucnost bych se nebál.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #12 kdy: 12 Května 2012, 15:52:47 »
Když srovnám pár let dozadu, tak Gnome GTK+ s Metacity nebo Compizem běhalo slušně téměř vždy.
KDE s Kwinem málokdy. Nicméně co se týče QT, tak může běhat jako blesk. Jen je třeba ho provozovat/nastavit jinak, než jak je distribuováno a vykreslováno v mnoha distribucích.
Clutter taky nemá nějaké velké problémy. A jak ho dali rychle do kupy.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

gandhi

  • Host
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #13 kdy: 12 Května 2012, 23:55:30 »
Ja som v nom skusal nieco nedavno a bolo to pomale. Nikdo mi neodpisal ani v ML a v bug reporte som mal stastie na "ochotneho" cloveka. Oproti tomu #gtk+ IRC je uplne spickove. Takze ked QT je rozsirenejsie, tak sa lahsie hlada pomoc napr.

Ale musim uznat ze Gnome Shell mi prijde sviznejsi. Uvidime, kazdopadne sa tesim.
« Poslední změna: 28 Května 2012, 23:06:01 od gandhi »

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #14 kdy: 15 Května 2012, 19:02:01 »
Byl bych teda raději,kdyby bylo ukončeno Unity 3D.. Mám sice Core i3; 4GB RAM a Intel HD 3000, ale nevidím důvod, proč plítvat výkonem na grafické prostředí, když v 12.04 vypadá moc pěkně (i jakoby 3déčkově :-)) Compitz a s ním i Unity3D jsem odstranil a je klid. Už u Widlí jsem grafiku ořezával do stylu ala Win 2000...Snad to půjde i v Ubu

gandhi

  • Host
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #15 kdy: 25 Května 2012, 18:38:46 »
Tak musim sa opravit, prepisujem svoj projekt do Clutteru (okrem par widgetov co budu Gtk) a musim povedat ze na IRC velmi ochotny clovek "ebassi" (developer asi), ktory mi pomohol velmi, a taktiez clutter je dost rychly a optimalizovany.

Tiez sa ospravedlnujem Sesivanemu, clutter je fakt teraz vyspely (aj ked som nastrafil hned na bug, ale uz je fixnuty v master).

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #16 kdy: 28 Května 2012, 01:14:06 »
...musim povedat ze na IRC velmi ochotny clovek "ebassi" (developer asi), ktory mi pomohol velmi...

Emmanuelle Bassi je mimochodem vývojář Intelu, což jenom potvrzuje, že Intel má o Clutter zájem.

gandhi

  • Host
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #17 kdy: 28 Května 2012, 13:08:08 »
a je za preco mal taky prehlad dobry, uz cakam na Gtk4, co ma byt zalozene na clutter

ale ma to nejake muchy teraz, hlavne ked sa embeduje clutter do gtk a gtk do clutteru, ale to poriesi gtk4, tak sa uz tesim

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #18 kdy: 28 Května 2012, 23:09:52 »
Pokud nebude tlačit Intel, budou tlačit jiní. Předpokládám, že i nadále Red Hat a SUSE. Ve španělsku je hned několik ne úplně malých společností, které vyvíjejí GNOME Platform - Fluendo, Igalia, Lanedo. Minimálně u Fluenda je dobrý stav Clutteru v jejich zájmu. No a pak je tu ještě Collabora, která má vývojáře po celém světě a dělá snad do všech částí GNOME.
No a v neposlední řadě je tu komunita.

Mimochodem Emmanuelle byl v únoru u nás v Brně na GTK hackfestu, který se konal v rámci Developer Conference. Řešili právě podobu GTK+ 4.

gandhi

  • Host
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #19 kdy: 28 Května 2012, 23:15:15 »
Tak toto velmi rad pocujem, kedze uz som moju app prepisal. Inac mas nejake podrobnejsie novinky okolo GTK+ 4? :)

Ten Emmanuelle je fakt moc ochotny, ho obdivujem ze na moje otazky odpoveda promptne aj fixuje hned bugy na ktore som natrafil.

Osobne som celkom prekvapeny, lebo ta platforma je dost dobra a lubi sa mi. Inac nevies ako to je s GNOME a vyladenim applikacii, hlavne rozhrania? (lebo napr. rhythmbox je rychly ale to rozhranie je hrozne)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #20 kdy: 28 Května 2012, 23:55:13 »
Co se týče DevConf, tak všechny přednášky z desktopu jsou zde: http://fedora.cz/devconf-2012-videozaznamy-prednasek-desktop/
Je tam i přednáška Mathiase Clasena o GTK+ 3 a dalších, ale je tomu docela špatně rozumět a slidy nejdou moc vidět. Ty z této přednášky jsem ale vyštrachal: https://fedoraproject.org/w/uploads/1/1f/Mclasen-devconf12.odp

O ladění aplikací toho moc nevím, myslím, že to, co existuje, lze najít na http://live.gnome.org. Např. design probíhá hodně otevřeně, člověk najde všechny návrhy, argumentaci, pro/proti na wiki, toto se týká změn v aplikacích: https://live.gnome.org/Design/Apps

gandhi

  • Host
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #21 kdy: 29 Května 2012, 00:49:46 »
Diky moc, idem pozret te prezentacie

Jetchelas

Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #22 kdy: 13 Června 2012, 16:27:15 »
Pokud to takhle půjde dál, tak brzy bude Ubuntu pouze pro nejnovější počítače za X tisíc a ne již pro starší počítače. Abych mohl držet krok s vývojem Ubuntu, tak bych si musel každé 2 roky koupit nový počítač. :-/

Osobně bych uvítal, kdyby Unity 2D ponechali právě i pro starší počítače.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #23 kdy: 13 Června 2012, 16:46:01 »
Grafiku bych vůbec neakceleroval ani na nejrychlejších a nejmodernějších strojích. Žádné průhledné objekty, pohyblivá okna, vyjíždějící menu, klepající se ikony, a jiné efekty. Vždy to hned vypínám. I kdyby to žralo jen 1% výkonu, štve mě to. Je to pracovní prostředí a ne GAY PRIDE.


Osobně mi chybí i stará dobrá možnost vypnout zobrazení obsahu okna při změněn velikosti nebo posunu. Zobrazuje se potom jen slabě okraj okna... Jsem na to zvyklý z Atari a nedám na to dopustit. Štvou mě i zakulacené rohy oken. Proti Gay Pride na ulici nemám nic.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:12.10 bez Unity 2D
« Odpověď #24 kdy: 13 Června 2012, 19:05:44 »
Já jsem pro odstranění Unity 2D, proč? Protože je nesmysl mít na live CD jak GTK tak i QT knihovny. Navíc, pokud bude vykreslování přes CPU použitelné, proč ne, že? Navíc to je nákladné držet 2 prostředí, která musejí vypadat stejně a k tomu jsou založeny úplně na něčem jiném :D
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.