Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunguje zápis na USB flešku  (Přečteno 15549 krát)

Tragi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Nefunguje zápis na USB flešku
« kdy: 08 Října 2012, 16:57:59 »
Ahoj všichni, prosím Vás o radu a pomoc!
Minulý týden jsem si koupil flešku Kingston DT111 32GB. Párkrát jsem si na ni přeinstaloval různé verze linuxu (kvůli osobnímu testování bootování z USB), ale stalo se to, že najednou nemůžu na flešku nic zapisovat. Nejde ani zformátovat jak pod Widlema tak ani v Ubuntu PP. Widle ji vidí ve správci zařízení, ale v nabídce disků se už neukáže. V linuxu ji taky vidím v GParted, ale naneformátuju jí. Napíše to: Nemohu otevřít /dev/sdb pro čtení/zápis (Systém souborů je pouze pro čtení). /dev/sdb bylo otevřeno jen pro čtení.

Po zadání: dmesg | grep usb
to vypíše:
Kód: [Vybrat]
[    0.722063] usbcore: registered new interface driver usbfs
[    0.722073] usbcore: registered new interface driver hub
[    0.722097] usbcore: registered new device driver usb
[    1.293164] usbcore: registered new interface driver libusual
[    1.584320] usb 1-1: new high-speed USB device number 2 using ehci_hcd
[    1.827782] usb 2-1: new high-speed USB device number 2 using ehci_hcd
[    2.230941] usb 2-1.1: new low-speed USB device number 3 using ehci_hcd
[    2.369420] input: Logitech USB-PS/2 Optical Mouse as /devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.1/2-1.1:1.0/input/input4
[    2.369510] generic-usb 0003:046D:C050.0001: input,hidraw0: USB HID v1.10 Mouse [Logitech USB-PS/2 Optical Mouse] on usb-0000:00:1d.0-1.1/input0
[    2.369522] usbcore: registered new interface driver usbhid
[    2.369523] usbhid: USB HID core driver
[   68.069636] usb 1-1.2: new high-speed USB device number 3 using ehci_hcd
[   68.200487] scsi6 : usb-storage 1-1.2:1.0
[   68.200548] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[   68.213022] usbcore: registered new interface driver uas
[ 3066.909626] usb 1-1.2: USB disconnect, device number 3
[ 3372.944320] usb 1-1.2: new high-speed USB device number 4 using ehci_hcd
[ 3373.050830] scsi7 : usb-storage 1-1.2:1.0
[ 3818.796419] usb 1-1.2: USB disconnect, device number 4
[ 3828.167023] usb 1-1.2: new high-speed USB device number 5 using ehci_hcd
[ 3828.273197] scsi8 : usb-storage 1-1.2:1.0

Jo a přepínač na ochranu dat taky nemá  ;D

Je tedy mrtvá nebo se dá ještě zachránit?
Díky za odpovědi.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #1 kdy: 08 Října 2012, 18:29:47 »
A co tak neco jako sudo dd if=/dev/null of=/dev/sdb ?
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Tragi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #2 kdy: 08 Října 2012, 18:40:16 »
Zkusil jsem, ale stále stejná odpověď..
dd: otevírám „/dev/sdb“: Systém souborů je pouze pro čtení
 :'(

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #3 kdy: 08 Října 2012, 19:00:10 »
Nekdo na ubuntuforums psal, ze mu pomohl fsck (fsck /dev/sdb) a nekdo, ze pomohlo otevrit gksudo gparted, vpravo nahore v roletkovym menu vybrat ten flashdisk, pravym tlacitkem kliknout na filesystem na flashce a zvolit "odpojit", pak se disky refreshnou a zkusit to jeste v gparted znovu pripojit.
« Poslední změna: 08 Října 2012, 19:07:55 od donny »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Tragi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #4 kdy: 08 Října 2012, 19:19:04 »
Tak bohužel ani tyto dvě metody nepomohly. Ještě upřesňuji, že fleška je formátovaná na FAT32.

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #5 kdy: 08 Října 2012, 20:17:33 »
Tak, ak je to mountnuté s read only(Systém souborů je pouze pro čtení), tak na to nezapíšeš :) Skontroluj si to jednoducho
Kód: [Vybrat]
mountak bude vo výstupe niečo ako
Kód: [Vybrat]
/dev/tvojkluc on /media/mountpoint type vfat (ro,nosuid,....)umountni to a potom mountni nazad s parametrom -w. Inak Linux zvykne mountovať FS readonly, ak sú poškodené, takže skús sa bližšie pozrieť na fsck.vfat, kľúč pri tom musí byť unmountnutý.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #6 kdy: 09 Října 2012, 00:28:39 »
Vsak Tragi psal, ze fsck nepomohl :-/
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #7 kdy: 09 Října 2012, 13:16:45 »
Pokud dobře vidím, tak se ta flashka opakovaně připojuje a odpojuje.
Pokud je připojená přes kabel, vyměň kabel, pokud natvrdo do PC a jiná USB zařízení fungují, je grogy.

Pokud tam byla cenná data, myslím, že by se dala opravit, pravděpodobně bude mrtvý napájecí obvod.

Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

rainbof

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 255
  • Pták nespavák
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #8 kdy: 09 Října 2012, 13:46:51 »
Bude to problem v konektoru. stačí přepájet a jedeš dál. linux ti to dal RO proto že to "chybuje"
Ranní ptáče dřív doskáče!

Tragi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #9 kdy: 09 Října 2012, 17:05:58 »
No, tak jsem do toho koukal a přepájel to horkovzdušnou pistolí. Bohužel chyba je stále stejná... Zkusím ji vyreklamovat. Snad to vezmou.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #10 kdy: 15 Srpna 2016, 23:06:42 »
Citace: systemove hlasky
Fórum Ubuntu.cz » LTS vydání 16.04, 14.04, 12.04 » Pomoc s hardwarem » Nefunguje zápis na USB flešku

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 30 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Nové téma ani náhodou. Již nyní jich je na CZ Ubuntu několik desítek. Všechny se stále potýkají se stejným problémem.

Nelze zapisovat na disk: disk je inicializován pouze pro čtení.





Prosím prosím prosím, zkuste mne SKUTEČNĚ POCHOPIT.

Jak odstraním ochranu proti zápisu, na disku s nastavenou ochranou proti zápisu?
Tento problém nelze vyřešit formátem, fdiskem, gksudogparted a dalšími nesmysly. Uvědomme si prosím jednu neskutečně důležitou položku problému. Tou je, že někdo, aniž bychom věděli kdo, nastavil disk jako nezapisovatelný. Nezapisovatelný disk je takový, na který se nedá nikdy nic za žádných okolností zapsat, přestože není nijak pokažen, neboli přestože je plně funkční. Všechny rady ohledně zprovoznění disku se míjí účinkem právě proto, že výslednou logickou informaci (byte přepisu) na disku nelze změnit, protože je chráněn proti zápisu.

On asi někdo z dobroserů v EU zase vymyslel, jak uchránit uživatele starostí. Data se dají libovolně číst, ale s flaškou se nedá dělat nic jiného. Ale všechny flaše, co mi prošly rukama se chovají stejně a všechny tři linuxy taktéž. Linux s oddílem pro zapisování činností systému je ukázkou zhovadilosti. Přibližně po dvacátém refreshi udělá z flašky zombie. Někdo totiž vymyslel (jak psáno jest výše), že je důležité ochránit data. Zabránit jejich zničení lze samozřejmě jednoduše tak, že se okamžitě zabrání zápisu. Tak mi zůstanou k dispozici data původní, žurnálová i raw, která se nestihla zpracovat.
Fajn. A co když mi na datech vůbec nezáleží? Nevadí. Zajděte si koupit novou flašku, anebo vymyslete způsob, jak přepsat informační bit(bajt?), přičemž samotný určující bit je chráněn proti přepsání. 

Přestože poklekám v obdivu před dlouhodobou prací vývojářů Linuxu, ptám se, proč tento letitý problém nikdo neřeší? Vždyť ochrana je jednoduchá. Zakažte sytému totéž, co mu zakazujete u harddisků. Gůglil jsem 4 dny v kuse a nenašel řešení problému s flaškou bitem nastaveným na nula. Taky jsem nikde nenašel, že by se totéž, nebo něco obdobného dělo u HDD. Proč?

Vlastně zbytečná otázka. Nikdo na ni nezná odpověď.

Standardní odpovědí rádců je, že když se na flašku nedá zapisovat, je "spálená" a je třeba ji vyhodit (nic proti rádcům, oni své rady myslí upřímně!). Já tvrdím, že flašce nic není a jde o chybu v systému, který notorickybezohledně kouká na bit.

Ještě jednou zkusím znovu, pro správné pochopení problému:
OPERACE1:  zapiš (něco) na disk.
REAKCE: Nelze zapisovat, disk je jen pro čtení. Odstraňte ochranu proti zápisu.
OPERACE2: Odstraň ochranu proti zápisu.
REAKCE: Chyba, disk je jen pro čtení. Odstraňte ochranu proti zápisu.
OPERACE 3: Týden něco Gůglím a zkouším.
REAKCE: Nelze zapisovat, disk je jen pro čtení. Odstraňte ochranu proti zápisu.

OPERACE: Přepiš bajtt na addr XXXX XXXX z 0000 na 0001
REAKCE: Odstraňte ochranu proti zápisu a já zapišu bajt, který flaguje odstranění ochrany proti zápisu.


Taková je situace, takto se bude neustále opakovat. Flaškám nic není, je tam zapsán bajt, který je třeba přepsat, ale aby mohl být přepsán, musí být odstraněn tentýž bajt, který chrání odstranění tohotéž bytu.

Docházejí mi slova. K tématu už jen dva body. Za prvé prosím, aby se nikdo nestaral už nikdy o má data, za druhé, aby, když už to dělá, šel přepsat bajt, který se nesmí přepsat, z čehož logicky vyplývá zase jen bod 1.
Kdo tohle dokáže rozlousknout? = Jedině vývojář. Bajt ochrany zápisu na flašku musí být v jiném režimu, než zbytek bajtů na flašce s chráněnými daty (a to přitom na těch zachráněných datech záleží nejméně ze všeho).

Gmisiycs

EDIT: Po přečtení svého příspěvku jsem zjistil, že jsem nepoložil otázku (skoro). Tedy otázky zní:
  • Znáte někoho, kdo zná někoho, kdo by problém pochopil a jste schopni jej nasměrovat?
  • Víte někdo, proč někdo, bez mé žádosti, manipuluje s uživatelskými právy k mému majetku?
  • Víte někdo, jak přepsat něco, co má zakázáno přepsání?
  • Jste někdo schopen napsat soft, pro:
    • Zabránění takovému stavu
    • revizi takového stavu
  • Jste schopen někdo posunout letitou debatu do sféry attributů = vyřešeno
  • Jste schopen někdo vymyslet, jak zabránit této legální krádeži majetku? (Flaška průměrné užitné hodnoty je za tři kila a v sobotu v noci někdy i v ceně několika tisíc)
  • Existuje skutečně řešení?
« Poslední změna: 15 Srpna 2016, 23:34:40 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #11 kdy: 16 Srpna 2016, 09:59:35 »
Funguje ta fleška aspoň na Windows?

Jinak ten "bit" se asi nezapisuje přímo na disk.

http://askubuntu.com/questions/101637/usb-turn-write-protection-off
Co vypíše:
Kód: [Vybrat]
dmesg | grep 'Write Protect'Pokud to vypíše 'Write Protect is on' u zařízení flešky, zkus
Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -r0 /dev/sdX # X dopln podle fleskyPokud by to nešlo ani pak, tak to možná půjde přes Windows, viz http://unix.stackexchange.com/a/76427/72419 -> http://www.rmprepusb.com/tutorials/54---how-to-fix-write-protected-disks (zkusit to přes RMPrepUSB).
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #12 kdy: 16 Srpna 2016, 21:56:32 »
Funguje ta fleška aspoň na Windows?

Jinak ten "bit" se asi nezapisuje přímo na disk.
...atd

Veliký omyl! Bit je zapsán přímo na flašku!!! Vložíte-li vlašku do jakéhokoliv zařízení s jakýmkoliv OS, funguje spolehlivě "jen pro čtení", jak jsem psal výše.

Příkaz HDparm nezabírá.
Kód: [Vybrat]
reon@REON-X:~$ sudo hdparm -r0 /dev/sdd
[sudo] heslo pro reon:

/dev/sdd:
 setting readonly to 0 (off)
 readonly      =  0 (off)
výsledkem je : Nic se nezměnilo. Co se dalo číst, dá se číst. Nic se nedalo zapsat, nic se nedá zapsat.

Nějaké doplňkové info:
Těchto flašek mám v tuto chvíli 17 kusů.
Všechny zemřely mladé, tedy cca do měsíce od prvního použití. V mém případě jsou zároveň všechny s BOOT.
Většina zemřela do týdne.
Všechny flašky, co jsem kdy měl, zemřely na rakovinu flašek, tedy na totéž (jestli jsem to dobře spočítal, bylo jich 12). Instalace ISO z OS s vyhrazením zapisovatelného místa pro live OS. Ne vždy na poprvé, jedna dokonce snad po 80-té přebootinstalaci.
Nejsem ajťák, jen fanda PC, který leccos umí a lidé z okolí to o něm ví. Proto lidé chodí za mnou pro radu (a staré grafiky a tak) a proto mám tolik vadných flašek. Mé osobní z tohoto počtu jsou 3.
dmesg | grep 'Write Protect' ....... na mém OS před týdnem povýšen z ver 14 na 16 nefunguje. Nefunguje, neexistuje.... prostě se napiše další řádek a přívětivě na mne bliká kurzor.
Na mém povýšeném OS nefunguje leccos (bude přeinstal), flašky však nefungovaly a nefungují spolehlivě a vždy a všude.
První link ve Vaší odpovědi je momentálně nepoužitelný, neboť nefunguje "dmesg". Ale aby byla lekrace, zkoušel jsem to u synka na Lin 14 (původní čistá instalace, dokonce i bez Gnome) a tam nefunguje taky. Malé dítě nepodezřívám z hackingu, podezřívám raději cokoliv jiného.
http://www.rmprepusb.com/tutorials/54---how-to-fix-write-protected-disks jsem zkoušel. Pracuje urputně a velmi dlouho a končí hláškou o odstranění ochrany zápisu.
http://unix.stackexchange.com/a/76427/72419 vyzkouším co nejdříve. Nemám WIN. Ten má jen malý na komu s dual boot. Jak vidno, je pozdě, snad zítra skončíme dříve a testnu to.



Je to smutné, ale kromě jedné (neověřitelné) nápovědy nefunguje nic.

Ale zase nebuďme zcela skeptičtí. Flašky nejsou "spálené", jsou plně funkční. A to všech 17. Jak to vím? Asi se pousmějete, ale pradědeček TestDisk (pro WIN) na nich dokáže změnit některé z ůdajů. Například odstraní BOOT flag a tento se neprojeví ani na jiném železe. Po obnovení BOOT flagu, zase funguje. Ale těch věcí je více. Skutečně na flaškách fungují správně určité části. Je tedy na 99.999 jisté, že fungují i jiné, jen je nemohu změnit, neb bych musel nejdříve změnit nezměnitelný údaj, že je mohu/nemohu změnit.
Z toho vyplývá, že nějaká ojebávka existuje. A najít vývojáře, dalo by se na tom možná i stavět.

S velikými díky a uznáním Vás pane Vaňku vyzývám, pojďte do toho taky vrtat dále.  Přestože pravděpodobně vše, co navrhnete skončí  stejně, nenechte se prosím znechutit. Je možné, že v té megahromadě odpadků zvané Internet je někde skryt jeden jediný diamant.
Zatím děkuji za reakci.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #13 kdy: 16 Srpna 2016, 22:54:36 »
Funguje ta fleška aspoň na Windows?

Jinak ten "bit" se asi nezapisuje přímo na disk.
...atd

Veliký omyl! Bit je zapsán přímo na flašku!!! Vložíte-li vlašku do jakéhokoliv zařízení s jakýmkoliv OS, funguje spolehlivě "jen pro čtení", jak jsem psal výše.

Příkaz HDparm nezabírá.
Kód: [Vybrat]
reon@REON-X:~$ sudo hdparm -r0 /dev/sdd
[sudo] heslo pro reon:

/dev/sdd:
 setting readonly to 0 (off)
 readonly      =  0 (off)
výsledkem je : Nic se nezměnilo. Co se dalo číst, dá se číst. Nic se nedalo zapsat, nic se nedá zapsat.

Nějaké doplňkové info:
Těchto flašek mám v tuto chvíli 17 kusů.
Všechny zemřely mladé, tedy cca do měsíce od prvního použití. V mém případě jsou zároveň všechny s BOOT.
Většina zemřela do týdne.
Všechny flašky, co jsem kdy měl, zemřely na rakovinu flašek, tedy na totéž (jestli jsem to dobře spočítal, bylo jich 12). Instalace ISO z OS s vyhrazením zapisovatelného místa pro live OS. Ne vždy na poprvé, jedna dokonce snad po 80-té přebootinstalaci.
Nejsem ajťák, jen fanda PC, který leccos umí a lidé z okolí to o něm ví. Proto lidé chodí za mnou pro radu (a staré grafiky a tak) a proto mám tolik vadných flašek. Mé osobní z tohoto počtu jsou 3.
dmesg | grep 'Write Protect' ....... na mém OS před týdnem povýšen z ver 14 na 16 nefunguje. Nefunguje, neexistuje.... prostě se napiše další řádek a přívětivě na mne bliká kurzor.
Na mém povýšeném OS nefunguje leccos (bude přeinstal), flašky však nefungovaly a nefungují spolehlivě a vždy a všude.
První link ve Vaší odpovědi je momentálně nepoužitelný, neboť nefunguje "dmesg". Ale aby byla lekrace, zkoušel jsem to u synka na Lin 14 (původní čistá instalace, dokonce i bez Gnome) a tam nefunguje taky. Malé dítě nepodezřívám z hackingu, podezřívám raději cokoliv jiného.
http://www.rmprepusb.com/tutorials/54---how-to-fix-write-protected-disks jsem zkoušel. Pracuje urputně a velmi dlouho a končí hláškou o odstranění ochrany zápisu.
http://unix.stackexchange.com/a/76427/72419 vyzkouším co nejdříve. Nemám WIN. Ten má jen malý na komu s dual boot. Jak vidno, je pozdě, snad zítra skončíme dříve a testnu to.



Je to smutné, ale kromě jedné (neověřitelné) nápovědy nefunguje nic.

Ale zase nebuďme zcela skeptičtí. Flašky nejsou "spálené", jsou plně funkční. A to všech 17. Jak to vím? Asi se pousmějete, ale pradědeček TestDisk (pro WIN) na nich dokáže změnit některé z ůdajů. Například odstraní BOOT flag a tento se neprojeví ani na jiném železe. Po obnovení BOOT flagu, zase funguje. Ale těch věcí je více. Skutečně na flaškách fungují správně určité části. Je tedy na 99.999 jisté, že fungují i jiné, jen je nemohu změnit, neb bych musel nejdříve změnit nezměnitelný údaj, že je mohu/nemohu změnit.
Z toho vyplývá, že nějaká ojebávka existuje. A najít vývojáře, dalo by se na tom možná i stavět.

S velikými díky a uznáním Vás pane Vaňku vyzývám, pojďte do toho taky vrtat dále.  Přestože pravděpodobně vše, co navrhnete skončí  stejně, nenechte se prosím znechutit. Je možné, že v té megahromadě odpadků zvané Internet je někde skryt jeden jediný diamant.
Zatím děkuji za reakci.


EDIT: linky Vámi zmíněné projedu ještě znovu, evidentně jsem je napoprvé špatně pochopil. Ale dnes již nezvládám. Zítra večer ... až .

R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #14 kdy: 17 Srpna 2016, 00:02:33 »
No, diskem jsem myslel přímý zápis dat do adresovatelné oblasti, ale někde to uložené může být, v tom máte pravdu.
Bohužel nemám žádnou takovou flešku, ale může to být zfušovaný firmware uvnitř flešky, nebo to může být něco ve stylu BadUSB, to je však spíš okrajová možnost.
A ten žádný write protect je zvláštní, mě to na Ubuntu 16.04 zobrazí i u systémového disku:
Kód: [Vybrat]
$ dmesg | grep 'Write Protect'
[    4.165595] sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
Ohledně (ne)ignorování bitu - teoreticky by se dalo vyrobit zařízení, které by mělo svůj USB Host port a přes něj by se fleška otestovala, co a jak dělá. Nemám na to ale ani znalosti, ani čas. Asi by ale šlo zanalyzovat přes softwarový usb sniffer, proč testdisk funguje a zbytek ne.
EDIT: usb host port -> lepší řešení by bylo libusb
« Poslední změna: 17 Srpna 2016, 00:25:11 od Jakub Vaněk »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #15 kdy: 17 Srpna 2016, 00:17:11 »
Hmm... zvědavost mě zmohla :D
Nemůžu nic slíbit, ale až budu mít čas, tak se snad ozvu.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #16 kdy: 12 Prosince 2017, 09:56:26 »
Takze jsem nahodne zjistil jednu z moznosti, jak se k takto zmrvene flashce dopracovat:

Pracoval jsem v LxPup15 - to je na Ubuntu podtaveny Puppy Linux s Lxde - tedy v tomto pripade neco jako hodne zestihlene Lubuntu 14.04.

Mel jsem otevreny v text editoru pro upravu konfiguracni soubor a jiz provedene nejake zmeny. Dostal jsem nahly napad a ve spravci souboru jsem jednu ze slozek v rootu te flashky presunul do jine slozky coby podslozku. No a v tu chvili jsem zacal sledovat co se deje:

Nejdrive to vypadalo normalne cajk. Ale po chvili se slozka objevila zase na puvodnim miste. Tak jsem to zkusil presunout znovu a prisel dotaz, jestli chci nahrazovat nebo preskocit. Jako by slozka byla na obou mistech. Nejak jsem zapomel, ze mam otevreny ten soubor a pouoraveny, tak jsem flashku vytahl a zandal. To nepomohlo, tak jsem ji dal do Win a zvolil kontrolu s tim, ze jsem ale zakazal automatickou opravu. Jenze Win ji dle hlaseni stejne provedl pry uspesne. Jenze od te doby je flashka nepristupna pri

No a od te doby je ten soubor poskozeny a necitelny -  tak jsem ji dal do Win a zvolil kontrolu s tim, ze jsem ale zakazal automatickou opravu. Jenze Win ji dle hlaseni stejne provedl pry uspesne.Od te doby je flashka nepristupna i pro opetovnou kontrolu.

Flash probehla formatovanim, prepsanim tabulky oddilu, ale porad to jak v Ubu tak ve Win hlasi ochranu proti zapisu.

Nejspise to bude opravdu zfusovany FW, jak psal Vanek ....

Neprisel nahodou nekdo na opravu?
« Poslední změna: 12 Prosince 2017, 10:01:08 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #17 kdy: 15 Prosince 2017, 22:45:00 »
Dobrý den Ventero
  Čas od času se k tématu vracím. Vezmu pár flašek a strkám je do kompu a snažím se je diagnostikovat a přepisovat. Také stále čas od času gůglím a snažím se najít něco nového k tématu. Bohužel však nic ve finále nefunguje.

Naděje však je. Jednu se mi podařilo oživit. Průšvih je, že nevím jak. Mlátil jsem ji celé odpoledne jak český politik svobodu a ona nakonec začala fungovat. Zkoušel jsem postup opakovat s dalším kusem, ale už jsem na to nepřišel.

Program, ve kterém jsem tu jednu oživil je standardní linuxovou hračkou  GParted.

Třeba budete mít více štěstí než já a postup se Vám podaří zopakovat a dokonce i zaznamenat a popsat. Přeji pevnou ruku a jistou mušku při zaměření 'přepisovacího bitu'.

PS: Někde jsem četl, že firmware flašek nemá ochranu před přepsáním firmware. Odborník v příslušném článku se rozčiloval nad neuvěřitelnou bezpečnostní dírou, já v tom vidím naději pro odborníka. Bohužel tím odporníkem nejsem, jinak bych už měl flashnuté všechny flashky. Ochrana proti zápisu na flašku funguje prý proto, že když je nalezen poškozený bit, jeho další přepsání by již nebylo možné a došlo by k destrukci dat. Jen prodávám jak jsem koupil.
« Poslední změna: 15 Prosince 2017, 22:50:35 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #18 kdy: 19 Listopadu 2018, 20:05:24 »
Zdravím. Zasunul jsem do notebooku dnes zakoupenou fungl novou SD kartu a napsalo mi to:

–---------------------------
Nelze připojit Svazek 64 GB
Error mounting /dev/sdb1 at /media/ekolog/disk: Command-line `mount -t "exfat" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8,namecase=0,errors=remount-ro,umask=0077" "/dev/sdb1" "/media/ekolog/disk"' exited with non-zero exit status 32: mount: unknown filesystem type 'exfat'
----------------------------


Program Disky ani G-Parted neumí oddíl na kartě připojit (ani odstranit, ani zformátovat). Je jen ke čtení. Napadlo mne že by mohlo pomoci změnit v programu Disky „Upravit volby připojení“ tak že bych zrušil
„Automatické volby připojování“ a poté nějak přepsal (upravil) tento řádek:
„nosuid,nodev,nofail,noauto,x-gvfs-show“

ale nevím jak.  Je to správný nápad?  Nebo někdo poradíte?  Přečetl jsem několik vláken s podobným problémem ale ty postupy tam na mne byly příliš složité nebo jsem se bál že jimi něco pokazím….
( fsck -n, ,dmesg | grep 'Write Protect', sudo mount -o umask=000 -t ntfs )

Jaký výpis sem mám případně hodit? 

Konfigurace:
Netbook Asus
OS:  ubuntu 16.04 LTS 64bit
Paměť RAM: 7,6 GiB
Procesor: Intel® Core™ i5-4200U CPU @ 1.60GHz × 4
Grafika: Intel® Haswell Mobile

Na SD kartu jsem potřeboval zkopírovat mapy a přenést je do Tabletu Lenovo s Androidem (využíván jako Truck Navigace).
Děkuji za pomoc.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #19 kdy: 19 Listopadu 2018, 21:38:48 »
Máš k dispozici PC s Windows ?

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #20 kdy: 19 Listopadu 2018, 22:09:21 »
Mám. NB jsem koupil na Bazoši už s Win a nechal jsem si ho tam právě pro ojedinělé případy.... A zkusil jsem tam prve tu SD kartu a výsledek stejný. Ukáže to Oddíl s "exfat" (jestli si to označení dobře pamatuju) chráněný proti zápisu. Nejde formátovat, nejde nic.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #21 kdy: 19 Listopadu 2018, 22:34:07 »
Mám. NB jsem koupil na Bazoši už s Win a nechal jsem si ho tam právě pro ojedinělé případy.... A zkusil jsem tam prve tu SD kartu a výsledek stejný. Ukáže to Oddíl s "exfat" (jestli si to označení dobře pamatuju) chráněný proti zápisu. Nejde formátovat, nejde nic.

http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #22 kdy: 19 Listopadu 2018, 22:46:12 »
Skus
Kód: [Vybrat]
sudo apt install exfat-fuse exfat-utilspotom znovu pripojit flashku.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #23 kdy: 20 Listopadu 2018, 10:26:45 »
Tak ta nová SD karta se mi povedla rozchodit až v mobilu. V něm jsem ji normálně zformátoval a poté už se mi na ní v Ubuntu pomocí G-Parted  podařilo udělat oddíly (NTFS a EXT).  Jenže kopírovat soubory na ní ani tak nejde. Naskočí chyba:
"Cílové umístění je pouze pro čtení."

Nebo volba "vložit" není vůbec k dispozici.  Přestože ve vlastnostech oddílu mám oprávnění k zápisu i ke čtení.   Co je ovšem ještě podivnější - najednou nemohu v počítači zapisovat ani na jinou svoji starší  SD kartu z mobilu!  Ani přes slot ani přes datový USB kabel s připojeným mobilem - ačkoli to před pár dny fungovalo. Naprosto to nechápu.  Takže na to musím jít oklikou: Mapy kopíruju přes Bluetoth nejprve na mobil a v něm to přenáším na SD kartu.

Ale večer vyzkouším ještě i ty utilyty "exfat"

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« Odpověď #24 kdy: 21 Listopadu 2018, 10:25:52 »
Tak jsem v Synapticu obě  utility (exfat-fuse a exfat-utils) nainstaloval, ale nevím, co že to mělo způsobit nebo v čem konkrétně se to mělo pozitivně projevit?  Že už na tu kartu půjde zapisovat? Nebo že někde v G-Parted bude dostupná nějaká nová volba v nastavení oddílu?

Nepozoruji ale nic, stále mi to ve vlastnostech  píše:

Zařízení:   /dev/sdb1 (jen ke čtení)
Typ oddílu:   W95 FAT32 (LBA) (Zaveditelný)

Navíc už na té SD kartě nemám systém exfat, ale fat32 jak mi tu kartu naformátoval mobil v Androidu.

Ještě jsem někde četl, že v ubuntu je utilita u3-tool. Ta by pomohla?
Nebo změna parametrů v /etc/fstab ?
 
Jinak „návodů“ je tisíc, ale různé kvality a nevim co z toho vybrat a vyzkoušet….
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/380750
https://blog.root.cz/svatas/kdyz-usb-disk-neni-usb-disk/
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/250756
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=21784.0

Píšou že to dělá nějaký skrytý atribut na těch flashkách / kartách který se těžko maže nebo přenastavuje...
Že sice tam je jakoby oddíl 1. Ale ta informace, ta ochrana zápisu je už na něčem jako "oddíl 0" který se normálně nezobrazuje a dělá z té karty něco jako „CD-ROM“ v režimu „RO“ read only.

Nejvíc jsem pochopil asi z tohoto prastarého popisu - jak editovat oddíly:
http://ubuntu.wz.cz/hlavni_stranky/navody_system_fat_ntfs.html
http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/73846


No snad to nějak rozlousknu a když ne tak holt to přesunu přes bluetoth což ovšem bude na celý den…. (potřebuji přenést 8 GB map pro navigaci).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.