Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Partimage - jen postřeh o programu který umí efektivně vytvářet obrazy oddílů  (Přečteno 4583 krát)

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Není to návod, jen postřeh. Použil jsem Partimage pro vytvoření obrazu kde mám oddíl s Windows které má 80GB a použito je 64GB.
Partimage je součástí SystemRescueCD ve kterém nešlo dělat screenshoty s postupem.
Partimage když poznal systém souborů NTFS hlásil, že je podpora experimentální. Je možnost vytvořit obraz bez komprese nebo s kompresí gzip nebo bzip2. Zkoušel jsem hned použít bzip2 abych měl obraz co nejmenší. Bohužel to hned hlásilo, že je buggy a prostě mi to nedovolilo pokračovat dál. Takže jsem použil alespoň výchozí gzip. Ukládal jsem na externí disk připojený k laptopu přes USB2.
Opravdu se ke kompresi použilo jen využité místo tj. těch 64GB. Ve výchozím pak vytváří gzip soubory po 2GB. Celková velikost celého adresáře s těmito fragmenty gzip souborů je 33GB. Celková doba vytváření trvala 1.5 hodiny.

Cílem bylo alespoň upozornit na tento program, který bych rád viděl na Wiki i s postupem. Na Linuxexpresu je článek staršího data.
Pokud se ptáte jestli jsem z toho obrazu už obnovoval, říkám zatím ne. Ale věřím tomu, že nebude problém až to bude potřeba.

Teď jsem si všiml, že na stránkách píší že ext4 není podporován, což by bylo pro mnoho uživatelů škoda. Budu o tom hledat více info, tedy o podpoře ext4. Nebo budu muset provést později svůj pokus.
Kurňa teď jsem zjistil, že poslední změna je z roku 2010, že jsem to vůbec psal.
Tak nic.
Naštěstí existuje Fsarchiver.
Moderátoři, mám to smazat?
« Poslední změna: 20 Srpna 2013, 22:55:51 od jadd »

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Fsarchiver je perfektní a již nic jiného nepoužívám. Sice se ovládá z příkazové řádky, ale je to velice jednoduché. Škoda že autor neuvažuje o možnosti rozbalení zálohy a zkopírování jenom určitých souborů :)

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Zrovna jsem instaloval ve Virtualboxu qt4-fsarchiver jen abych se podíval jaké možnosti má tato nadstavba.
Chystám se udělat dualboot po několika měsících do Ubuntu 12.04 a tam to stejně nemá cenu instalovat. Protože instalovaný systém který běží zálohovat nejde.
Takže mi bude stačit jen ta textová varianta třeba v tom RescueCD na USB.
Citace
Škoda že autor neuvažuje o možnosti rozbalení zálohy a zkopírování jenom určitých souborů
To trochu nechápu, na to přece stačí tar + cp, nebo jak to myslíš?

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 20 Srpna 2013, 23:35:47 od jadd »

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Zrovna jsem instaloval ve Virtualboxu qt4-fsarchiver jen abych se podíval jaké možnosti má tato nadstavba.
Chystám se udělat dualboot po několika měsících do Ubuntu 12.04 a tam to stejně nemá cenu instalovat. Protože instalovaný systém který běží zálohovat nejde.
Takže mi bude stačit jen ta textová varianta třeba v tom RescueCD na USB.
Citace
Škoda že autor neuvažuje o možnosti rozbalení zálohy a zkopírování jenom určitých souborů
To trochu nechápu, na to přece stačí tar + cp, nebo jak to myslíš?
Jo mám srcd na flešce a odsud spouštím fsarchiver. Záloha / nebo /home trvá asi 8 minut a obnova ze zálohy něco málo přes minutu. Samoshřejmě záleží na množství dat a na pc :)
No ale pokud je mi známo a nemýlím se vytvořenou zálohu fsarchiverem ničím nerozbalíš :(

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Jo tak, z toho archívu, že by sis někam rozbalil určité soubory/složky, tak to se přiznám bych tam ani nečekal.
Já než jdu dělat obraz většinu osobních souborů zálohuji pouhým zkopírováním na externí disk. Obraz dělám abych nemusel pořád instalovat pak aktualizovat OS a hledat zase programy které jsem tam měl.
« Poslední změna: 20 Srpna 2013, 23:46:02 od jadd »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Zlaté "dd", obraz si muzu v klidu namountovat a obnovit jen urcite soubory kdyz chci... a kdyz nechci, tak premlasknu cely oddil a je to :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

beer

  • Host
Zlaté "dd", obraz si muzu v klidu namountovat a obnovit jen urcite soubory kdyz chci... a kdyz nechci, tak premlasknu cely oddil a je to :)
Jo, ale kolik ti ta záloha oddílu přes dd zabere místa? Můžeš zálohovat na menší disk jako přes fsarchiver? Můžeš mít v záloze záznamy pro opravu zálohy?
« Poslední změna: 22 Srpna 2013, 09:51:22 od beer »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Zlaté "dd", obraz si muzu v klidu namountovat a obnovit jen urcite soubory kdyz chci... a kdyz nechci, tak premlasknu cely oddil a je to :)
Jo, ale kolik ti ta záloha oddílu přes dd zabere místa? Můžeš zálohovat na menší disk jako přes fsarchiver? Můžeš mít v záloze záznamy pro opravu zálohy?
Při současné ceně za GiB je komprese to poslední co řešim. Kontrolní informace bohužel musím mít jinde, zatím zálohuju jen MBR a v případě problému spoléhám na fsck at už na úrovni FS kde je uložený obraz, tak fsck puštěný na odzálohovaná data :)

Jak ty bys řešil poškozenou zálohu z fsarchiveru?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

beer

  • Host
Jak ty bys řešil poškozenou zálohu z fsarchiveru?
No, nezkoušel jsem zatím fsarchiver, zatím zálohuju spíše archivací přes tar. Mám vyzkoušeno, že funguje i s Windows (zkoušel jsem s XP, s Windows 7 jsem vytvořenou zálohu dosud nezkoušel obnovit, mám i bitovou kopii kdyby něco). Ale dle odkazu od jadda to fsarchiver umí:

Citace
Checksumming of the data and ability to restore corrupt archives    Yes
« Poslední změna: 22 Srpna 2013, 10:48:44 od beer »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Jak ty bys řešil poškozenou zálohu z fsarchiveru?
No, nezkoušel jsem zatím fsarchiver, zatím zálohuju spíše archivací přes tar. Mám vyzkoušeno, že funguje i s Windows (zkoušel jsem s XP, s Windows 7 jsem nezkoušel). Ale dle odkazu od jadda to fsarchiver umí:

Citace
Checksumming of the data and ability to restore corrupt archives    Yes
V tom případě mi asi došly námitky...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Tak samozřejmě, že se může poškodit i disk kde mám tu zálohu. Nejlepší je dělat zálohu 2x, vždy na jiný disk (1disk=1kabel).
To by bylo aby se posrali 2 ve stejnou dobu. A když se posere jeden, tak co nejdříve udělat druho kopii, z toho jediného který zbyl.
Myslím, že to i tak zabere mnohem méně místa, než kopírovat celý oddíl nedej bože celý disk i s prázdným místem.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.