Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Otáčky větráčku  (Přečteno 7290 krát)

JendaV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Otáčky větráčku
« kdy: 11 Dubna 2017, 00:07:14 »
Dobrý den,

protože mi Dell D630 neutáhl W7 - vysoká teplota a hučení větráčku, v dobré víře jsem přešel na Ubuntu. Nejsem náročný uživatel a tento systém mi vyhovuje.
Jen ta vysoká teplota a hučení větráčku neustaly.
Asi vada HW. Mohl by mi prosím někdo poradit?

Díky moc
jendav

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Otáčky větráčku
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2017, 11:31:07 »
Dotaz je spíše na HW fórum, jak se dočteš, ale budiž  :)

Ano - to jsi si opravdu nepomohl.

Jednak je známo, že Windows má lépe odladěný managment napájení a spotřeby, druhak s Ubuntu Unity jsi zvolil systém ještě náročnější, než Windows.

Řešení problému (nečekej zázraky u takto starého stroje) je rozebrání NTB, pečlivé vyčištění od prachu a nánosů, přepastování a případná výměna thermopadu mezi chipy a heatspreaderem, pročištění a promazání větráčku či jeho výměna za tišší, je-li to možné.

Ani to však nemusí zaručit příliš markantní výsledek, neboť opotřebené chipy již mají daleko větší výhřevnost sami o sobě, působením tepla dochází k drobným změnám tvarů součástí a jejich dosedavosti (to je samo osobě nepodstatné, ale taková věci se ne sčítají, ale násobí či mocní) a také je možný nejhorší scénář, že došlo k úniku kapaliny z chladícího systému.

Za to si PC servisy říkaji mezi 500 - 1000,- Kč. Pak se můžeš buď vrátit k Windows 7 nebo zvolit vhodnější Linuxovou distribuci a případně doinstalovat TLP. Věrný komunitě doporučím něco na bázi Ubuntu s xfce prostředím - tedy Xubuntu 14.04 či Linux Mint 17.3 xfce, pak zde kolegové doporučuje MX16 či Zorin - chceš-li ještě méně zátěže tak Lubuntu 14.04 nebo LXLE, kde je prostředí lxde.

Tak snad budou tyto informace k užitku a přeji nový vydařenější kontakt s Linuxem a hezký den  :)
« Poslední změna: 11 Dubna 2017, 11:33:49 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Otáčky větráčku
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2017, 12:45:52 »
Citace
ještě méně zátěže tak Lubuntu 14.04
Treba zobrať do úvahy, že Lubuntu 14.04 práve končí podpora
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Otáčky větráčku
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2017, 13:57:39 »
Velke strasidlo a jeste mi tu nikdo nevysvetlil, proc bych na to mel brat nejaky zvlastni zretel. Nainstaluji - zaktualizuji potrebny SW, nepouzivam rozsireni prohlizece, chovam se na internetu rozume a nemam problem. Zvlast kdyz nekteri lide v klidu uzivaji XP nezaktualizovany a bez antiviru  ;) To uz je ale kaskaderstvi  ;D

Tak jo - jdeme do debaty ci ankety - zakladam vlakno ...
« Poslední změna: 11 Dubna 2017, 13:59:16 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.