Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.  (Přečteno 4458 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« kdy: 11 Dubna 2017, 14:19:30 »
Téma je, nakolik je důležitá podpora verze OS a její ukončení podstatné pro uživatele. Co vlastně ukončení podpory znamená, jaké to má pro uživatele důsledky, v čem je to pro uživatele limitující atp. S čím se musí potýkat, jaká jsou rizika teoretická a jaká reálná z hlediska sféry a způsobu užívaní. V čem případná hrozba spočívá na co si dávat pozor atd.

Rád bych, aby se zde téma rozebralo ve všech rovinách a směrech a bylo tak k užitku všem ostatním. Zvlášť teď, kdy nové verze LTS nejsou zdařilé, se spoustou bugů a kdy zkušenosti na starších strojích už vůbec nejsou moc dobré ...
« Poslední změna: 11 Dubna 2017, 14:27:42 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2017, 16:21:58 »
jedna oblast bude urcite "zaplatanie dier" ktorych sa uzivatelia starych verzii nedockaju. taketo diery sa tazko definuju dopredu, mozu to byt kriticke alebo aj nepodstatne dierky.....
nedavno sa napr na exploit db objavil problem s grubom (neviem verziu) pri ktorom sa dalo dostat do rootu bez prihlasenia (nahovno pouzivat system s takoutu vulnerability co poviete) a patchu sa na starom systeme nedockas.. jedine manualne.

osobne som ale prestal doverovat Canonical... po niekolkych "podvodoch" co nam spravili.. takze moj nazor je, ze 80% updatov bude zbytocnych. Canonical a jeho ubuntu mi stale viac a viac zacina pripominat microsoft. Kto si vie zabezpecit system sam, urcite sa ma lepsie ako updatovat ako blazon a skakat ako oni piskaju.
« Poslední změna: 11 Dubna 2017, 16:26:26 od theadoua »

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2017, 19:21:22 »
Člověk časem narazí na problém s kompatibilitou, např. neaktualizovaný Firefox vs webové stránky a na staré verze programů. Ale největší problém je bezpečnost. Půl roku bez podpory a máš tam několik desítek zranitelností, které si ty sám opravovat nemůžeš, to je naprostý nonsense. Je to jako nechávat nezamčené dveře od bytu. Může se stát, že to bude naprosto v pohodě a nikdo tě nikdy nevykrade, ale taky to může nějaký zloděj vyhmátnout a bez většího úsilí ti vybílit celý být.

Můj tým má na starosti desítky balíčků v RHELu a Fedoře, tak vidím, co a proč se záplatuje a popravdě já osobně bych nepodporovaný systém připojený do Internetu nepoužíval.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #3 kdy: 12 Dubna 2017, 15:29:35 »
Tak osobne bych, dle publikovanych clanku, soudil, ze 80% zranitelnosti pada na samotne aplikacea jejich moduly. Viz treba vyse od Sesivaneho zminka o Firefox. To je ovsem absolutne prvni vec, kterou manualne aktualizuji, kdyz najizdim na Live nebo kvuli HW instaluji system bez podpory.

Jeste jsem nezkousel, jestli kdyz po konci podpory LTS nainstaluji treba Lubuntu, jestli pujde automaticky aktualizovat to, co uz k dispozici bylo predtim. Je mi jasne, ze nove aktualizace nebudou, ale jestli se stahnou vsechny ty vydane do data ukonceni podpory?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2017, 15:46:06 »
Jeste jsem nezkousel, jestli kdyz po konci podpory LTS nainstaluji treba Lubuntu, jestli pujde automaticky aktualizovat to, co uz k dispozici bylo predtim. Je mi jasne, ze nove aktualizace nebudou, ale jestli se stahnou vsechny ty vydane do data ukonceni podpory?

Tak ony se ty repozitáře přestěhují do old-releases.ubuntu.com, takže stačí upravit sources list a apt update a ty aktualizace se pak nainstalují.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #5 kdy: 14 Dubna 2017, 14:08:37 »
Cekal jsem, ze se pripoji vice lidi a zejmena ti fundovanejsi clenove komunity ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...


antik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #7 kdy: 05 Června 2017, 00:41:02 »
Mám Lubuntu 14.04, aktualizace dosud fungují, kdy tedy vlastně ta podpora končí?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #8 kdy: 05 Června 2017, 02:00:51 »
Mám Lubuntu 14.04, aktualizace dosud fungují, kdy tedy vlastně ta podpora končí?
14.04 je LTS verze. Tyto verze mají podporu 5 let.
Takže podpora končí 04/2019

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Podpora OS Linux a jeji důležitost. Diskuze.
« Odpověď #9 kdy: 05 Června 2017, 17:07:57 »
Lubuntu oficialne jen pry 3 roky ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.