Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal  (Přečteno 3207 krát)

Gloria

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« kdy: 31 Října 2017, 10:34:00 »
Instalovala jsem si nedávno Lubuntu Minimal. Jsem více méně nováček ale úspěšně jsem si doinstalovala potřebné programy, ale nepodařilo se mi zprovoznit wifi, vůbec se nezobrazuje, ani ostatní sítě v okolí. Přesto že jsem instalovala network manager, a gmd network manager stále se mi neobjevují dostupné wifi sítě. Připojení ethernetovým kabelem  přes modem funguje v pořádku.
Nemůžu přijít na to jaky driver nebo modul mi chybí. Zkusila jsem  instalovat  následující programy:
bcmwl kernel source
wireless tools hwinfo
gdm network manager

....a stále nic

Stejně tak mi nejde internet kabelem bez modemu (s ručním vložení IP adresy). Před tým jsem používala klasický Lubuntu  na stejným notebooku a toto připojení fungovalo dobře stejně tak i wifi.

Používám acer Aspire 3100.

 Připojuji sreenshoty z terminálu :

ifconfig

uname -a      lspci

lsusb

Předem děkuji za každou pomoc !


« Poslední změna: 31 Října 2017, 13:31:26 od Gloria »

Gloria

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Nezobrazuje se mi wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #1 kdy: 31 Října 2017, 10:36:08 »
Dále připojuji screenshoty  z terminálu :

modinfo dm9601 
modprobe dm9601

Zřejmě vyplývá že počítač neregistruje sítovou wifi kartu. ?
« Poslední změna: 31 Října 2017, 10:47:51 od Gloria »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nezobrazuje se mi wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #2 kdy: 31 Října 2017, 11:16:11 »
Bude asi potrebne preskumat ci ta wifi nepotrebuje byt zapnuta nejakym tlacidlom a ci je povolena v BIOSe. Pravdepodobne je nejakym sposobom vypnuta a nedostava energiu. Tym padom ju operacny system nevidi.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Nezobrazuje se mi wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #3 kdy: 31 Října 2017, 11:33:31 »
No nikde jsem ve vypisech wifi nevidel a jen v lsusb jsem videl nejaky dm9601 fast ethernet adapter, coz je divne nebpt by tam mel byt normalni ethernet realtek.

Wifi by tam mela byt atheros a nebo v horsim pripade broadcom.

Takze, jak pise West - v prvni rade zkontrolovat v biosu zapnuti podpory wifi a dale ruzna fyzicka tlacitka ci hejblatka na notebooku.

Dale zadej prikaz
Kód: [Vybrat]
rfkill list all - a dej vypis.

Jinak na tomhle ntb neni treba Lubuntu a uz vubec ne minimal. V Lubuntu byl taky vzdy nejaky bug co se tykalo pripojovani k wifi a slo to jen pres plnou konfiguraci. Takze udelej si prosim standartni instalacku Xubuntu 14.04.1 desktop i386 iso, kterou stahnes zde: http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/14.04.1/release/
a najed do live session.

Pak se mrkni, jestli se ti wifi objevila a opet pridej vypisy z lspci, lsusb, rfkill list all
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gloria

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Nezobrazuje se mi wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #4 kdy: 31 Října 2017, 12:35:32 »
Bude asi potrebne preskumat ci ta wifi nepotrebuje byt zapnuta nejakym tlacidlom a ci je povolena v BIOSe. Pravdepodobne je nejakym sposobom vypnuta a nedostava energiu. Tym padom ju operacny system nevidi.


V Biosu jsem volbu k nastavení wifi nenašla a ani jsem podobnou volbu neměnila při instalaci OS.
Vnější tlačítko na vypnutí wifi nemám.

Gloria

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Nezobrazuje se mi wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #5 kdy: 31 Října 2017, 12:54:46 »
Mám vnější ethernet kartu přes USB, (ta původní odešla při hromobití).
Program rkfill nemám nainstalován ani se mi nesdařilo ho nainstalovat.

Abych si stáhla xubuntu musím nainstalovat balík programů na vypálení, ověření a pod....Před instalací Lubuntu minimal jsem používala klasický Lubuntu, s bezproblémovou wifi. Tudíž wifi karta funguje určitě dobře.


West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #6 kdy: 31 Října 2017, 14:57:32 »
Specifikacia pre notebook Acer Aspire 3100 hovori, ze originalne sa dodaval s wifi kartou 802.11b/g Acer InviLink. Tato wifi karta je vo vnutri notebooku a je pripojena na zbernicu PCI. Pre vypis ci tam ta karta v tom notebooku vobec je (ci nieje poskodena, vypnuta, alebo ju niekto neodstranil) sluzi prikaz 'lspci'. K tej wifi karte su v notebooku aj anteny. Prikaz lspci vypise identifikatory PID/VID karty len v pripade, ze je pritomna na zbernici a je napajana (ma energiu). Ak ti ta wifi karta v inom systeme normalne funguje, tak bude najskor vypnuta. Vypnuta karta sa tvari tak, ako keby nebola v pocitaci vobec pritomna. Ziadny prikaz ju nevypise.
USB LAN karta je len dratova LAN karta. Nieje to sucasne aj wifi karta, tudiz prikaz 'lsusb' ti wifi kartu ani nemoze vypisat. Nemam po ruke navod na ten notebook, ale zo skusenosti viem, ze na notebookoch sa wifi zapina/vypina tlacidlom, alebo kombinaciou klaves Fn+nieco. Ovladac pre wifi kartu instalovany moze byt, ale ken nema hardware, ktory by mohol ovladat, tak len zabera v pamati miesto.

Specifikacia Acer Aspire 3100:
Vid.: http://www.miniputer.com/Acer/Aspire_3100.html

Gloria

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #7 kdy: 31 Října 2017, 15:33:56 »
Ano na notebooku je vnější tlačítko pro wifi, ale nedá se přepnout, automaticky pružina stahuje tlačítko do leva - takto to bylo i při koupě počítače i při předchozí OS kdy wifi fungovalo.
Začínám pohybovat jestli nynější OS minimal nemá nějakou vnitřní chybu.



West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #8 kdy: 31 Října 2017, 16:44:32 »
Z hladiska wifi, zrejme len tu, ze tam nemozes nahrat 'rfkill'. To je program, ktory dokaze zapnut/vypnut wifi dvoma sposobmi.
soft je zapnutie/vypnutie radia (vysielacej casti)
hard je zapnutie/vypnutie programovatelnych tlacidiel (Fn+nieco)
Starsie wifi karty zapinane pomocou klasickeho vypinaca sa nedaju zapnut (odblokovat) parametrom 'hard', pretoze program jaksi nevie to tlacidlo stlacit namiesto cloveka. Mal by ovsem vediet stav toho vypinaca nacitat, ci je On, alebo Off.

Hodila by sa nejaka hlaska, preco to odmieta instalovat program rfkill.

Gloria

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #9 kdy: 31 Října 2017, 17:08:35 »
Nevím jak je to možné ale  zdražilo se mi instalovat rfkill (zřejmě je to tím že jsem odinstalovala jiné programy které bránily rfkillu).
Bohužel příkaz "rfkill list all" nic neukázal :(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #10 kdy: 31 Října 2017, 23:20:31 »
Neni co resit - problem je, jak jsem od zacatku vytusil, v uziti minimal verze. Na jakemkoliv pc u kohokoliv kdekoliv si proste udelej instalacku plnohodnotneho systemu a doporucuji Xubuntu ci jeste lepe Mint xfce - to si dokonce snad muzes objednat za 80,- kdyby tech prekazek, proc neni mozne vytvorit si medium bylo prilis mnoho. Na tomhle ntb nema smysl Lubuntu a uz vubec ne minimal. Je to nejjednodussi a nejlepsi reseni ...

West: To s tou kartou je jenom branding - kdyz se podivas na podporu drivery, tak je to bud Atheros ci Broadcom ...
« Poslední změna: 31 Října 2017, 23:23:10 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #11 kdy: 01 Listopadu 2017, 02:11:06 »
Ono je v podstate jedno aka je tam karta, ked nevieme ziskat jej identifikatory PID/VID a tie tam budu az vtedy, ked bude zapnuta. Hardware vypinac (nie tlacitko) pre wifi kartu zvycajne vypne jej napajanie. V takom pripade 'rfkill list all' nic nevypise. Mozno by stacilo tomu notebooku jednu dobru tresnut aby sa ten vpinac zapol kedze je pokazeny a drzi len silou *censored*.

Gloria

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Nezobrazuje se wifi na Lubuntu Minimal
« Odpověď #12 kdy: 03 Listopadu 2017, 16:38:42 »
Budu asi muset vyzkoušet jinou verzi.
Každopádně děkuji na Vaše odpovědi  a věnovaný čas :) .
« Poslední změna: 03 Listopadu 2017, 16:40:58 od Gloria »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.