Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: GIGABYTE BRIX 3150 nejde boot z flešky  (Přečteno 1683 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
GIGABYTE BRIX 3150 nejde boot z flešky
« kdy: 10 Listopadu 2017, 16:48:37 »
GIGABYTE BRIX 3150 nejde boot z flešky

Potřebuji upravit oddíl nainstalovaného systému. Z toho důvodu potřebuji nabootovat z flešky (a spustit gparted), Nemám DVD mechaniku. Jak na to?

Stroj flešku detekuje a dá na výběr cca toto

Boot z
HDD
UDisc (fleška)
UEFI UDisc (fleška)

Ani jedna možnost bootu z flešky však nefunguje. Nerozumím UEFI, prosím o pomoc a radu. Díky.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2017, 16:51:43 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:GIGABYTE BRIX 3150 nejde boot z flešky
« Odpověď #1 kdy: 10 Listopadu 2017, 21:31:47 »
Blbě připravená fleška. Pokud máš UEFI, musí být fleška připravená rovněž pro UEFI boot. Pokud je připravená pro Legacy boot, je třeba na něj v BIOSu (vlastně UEFI) přepnout. Dále je užitečné tam vypnou také secure boot.
------------------------------
Já osobně si veškeré bootflešky připravuju pomocí Rufus (win) kde je nastavení pro UEFI mašinu.
Ale pokud to chceš udělat z linuxu, použij třebas tuto utilitku https://etcher.io/
« Poslední změna: 10 Listopadu 2017, 21:52:14 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:GIGABYTE BRIX 3150 nejde boot z flešky
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2017, 10:25:00 »
Blbě připravená fleška. Pokud máš UEFI, musí být fleška připravená rovněž pro UEFI boot. Pokud je připravená pro Legacy boot, je třeba na něj v BIOSu (vlastně UEFI) přepnout. Dále je užitečné tam vypnou také secure boot.
------------------------------
Já osobně si veškeré bootflešky připravuju pomocí Rufus (win) kde je nastavení pro UEFI mašinu.
Ale pokud to chceš udělat z linuxu, použij třebas tuto utilitku https://etcher.io/

Díky, připravil jsem si dvě, tak snad to v pondělí v kanclu vyjde. :-)
Jinak platí, že kde lze bootovat z flešky, lze i z SD karty?
Když si UEFI boot vypnu v BIOSu, přestane mi bootovat stávající Ubuntu, co mám na HDD?
« Poslední změna: 12 Listopadu 2017, 16:07:59 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:GIGABYTE BRIX 3150 nejde boot z flešky
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2017, 13:55:13 »
1. Snad SD karta ne?  Záleží taky kam ji zasuneš - jestli do čtečky nebo usb adaptéru.  Ne všechny PC podporují boot z SD karet.
2. Pokud máš OS nainstalovaný pod UEFI a bios pak přepneš na LEGACY tak logicky nenabootuje.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.