Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Live verze ve škole  (Přečteno 2502 krát)

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Live verze ve škole
« kdy: 05 Prosince 2017, 11:36:25 »
Dobrý den,

každý rok ve své třídě věnuji jednu hodinu Ubuntu, aby žáci měli aspon potuchu, že něco takového existuje. Vždy si připravím na fleškách distribuci a pak to zkoušíme. Zde bych napsal svoje poznatky, pokud to lze, abych to za rok zase nemusel objevovat a na případné vaše připomínky, pomoc, případně i dotazy.

1/ stažení - ve škole máme stále 32bity, které vydrží ještě cca 5 let, takže jestli jsem správně zachytil, tak 16.04 je poslední 32bit, takže další roky budeme muset používat jen tuto verzi
2/ na flešky to vypaluji bezproblémově pomocí rufus.
3/ na všech pc zkontrolovat jestli je boot z usb na prvním místě
4/ po spuštění pc na nic nesahat, až do fialové obrazovky.
5/ na fialové obrazovce vlevo navolit čeština. Tohle funguje nějak divně, protože následně rozhodně všechno v češtině není (ikony v Nastavení, menu v Mozille, LibreOffice)
6/ Klik na Vyzkoušet!!!!
7/ Vpravo nahoře přidat a nastavit českou klávesnici
8/ Vyzkoušet Internet, LibreOffice
9/ Přes Files se připojit na školní server a prohlídnout Fotogalerii
10/ zkusit nějakou hru, ale nové mi nejdou instalovat, viz  níže

-------------------

Co mi nejde:

1/ nejdou mi instalovat žádné aplikace přes Ubuntu software center, když třeba tam napíši do vyhledávacího pole vlc, tak to nic nenajde.
2/ čas: ubuntu mi ukazuje čas o hodinu zpět a dokonce po vypnutí a zapnutí mám i ve windows hodinu zpět....


Díky, to je vše


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #1 kdy: 05 Prosince 2017, 12:25:54 »
1. Ano
2. Ano
3. Do biosu se nemusí, ani nic kontrolovat - stačí po restartu použít klávesu pro vstup do Boot menu (nejčastěji F12, F11)
a ze seznamu vybrat z čeho se má bootovat (=vybrat tu flešku s Ubuntu).
4. Viz výše.
5. Čeština na té úvodní obrazovce platí pouze pro tuto obrazovku. Aby CZ fungovala v celém systému, musí se doinstalovat (v nastavení)cz jazykové balíky. Rovněž se musí nastavit časové pásmo, jinak je tam defaultní "anglické" které je o hodinu zpět...
---------------------------------
Je třeba ve zdrojích Softwaru přidat repozitáře, jinak spousta programů nepůjde nainstalovat (nebude odkud)
Doporučuji nainstalovat místo otřesného "gnome-software" starý dobrý "software-center" - nabídka je tam mnohem větší...
--------------------------------
Pokud při vytváření bootflešky v Rufusu nastavíš persistent file (max 4GB), nastavení a nainstalované věci zůstanou na flešce zachovány i po restartu (i na jiném PC). Je třeba použít rychlou flešku.
--------------------------------
Další odpovědi na svoje otázky můžeš hledat např. zde:
http://wiki.ubuntu.cz/

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2017, 13:23:44 »
3. Když máte 15 žáků, a chcete aby to odsejpalo, tak to musí jít samo, protože pak to někdo nestihne, čeká se než naběhne windows, pak se to shazuje a pak znovu a ostatní zatím dělajé bordel ;-)
4. Každá doinstalace , pokud není přímočará, je ve větším počtu žáků nereálná - není možné, abych to s každým dělal sám...
*. mě by stačilo, aby fungoval gnome-center, nepotřebujeme hory-doly, ale mě nějak nejde ani to, vlc by mělo být všude, základní hry taky.
*. fleška: persistence je přesně špatně - to já právě nechci, já potřebuji, aby to měl každý od začátku a aby to měl, pokud možno tak, ajko kdyby si to zkoušel někdy doma. Někdy se to stává....


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2017, 14:04:30 »
4. Opakuji, je třeba v nastavení zdrojů SW zvolit/přidat repozitáře a pak updatnout apt cache. Potom se SW (z těch repozitářů) v nabídce objeví.
A VLC v nich je https://launchpad.net/ubuntu/xenial/+source/vlc
Z výše uvedeného je zřejmé, že pro instalaci VLC je třeba do zdrojů SW přidat repozitář "Universe"
Pro názornost přikládám obrázek jak je třeba si zdroje SW nastavit. Doufám, že to pro vysvětlení postačí.
----------------------------------------------------------------------
Závěrem si neodpustím poznámku.
Jsem možná staromódní, ale domnívám se, že pokud má někdo někoho cokoli naučit, měl by to především sám umět.
Takže aspoň ve skrytu duše doufám, že se tím snad neživíš...

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2017, 14:15:54 »
Citace
nejdou mi instalovat žádné aplikace přes Ubuntu software center
Podľa môjho názoru chceš síce s dobrým úmyslom ale zbytočne veľa za jednu hodinu stihnúť. Klikacích inštalatérov z nich spoľahlivo vychová M$.
Skôr by som sa sústredil na ukázanie Live systému, vysvetlil čo to je, prešiel aspoň prehľad inštalovaných aplikácií a prípadne pripojenie do siete.
Pretože ak niečo pri inštalácií z rôznych príčin zlyhá, tak bude na vine Linux, aj keď je to na 90% chyba medzi stoličkou a klávesnicou.
Záverom tlieskam tomuto počinu  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #5 kdy: 05 Prosince 2017, 15:25:03 »
Co sa tyka tych programov tak skor ako pridat repozitare by som vyskusal obnovit zoznam balickov. Cez terminal
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get updateGraficky softvare&update-karta dalsi softver-zafajknut "partnery canonicalu"-pri vypinani sa to opyta ci chces obnovit zoznam balickov-potvrdit ano.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2017, 15:55:15 »
Závěrem si neodpustím poznámku.
Jsem možná staromódní, ale domnívám se, že pokud má někdo někoho cokoli naučit, měl by to především sám umět.
Takže aspoň ve skrytu duše doufám, že se tím snad neživíš...

To si přehnal. Jako myslíš že učitel má umět všechno, všechno se má nějak sám naučit a bát se zeptat, aby mu někdo neřekl "že pokud má někdo někoho cokoli naučit, měl by to především sám umět." ?

:-(

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #7 kdy: 05 Prosince 2017, 15:59:52 »
Co sa tyka tych programov tak skor ako pridat repozitare by som vyskusal obnovit zoznam balickov. Cez terminal
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get updateGraficky softvare&update-karta dalsi softver-zafajknut "partnery canonicalu"-pri vypinani sa to opyta ci chces obnovit zoznam balickov-potvrdit ano.
Jo, to jsem zkoušel, to by se tak dalo v rámci té jedné hodiny i stihnout. Sice to proběhne, ale následně instalovat balíčky přes Software center stejně nejdou.... Asi to budeme tedy holt zvládat bez instalace her a dalších věcí, ale je to škoda.  Nejde třeba ani v základu pustit video, píše to něco o ovladaších či co k instalaci, tak to tedy žákům raději ani nebudu ukazovat, anebo prostě youtube+facebook ;-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2017, 17:10:30 »
Závěrem si neodpustím poznámku.
Jsem možná staromódní, ale domnívám se, že pokud má někdo někoho cokoli naučit, měl by to především sám umět.
Takže aspoň ve skrytu duše doufám, že se tím snad neživíš...

To si přehnal. Jako myslíš že učitel má umět všechno, všechno se má nějak sám naučit a bát se zeptat, aby mu někdo neřekl "že pokud má někdo někoho cokoli naučit, měl by to především sám umět." ?

:-(
Stále snad platí, že ten kdo něco učí by na to měl mít patřičné vzdělání získané studiem (magisterským) na příslušné VŠ. Pak by nemusel zjišťovat základní věci z oboru na amatérské poradně (kam mohou klidně zavítat i jeho žáci - ta ostuda...). Ale jak říkám, třeba jenom vedeš ve volném čase nějaký kroužek.

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #9 kdy: 05 Prosince 2017, 17:17:11 »
No , musím sa trochu zastať juwa2 ....  keď som chodil do školy ja ( je to viac ako 35 rokov ) a mali sme hodinu nejakého technického predmetu , tak učiteľ prišiel perfektne pripravený...  ( ako profík musel ) Mali sme v triede  niekoľko fachmanov v elektrotechnike. A viete si predstaviť , ako by vyzeral pred nimi, keby nevedel  zareagovať na hociakú otázku  z oboru ( nehovorím , že musíš vedieť všetko , veď nikto  múdri zo stromu nespadol  , ale aspoň mať nejakú šajnu ) .
Vždy bol na hodinu pripravený , všetko mal načasované  tak , že  nebol vôbec čas na " iné aktivity napr. kocky alebo karty... " 
 A čo sa týka live systému , nuž systém je nutne "orezaný" proste sa tam do 1.8 GB všetko nevmestí . A na wiki je všetko ( fakt všetko ) perfektne popísané .


peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #10 kdy: 05 Prosince 2017, 18:35:23 »
Pak by nemusel zjišťovat základní věci z oboru na amatérské poradně (kam mohou klidně zavítat i jeho žáci - ta ostuda...).
ty si fakt uplně mimo.

peekaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Live verze ve škole
« Odpověď #11 kdy: 05 Prosince 2017, 18:42:18 »
Já si sem přijdu v dobré víře o radu, protože něco nefunguje, jak bych očekával a dozvím se, že  jsem učitel na prt. No tak díky. Příště se na to tedy raději vykašlu a žáci se ani nedozví nic. Nechápeš že na některých VŠ školách se neučí nebo neučil Linux? Že se samovzdělávám celoživotně? Di do prč. Díky za ty rady, ty technické odpovědi, hodnecení toho jaký jsem či nejsem si nech od cesty.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.