Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Průmyslový SSD disk (SATADOM)  (Přečteno 3773 krát)

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« kdy: 29 Května 2018, 19:27:30 »
Zdravím vespolek. Dostalo se mi do rukou několik průmyslových disků, které se připojí přímo na základní desku a jsou uzpůsobené na nepřetržitý provoz (bez vypínání) nějakého systému.  Nezkoušel někdo z vás na něco podobného instalovat systém a fungovat z něj? Jsou to vesměs tyto disky : http://www.dpie.com/ssd/sata-dom/innodisk-satadom-mv-3me
Co jsem zkoušel rychlost a jejich "stáří" pomocí "Disks Utility", tak jsou staré od cca 1 do 3 let a v kondici lepší než mám SSD disk v PC... Rychlost je taky celkem slušná - viz příloha. Má cenu to vyzkoušet jako systémový disk? Kapacitu mají všechny 32GB což mi na systém bohatě stačí. Na data mám jiný 1Tb disk...

Pokud se nikdo neozve, tak na to vyzkouším dát systém a trochu to otestovat... Pak bych napsal poznatky... :)

Díky za případné poznatky.
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« Odpověď #1 kdy: 30 Května 2018, 21:52:36 »
Však není co řešit - hned bych to tam nacpal ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« Odpověď #2 kdy: 31 Května 2018, 15:16:00 »
Hmm zkušenost teda asi nemá nikdo, tak jsem to tam zkusil teda nainstalovat a dát na to systém... Instalace Kubuntu 18.04LTS trvala cca 8 minut (klasicky s výchozím nastavením). Spuštění systému do použitelného stavu je zatím kolem 15s. Systém zabírá cca 8,5Gb... Na příloze níž ukazuje větší zabrání disku, protože jsem cca 3Gb zaplnil "home" staženými soubory... Zkusím s tím nějakou dobu fungovat a uvidím jestli poznám rozdíl oproti SSD disku, na kterém mám systém normálně (Crucial)... JInak abych upřesnil, tak tady mám nainstalované všechny programy, které klasicky používám...

Pak dám vědět jak to šlape... :) Zatím to šlape v pohodě... :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« Odpověď #3 kdy: 31 Května 2018, 20:21:22 »
Takže první poznatky:
Během spuštěného systému monitoring zápisu a čtení z disku:
Čtení max cca 440Mb/s (když jsem zkoušel pustit film ve 4K z home) jinak jde v kilobytech...
Zápis max cca 1.8mb/s (v přiloženém souboru viditelný maximální přístup k disku se zápisem kolem nějakých 500kb/s)
Takže jako systémový disk super :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« Odpověď #4 kdy: 31 Května 2018, 20:38:39 »
To je nejaky slaby ten zapis - to snad ma bezny HDD vic? Nebo jsem to nepochopil.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« Odpověď #5 kdy: 31 Května 2018, 20:50:27 »
Klasický zápis to má mnohem větší, tohle je zápis během provozu systému. Systém nemá potřebu zapisovat velké soubory, tak proto je zápis tak malý, nemění to nic na výkonu disku...
V příloze graf zápisu při aktualizaci...

EDIT: doinstaluj si do monitoru systému sledování disků a uvidíš kolik ti to zapisuje dat pokud je systém spuštěný... ;) Nuna nula nic... ( https://store.kde.org/p/1198291 )
« Poslední změna: 31 Května 2018, 20:53:04 od Rellik »
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Průmyslový SSD disk (SATADOM)
« Odpověď #6 kdy: 10 Června 2018, 08:53:28 »
Takže po cca dvou týdnech testování, můžu říct, že systém na tom malém disku je rychlý a stabilní.  Zaplnění disku je na 50%, což by mělo již +- zůstat. Všechny programy, se kterými pracuju mám nainstalované.
Jinak co se týká programů pro představu jak zatěžuju PC, tak asi tak:
Grafika / foto
Corel AfterShot Pro
Gimp
RawTherapee
Hugin
Inkscape
Programování
Netbeans
Apache (virtuální servr na PC)
Ostatní
KODI
Steam (nějaké hry pro potomky)

Z toho všeho jsou nejvíc využívány programy na grafiku a foto...
Celkově to tedy uzavřu pozitivním hodnocením :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.