Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Numlock při startu systému  (Přečteno 4045 krát)

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Numlock při startu systému
« kdy: 04 Září 2018, 11:00:26 »
Nějak mi přestal fungovat numlock při startu (kubuntu 18.04). V nastavení mám aby při startu automaticky najel, anžto mám v heslu i čísla, jaxe patří. Nicméně při startu musím ten numlock stisknout, jinak nepíše. Je to určitě nastaveno někde v nějakém souboru, ale v jakém? V Nastavení systému to mám zaškrtlý. CHI

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #1 kdy: 04 Září 2018, 12:59:26 »
Zapnutí numlocku při startu:
1.) Mít nainstalovaný balíček numlockx  (zkontroluj v Synaptiku).
2a.) Pro LightDM:
Editovat soubor
Kód: [Vybrat]
/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-unity-greeter.conf
na konec přidat řádek:
Kód: [Vybrat]
greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on

----------------------------------------------------------------------------------------
2b.) Pro GDM:
Editovat soubor:
Kód: [Vybrat]
/etc/gdm3/custom.conf
odkomentovat řádek:
Kód: [Vybrat]
WaylandEnable=false
Editovat soubor:
Kód: [Vybrat]
/etc/gdm3/Init/Default
před "exit 0" přidat:
Kód: [Vybrat]
if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
    exec /usr/bin/numlockx on
fi

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #2 kdy: 05 Září 2018, 19:49:24 »
Tohle už pár let nefunguje...  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #3 kdy: 05 Září 2018, 21:53:12 »
Tohle už pár let nefunguje...  ;)

Cože? A kolikpak přesně?  Já to totiž stále (momentálně U 18.04.1) používám.  :-[

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #4 kdy: 06 Září 2018, 07:07:20 »
Omluva, už to zase funguje - otestoval jsem to v 18.10.  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #5 kdy: 17 Září 2018, 10:32:52 »
Balíček numlockx jsem doinstaloval. Ten mi chyběl. (Mám Kubuntu 18.04 64 bit.)

Ale v adresáři /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/ mám pouze soubor 40-kde-plasma-kf5 s tímto obsahem:

[SeatDefaults]
user-session=kde-plasma-kf5

Mám ten skript (greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on) přidat sem?

Adresář /etc/gdm3 v systému nemám. Ani soubor custom.conf se v nejbližším okolí nenalézá.

Je možné že se něco smazalo? Předtím to šlo, takže ten soubor buďto nepotřeboval, nebo ho nějaké úpravy smazaly. Nic jsem ale v tomto ohledu neupravoval. Možná to souvisí s Discover. Ten se mi několikrát seknul tak, že jsem muset tvrdě restartovat. Nakonec jsem jej musel odinstalovat a nainstalovat znovu.

Nebo s nastavením prostředí startovací obrazovky? Tam mám jiné, než to výchozí.



juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #6 kdy: 17 Září 2018, 11:50:46 »
Vše se odvíjí od toho, jakého login managera používáš. Pokud to není GDM, tak je pochopitelné, že adresář /etc/gdm3 v systému není....   Kubuntu pokud je mi známo používá sddm  takže budeš editovat soubor
Kód: [Vybrat]
/etc/sddm.conf
V sekci [General]
bude
Numlock=on

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #7 kdy: 18 Září 2018, 11:30:32 »
Zpátky na stromy!

Vše jde nyní stranou, anžto mi kleknul celej noťas. Prostě se při práci najednou seknul, a už jsem ho nerozjel. Moje instalační dvd Kubuntu 18.04 64bit nabízí jen novou instalaci a kontrolu disku - ta dopadla OK, ale opravnou instalaci to neumí. Přes live verzi najedu novej systém, ale starý složky z něj nenajedu - vypadá to, že je ani nenašel jako paralelní instalaci. Recovery mód mi po analýze nahlásil nutnost ručně najet /dev/sda2, jak je to na obrázku. Ty obrázky ukazují co mi to hlásí - má někdo možnost mi poradit co s tím? Nerad bych přišel o všechna nastavení. Data jsem si zálohoval, ale jinak nic. Děkuji za rady a odkazy. CHI

p.s. jsem jen BFU.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #8 kdy: 18 Září 2018, 11:51:02 »
Mas spustit rucne fsck
Kód: [Vybrat]
sudo fsck /dev/sda2Na /sda2 ti vznikol problem s inode.

Tiez to mozes spustit cez nudzovy rezim alebo live ubuntu.

Kedze inode nieje neobmedzene mnozstvo mozes tiez zkontrolovat obsadenost prikazom
Kód: [Vybrat]
df -i
« Poslední změna: 18 Září 2018, 11:55:36 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #9 kdy: 18 Září 2018, 12:18:09 »
Díky za radu - sice netuším co je inode, ale spustím to. Předpokádám, že v tom samém terminálu, který mi vyjel ty hlášení - tedy recovery mód. Jinam mě to nepustí. Live Kubuntu a nouzový režim mi nepomohl. Nedostal jsem se nikam - jak jsem napsal výše, live verze mi najede live systém, ale ty starý soubory se tam nezobrazují - nejspíš je ani nezaregistroval. Nouzový režim mi poskytl přes recovery mode právě tyto sjetiny, co jsou na obrázku. Stejně bych nevěděl, co s tím. Oprava z dvd nefunguje - to mi nabízí jen instalaci (smazání předchozí verze) a kontrolu disku.  CHI

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #10 kdy: 18 Září 2018, 13:11:20 »
Ten prikaz je len pokus o opravu. Ak je suborovy system velmi poskodeny samozrejme nemusi sa oprava podarit.
Tu sa oplati pripomenut ze je dobre mat zalohu cez napr. timeshift.
Inode
https://cs.wikipedia.org/wiki/Inode
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #11 kdy: 18 Září 2018, 17:15:15 »
Zkontroluj disk utilitou od výrobce.
Kontrola filesystému není kontrola (fyzického stavu) disku.
Pokud není jistota, že disk samotný je 100%ně OK, nemá smysl se pokoušet o jiné kroky, je to zbytečné a nikdy to k ničemu nepovede.
Takže ještě jednou - zkontroluj disk utilitou výrobce. Spoustu testovacích utilit najdeš např. na UBCD sekce HDD/Diagnosis   http://www.ultimatebootcd.com/
Vytvoř si bootflešku, nabootuj a testuj....

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #12 kdy: 19 Září 2018, 10:55:22 »
Tak ta rada od Tibora zabrala. Díky, už zase vše funguje. Ale tu utilitu na kontrolu disku si stejně stáhnu. Člověk nikdy neví...  Tak teď zkusim dodělat ten numlock. Děkuji všem za rady a odkazy. CHI

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #13 kdy: 24 Září 2018, 11:20:40 »
Tak numlock už taky funguje. Díky všem za pomoc! CHI

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #14 kdy: 26 Září 2018, 11:59:41 »
Zkontroluj disk utilitou od výrobce.
Kontrola filesystému není kontrola (fyzického stavu) disku.
Pokud není jistota, že disk samotný je 100%ně OK, nemá smysl se pokoušet o jiné kroky, je to zbytečné a nikdy to k ničemu nepovede.
Takže ještě jednou - zkontroluj disk utilitou výrobce. Spoustu testovacích utilit najdeš např. na UBCD sekce HDD/Diagnosis   http://www.ultimatebootcd.com/
Vytvoř si bootflešku, nabootuj a testuj....
Na forum viry.cz používají místo utilitiy od výrobce crystaldisk pro windows. Má s tím někdo zkušenost, jak kvalitní kontrolu disku obsahuje a jeslti jsou rychlejší programy od výrobce nebo crystal disk ?
Také by mě zajímalo, když se dá formát disku (pomalý) tak jeslti dojde ke stejné kontrole disku jako přes rozšířenou kontrolu sw od výrobce disku a nebo zda se vyplatí dát rychlý formát a kontrola..

Jezek7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #15 kdy: 26 Září 2018, 12:25:39 »
Dobrý den, prosím o radu, jak by bylo možné odinstalovat operační systém Kubuntu. Byl instalován z flashdisku.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #16 kdy: 26 Září 2018, 14:06:39 »
Zkontroluj disk utilitou od výrobce.
Kontrola filesystému není kontrola (fyzického stavu) disku.
Pokud není jistota, že disk samotný je 100%ně OK, nemá smysl se pokoušet o jiné kroky, je to zbytečné a nikdy to k ničemu nepovede.
Takže ještě jednou - zkontroluj disk utilitou výrobce. Spoustu testovacích utilit najdeš např. na UBCD sekce HDD/Diagnosis   http://www.ultimatebootcd.com/
Vytvoř si bootflešku, nabootuj a testuj....
Na forum viry.cz používají místo utilitiy od výrobce crystaldisk pro windows. Má s tím někdo zkušenost, jak kvalitní kontrolu disku obsahuje a jeslti jsou rychlejší programy od výrobce nebo crystal disk ?
Také by mě zajímalo, když se dá formát disku (pomalý) tak jeslti dojde ke stejné kontrole disku jako přes rozšířenou kontrolu sw od výrobce disku a nebo zda se vyplatí dát rychlý formát a kontrola..

CrystalDiskInfo (a podobné) zobrazí pouze výpis s.m.a.r.t. parametrů disku což může sloužit pouze k základnímu informativnímu posouzení.  V žádném případě nenahradí (a ani si to neklade za cíl) důkladnou diagnostiku.
Tato diagnostika je k dispozici prostřednictvím utilit od výrobců disků. Spoustu jich najdeš např. na UBCD.
Disk je třeba testovat v offline režimu (= nesmí z něj při testování běžet systém) jinak jsou výsledky zkreslené.
Formátování nemá s kontrolou disku nic společného, na to jsi došel jak?  :o
A neplést si kontrolu filesystému (chkdsk) a kontrolu fyzického stavu disku (povrch, plotny, vadné sektory atd.).
Závěrem dodám, že už jsem se potkal s několika špatnými disky které přitom vykazovaly smart bez závad....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #17 kdy: 27 Září 2018, 09:39:34 »
Taktak - dokonce jsem se potkal s disky, kde se hodnoty smart zlepsovaly a pak sel do kremikoveho nebe.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Numlock při startu systému
« Odpověď #18 kdy: 09 Listopadu 2018, 21:04:20 »
Často někde píšou že pomlaý formát obsahuje kontrolu povrchu disku.
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=1136541

CrystalDisk nenabízí pouze smart údaje ale nabzí též kontrolu disku.
Stejně to nabízí i linuxový gnome-disks. Většinou všechny programy nabízí krátký a dlouhý test.. Některé jako gnome disk tuším i po přepravě disku..


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.