Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Odstranění diakritiky i v podsložkách  (Přečteno 4464 krát)

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Odstranění diakritiky i v podsložkách
« kdy: 03 Ledna 2017, 22:52:00 »
Zdravím, používám gnome commander na odstranění diakritiky v názvech souborů a složek. Mám nastavený profil, který zamění písmena dle potřeby. Co bych ale potřeboval a nemohu najít je to, aby to umělo přejmenovat i v podsložkách. Umí to vůbec? Do příkazového řádku jsem se zatím netroufl pustit. Radši bych to nejprve zkusil graficky

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2017, 11:17:46 »
Stáhni si z mého podpisu program pro synchronizace dát. Tam jsem i napsal podprogram na přepsání názvu ve složkách, pro synchronizaci. Zruší velká písmena a diakritiku a nahradí nepovolene znaky a mezery podtrzitky. Je k tomu klikací menu. Pokud ti to nevyhovuje tak si vyparsuj jen samostatný příkaz a uprav jen pro změnu diakritiky.

Odesláno z mého Passport pomocí Tapatalk


upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #2 kdy: 04 Ledna 2017, 15:14:36 »
Vyskočila hláška - Při spuštění aplikace došlo k chybě a to je vše, kam jsem se dostal. Zkoušel jsem to pouštět i z terminálu a nic. Tedy pokud se to spouští synchronizace.desktop, ostatní se mi jen otevírá jako textový soubor. Mám povolené spuštění jako programu u všeho (i různé kombinace).

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #3 kdy: 04 Ledna 2017, 16:07:46 »
Musíš přidělit spustitelný příznak pro synchronizace.sh a synvyp.sh podle návodu v instalace.txt. synchronizace.desktop je spouštěč pro script synchronizace.sh u tohoto spouštěče musíš mít taky povoleno spouštění jako program a v políčku příkaz musíš mít správou cestu ke scriptu synchronizace.sh. Samozřejmě jde script spouštět samostatně bez spouštěče.

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #4 kdy: 04 Ledna 2017, 16:44:03 »
ježiš, taková blbost... samozřejmě jsem neměl správnou cestu. Mám k tomu dva dotazy: 1. nepřejmenovalo mi to .mp3 soubory, 2. jde si někde upravit, aby to udělalo čistě jen odstranění diakritky? Předpokládám, že nějakou úpravou skriptu by to mělo jít.

Mezitím jsem našel Krename program, který splňuje přesně co potřebuji až na malý detail, nelze, nebo jsem nenašel jak, uložit šablonu pro najít a nahradit.

Každopádně pokud by šel ten tvůj program poupravit, tak by to bylo super. Zkoušel jsem koukat do souboru synchronizace.sh, ale je to pro mě složité a nevím co bych tam mohl měnit

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #5 kdy: 04 Ledna 2017, 19:57:33 »
No on je to program pro synchronizaci dat na různých uložištích. Podmenu pro úpravu názvů jsem dopsal z nutnosti, když jsem zjistil, že mám problém s nekorektním názvem. Hlavně tedy s mezerou v názvu apod. Pokud potřebuješ řešit jen diakritiku otestuj tohle, co jsem teď narychlo zbastil.
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

zdroj=$1

find "$zdroj/" | while read jmeno; do
nazev="$( echo "$jmeno" | iconv -t ASCII//TRANSLIT -f UTF-8 )"
original=$(basename "$jmeno")
[ "$jmeno" = "$nazev" ] && echo "nebudu přepisovat" || {
   if [ "$jmeno" != "$nazev" ]; then
 echo "budu přepisovat"
echo "přepíšu $jmeno"
echo "na $nazev"
   mv -v "$jmeno" "$nazev"
   fi
   }
done

exit 0

vytvoř si textový dokument s názvem třeba diakritika.sh a tohle tam překopíruj. Pak mu nastav spustitelný příznak a otestuj.  Spouští se pak v terminálu následným způsobem
Citace
diakritika.sh ~/MP3
V tomto případě bych mu řekl, že chci změnit diakritiku ve složce MP3, která je umístěná v mé domovské složce. MP3 se taky přepíšou, akorát jsem teď přišel nato, že tam mám chybu, kterou budu muset popřemýšlet jak odstranit. Pokud máš totiž i název složky/podsložky s diakritikou, např. písničky, tak se ti upraví název na pisnicky a všechny soubory v této složce se neupraví, protože si sahám pořád pro název písničky  ;D Takže musíš script spustit znovu, kde už se provede i přepis v tomto novém adresáři.
« Poslední změna: 04 Ledna 2017, 20:19:25 od Cuore »

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #6 kdy: 05 Ledna 2017, 10:21:18 »
Já používám na odstranění diakritiky detox, a funguje i rekurzivně.

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #7 kdy: 05 Ledna 2017, 21:19:49 »
Díky moc za ochotu a pomoc. Bohužel ten script nešel spustit, nevím proč, vždy mi to vypsalo příkaz nenalezen. Zkoušel jsem hodně variant a umístění, ale něco prostě dělám špatně. Každopádně mi to zde pomohlo najít to, co potřebuji a to program pyRenamer. Umí úplně přesně to, co potřebuji a to i s mp3 soubory.

Zkoušel jsem i zmíněný detox, tam byl výsledek stejný, jako předtím, mp3 soubor to neumělo a navíc, nevím, jak bych to nastavil na mnou chtěný výstup.

Každopádně moc děkuji, jelikož snahou rozchodit vaše scripty a programy jsem se náhodou doklikal k zmíněnému phRenamer, který na dvě kliknutí udělá vše, co chci.

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #8 kdy: 06 Ledna 2017, 09:04:29 »
Díky moc za ochotu a pomoc. Bohužel ten script nešel spustit, nevím proč, vždy mi to vypsalo příkaz nenalezen. Zkoušel jsem hodně variant a umístění, ale něco prostě dělám špatně. Každopádně mi to zde pomohlo najít to, co potřebuji a to program pyRenamer. Umí úplně přesně to, co potřebuji a to i s mp3 soubory.

Zkoušel jsem i zmíněný detox, tam byl výsledek stejný, jako předtím, mp3 soubor to neumělo a navíc, nevím, jak bych to nastavil na mnou chtěný výstup.

Každopádně moc děkuji, jelikož snahou rozchodit vaše scripty a programy jsem se náhodou doklikal k zmíněnému phRenamer, který na dvě kliknutí udělá vše, co chci.

Detox umí jakýkoliv soubor, tedy i mp3. Prostě otevřu složku, například /home/user/Hudba, v ní otevřu terminál a zadám
Kód: [Vybrat]
detox * -r
Nebo otevřu terminál ctrl+alt+t a zadám
Kód: [Vybrat]
detox /cesta/ -r.

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #9 kdy: 08 Ledna 2017, 20:59:41 »
taky mě překvapilo, že to neudělal, ale neudělal. Rozhodně to ale umět bude a předpokládám nějakou vyjímku, nebo tak něco v defaultním nastavení. Navíc jak jsem psal, nevím, jak mu říct, jaký chci výstupní formát a další věci by byly složité. pyRenamer umí dokonce i víc, než jsem čekal a tím mě mile překvapil. Umí používat metadata z fotek a ID3 z hudby, takže ještě lepší pro to, co potřebuji.

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #10 kdy: 09 Ledna 2017, 13:21:44 »
Umí používat metadata z fotek a ID3 z hudby, takže ještě lepší pro to, co potřebuji.

To může být užitečné, za předpokladu, že ta metadata a id3 tagy jsou správně. Jinak z toho bude další bordel :-)

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #11 kdy: 11 Ledna 2017, 15:59:07 »
to správně mám, vše, co mám uložené v pc je správně otagované (několika měsíční práce s hledáním a doplňováním) a fotky mám svoje, takže tam je to taky tak, jak má. Ale fotky neřeším, i když díky pyRenamer se budou i fotky snáze třídit. Hlavní, o co mi šlo, je dostat hromadně diakritiku pryč v ID3 tazích v celém stromě. Možná na to je nějaká jiná metoda, ale vytáhnout tagy do názvu, odstranit z názvu a vrátit do tagů mi přišlo nejsnažší a nejbezpečnější. Autorádio mi je totiž nečte a když měním hudbu v autě, rád bych tam měl písmena a ne nějaké divotvorné znaky :-)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #12 kdy: 13 Ledna 2017, 16:44:21 »
Já i v Linuxu používám RemDiak (samozřejmě pod Wine), naprostá spokojenost. Viz http://www.pspad.com/cz/remdiak.htm .

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Odstranění diakritiky i v podsložkách
« Odpověď #13 kdy: 01 Února 2017, 16:32:27 »
Wine používat nechci už z principu, to jsem mohl na widlích zůstat  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.