Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ruční instalace nových knihoven do starých distribucí  (Přečteno 2244 krát)

Orkenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Dobrý den,
momentálně mám dualboot Ubuntu 13.04 a Ubuntu 8.04 (kvůli legacy ati driverům). Používám novější a pokud potřebuji výkon grafiky, přepnu na starší. Problém je s instalací. U většiny SW stačí stáhnout a nainstalovat z deb/zkompilovat. Horší jsou některé případy, kdy každý balíček je závyslý na jiném a tak do nekonečna. Nemáte nějaký tip, jak jednoduše instalovat novější software (krom kernelu, xserveru a takových věcí)? Instalace některých věcí mi připadá nemožná.

Díky.

Rover623

Re:Ruční instalace nových knihoven do starých distribucí
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2013, 08:11:17 »
Jádro se použít nové dá, to není těžké, ale jakmile povýšíš Xserver na 8.04 tak ti přestane chodit ten Ati driver. Podpora starých Ati karet je do 9.10

Povýšením ostatních věcí, provedeš jakýsi polo-přechod na novější verzi.

Možná by jsi mohl v novějších distribucích použít legacy driver pro tvou kartu, tady http://wiki.ubuntu.cz/grafick%C3%A9_karty_ati#nepodporovan%C3%A9_karty

Orkenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:Ruční instalace nových knihoven do starých distribucí
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2013, 10:43:39 »
Podle tohoto: http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware jádro použít nejde. Zkoušel jsem legacy driver, ale ty mě nepodporují. Taky jsem zkoušel downgrade z vyšší verze, ale skončil jsem pokaždé s nějakým kernel panic a tak jsem přes recovery konzoli obnovil systém.

Problém je, že síla nesvobodného ovladače je neuvěřitelná. Psal jsi že "Povýšením ostatních věcí, provedeš jakýsi polo-přechod na novější verzi."

Můžu se zeptat na postup? Napíši v bodech zhruba můj (nekonečný a zdlouhavý) postup:
1. Zjistím, že potřebuji balík nějaké verze
2. Najdu si ho na package.ubuntu.cz (nebo třeba na debianu) a stáhnu v .deb (nebo stáhnu zdroják a zkompiluji)
3. Zjistím, že potřebuji vyřešit nějaké závyslosti -> jdu na bod 1.

Vše je strašně zdlouhavé. Nejlepší by bylo najít OS, které si s mojí kartou rozumí a je děláno přímo pro ni  ;D, ale tomu nevěřím.

Rover623

Re:Ruční instalace nových knihoven do starých distribucí
« Odpověď #3 kdy: 08 Srpna 2013, 22:20:25 »
Bohužel i podpora toho ovladače je do určité verze jádra. U nesvobodných ovladačů je to prostě problém, když se výrobce rozhodne ukončit podporu je konec. Ati tu podporu poslední dobou ukončuje velmi rychle a to platí i pro Windows, staré karty na W7 už také obvykle nefungují a WXP končí za chvilku podpora.

Distra jsou prostě jen soubor na sobě vzájemně závislých knihoven a je prostě problém, že když se aktualizuje jedna, je obvykle nutné aktualizovat i ty na ní závislé.

Pro dlouhodobé regrese je nejlepší asi použít stabilní verzi Debianu, která obsahuje poměrně staré knihovny, ale ani v ní už ovladač Ati pro staré karty nejede.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.