Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?  (Přečteno 22659 krát)

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« kdy: 19 Května 2007, 17:30:41 »
Na uvod ... jsem LAMA pres Linux (doted wokna), tak me prosim hned nekamenujte .... Linux (ubuntu mam na nize uvedenem PC par hodin)

1. Potreboval bych u zname, ktera chce v nove otevirane hospudce udelat dva pocitace na Linuxech (zvolil jsem Ubuntu), ale doted se mi nepodarilo zjistit jak udelat uzivatele inetu, ktery by mel prava jen sufrovat (cili otevrit prohlizec) a pouzivat nejaky komunikator (jak v oknech ICQ, ci Skype ... postu jen pres prohlizec) a jinak zakazat spousteni vseho ostatniho.

2. Jake vsechny zasahy se musi provest, aby nemohlo dojit k jakekoliv zmene provedene zkusenym uzivatelem Linuxu (ubuntu), ktery je prihlasen jako uzivatel kavarny.

3. Dal by me zajimalo, jak by se dala PIII s 256MB RAM optimalizovat jen pro vyse uevedene jednoucelove uzivani (cili jak pripadne odinstalovat vse nepotrebne) .

4. Je mozne uzivatele primo limitovat v prihlaseni do Ubuntu casem napr. 30 minut.

5. Jak udelat bootovatelny obraz disku v ubuntu (jedna se mi o to, ze kdyz to nekdo preci je zhodi, toz aby se to tam dalo rychle nabouchnout znovu uz z mojim nastavenim).

6. .. tim jsem mozna mel zacit ... je vubec ubuntu vhodnou distribuci Linuxu pro kavarnovy inet PC

7. Nechcu to zadarmo, ale pokud k tomu nekdo napise navod (pokud to vubec lze) jsem ochoten za to i zaplatit.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2007, 17:47:36 »
ad 1, 2 a 3:
Normálně nainstalujte systém. Po instalaci odeberte všechny programy, které nechcete aby v systému byly (toto by se dalo nahradit instalací serveru s doinstalováním graf. prostředí, ale to shledávám složitějším). Vytvořte nového uživatele (Systém→Správa→Uživatelé a skupiny), kterému dejte jen určitá privilegia.
Instalace/Odinstalace programů - http://wiki.ubuntu.cz/Instalace_program%C5%AF

ad 4:
Netuším.

ad 5:
http://wiki.ubuntu.cz/Z%C3%A1loha_a_obnova_syst%C3%A9mu

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2007, 18:04:51 »
Dekuju za nakopnuti LAMY .... kloubouk dolu, ale tak bleskovou odpoved jsem snad ani necekal :-) ... jeste jednou DEKUJU ... jdu valcit ... mimochodem hodne se ubuntu libi me woknarovi.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #3 kdy: 19 Května 2007, 19:54:22 »
ad 4) myslim, ze by se to dalo vymyslet pomoci cronu, zkusim se nad tim zamyslet.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #4 kdy: 19 Května 2007, 21:25:46 »
4) myslim, ze by sa to dalo vyriesit scriptom ktory by sa po starte spustil...mal by nastaveny sleep na 30 min a potom by odhlasil uzivatela.

a este by sa dal na plochu hodit nejky desklet, alebo nieco take, na com by bezal odpocet tych 30 min.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #5 kdy: 19 Května 2007, 21:35:42 »
krtko: to je jeste efektnejsi, nez to, co jsem chtel udelat ja :)
obsahem toho scriptu by mohlo byt neco jako toto:

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
skill -KILL -u uzivatel
samosebou ten script by musel byt povoleny ve visudo

Pokud by to melo byt v kavarne, dalo by se to udelat i tak, ze uzivatelske profily by byly (vc. hesel) generovany na serveru, cimz by se dalo zajistit i to, ze uzivatel si zaplatil hodinu, nebo treba dve. Po odhlaseni by se ucet zablkoval, pripadne by se mu vygenerovalo nove heslo atd. Myslim si, ze s touhle problematikou bychom si mohli hrat a hrat a hrat :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #6 kdy: 20 Května 2007, 09:41:37 »
Tak po trech instalacich (2x se mi stalo, ze jsem smazal, co jsem nemel), jsem odinstaloval vse nepotrebne .... takze jsem to vyrazne orezal. Potom jsem zridil ucet kavarna, kde jsem dal prava jen pro internet. Ovsem po prihlaseni k uctu (kavarna), jde hybat s ikonama, jde hybat s nastavenim Firefoxu a uzivatel toho zkratka a dobre furt dost muze coz je nezadouci.

Ja bych potreboval, aby u uctu (kavarna), nemohl navstevnik nic jineho nez jen surfovat a aby ani nemohl nic stahnout na disk (chci jen aby surfoval a mel prava pro cteni a ne pro zapis).

Nevite prosim nekdo jak na to?

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #7 kdy: 20 Května 2007, 09:51:06 »
Citace: merlin
krtko: to je jeste efektnejsi, nez to, co jsem chtel udelat ja :)
obsahem toho scriptu by mohlo byt neco jako toto:

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
skill -KILL -u uzivatel
samosebou ten script by musel byt povoleny ve visudo
myslim, ze v script by sa dala zavolat aj nejaka interna sucast gnome, ktora je zodpovedna za odhlasenie, aby sa zbytocne nemuseli 1 programu davat tak velke prava. a este ma napadlo, ze priamo v scriptne by sa mohlo pouzit zenity, ktore by dajme tomu 5 min pred ukoncenim vypislo tabulku s upozornenim na uzatvorenie aplikacii.

Citace: merlin
Pokud by to melo byt v kavarne, dalo by se to udelat i tak, ze uzivatelske profily by byly (vc. hesel) generovany na serveru, cimz by se dalo zajistit i to, ze uzivatel si zaplatil hodinu, nebo treba dve. Po odhlaseni by se ucet zablkoval, pripadne by se mu vygenerovalo nove heslo atd. Myslim si, ze s touhle problematikou bychom si mohli hrat a hrat a hrat :)
no a neviem ci koli 2 pc sa oplati este mat server navyse.

a k tomu dotazu o tych 30 min. to sa bude stale menit alebo to tam bude zadarmo pre zakaznikov a stale bude ten cas rovnaky? ale aj keby sa to menilo tak by sa to dalo vyriesit tym ze by ten odhlasovaci script vypytal cas. ak to ma byt ako v normalnej inet cafe tak potom existuje aj sw server <-> client.

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #8 kdy: 20 Května 2007, 12:17:38 »
... takze prosim, prosim, smutne koukam, nikdo nevi jak na to? ... pomohl by mi nekdo za uplatu? ... at procitam vse mozne, tak mi neni jasne jak zakazat jakekoliv zmeny pri prihlesni (ucet kavarna - nizke prava). V MS Windows to celkem neni pro me problem zakazat uzivateli aby cokoliv zmenil, treba pres  Area Guard ale v Linuxech v Ubuntu si s tim ja LAMA fakt nevim rady.

Pat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #9 kdy: 23 Května 2007, 21:59:31 »
V linuxech su taky celkem lama, ale nestacilo by si po instalaci nekam skopirovat /home/kavarnauser a pri kazdym nalogovani ho smazat a prepsat tou zalohou?

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #10 kdy: 23 Května 2007, 22:12:03 »
... tak mozna by to stacilo, ale ja jsem wokenar, ktery ted cucha k tucnakovi ... cili jsem LAMA a toto co jste napsal mi moc nepomuze. Prosim nevite nekdo napsat maly strucny navod jak na to .... klidne to i zaplatim, ale musi to splnit ucel za kterym to mam CyberCafe.

Pat

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #11 kdy: 23 Května 2007, 22:56:33 »
Jo tak na konkretni script si teda netroufnu, neni to tak davno co sem pouzival taky jen win.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #12 kdy: 24 Května 2007, 03:53:27 »
Nainstalujte si balík pessulus, je to nástroj, ve kterém si pohodlně naklikáte všechna možná omezení pro uživatele. Další užitečné věci se dají doladit přes gconf-editor.

Ukázky možností pessulus najdete třeba tady.

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #13 kdy: 24 Května 2007, 08:35:24 »
Tak ten Pessulus naisntaluju a to je mi celkem jasne, ale ja Lama ..... co by se melo jeste delat jeste gconf-editor ??? .... Pessulus nepokryje to zakladni co je treba pro Cyber Cafe? ... jak jste myslel ty uzitecne veci .... prosim seznam - upresnit co, kde, jak. Dekuju.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #14 kdy: 24 Května 2007, 12:15:09 »
V gconf-editoru se dá třeba nastavit, co se má zobrazovat na ploše - Koš, Počítač, Domovský adresář, tak jak na to jsou lidi zvyklí z Windows. Ikony na ploše se dají i kompletně vypnout.

Dále by bylo možná dobré zakázat možnost přepínání pomocí Ctrl + Alt + (F1-F8) do textových konzolí, to se však musí udělat ve startovacích scriptech.

Odhlásit se automaticky po půlhodině můžete pomocí příkazu sh -c "sleep 30m && gnome-session-save --kill --silent", přidaného do "Programů při Přihlášení". Dají se tam automaticky spustit i další aplikace a nastavit jim třeba, aby se při svém případném pádu/ukončení uživatelem zase spustily.

Dále můžete povypínat různé systémové služby, které nebudete chtít využívat, např. bluetooth a podobně. 256MB RAM je dnes bohužel poměrně málo, je třeba vyzkoušet, jestli stroj s takovými parametry nepojede s GNOME oproti Windows výrazně pomaleji.

Jinak jestli na to moc spěcháte a nemáte s Ubuntu ještě moc zkušeností, opravdu zkuste sehnat někoho přímo u vás v okolí, kdo by vám s tím mohl přímo fyzicky (třeba i za úplatu, jak píšete) pomoci. Taková přímá pomoc je k nezaplacení, spoustu se toho přitom naučíte, můžete se ptát a rovnou dostávat odpovědi - je to mnohem, mnohem rychlejší.

Navíc pokud chcete Ubuntu nasadit v internetové kavárně, měl by být uživatelský dojem stoprocentní, jinak sobě (a linuxu) snadno vytvoříte špatnou pověst a sám se pak budete trápit při spravování věcí "za pochodu". Skoro bych se přikláněl k tomu dát tam zatím stroje s Windows, doma si v Ubuntu všechno vyzkoušet (tj. i posadit před něj někoho z třetího a požádat jej, ať to zkusí používat a třeba i "rozbít") a až budete jistější v kramflecích, nenápadně zmigrovat na linux i ostatní stroje.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #15 kdy: 24 Května 2007, 12:49:16 »
Tak, celá ta časovací-odhlašovací záležitost by mohla vypadat následovně:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
sleep 29m
aplay /usr/share/sounds/info.wav
zenity --notification --window-icon="warning" --text='Jako bacha hele, za minutku končíme!' &
sleep 1m
zenity --info --title='Šmitec' --text='Tvůj čas vypršel, čéče!' &
gnome-session-save --kill --silent
No a to celé vložit do nějakého souboru, povolit mu spouštění a automaticky jej spouštět při přihlášení. :)

EDIT: Upraveny řádky se "zenity", aby odpočet nečekal na kliknutí na varování nebo uzavření oznamovacího okna.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #16 kdy: 24 Května 2007, 13:20:09 »
Pozor na možnou bezpečnostní díru: zkušenější uživatel si může pravým kliknutím na plochu vytvořit zástupce spustitelné aplikace, např. terminálu. A neštěstí je hotovo.

A ještě poslední věc, je důležité kvůli zachování soukromí (což stejně nejde na 100%) automaticky vymazat všechna osobní nastavení uživatele (skype, gaim, atd.), poté, co se odhlásil nebo při přihlašování nového. Ideální způsob je smazat skryté adresáře s nastavením  požadovaných aplikací, nebo jejich přepsání vaší defaultní konfigurací ze zálohy.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #17 kdy: 24 Května 2007, 19:50:25 »
Ještě jedna věc by mne samotného zajímala. Lze nějak zabránit uživateli, aby si vytvořil spustitelný skript? V Nautilu se dá sice nastavit, aby se místo spuštění pouze otevřel v textovém editoru, ale stejně dobře se to v něm dá taky vypnout... :(

Nevíte někdo?

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #18 kdy: 24 Května 2007, 20:01:34 »
mountovat /home s parametrem noexec
Ale obejít to jde
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #19 kdy: 24 Května 2007, 20:18:37 »
Citace: jakub.lucky
mountovat /home s parametrem noexec
Ale obejít to jde
Aha, to jsem neznal. Obešlo by se to čím? Vytvořením skriptu na připojené flashce? Nebo se dá taky nastavit automatické mountování s noexec?

Schválně si to zkouším doma nanečisto pod novým uživatelským účtem, tak mne to docela zajímá. Účelem je zkusit vytvořit z GNOME to, co původně požadoval Buchar - maximálně omezené prostředí s pár spustitelnými programy a možností ukládat na připojitelná média.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #20 kdy: 24 Května 2007, 20:34:44 »
bash /skript/na/noexec/partition.sh
python /tentyz/skript/v/pythonu.py
atd...

Flashky by snad taky šlo mountovat jen s noexec
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #21 kdy: 24 Května 2007, 21:43:49 »
Tak to už je v pohodě, protože v patřičně omezeném GNOME se už uživatel nedostane k ničemu, kam by mohl podobný příkaz vložit. Vypnutí správy plochy Nautilem mu zabrání ve vytvoření spouštěče, panely jsou zamčeny. Nic dalšího, co by umožnilo zásah do systému mne nenapadá.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #22 kdy: 24 Května 2007, 22:04:48 »
Kdyby byl výsledek vytvořen v Praze, přišel bych se kouknout a zkusil se do toho nějak dostat :)
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #23 kdy: 24 Května 2007, 22:19:53 »
Bude vytvořen v Praze. :)

Není ale třeba nikam chodit, zkusím to ještě doladit, udělat archiv z patřičných souborů s nastavením a vystavit sem na fórum. Stačí si jej pak stáhnout a rozbalit do domovského adresáře pokusně vytvořeného uživatele. Vylepšený odhlašovací skript přibalím, mountování /home a připojitelných médií s noexec si pak už nastavíte sám, nebo budete dělat "jako že tam je".

Chvilku mi to potrvá, zkusím to sám podrobit pár zátěžovým testům.

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #24 kdy: 24 Května 2007, 22:36:56 »
Toto je velmi zajimavy topic. Sam jsem zvedavy, jak to bude fungovat. Hned jak budu mit ve skole trochu pohov od zkousek, tak se taky zapojim do testovani :-)
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.