Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záloha e-mailů Thunderbird a jejich import ve formátu *.eml [vyřešeno]  (Přečteno 21814 krát)

talmer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
    • Světcest.cz
Ahoj, začínam s Ubuntu a potřeboval bych poradit:

1. je možné nějakým způsobem importovat do Thunderbirdu maily ve formátu .eml?
2. znáte nějaký program nebo způsob jak zálohovat e-maily z Thunderbidru?

Hledal jsem a různě zkoušel, ale zatím bezúspěšně. Těším se na Vaše rady díky! :)
« Poslední změna: 30 Července 2010, 00:59:05 od Anna Taliánová »

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #1 kdy: 03 Září 2008, 12:47:02 »
K zálohování si prostě stačí zazálohovat skrytý adresář ~/.mozilla-thunderbird/

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #2 kdy: 03 Září 2008, 13:28:37 »
No, možná jsem exot, ale "zálohu" mailů řeším tím, že je nemažu ze serveru. Díky tomu k nim mám přístup odkudkoli.
« Poslední změna: 10 Prosince 2008, 22:29:33 od Anna Taliánová »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #3 kdy: 03 Září 2008, 13:32:08 »
Což neřeší situaci, když padne server a maily z něj budou fuč. Proto mám připojeno sice přes IMAP, ale s lokální zálohovanou kopií.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #4 kdy: 03 Září 2008, 13:36:16 »
Což neřeší situaci, když padne server a maily z něj budou fuč. Proto mám připojeno sice přes IMAP, ale s lokální zálohovanou kopií.
No, mail používám už cca 8 let, ale zatím jsem se s pádem serveru nesetkal (a nebo mají tak dobré zálohy). Na druhou stranu, nechodí mi životně důležité maily, takže kdyby náhodou s pádem serveru zmizel mail, kde mi ségra posílala odkaz na supervtipné video, tak se svět nezboří.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

talmer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
    • Světcest.cz
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #5 kdy: 07 Září 2008, 17:37:22 »
díky za všechny Vaše názory, ale můj problém moc neřeší ... je pěkné, že doručené zprávy máme na serveru, ale potřebuju mít uložené i ty odeslané ... neznáte někdo nějaký program, který funguje třeba jako MailStore (viz =mailstore&g[oz]=2.5.1&g[up]=Home]http://www.stahuj.centrum.cz/komunikace/e-mail/ostatni/mailstore/?g[hledano]=mailstore&g[oz]=2.5.1&g[up]=Home) pro Windows?? díky
« Poslední změna: 30 Července 2010, 00:55:18 od Anna Taliánová »

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #6 kdy: 08 Září 2008, 14:40:55 »
No, já sice používám pop, ale také mám všechny maily v notebooku i na serveru, v čem je tedy imap lepší?

EDIT : Aha. Pardon za hloupý dotaz.
« Poslední změna: 08 Září 2008, 14:43:29 od Ender Wiggin »
Xubuntu 12.04

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #7 kdy: 08 Září 2008, 14:41:35 »
No, kde má Thunderbird uložené maily, to jistě zjistíš hledáním zde, na wiki či googlu. Potom není nic jednoduššího, než udělat script, který při startu/ukončení/na požádání/v určitý čas provede zálohu. Je to trošku humpolácký způsob, ale mohl by fungovat.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #8 kdy: 08 Září 2008, 14:43:11 »
No, já sice používám pop, ale také mám všechny maily v notebooku i na serveru, v čem je tedy imap lepší?
Nejspíš v ničem. Bývaly časy, kdy pop protokol neumožňoval ponechat zprávy na serveru. Právě to byl pro mnoho lidí co znám důvod používat právě imap. Ale již mnoho let tuto featurku má i pop.

EDIT: Samozřejmě omyl - IMAP opravdu umožňuje práci se složkami, dokonce umožňuje vkládat "Odeslané zprávy" na serveru. Viz popis POP a IMAP3
« Poslední změna: 10 Prosince 2008, 22:31:35 od Anna Taliánová »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

anicka

  • Host
Re: Záloha e-mailů Thunderbird a jejich import ve formátu *.eml
« Odpověď #9 kdy: 10 Prosince 2008, 23:49:24 »
Ahoj, začínam s Ubuntu a potřeboval bych poradit:

1. je možné nějakým způsobem importovat do Thunderbirdu maily ve formátu .eml?
2. znáte nějaký program nebo způsob jak zálohovat e-maily z Thunderbidru?

Hledal jsem a různě zkoušel, ale zatím bezúspěšně. Těším se na Vaše rady díky! :)

ad 1.: Import .eml e-mailů
jednoduché řešení rroba z CZilly fóra: JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ (HROMADNÉHO) IMPORTU EML ZPRÁV, ale nezkoušela jsem to.

další rada RNA z CZilly fóra: Mělo by to umět rozšíření Tb AutoSave Extension, které je ovšem určeno jen pro Thunderbird 0.5 - 1.0+, což je velká škoda. :-( Pokud ale máte starší verzi Thunderbirdu, tak je potřeba zvolit v menu "Soubor" → "Import messages" (přidanou uvedeným rozšířením), otevře se dialog, a následně se proklikat do adresáře s těmi EML, označit jich jednu či více (případně všechny) a OK. Maily se naimportují do aktuálně vybrané složky v Thunderbirdu.

Jinak jde do Thunderbirdu (skrytá složka v domovském adresáři se jménem .mozilla-thunderbird) nakopírovat celou zazálohovanou složku Mail (viz dále ad 2. - IMPORT).

ad 2.: Program/způsob jak zálohovat e-maily z Thunderbirdu
Jsou zde dvě možnosti:

První možnost je záloha, tedy EXPORT e-mailů, Doručené pošty, Odeslaných zpráv, Všech zpráv v příkazové řádce tím, že zazálohujete skrytý adresář (začínající na tečku ".") umístěný ve Vašem /home adresáři (/home/uživatel/) pojmenovaný .mozilla-thunderbird.

Záloha e-mailů, složek, nastavení účtů atd. v terminálu třeba takto příkazem:

tar cvfz thunderbird-zaloha_12_2008.tar.gz .mozilla-thunderbird

V případě potřeby IMPORTU takto zazálohovaných e-mailů, svých složek apod. stačí v Thunderbirdu nejdříve vytvořit znovu svůj účet. Potom v /home adresáři rozbalte Vaši zálohu e-mailů, kterou už máte. Nakonec do skrytého adresáře .mozilla-thunderbird nakopírujte celou zazálohovanou složku Mail (umístěnou v adresáři zálohy Thunderbirdu s písmenočíselným názvem). Snad je to srozumitelné ..? Prosím o doplnění, případně upřesnění, jestli je to potřeba. Děkuji.

anebo

Druhá možnost pro EXPORT e-mailu (resp. e-mailů, složek Doručené, Odeslané atd.) je použít GUI (tedy klikací) doplněk (extension) pro pošťáka Thunderbird nazvaný SmartSave Thunderbird Extension, který vytvoří zálohu požadovaného e-mailu (resp. e-mailů) - stačí ho (je) jen označit a pravým tlačítkem myši dát "Exportovat tuto zprávu pomocí SmartSave", a samozřejmě tohle rozšíření umí zazálohovat (exportovat) i Doručenou poštu, Odeslané zprávy, Koncepty nebo Všechny zprávy. :-)
« Poslední změna: 24 Prosince 2009, 00:37:51 od Anna Taliánová »

vklee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re: Záloha e-mailů Thunderbird a jejich import ve formátu *.eml
« Odpověď #10 kdy: 20 Ledna 2009, 18:57:16 »
Přešel sem včera z Ubuntu 8.04 na 8.10 prostřednictvím Správce aktualizací a rád bych si zazálohoval emaily. Vše mi je jasné až na to, že daný adresář je skrytý a neumím ho zobrazit. Jak se dostanu do skrytého adresáře aneb jak ho zobrazím?

moc dík
« Poslední změna: 30 Července 2010, 00:57:27 od Anna Taliánová »

RiP

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
    • Richard Pastrňák

anicka

  • Host
Re: Záloha e-mailů Thunderbird a jejich import ve formátu *.eml
« Odpověď #12 kdy: 20 Ledna 2009, 23:37:48 »
Přešel sem včera s ubuntu 8.04 na 8.10 cez správce aktualizace a rád bych si odzálohoval emaili. Vše mi je jasné až nato že daný adresář je skrytý a nevím ho odkrýt. Jak se dostanem do skrytého adresáře aneb jak ho odkryju?

moc dík

Na to stačí dát současně kombinaci kláves Ctrl+H a hned v adresáři uvidíš skryté soubory, které vždy začínají tečkou. Stejným způsobem se v daném adresáři skryté soubory zase schovají. :-)
« Poslední změna: 21 Ledna 2009, 16:02:47 od Anna Taliánová »

vklee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re: Záloha e-mailů Thunderbird a jejich import ve formátu *.eml
« Odpověď #13 kdy: 21 Ledna 2009, 14:07:29 »
mockrát dík

Kozoroh

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
    • Česká sociální síť RexVoX
Re: Záloha Thunderbird
« Odpověď #14 kdy: 09 Listopadu 2009, 10:54:12 »
K zálohování si prostě stačí zazálohovat skrytý adresář ~/.mozilla-thunderbird/

Zdravím, jen upozornění. Z neznalosti jsem adresář zálohoval přes krusader v root modu a tím se mi nastavila práva a uživatele a skupinu pro root. Po následné obnově pak nejsou nastavena správná práva. Předpokládám tedy, že uživatelské adresáře by se měly přesouvat pod uživatelem, nikoliv pod rootem. Je to tak?

Nicméně jak to udělat, pokud chci zálohovat na disk, na který má přístup pouze root? Je možné přesouvat pod rootem se zachováním původních práv uživatele a skupinu?

Předem díky.
« Poslední změna: 30 Července 2010, 00:58:10 od Anna Taliánová »
Kubuntu 10.10 64bit, KDE 4.5.1, dualboot W7, HW Intel i7, systém na SSD 60 GB Vertex, GTX460, RAM 6GB | www.zencart.cz - ofic. česká podpora, Sociální síť RexVoX

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Záloha e-mailů Thunderbird a jejich import ve formátu *.eml
« Odpověď #15 kdy: 09 Listopadu 2009, 11:08:59 »

Předpokládám tedy, že uživatelské adresáře by se měly přesouvat pod uživatelem, nikoliv pod rootem. Je to tak?
Přesně tak..

Nicméně jak to udělat, pokud chci zálohovat na disk, na který má přístup pouze root? Je možné přesouvat pod rootem se zachováním původních práv, uživatele a skupinu?

Předem díky.

Já to dělám tak, že data zabalím do souboru pomocí taru, který práva zachová a s archivem pak můžu "hýbat" jak chci.
http://www.onic.cz/university/36unx/23.html

....je pěkné, že doručené zprávy máme na serveru, ale potřebuju mít uložené i ty odeslané...
ve složce /home/USER/.mozilla-thunderbird/ucet.default/Mail, máte poštu jak odeslanou, tak příchozí, i nevyžádanou, zálohovat můžete co chcete..
« Poslední změna: 09 Listopadu 2009, 11:20:41 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

Kozoroh

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
    • Česká sociální síť RexVoX
Re: Záloha e-mailů Thunderbird a jejich import ve formátu *.eml
« Odpověď #16 kdy: 09 Listopadu 2009, 11:11:50 »
Díky za rychlou odpověď.
To mě nenapadlo, asi je to nejrychlejší řešení.
Kubuntu 10.10 64bit, KDE 4.5.1, dualboot W7, HW Intel i7, systém na SSD 60 GB Vertex, GTX460, RAM 6GB | www.zencart.cz - ofic. česká podpora, Sociální síť RexVoX

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.