Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Externý disk + zálohovanie  (Přečteno 4547 krát)

zvukarmiso

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 79
Externý disk + zálohovanie
« kdy: 24 Května 2012, 08:25:58 »
Ahojte

Už dlhsiu dobu sa trapim, ako pripojiť externý disk k serveru (co si cca nejak dokázem este poriesiť ale nejde mi to korektne zvykne sa odpojiť.)

Co ma však viacej trápi je zálohovanie. Beží mi tam moj vlastný hosting kde mám len 3 domény, a monitorovaci system zabbix.
Ako to zálohovať ? (tak aby sa to potom dalo lahko obnovit.) viete mi nieco rozumné poradiť ?
Teoreticky by stačilo zálohovať možno adresár www a DB, ale ako ? na DB ? aby sa to dalo obnovit.

Pri zabbixe ma jeho DB asi 3 GB dat

Za kazdu radu vopred Ďakujem

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #1 kdy: 24 Května 2012, 12:47:21 »
Hola,

připojení externího disku k serveru dělám tak, že ho pichnu do USB a přimountuju...nevím, co konkrétně ti na tom nejde? Mount? Protože mám Ubuntu server (tudíž bez GUI a proto mi nefunguje automount), tak na to mám skript (možná to jde řešit i jinak, ale řeším to takhle)..zapichnu, pustím skript, on ocheckuje, jestli je disk připojen, pokud ne, připojí ho...

A následně vykonávám opět přes ten samý skript zálohy (připojení + backup se tedy provádí automaticky)..Zálohy mám rozdělené tak, že dojde buď k záloze DAT (do jednoho conf souboru si definuji všechny cesty, které chci zálohovat...tzn např /var/www, /media/data/projekty atd...), záloha se provádí formou tarů a co jedna cesta (např /var/www), to jeden tar archiv, abych si pak v případě obnovy mohl rozbalit pouze to, co potřebuji...

Záloha databáze probíhá velmi podobně...skript obsahuje zálohu buď:

1, všech databází v jednom souboru (což je blbé pokud je třeba vrátit zpět jen jednu z databází)
2, všech databázi po jednom souboru (tzn co databáze, to jeden sql soubor..což je ideální právě při backupu konkrétní DB)
3, nebo zálohu konkrétně vybraných databází (opět se do conf souboru napíše seznam databází oddělených mezerou a zálohují se jen tyto vybrané)

a vše se přesune tam, kam si nastavíš..opět v conf souboru. Ať už na lokální disk, externí nebo vzdálený server..Je to ale řešení ušité na míru mým potřebám, ale třeba ti pomůže aspoň tento nástřel. O odpojení disku se stará též skript. Případně můžeš i manuálně...nevím co znamená "korektne zvykne sa odpojit". Pokud nejsi najetý přímo v cestě, kterou využívá tento disk a žádný jiný proces tento disk zrovna nepoužívá, tak by umount fungovat měl..

Jinak záloha dat jak jsem řekl se provádí formou tar archivů, záloha databáze je snadná přes mysqldump...

Backup celé DB:
Kód: [Vybrat]
mysqldump --host="server" --user="mysqluzivatel" --password="mysqlheslo" --all-databases > all_databases.sql
Restore celé DB:
Kód: [Vybrat]
mysql --host="server" --user="mysqluzivatel" --password="mysqlheslo" < all_databases.sql
Backup konkrétní DB
Kód: [Vybrat]
mysqldump --host="server" --user="mysqluzivatel" --password="mysqlheslo" --databases $DATABASE > $DATABASE.sql
Restore konkrétní DB
Kód: [Vybrat]
mysql --host="server" --user="mysqluzivatel" --password="mysqlheslo" $DATABASE < $DATABASE.sql
PS: předpokládám teda, že používáš mysql databázi :-)

enjoy :-)
« Poslední změna: 24 Května 2012, 12:53:26 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #2 kdy: 24 Května 2012, 12:53:40 »
Jestli ti disk nejde odpojit, tak je zrejme otevreny nejaky soubor/adresar na tom disku. Doporucuju zkontrolovat prikazem lsof:

[donny] ~ $ lsof /media/2EXT/
COMMAND     PID  USER   FD   TYPE DEVICE SIZE/OFF     NODE NAME
clementin  4992 donny   43r   REG   8,17  3309800 97230850 /home/donny/Multimedia/Hudba/Ine Kafe/2001 - Pribeh/01 - Pribeh.mp3
opera-nex 12791 donny  cwd    DIR   8,17     4096 50003976 /home/donny/Download/Opera


a hned vidim, ze kdyz budu chtit disk odpojit, tak musim ukoncit clementine, ktery z disku prehrava pisnicku, a operu, ktera ma na disku otevreny download adresar.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

zvukarmiso

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 79
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #3 kdy: 24 Května 2012, 14:32:12 »
No moj problem je v tom ze sa mi spravi unmount

Vysvetlim moj problem

Server mam 1. racku (Pivnica) 
HDD je v druhom racku (na 13. poshodi) teto zariadenie (http://www.alza.sk/synology-diskstation-ds212j-d276902.htm) disky su tam 2T v raid 1

Umiestnenie neni podstatne. Oba idu do switchov a tie su prepojene optikou. (to nieje podstatne) len pre obraznost

1. Potrebujem poriesit moutnutie sietového disku 
robil som to takto
Kód: [Vybrat]
mount -t nfs -o username=root,password=PASS //10.10.200.1:/ /mnt/exthdd

Vznika problém ze sa mi odpája neviem prečo. možno to zle mountnem. Ja ho nechcem odpájat, chcem aby ostal pripojený stále.

2. no tých DB je tam viacej asi 12 (ano pouzivam len MYSQL)
3. Co súbory /var/www ? ako tie zálohovať

Moja predstava je ze by som to spravil raz, teda nastavím 23:00 zalohovat s tým ze súbory staré po 5 dňoch zmaže sam a takto by to šlo dookola

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #4 kdy: 24 Května 2012, 15:26:36 »
Používám taky NAS server synology, konkrétně ds211j ...mount v tomhle případě nepoužívám, ale viděl bych problém možná v tom, že (aspoň u mě) se v default nastavení NAS server uspává. Řekl bych, že v tuhle chvíli ho linux bere jako že neexistuje. Pak je otázka, co se stane, když se NAS probudí..jestli naváže na spojení nebo ne...nevím, nezkoušel jsem. Pokud máš nastaveno (nebo jsi neměnil nastavení), tak se mrkni na NAS a na zkoušku vypni usínání a proveď mount..možná je to cesta špatným směrem, ale je to zatím jediné, co mě napadá...

Citace
2. no tých DB je tam viacej asi 12 (ano pouzivam len MYSQL)
Tím pádem bych zálohy prováděl tak, jak jsem napsal výše...mám otestované, vše funguje..příkazy jsem psal teda z hlavy, ale chyba tam snad nebude..Řeším to každopádně tak, že cron pravidelně provádí zálohy v definovaný čas a až se úspěšně provedou zálohy lokálně, tak rsyncem přesunou na vzdálený server (rsync zajistí, že ať se na NAS serveru dělo cokoliv - např nechtěné odmazání dat, vždy tam bude minimálně to, co je na lokálu + to starší...). Ještě předtím dochází k testu, jestli je vzdálený server (diskový oddíl) dostupný, pokud ano, šup tam s tím...v opačném případě třeba zašle sms/mail, že je nějaký trouble..A takhle se to provádí cyklicky dle nastavení..např posledních 30dní uchovávat, zbytek mazat..

U DB to mám řešené ještě tak, že pokud se překlopí měsíc, vše ze starého měsíce (těch 31 dní = 31 záloh) se zabalí do jednoho archivu (TAR-u) a ukládá do složky archive...čili např po 5ti měsících budou soubory vypadat:

20120101.tgz
20120201.tgz
20120301.tgz
20120401.tgz
20120501.tgz

Po rozbalení jakéhokoliv archivu dostaneš zálohy z celého měsíce..

Citace
3. Co súbory /var/www ? ako tie zálohovať

Jak jsem psal...zatarovat...
Kód: [Vybrat]
tar cpzfv projekty.tgz /var/www
A tento archiv (projekty.tgz) hodíš na backup server..

Vzhledem k tomu, že už to testuju nějaký rok a vypadá to docela v pořádku, tak bych ti celý balík skriptů mohl poslat a můžeš vyzkoušet, jestli se budou hodit i tobě..nahrávání na vzdálený server ale řeším přes ssh, takže se pro tvé potřeby bude muset malinko upravit..nebo se vykašli na mount a nahrávej to taky přes ssh (rsync), Synology to umožňuje, vyhneš se tak problémům, že v případě nenamountování se ti záloha neprovede..

ssh nebo rsync by v lokální síti měl NAS normálně probudit..trošku mám problémy s probuzením z externí sítě, ale to tvůj problém nebude..
« Poslední změna: 24 Května 2012, 15:41:48 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #5 kdy: 24 Května 2012, 20:16:10 »
používám takhle Synology 1511+ s 5x 3TB, nfs exporty do esxi hostů i přímo do vm a neodpojují se, opravdu to může být powermanagementem Synology, nebo problémem na síti.
jabber:  Armus69@jabber.cz

zvukarmiso

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 79
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #6 kdy: 25 Května 2012, 08:57:50 »
1. tak mi poraďte ako na rsync ? ako spraviť prepojenie
2. Ak máš tie skripty a si ochotný sa podeliť budem veľmi rád.

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #7 kdy: 25 Května 2012, 13:22:50 »
V první řadě si radši vyzkoušej, jestli se opravdu dostaneš na ssh...v nastavení synology (u DS211j), je to tady:

- na ploše je ikona "Ovládací panel", rozklikneš...a tady bude "Terminál". Já tam mám volbu "Povolit službu Telnet" a "Povolit službu SSH"...ta služba SSH musí být zaškrtlá. A zkus se nalogovat na ssh...

Kód: [Vybrat]
ssh root@IP_NASza IP_NAS samozřejmě dosadíš správnou IP....vyzve tě to na heslo k účtu "root". Je to stejné heslo, jako prvně vytvořený uživatel na serveru..případně jde změnit opět přes ovládací panel. Pokud se dostaneš na consoli, což určitě půjde, tak se bude dat rsync využít.

Až budeš na consoli, tak napiš tohle:

Kód: [Vybrat]
ls -l /volume1/homes
měl bys dostat výstup podobný tomuto:

Citace
root@Doma:~# ls -l /volume1/homes/                                                                                                                                                                   
drwxr-xr-x    2 admin    users         4096 Oct 31  2011 admin
drwxr-xr-x    5 host     users         4096 Jan 20 21:19 host
drwxr-xr-x    5 ladik    users         4096 Nov 18  2011 ladik
drwxr-xr-x    2 zuzicka  users         4096 Oct 31  2011 zuzicka
root@Doma:~#

...čili uvidíš složky uživatelů. A do jednoho z nich budeš předpokládám nahrávat ty zálohy...tohle si jen prověřuju, jestli to máš stejné.. a pak se můžem pustit do cyklického backupu.
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

zvukarmiso

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 79
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #8 kdy: 25 Května 2012, 22:21:54 »
SSH mi v pohode ide

mam tam len toto pri tom ls

Kód: [Vybrat]
backup> ls -l /volume1/homes
drwxr-xr-x    2 admin    users         4096 Jan 10  15:31 admin

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #9 kdy: 28 Května 2012, 10:11:41 »
A sedí to? Máš opravdu jen jeden účet "admin" ? Jde mi o konkrétní cestu, kam budeš zálohy ukládat.. Osobně bych nepoužíval admin účet pro backup. Vytvořil bych obyč uživatele (např. "backup"), který bude mít práva třeba jen do jedné složky (/volume1/homes/backup) a na tuto složku bude mít plná práva...

během dneška bych ti mohl poslat ty skripty...konfigurace je snadná, ale radši ti to popíšu. Nějaký mail by byl?
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #10 kdy: 28 Května 2012, 10:29:50 »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

zvukarmiso

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 79
Re:Externý disk + zálohovanie
« Odpověď #11 kdy: 28 Května 2012, 16:33:26 »
tak som vytvoril este jedneho usera a urcitl som mu miesto

Kód: [Vybrat]
backup> ls -l /volume1/homes
drwxr-xr-x    2 admin    users         4096 May 25 22:18 admin
drwxr-xr-x    2 zaloha   users         4096 May 28 16:28 zaloha
backup>

moj email. zvukarmiso(zavinac)gmail.com

zvukarmiso

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 79
Re:Externý disk + zálohovanie (vyriešené)
« Odpověď #12 kdy: 31 Května 2012, 23:46:07 »
Takže po dlhšom trápení sa mi to podarilo za pomoci užívateľa On poriesit.

Riešenie:

Najskor sme spravili zalohovanie na lokal.
Potom som si vygneroval ssh spojenie s NAS-kom
Spravil som potom rsync.
Nakoniec som spravil crone spustenie aby to robilo každý deň o 1:00

Ďakujem za pomoc uzívatelovi On

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.