Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prompt jako system  (Přečteno 2387 krát)

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Prompt jako system
« kdy: 02 Května 2009, 15:42:15 »
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak se dá udělat to, abych měl v nabídce, kde si volím jaký systém spustit (ubuntu, ubuntu-fail-safe, a winXP) ještě další položku: a to je čistě, aby mi najel jen samotný prompt ubuntu.

::: častokrát totiž nechci spouštět grafický interface, ale stačí mi jen ona příkazová řádka
ubuntu 9.04

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Prompt jako system
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2009, 16:38:07 »
Kód: [Vybrat]
/boot/grub/menu.lsthttp://wiki.ubuntu.cz/GRUB
« Poslední změna: 02 Května 2009, 16:49:58 od Marek_ »
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #2 kdy: 02 Května 2009, 18:31:33 »
Kód: [Vybrat]
/boot/grub/menu.lsthttp://wiki.ubuntu.cz/GRUB

no jo to je sice pěkné, ale tam je (pokud sem to teda nepřehlíd) jenom naspatevní samotněho loaderu, ale né jak vytvořit další položku, tak aby se mi spouštěla jen příkazová řádka
ubuntu 9.04

premet

  • Host
Re: Prompt jako system
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2009, 18:33:26 »
Tak si vypni GDM at ti nenabíhá a máš to.

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #4 kdy: 02 Května 2009, 19:01:28 »
Tak si vypni GDM at ti nenabíhá a máš to.

myslíte jako grafické prostředí??... pokud ano jak se to vlastně dělá....
ubuntu 9.04

premet

  • Host
Re: Prompt jako system
« Odpověď #5 kdy: 02 Května 2009, 19:05:08 »
Je to ve službách pod něčím jako "Správce grafického přihlášení nebo tak nějak" stačí jen odškrtnout. Pak ti to nebude nabíhat a když budeš chtít jít do grafickýho prostředí tak jednoduše zapneš
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/gdm start

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #6 kdy: 02 Května 2009, 19:17:29 »
Je to ve službách pod něčím jako "Správce grafického přihlášení nebo tak nějak" stačí jen odškrtnout. Pak ti to nebude nabíhat a když budeš chtít jít do grafickýho prostředí tak jednoduše zapneš
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/gdm start

tedka přesně nevím jaké služby myslíte... jako Systém.. nebo kaj??
ubuntu 9.04

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Prompt jako system
« Odpověď #7 kdy: 02 Května 2009, 19:18:06 »
no a nebo bootuj do recovery modu a přepni se pomocí su na uživatele, kterého potřebuješ
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

premet

  • Host
Re: Prompt jako system
« Odpověď #8 kdy: 02 Května 2009, 19:21:22 »
Systém -> správa -> služby -> a odškrtnout "Správce grafického přihlašování(gdm)"

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #9 kdy: 02 Května 2009, 20:09:04 »
Systém -> správa -> služby -> a odškrtnout "Správce grafického přihlašování(gdm)"

no to sice trohu situaci řeší, ale není to to pravé ořechové. jelikož jakmile jsem to odškrknul tak se mi systém sice hodil do příkazové řádky, ale vzhledem k tomu že jsem měl nainstalován firestarter, tak mi to tam hodilo (ted už přesně nevím co),že nemůže být zastaven nebo naopak jo. tedka nevím. hlavní je však to že mi systém zatuh a po klavesové kratce control-alt-delete se mi mašina vypla zcela...
a když se stroj pak znova zapl a v promptu sem zadal startx tak mi to v gnome hodilo hlášku něco ve smyslu obnovení panelu, furt sem zadaval (dokola - nekonečně) obnovit a když to nepomohlo, tak sem dal druhou variantu a tedka mi někdě zmizela ikonka vypínání kompu....

kde to tedka najdu znova abych to tam mohl znovu "dodat"??

ubuntu 9.04

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #10 kdy: 02 Května 2009, 20:13:34 »
měl sem možná spíše na mysli něco jako že by se mi v grubu přímo objevila nabídka : spustit prompt a najel by mi vlastně jenom bash a abych v něm mohl rovnou obsluhovat komp aniž by musel načítat "grafiku", ale aby tam byla i nabídka (normální) start gnome

ubuntu 9.04

premet

  • Host
Re: Prompt jako system
« Odpověď #11 kdy: 02 Května 2009, 20:19:35 »
Tak najdeš to kde předtím ne ? V těch službách to znova zaškrtneš

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #12 kdy: 02 Května 2009, 20:25:52 »
Tak najdeš to kde předtím ne ? V těch službách to znova zaškrtneš

no to jsem udělal, ale ta ikonka vypínání pc (úplně vpravo nahoře) se tam už neobjeví
ubuntu 9.04

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #13 kdy: 02 Května 2009, 20:47:13 »
Tak najdeš to kde předtím ne ? V těch službách to znova zaškrtneš

Tuky tuk
ubuntu 9.04

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Prompt jako system
« Odpověď #14 kdy: 02 Května 2009, 20:57:40 »
a prachobycejne ctrl+alt+f(1,2,...) ti nestaci?
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #15 kdy: 03 Května 2009, 00:09:22 »
a prachobycejne ctrl+alt+f(1,2,...) ti nestaci?

no tak asik nakonec jo no :) sem to chtěl zkusit takhle, ale tak asik nechám to tak no. ono by to bylo asik stějně složitější...

...nicméně jak se tedy reinstaluje hlavní panel či tak něco, protože bych rád zpátky tu ikonku na vypínání počítače...
taky mě tak trochu napadlo... na notesu mám klávesu "windows" co slouží ve winech na otevření nabídky "START" :: v linuxech je nevyužitá  :::: dalo by se někde nastavit co která klavesa může dělat.. něco jak je na multifunkčních klavesnicích...??
ubuntu 9.04

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Prompt jako system
« Odpověď #16 kdy: 03 Května 2009, 01:27:31 »
...nicméně jak se tedy reinstaluje hlavní panel či tak něco, protože bych rád zpátky tu ikonku na vypínání počítače...
taky mě tak trochu napadlo... na notesu mám klávesu "windows" co slouží ve winech na otevření nabídky "START" :: v linuxech je nevyužitá  :::: dalo by se někde nastavit co která klavesa může dělat.. něco jak je na multifunkčních klavesnicích...??

Co takhle kliknout druhým krysím tlačítkem na panel a přečíst si nabídku? Win klávesy pod linuxem funkci mají jako další modifikační klávesy. Pokud máš nějaké výhrady, můžeš se zkusit mrknout do nastavení klávesnice: Systém->Volby->Klávesnice->Rozložení, .. 
Hlavní menu Gnome vyvoláš Alt+F1
« Poslední změna: 03 Května 2009, 01:31:04 od GdH »

TOMMO_4

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 112
Re: Prompt jako system
« Odpověď #17 kdy: 03 Května 2009, 01:44:41 »
...nicméně jak se tedy reinstaluje hlavní panel či tak něco, protože bych rád zpátky tu ikonku na vypínání počítače...
taky mě tak trochu napadlo... na notesu mám klávesu "windows" co slouží ve winech na otevření nabídky "START" :: v linuxech je nevyužitá  :::: dalo by se někde nastavit co která klavesa může dělat.. něco jak je na multifunkčních klavesnicích...??

Co takhle kliknout druhým krysím tlačítkem na panel a přečíst si nabídku? Win klávesy pod linuxem funkci mají jako další modifikační klávesy. Pokud máš nějaké výhrady, můžeš se zkusit mrknout do nastavení klávesnice: Systém->Volby->Klávesnice->Rozložení, .. 
Hlavní menu Gnome vyvoláš Alt+F1

jo díky,  :)
ubuntu 9.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.