Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: jiný jas na baterii a na napájení  (Přečteno 2129 krát)

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
jiný jas na baterii a na napájení
« kdy: 30 Srpna 2013, 00:14:51 »
Zdravím,
narazil jsem na malou kosmetickou chybku, jelikož po prázdninách začínám notebook používat zase mobilně.
Nastavení jasu displeje mi jede, reguluju to pomocí apletu v cinnamonu nebo stejným nastavením přes script namapovaný na klávesu win + původní FN stejným způsobem jako ten aplet. Regulace posuvníkem v nastavení taky ok.
Aby neskákal jas z 0 na 100 při jeho regulaci, byl jsme nucen pro přidání cpi_backlight=vendor do parametrů jádra v grubu.

Tak a potřeboval bych jednoduše zvlášť regulovat jas na baterii a na napájení tak, aby obě hodnoty byly uchovávány a pamatovány i po restartu zvlášť. Mám nainstalovaný jupiter, možná by šel nějak doupravit, přepne si jen mód CPU.
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:jiný jas na baterii a na napájení
« Odpověď #1 kdy: 14 Února 2014, 13:19:13 »
Tak se nikdo neozval, to mě mrzí. Po nějaké době, kdy jsem už trošku zběhlejší jsme se to pokusil řešit sám scriptem co běží po přihlášení v uživatelském prostoru a využívá program xbacklight, ovšem jeho velmi časté opakování (kratší než cca 2.5s) způsobí že po zavření víka notebooku se ještě uloží nulový jas (zhaslý displej). Šlo by to nějak vyřešit? Zkoušel jsem jen program killnout scriptem v /etc/pc/suspend.d/ při uspání a obnovit při otevření, ale to se spustí až po zhasnutí displeje, takže to problém neřeší.

EDIT: zatím jsem dodal ošetřující podmínky že nemá ukládat jas an i nic nastavovat pokud je aktuální jas displeje 0 a script se opakuje každou sekundu. Nějaké jiné řešení?


Script přikládám.
- konfigurační soubor je v /home/user/.jas_ac_bat a má na prvním řádku mezerami oddělenou konfiguraci-viz script
- dva dočasné soubory v /tmp/jas_ac_bat/ pro uchování jasu na baterku/napájení ze sítě
- nastavitelná doba opakování
- nastavitelná doba tlumení/zesílení jasu displeje při přěchodu

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
# nastavce scriptu špouštění po přihlášení, nepoužívejte sudo, vytváří si konfiguraci v domovské složce aktuálního uživatele!
#+ nastavit práva pro spuštění pokud jste program získali z uložišť nepodporujících linuxová práva
#chmod +x ~/jas_ac_bat

# pro chod je potřeba program xbacklight, otestovat zda ho máte a případně nainstalovat provede níže uvedený zakomentovaný script
#test nainstalování programu
#if [ ! -e "/usr/bin/xbacklight" ]; then
# echo "Nemáte nainstalovaný program xbacklight, doinstalovávám";
# sudo apt-get install xbacklight;
#fi

# pro náročnější doporučuju přiřadit vlastní alias příkaz do ~/.bash_aliases s vlastní cestou
# echo "alias jas-manager='~/.MojeScripty/jas_ac_bat &'" >> ~/.bash_aliases

#opakuj donekonečna
while [ 1 ]; do

#konfigurační soubor v home + cesta k němu
konfig=".jas_ac_bat"
file_konfig=$HOME"/"$konfig

#hodnoty použité pro vytvoření konfiguráku ve stejném pořadí
default_bat=30
default_ac=100
prechod=800 #doba stmívání/rozednívání
opakovani=5 #jak často s emá script opakovat

#kam se mají ukládat dočasné soubory
cesta="/tmp/jas_ac_bat"
file_last_bat=$cesta"/"$USER"/last_bat"
file_last_ac=$cesta"/"$USER"/last_ac"
file_last_state=$cesta"/"$USER"/last_state"

#test existence cest a souborů s konfigurací + čtení konfiguráku
if [ ! -e $file_konfig ]; then
echo $default_bat" "$default_ac" "$prechod" "$opakovani > $file_konfig
echo "#bat ac přechod opakování" >> $file_konfig
fi

#načteí nonfigurace
bat=$(cat $file_konfig | head -1 | cut -d " " -f 1)
ac=$(cat $file_konfig | head -1 | cut -d " " -f 2)
dimm=$(cat $file_konfig | head -1 | cut -d " " -f 3)
repeat=$(cat $file_konfig | head -1 | cut -d " " -f 4)

#otestování existence a případné vytvoření dočasných souborů
if [ ! -d $cesta ]; then mkdir $cesta; mkdir $cesta"/"$USER; fi

if [ ! -e $file_last_bat ]; then echo $bat > $file_last_bat; fi

if [ ! -e $file_last_ac ]; then echo $ac > $file_last_ac; fi

#zjištění stavu připojení adaptéru a aktuálního jasu
AC_adapter=$(ls /sys/class/power_supply | grep "ADP\|AC")
napajeni=$(cat /sys/class/power_supply/$AC_adapter/online)
akt_jas=$(xbacklight -get | cut -d . -f 1)


#zapsání posledního známého stavu
echo $napajeni > $file_last_state

case $napajeni in
1) # ze sítě
#bat->ac
if [ $(cat $file_last_state) -ne 0 ]; then
if [ $akt_jas != $(cat $file_last_bat) ] && [ $akt_jas != 0 ];then
echo $akt_jas > $file_last_ac;
fi

if [ $akt_jas != $(cat $file_last_ac) ] && [ $akt_jas != 0 ];then
xbacklight -time $dimm -set $(cat $file_last_ac);#zmena
fi
fi
;;
0) # z baterie
#ac->bat
if [ $(cat $file_last_state) -ne 1 ]; then
if [ $akt_jas != $(cat $file_last_ac) ] && [ $akt_jas != 0 ];then
echo $akt_jas > $file_last_bat;
fi

if [ $akt_jas != $(cat $file_last_bat) ] && [ $akt_jas != 0 ];then
xbacklight -time $dimm -set $(cat $file_last_bat);
fi

fi

;;
esac

sleep $repeat;

done

exit 0

« Poslední změna: 14 Února 2014, 13:42:56 od matlala »
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:jiný jas na baterii a na napájení
« Odpověď #2 kdy: 18 Února 2014, 08:35:00 »
Hmm ve Správci napájení bylo nastavení rozdílného jasu pro sítový/bateriový provoz a mám dojem, že si to pamatovalo poslední stav. Ale jestli to přežilo do Unity/Gnome3 netuším.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rover623

Re:jiný jas na baterii a na napájení
« Odpověď #3 kdy: 18 Února 2014, 10:07:26 »
Citace
Hmm ve Správci napájení bylo nastavení rozdílného jasu pro sítový/bateriový provoz a mám dojem, že si to pamatovalo poslední stav. Ale jestli to přežilo do Unity/Gnome3 netuším.

Nepřežilo, správce napájení byl v GNOME 3 přepracován stejně inteligentně jako většina prostředí. Tedy nic se nepotvrzuje a většina funkcí byla odebrána nebo někam naprosto nesmyslně schována (až o 50% lepší prostředí = až o 50% více kliků).

Bohužel potřebné hodnoty zmizely i z d-conf.

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:jiný jas na baterii a na napájení
« Odpověď #4 kdy: 18 Února 2014, 18:15:52 »
Supr, na tom jsme se shodli. Bohužel můj scriptím má pořád bug a nevím proč.

Přidal jsem podmínku aby se ukládání akt jasu neprovedlo pokud je aktuální jas 0. Bohužel funguje pouze pokud notes zavírám a uspávám, jakmile ho uspím na dýl (noc), tak ráno se zase uloží jas 0 a po probuzení se nastaví a monitor zhasne.

To samé pokud nechám notes ležet a zamkne se po cca 10min sám, pak zhasne, po rozsvícení obrazovky zase jas 0.

a to jsem přidával do podmínek tohle:
Kód: [Vybrat]
.
.
.
if ... && [ $akt_jas != 0 ];then
.
.
.
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.