Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ovladač základní desky  (Přečteno 2157 krát)

veka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Ovladač základní desky
« kdy: 06 Ledna 2016, 18:37:09 »
Dobrý den,prosím vás chtěl by jsem se zeptat kde v ubuntu zjistím jestli mám nainstalovaný ovladač na základní desku. V nastavení zjistím pouze grafickou kartu ale základní desku nemohu nikde najít. Děkuji za odpověd. 

jmp

  • Host
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #1 kdy: 06 Ledna 2016, 19:05:57 »
Kód: [Vybrat]
sudo lshw

veka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #2 kdy: 06 Ledna 2016, 19:30:49 »
To to jsem již jednou zkoušel vyjede mi u základní desky toto jak to z toho prosím poznám.
description: Motherboard
       product: Z68AP-D3
       vendor: Gigabyte Technology Co., Ltd.
       physical id: 0
     *-firmware
          description: BIOS
          vendor: Award Software International, Inc.
          physical id: 0
          version: FB
          date: 10/12/2011
          size: 128KiB
          capacity: 4032KiB
          capabilities: pci pnp upgrade shadowing cdboot bootselect edd int13floppy360 int13floppy1200 int13floppy720 int13floppy2880 int5printscreen int9keyboard int14serial int17printer int10video acpi usb biosbootspecification

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #3 kdy: 07 Ledna 2016, 06:45:31 »
Co ti nefunguje, ze chces desku ovladacovat?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

veka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #4 kdy: 07 Ledna 2016, 15:37:38 »
Když si budu chtít nainstalovat nějaké hry, tak by to mohlo dělat potíže. A celkově je lepší když je všechno pod ovladači.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #5 kdy: 07 Ledna 2016, 15:46:45 »
Když si budu chtít nainstalovat nějaké hry, tak by to mohlo dělat potíže. A celkově je lepší když je všechno pod ovladači.
Nesmysl!!! Ovladače pro Linux jsou již v jádru a proprietární ovladače (zejména grafiky nebo wifi) systém nabídne. Jakou to má mít souvislost s hrami???
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #6 kdy: 07 Ledna 2016, 16:22:50 »
Když si budu chtít nainstalovat nějaké hry, tak by to mohlo dělat potíže. A celkově je lepší když je všechno pod ovladači.
Nesmysl!!! Ovladače pro Linux jsou již v jádru a proprietární ovladače (zejména grafiky nebo wifi) systém nabídne. Jakou to má mít souvislost s hrami???

Je zvykly z widli, ze bez 10 ovladacu si nezahraje ani miny ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #7 kdy: 07 Ledna 2016, 16:26:53 »
Dobrý den,prosím vás chtěl by jsem se zeptat kde v ubuntu zjistím jestli mám nainstalovaný ovladač na základní desku. V nastavení zjistím pouze grafickou kartu ale základní desku nemohu nikde najít. Děkuji za odpověd.
Ještě dodatek  ;) kdybys neměl v ubuntu nainstalovaný ovladač MB (jako, že tam již je od instalace - přímo v jádru), tak bys přece nemohl ani spustit OS, ne??? Chce to logiku a odprostit se od nesmyslů, které ti do hlavy vrazil Mrkvochvost  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #8 kdy: 07 Ledna 2016, 16:43:49 »
Hlavně "ovladač základní desky" je spíš skupina ovladačů chipsetu a řadičů. Pokud to není extra nová deska, tak už při instalaci systému (tzn. LiveDVD/USB/...) by neměl být žádný problém, protože jak ostatní zmínili, tyto ovladače jsou součástí distribučního jádra. Pokud by to bylo něco novějšího, jsou tu HWE a aktualizovaná instalační média.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

veka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #9 kdy: 07 Ledna 2016, 17:00:37 »
Děkuju za odpovědi, máte pravdu zvyk z widlí bál jsem se že pod nebudu mít v pořádku všechny ovladače tak mi to bude dělat potíže. S linuxem začínám a bez správce zařízení jsem prostě mimo.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #10 kdy: 07 Ledna 2016, 17:09:32 »
Děkuju za odpovědi, máte pravdu zvyk z widlí bál jsem se že pod nebudu mít v pořádku všechny ovladače tak mi to bude dělat potíže. S linuxem začínám a bez správce zařízení jsem prostě mimo.
Zkus si zvykat na tu jednoduchost a genialitu Linuxu  ;) Časem zjistíš samá pozitiva a na Widle si už ani nevzpomeneš.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #11 kdy: 08 Ledna 2016, 10:16:09 »
Pokud ti chybí správce zařízení protože chceš vědět jaká zařízení používáš mrkni na následující příkazy v terminálu:
Kód: [Vybrat]
# v aktuálním adresáři vytvoří soubor hardware.txt obsahující info o HW
sudo lshw > hardware.txt
# vypíše seznam zařízení připojených ke sběrnici PCI
lspci
# vypíše seznam zařízení připojených k USB
lsusb
Lze najít ještě mnoho dalších příkazů zjišťujících informaci o HW počítače či o operačním systému.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

veka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Ovladač základní desky
« Odpověď #12 kdy: 08 Ledna 2016, 17:30:41 »
Děkuju kouknu na to.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.