Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu na starší počítač  (Přečteno 1554 krát)

JanKrahula

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Ubuntu na starší počítač
« kdy: 07 Srpna 2014, 18:32:35 »
Ahoj,

mám na docela starý počítač nainstalovat nějaký Linux. Nejraději bych Ubuntu, protože zkušenosti mám jen s ním, ale nebráním se i jiným variantám.

Specifikace počítače:
2,80 GhZ
2 GB RAM
Momentálně nainstalovaná Vista. Ta tam prý jede, ale seká se o sto šest. Přičemž já ji tam mám bohužel nechat, jen to mám doplnit i tím Linuxem.

Co byste mi prosím doporučili? Bude stačit Ubuntu 10? Nebo si můžu dovolit luxus i v podobě 11?

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #1 kdy: 07 Srpna 2014, 18:56:30 »
dej tam xubuntu 14.04.01
pokud nebudeš otvírat milion záložek v prohlížeči tak to pojede pěkně

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #2 kdy: 07 Srpna 2014, 20:04:00 »
No já bych tam dal klidně Ubuntu, doteď jsem jel Ubuntu na počítači Pentium4  3 GHz s hyper threading takže žádné dvoujádro, 2Gb RAM. Absolutně žádný problém , akorát taky hodně záleží na grafické kartě, se starší grafikou ATI si to moc nerozumělo, po výměně za novější  Nvidii žádný problém.  Testováno na verzích 12.04, 13.10, 14.04
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #3 kdy: 07 Srpna 2014, 20:49:58 »
necháš tam svobodný ovladač který by s tím měl umět zobrazovat a to to bude stačit, hry bys na tom stejně nerozjel

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #4 kdy: 07 Srpna 2014, 22:33:21 »
Co byste mi prosím doporučili? Bude stačit Ubuntu 10? Nebo si můžu dovolit luxus i v podobě 11?

Ahoj,
to si úplně nepochopil význam verzí Ubuntu. Tebe by měly zajímat jen verze s dlouhodobou podporou, ideálně ještě podporované - čili v úvahu připadá 12.04 a 14.04. Nepíšeš typ grafiky, ale v zásadě platí, že jestli máš starší AMD (HD 4K a nižší) a potřebuješ z toho vymáčknout 100% výkonu, tak sáhni po Ubuntu 12.04.1, na kterém rozchodíš uzavřené ovladače. Pokud máš novou AMD / jakoukoliv nVidii / Intel tak zkus 14.04. Prostředí si zvol to, které ti nejvíce vyhovuje, daný stroj by měl zvládnout i ta náročnější.
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

JanKrahula

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #5 kdy: 12 Srpna 2014, 23:19:06 »
Ahoj, omlouvám se, že reaguji tak pozdě, nicméně i tak moc díky za pomoc!

První jsem zkusil Xubuntu 14.04, ale to se nelíbilo, přičemž pak jsem upustil od myšlenek na Ubuntu 10.04, vzal v potaz vaše rady a dal tam 12.04.  Z počátku byly problémy, protože se po aktualizaci a následném restartu začala zobrazovat hláška Minimal BASH-like line editing is supported, ale nakonec se to podařilo vyřešit pomocí programu Boot repair disk.

Bohužel prý to nové Ubuntu nesplňuje očekávání, protože byl očekáván mnohem svižnější počítač, než představuje nainstalovaná Vista. Má otázka  je jasná: kam s ním? Ehm, vlastně co s tím?  :)

Úplně dát pryč Vistu nebo to může být způsobeno tím, že je tam stará graf. ATI karta? Případně pomohla by koupě SSD disku?

Díky moc!

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #6 kdy: 13 Srpna 2014, 08:21:54 »
tomu počítači už moc nepomůžeš kdybys chtěl upgrade tak jedině komplet
unity je docela náročné takže se ti to sekat bude
to xubuntu sem doporučil protože je nenáročné a dá se hodně upravovat například ten panel z hora si můžeš dát kamkoliv, změnit na něm položky nebo si přidat další

a visty vyhoď je to ten nejnepovedenější systém od M$

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #7 kdy: 16 Srpna 2014, 08:09:19 »
Psal jsi, že se nebráníš jiným variantám, čili za mě puppy linux : http://puppylinux.org/wikka/PuppyPrecise?redirect=no
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #8 kdy: 16 Srpna 2014, 08:52:38 »
Určitě bych doporučil verzi 12.04.5 LTS s nějakým odlehčeným desktopem - XFCE, LXDE, popř. ubuntuGNOME s režimem Classic - ne s Gnome Shellem!
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Ubuntu na starší počítač
« Odpověď #9 kdy: 18 Srpna 2014, 12:55:58 »
Doporučuji Kubuntu 12.04 s jadrem 3.2.xx nebo 12.04.1 s 3.5.xx. RAM 2Giga na to stačí. KDE je perfektně nastavitelné prostředí, a mám vyzkoušeno, že když vypneš efekty, tak běhá svižně i na slabším HW. Pokud grafika zvládne akcelerovat prohlížeč, bude i web běhat slušně.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.