Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční Xubuntu 14.10 po chybné aktualizaci  (Přečteno 1301 krát)

VK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Nefunkční Xubuntu 14.10 po chybné aktualizaci
« kdy: 19 Srpna 2014, 08:11:33 »
Dobré ráno,

dnes, brzo ráno jsem zapnul počítač. Po delší době nečinnosti se objevila hláška "Gave up waiting for root device. Common problems ..." Následovalo několik řádků, kterým jsem příliš nerozuměl a končilo to slovem "(initframs)" (takto v závorce). Počítač ovšem na nic příliš nereagoval. Nejprve jsem si myslel, že odešel pevný disk. Počítač je totiž postavený z náhradních dílů, které někdo vyhodil, a Linux Xubuntu je operační systém, se kterým tento počítač funguje.

Ani nevím, jak se mi to podařilo, ale dostal jsem se k o něco lepšímu stavu, ze kterého jsem pochopil, že o den dříve se stáhla aktualizace - jenomže nepříliš úspěšně - takže systém teď nefunguje. Menu vypadalo takto:

4 položky:

*Ubuntu
 Advanced options for Ubuntu
 Memory test (memtest86+)
 Memory test (memtest86+, serial console 115200)

Když jsem vybral tu druhou položku, nabídlo mi to 14 možností:

Ubuntu, with Linux 3.13.0-34-generic
Ubuntu, with Linux 3.13.0-34-generic (recovery mode)
Ubuntu, with Linux 3.13.0-32-generic
Ubuntu, with Linux 3.13.0-32-generic (recovery mode)
:
:
atd.

Volba "Ubuntu, with Linux 3.13.0-34-generic (recovery mode)" nikam nevedla. Po čase to skončilo stejnou hláškou jako na začátku, jen písmenka byla větší.

Pomohla až volba "Ubuntu, with Linux 3.13.0-32-generic": systém naběhl - ale počítač byl poněkud pomalejší, než obvykle. Z toho jsem pochopil, že "Ubuntu, with Linux 3.13.0-32-generic" je starší verze systému, ještě před tou včerejší aktualizací.

Včera se mi něco nezdálo. Občas se objevovaly podivné hlášky, že aktualizace toho či onoho selhala. Vpravo nahoře se objevila taková ikona "jednosměrná ulice", po jejímž rozkliknutí se objevilo menu s jakýmsi výstražným hlášením, kterému jsem ale příliš nerozuměl: "An error occured, please run Package Manager from the right-click menu or apt-get in a terminal to see what is wrong. The error message was: 'Error:BrokenCount>0'. This usually means that your packages have unmet dependecies"

Sice umím anglicky a rámcově vím, co se mi počítač snaží sdělit, jenomže jsem 1. nenašel Package Manager, 2. stejně neumím provést ty věci, které mi počítač naznačuje, že bych měl udělat, 3. nevím, jak potom zkontrolovat, jestli se provedly správně nebo jestli je problém (ještě) někde jinde. A tak jsem s tím nic nedělal.

Odhaduji, že problém může být vyřešen odstraněním těch posledních aktualizací a obnovením stavu systému, který patrně odpovídá verzi "Ubuntu, with Linux 3.13.0-32-generic".

Bohužel to neumím udělat, a tak vás prosím o radu.

Asi by pomohlo i "velkorysé řešení" v podobě přeinstalování systému z CD-čka, ale jediné CD-čko, které mám, je to, ze kterého jsem systém před půl rokem instaloval, a na něm je Xubuntu 13.10. Xubuntu 13.10 se mi "samo od sebe" po pár měsících změnilo na 14.10, bez chyby (přinejmenším bez zjevné chyby). Při tom jsem zjistil, že na počítači zřejmě není správně nainstalovaný Xfburn (měl jsem optimistickou představu, že s jeho pomocí si vyrobím instalační CD Xubuntu 14.10, nicméně, nepodařilo se).

Na počítači mám malé množství dat, ale ta data jsou natolik dobře zálohovaná, že mi nevadí, když o ně přijdu.

Děkuji předem za jakoukoli pomoc.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nefunkční Xubuntu 14.10 po chybné aktualizaci
« Odpověď #1 kdy: 19 Srpna 2014, 08:40:18 »
Verze 14.10 vyjde teprve v říjnu 2014, prozatím je ve fázi testování a instalace nese sebou samozřejmě rizika. Je vhodné si vždy přečíst http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=54337.0
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

VK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nefunkční Xubuntu 14.10 po chybné aktualizaci
« Odpověď #2 kdy: 19 Srpna 2014, 08:55:44 »
Aha, asi došlo k nedorozumění. Neinstaloval jsem nic nového, resp. žádnou vývojovou verzi. Byly to automatické aktualizace a to, co se nainstalovalo, nejspíš nebylo Xubuntu 14.10, ale prostě to nejnovější, co se teď automaticky instaluje.

jmp

  • Host

VK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nefunkční Xubuntu 14.10 po chybné aktualizaci
« Odpověď #4 kdy: 19 Srpna 2014, 18:11:42 »
Děkuji za odpověď, nicméně je to odpověď na jinou otázku, a můj problém - pokud jsem tomu správně porozuměl - neřeší.

VK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nefunkční Xubuntu 14.10 po chybné aktualizaci
« Odpověď #5 kdy: 20 Srpna 2014, 06:06:58 »
Opět dobré ráno (tentokrát už dalšího dne),

nebudete tomu asi věřit, ale problém je vyřešen. Co je ale těžko pochopitelné, je to, že problém se vyřešil úplně sám! Já na tom nemám žádný podíl. Prostě stáhly se nějaké ještě další aktualizace, a už je to v pořádku. Takovéhle chování bych očekával spíš u systému Windows, než u Linuxu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.