Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dual boot na MacBook Pro  (Přečteno 2828 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Dual boot na MacBook Pro
« kdy: 18 Září 2016, 17:46:34 »
Ahojky, poradíte prosím? Chtěla bych mít na svém MacBook Pro dual boot macOS a Elementary OS Loki (vychází z Ubuntu 16.04) a s pomocí rEFInd by to mělo jít. Ale asi něco dělám špatně. Zkoušela jsem to už dvakrát a vždycky to skončilo nefunkčností. V macOS rozdělím v Diskové utilitě disk na dva, pro Linux dám 40 GB a naformátuji to na FAT (prázdné místo vytvořit nejde). MBP restartuji, spustím recovery konzoli, kde vypnut SIP (ochrana macOS před malware, bez jeho vypnutí nejde rEFInd nainstalovat) a nainstaluji rEFInd. MBP vypnu a znova zapnu a po spuštění už se neobjeví rovnou jablíčko, ale nabídka rEFInd, kde je možnost spustit macOS. Připojím flash disk s instalačkou eOS, refreshnu nabídku a instalačka eOS se objeví. Spustím instalaci, vyberu že chci rovnou instalovat, dám upravit a na konec spouštěcího řádku doplním "nomodeset" (nevím co to znamená, ale bez toho se to nespustí, našla jsem to v jednom návodu). Instalace eOS se spustí, vyberu si jazyk, vlastní rozdělení, smažu oddíl vytvořený v macOS a vytvořím tam oddíly /boot 500 MB, / 15 GB, swap 4 GB a zbytek /home. Poprvé jsem dala nainstalovat GRUB na sda, to způsobilo, že Linux fungoval, ale nedalo se dostat do macOS ani do recovery konzole a přepsalo mi to rEFInd, vůbec tam nebyl. Podruhé jsem dala instalaci GRUB do /boot a to způsobilo, že po spuštění MBP se objevila jen černá obrazovka a nic se nedělo. Když jsem MBP restartovala pomocí Option (ALT) si vybrala co spustit, byl na výběr macOS a recovery, z čehož macOS šel normálně spustit a recovery skončila "kernel panic" a restartem, spuštěním instalace macOS z flash disku a obnovením zálohy z Time Machine, což dalo MBP do původního stavu před instalací rEFInd.
Poradíte, prosím, co dělám špatně a jak to udělat správně? Virtualizace mi nestačí, ráda bych měla eOS fyzicky a občas si s ním pohrála a zjistila, jak postupuje vývoj. Jinou distribuci zkoušet nechci, eOS se mi líbí, vypadá trochu jako macOS, ovšem mít jen eOS (resp. jakýkoliv Linux) není možné, většinu věcí co dělám v Linuxu dělat nejde nebo zbytečně složitě. Ale současně mám Linux ráda, fandím mu a ráda bych se dočkala doby, kdy i běžný uživatel ho bude moct bez problémů používat. Mamka ho používá a i když se problémy objevují, dají se vyřešit, je dost nenáročná a stačí jí jen internet, e-mail a multimédia. Děkuji.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na MacBook Pro
« Odpověď #1 kdy: 18 Září 2016, 20:58:12 »
V obou případech jsi nejspíš instalovala GRUB do špatného umístění.

V SDA musí být zavaděč refindu, refitu či clover, který je také nejspíš postaven na GRUB2, a tím, že to nastavíš v instalačce Elementary na SDA, tak mu přejedeš konfigurák a je to jinde.

Když ho nastavíš jako /boot, tak ti jde do přípojného bodu, tedy adresáře boot a tam je na prd. GRUB2 pro Elíka tuším máš nainstalovat do sdaX - kde X je číslo oddílu, na kterém bude samotný Elík, tedy ten tvůj 15GB.

Jestli se mýlím, tak mě někdo jistě opraví.

PS: Nevím, jestli umí GRUB2 rovnou řetězit na macOS-loader - to by jsi se pak mohla vyďobnout na refind apod. Nainstaluješ Elíka, Grub dáš do SDA a pak v najetém Elíku:

Kód: [Vybrat]
menuentry "MacOS X Snow Leopard" {
        insmod hfsplus
        set root=(hd0,X) #X-číslo oddílu s MacOS
        multiboot /boot
}
Kód: [Vybrat]
menuentry "MacOS X Snow Leopard" {
        insmod hfsplus
        set root=(hd0,X) #X - číslo oddílu s MacOS
        chainloader +1
}

Jedno z toho by mohlo fachat - zkopíruješ text a přidáš do /etc/grub.d/40_custom a provedeš:
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
« Poslední změna: 18 Září 2016, 21:09:14 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dual boot na MacBook Pro
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2016, 22:22:44 »
Děkuji, zkusím to. Jen mě ještě zajímá, když by tam byl grub a fungovalo by to, co se stane po aktualizaci macOS? Nepřepíše se to?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na MacBook Pro
« Odpověď #3 kdy: 19 Září 2016, 12:46:45 »
Tot otazka. U Ubuntu se provadi automaticky update grubu po aktualizaci kernelu. Jestli je to u Mekace v tomto smeru podobnejsi vic linuxu nebo to tam chodi spis jak ve Woknech nevim. Myslim, ze kdyz provedes upgrade na vyssi verzi Mekace, tak se prepise zavadec a jestli pujde jen o beznou aktualizaci, tak asi ne. Jeste jsem meka nepouzival - ani nevim, jestli se vubec aktualizuje  ;)

Kazdopadne s refindem budes resit totez - ten si taky picne grub do sda, protoze je vychozim zavadecem a pak teprve rozhranim pro boot dalsich systemu ...
« Poslední změna: 19 Září 2016, 12:48:34 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dual boot na MacBook Pro
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2016, 14:29:27 »
Tak jsem to včera po dlouhých bojích zprovoznila, dnes mi přišla aktualizace zabezpečení macOS a spouští se pouze El Capitan, po rEFInd není ani stopy (přes grub se mi macOS nepovedlo spustit, Linux vypadal jako že tam je sám a přidání těch řádků a pokus o spuštění skončilo chybou). Asi by stačilo ho nainstalovat znova, ale řešit tohle po každé aktualizaci se mi zrovna moc nechce :-( Tak asi nezbývá než virtualizace.


Jinak macOS má aktualizace nainstalovaných aplikací a pak má aktualizace sám sebe, některé malé (jako třeba Camera RAW nebo iTunes, to nevyžaduje restart), některé větší (třeba ta dnešní aktualizace zabezpečení, ta už restart vyžaduje) a nakonec velké, kdy jde o povýšení verze, ať už z 10.11.6 na 10.11.7 (v rámci El Capitan resp. stejné verze macOS) nebo na 10.12 (na Sierru, tedy novou verzi macOS s novinkama), v obou případech se to ale chová stejně, stáhne se několik GB, pak se to restartuje a cca 20 minut to instaluje a po dalším restartu je nová verze.
« Poslední změna: 19 Září 2016, 14:33:13 od Abby »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na MacBook Pro
« Odpověď #5 kdy: 19 Září 2016, 19:12:04 »
Tak refind je takova graficka nadstavba grub2.

Jeste mam pocit, ze u Mekace se dela dualboot pomoci aplikace Bootcamp, ale nevim, jestli podporovala linux a jestli je to aktualni.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Dual boot na MacBook Pro
« Odpověď #6 kdy: 19 Září 2016, 22:48:13 »
Boot Camp je aktuální, ale podporuje pouze Windows, Linux se s tím vůbec použít nedá, nijak... A vlastně žádný OS kromě podporovaného, takže třeba na současném MBP Retina jsou to tuším pouze Windows 8.1 a 10, takže kdyby tam někdo chtěl Windows 7, nepůjde to.
No, asi to nechám jen na té virtualizaci, protože na takové věci prostě nemám dost času. Podle návodu to nainstaluji, ale když mi to rozbije první aktualizace a musí se to dělat znova, to je moc...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Dual boot na MacBook Pro
« Odpověď #7 kdy: 25 Září 2016, 11:02:20 »
Jeste me napadlo, jestli v prislusnem adresari vubec ten nacitany modul "hfsplus" je. Dale je mozne, ze se u novejsich meku zmenilo neco ohledne spoustecich souboru. Treba jmeno ....
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.