Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]  (Přečteno 2637 krát)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Ahoj. Už asi týden se mi stává, že na mě po startu vybafne okénko:
-----
Zjištěn problém se systémovým programem
Chcete oznámit problém nyní?
-----
Má to 2 tlačítka, jedno Zrušit (které problém jedním kliknutím zruší, WOW!), druhé Oznámit problém. Kliknu na Oznámit problém (s nadějí, že se něco dozvím), chce to po mě heslo, to zadám a pak vyskočí ještě lepší okénko:
------
Omlouváme se, Ubuntu 18.04 zaznamenal vnitřní chybu
Pokud problémy neustanou, zkuste restarovat počítač
  • Zaslat hlášení o chybě. Pomůžete tím vyřešení tohoto problému

[ ] Ignorovat budoucí problémy tohoto typu
-------
Poctivě zasílám hlášení, ale žádné informace mně jako uživateli to neřekne a přes mou pomoc se problém evidentně neřeší.
Připadá mi to, že si se mnou Ubuntu hraje velmi rafinovanou hru, kterou nemůžu vyhrát.

Byla by to legrace, ale něco podobného se mi stalo, když mi před cca rokem úplně odešel počítač a musel jsme ho celý přeinstalovat. To se mám připravit na stejný osud?
Xubuntu 18.4.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]
« Odpověď #1 kdy: 31 Srpna 2018, 09:07:41 »
Mala by tam byt taka mala sipka ako ked rozrolovavas napr. info o aktualizaciach. Pod nou su tie informacie.
Ak to nesposobuje vaznejsie problemy v chode ubuntu daju sa tieto hlasky o pade vypnut.
http://tipsonubuntu.com/2018/03/08/disable-error-report-dialog-pop-ubuntu-18-04/
Ci to casom sposobi problem tazko povedat. Pre istotu by som odporucil robit pravidelne body obnovy cez timeshift.

P.s Samozrejme prikazy z navodu si uprav pre xubuntu.
« Poslední změna: 31 Srpna 2018, 09:09:20 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]
« Odpověď #2 kdy: 31 Srpna 2018, 09:22:54 »
Jestli "hlášení" odesíláš s pocitem, že na ně bude někdo reagovat a tvůj problém obratem řešit, jsi naivní....
To hlášení slouží pouze jako jakási anonymizovaná statistika o používání systému uživateli která se zpracovává strojově - to opravdu nikdo nečte.....  :-\
----------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud hodláš svůj problém řešit, musíš se postarat sám. Zjistit o co konkrétně šlo a podle toho se zařídit dál.
Podrobnosti najdeš v syslogu a celé to hlášení je v aportlogu.
(/var/log/apport.log   /var/log/syslog  případně ve složce /var/crash)
« Poslední změna: 31 Srpna 2018, 09:34:49 od juwa2 »

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]
« Odpověď #3 kdy: 31 Srpna 2018, 15:30:25 »
juwo, jestli ti to něco řekne, tak apport.log je
Kód: [Vybrat]
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:20 2018: called for pid 1438, signal 5, core limit 0, dump mode 1
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:20 2018: executable: /usr/bin/appstreamcli (command line "appstreamcli refresh-cache")
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:20 2018: is_closing_session(): no DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS in environment
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:32 2018: wrote report /var/crash/_usr_bin_appstreamcli.0.crash
syslog je nepřectavitelně dlouhej, to nevím, jestli bys byl ochotnej číst.
A ten /var/crash/ se mi nedaří nic přečíst, nejsem su, ale jestli myslíš, že by to pomohlo, klidně to sem dám.
----
A ne, nemyslel jsem si, že se na to někdo v canonicalu vrhne a opraví to :D
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]
« Odpověď #4 kdy: 01 Září 2018, 06:56:30 »
juwo, jestli ti to něco řekne, tak apport.log je
Kód: [Vybrat]
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:20 2018: called for pid 1438, signal 5, core limit 0, dump mode 1
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:20 2018: executable: /usr/bin/appstreamcli (command line "appstreamcli refresh-cache")
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:20 2018: is_closing_session(): no DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS in environment
ERROR: apport (pid 1487) Fri Aug 31 08:39:32 2018: wrote report /var/crash/_usr_bin_appstreamcli.0.crash
syslog je nepřectavitelně dlouhej, to nevím, jestli bys byl ochotnej číst.
A ten /var/crash/ se mi nedaří nic přečíst, nejsem su, ale jestli myslíš, že by to pomohlo, klidně to sem dám.
----
A ne, nemyslel jsem si, že se na to někdo v canonicalu vrhne a opraví to :D

Z uvedeného je patrné, že problém způsobuje aplikace appstreamcli, konkrétně při refreshi cache.  Schválně zkus do Terminálu zadat:
Kód: [Vybrat]
appstreamcli refresh-cache
Syslog sice dlouhý je, ale stačí číst pouze úsek který se časově vztahuje k okamžiku události - orientuj se v syslogu dle data/času...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jako příčinu bych viděl nějaký konflikt ve zdrojích SW (respektive aplikacích pro vyhledání/instalaci programů - všelijaké ty software-centra, discovery, gnome-software atd...)  Zkus je pročistit, je tam nějaký konflikt. A balík appstream zkus reinstalovat.

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]
« Odpověď #5 kdy: 26 Září 2018, 01:01:48 »
Omlouvám se za pozdní reakci, ale marodil jsem s jiným kompem. Pozadání se objevilo toto:
Kód: [Vybrat]
appstreamcli refresh-cache

(appstreamcli:8423): GLib-CRITICAL **: 00:58:46.815: g_variant_builder_end: assertion '!GVSB(builder)->uniform_item_types || GVSB(builder)->prev_item_type != NULL || g_variant_type_is_definite (GVSB(builder)->type)' failed

(appstreamcli:8423): GLib-CRITICAL **: 00:58:46.815: g_variant_new_variant: assertion 'value != NULL' failed

(appstreamcli:8423): GLib-ERROR **: 00:58:46.815: g_variant_new_parsed: 11-13:invalid GVariant format string
Trasovací/ladící past (SIGTRAP) (core dumped [obraz paměti uložen])
Působí to na mě hodně strašidelně. Jestli někoho napadne rada, díky za ní.
Xubuntu 18.4.

Kvido

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
    • nekecamweb.cz
Re:Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]
« Odpověď #6 kdy: 26 Září 2018, 08:32:07 »
Zkus, jestli nezabere tohle:
Kód: [Vybrat]
sudo rm / var / crash /
Toto odstraní staré nehody systému, které by mohly být znovu hzlášeny.
OS: Ubuntu 23.04
PC: Intel® Celeron(R) J4005 CPU @ 2.00GHz × 2, grafika: Mesa Intel® UHD Graphics 600 (GLK 2), disk SSD, 450 GB, paměť DDR 4 - 3,7 GiB.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zjištěn problém se systémovým programem. [Xubuntu 18.4.]
« Odpověď #7 kdy: 26 Září 2018, 09:22:57 »
Omlouvám se za pozdní reakci, ale marodil jsem s jiným kompem. Pozadání se objevilo toto:
Kód: [Vybrat]
appstreamcli refresh-cache

(appstreamcli:8423): GLib-CRITICAL **: 00:58:46.815: g_variant_builder_end: assertion '!GVSB(builder)->uniform_item_types || GVSB(builder)->prev_item_type != NULL || g_variant_type_is_definite (GVSB(builder)->type)' failed

(appstreamcli:8423): GLib-CRITICAL **: 00:58:46.815: g_variant_new_variant: assertion 'value != NULL' failed

(appstreamcli:8423): GLib-ERROR **: 00:58:46.815: g_variant_new_parsed: 11-13:invalid GVariant format string
Trasovací/ladící past (SIGTRAP) (core dumped [obraz paměti uložen])
Působí to na mě hodně strašidelně. Jestli někoho napadne rada, díky za ní.

No ale moje rada zadat ten příkaz byla hlavně kvůli tomu, abys viděl, že ten refresh cache ty potíže skutečně způsobuje.
Jinak možnou příčinu/opravu jsem napsal viz výše.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.