Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Reeboot loop po aktualizaci  (Přečteno 2861 krát)

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Reeboot loop po aktualizaci
« kdy: 21 Ledna 2018, 01:30:07 »
Dobrý den,
stáhl sem si z angl. stránek ubuntu instalaci Ubuntu 16.04.3 LTS 32bit verzi, nainstaloval jsem na starší sestavu a všechno plynule běželo, naprosto bez problému.
Chvíli na to sem otevřel program Ubuntu Software a nechal si aktualizovat programy i se systémem.
Aktualizace neproběhla úspěšně takže sem jí rozchodil přes terminál pomocí sady příkazů sudo apt-get... Aktualizace se poté nainstalovaly všechny, poté sem restartoval PC a nastal restartovací kolotoč.
Vždy po druhém restartu mi vyskočí tabulka s možnostmi nabootovat Ubuntu, Rožšířené možnosti spuštění Ubuntu a dvakrát memtest86.
Když dám spustit samotný Ubunt tak se pc zase restartuje a pořád dokola dokud nenaskočí tabulka s možnostmi. Rozklikl sem rozšířené možnosti spuštění kde byly na výběr dvě možnosti:
Ubunt, with Linux 4.13.0-26-generic (+možnosti zpstart a recovery) a druhá volba Ubunt, with Linux 4.10.0-28-generic (upstart...).
Po volbě první možnosti se pc restartuje, po volbě druhé pc nabootuje systém a PC se dá normálně používat i když tu a tam ale né zase tak moc často pc zamrzá ale to mám spíš podezření na staré HDD protože když se pohybuju v prohlížeči tak vše běží pěkně plynule, dokud se mi nenaplní omezená kapacita ram (2GB) ale když mám spuštěný prohlížeč a chci ho jen shodit na plochu nebo otevřít složku počítač nachvíli zamrzne a pak se pomale začne otvírat složka, případně když koukám dlouho na YT ve fullscreen modů (třeba 2hodiny) a pak dám zmenšit obraz zpátky do prohlížeče, PC se velmi zaseká a je nepoužitelné několik minut ale to jen tak mimochodem protože všechno ukazuje na starý disk s vadnými sektory.

Zajímalo by mě tedy jak tu první možnost v tabulce, která vyskočí po neúspěšném bootování, odstranit.
Respektive nastavit aby se automaticky spouštěla starší verze (jádra asi).
Omlouvám se za lajcký dotaz ale je to moje poprvé s distribucí Ubuntu a Linuxem vůbec, dost tápu ale když si člověk najde články jak co a kde nastavit tak to potom funguje a to mě nesmírně baví :) bohužel s tímto problémem si už neumím poradit a budu vděčný za kždou radu nebo dobrý tip ;)

... ještě mě napadá... vyzkoušeno na dvou různých starších sestavách - core 2 duo E4400 a E4500 (2.0 a 2.2GHz), obě sestavy obsahují 2GB ram, integrovaný grafický čip Q35 (jedná se o kancelářské stanice HP Compaq nc7600 SFF).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #1 kdy: 21 Ledna 2018, 02:49:39 »
Nová jádra jsou ošetřena patchem proti hrozbám Meltdown a Spectre které si "nerozumí" se starším HW tvého PC.
Musíš proto zůstat na starším jádru (kernelu). Postup najdeš zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=83036.msg559290#msg559290 
Tj. ve tvém případě to znamená  4.13.0-26  odinstalovat  a  4.10.0-28  ponechat a zamknout nebo odinst. metabalíky.
Můžeš použít buď příkazy v Terminálu nebo to udělat přes Synaptic.  Pak už můžeš aktualizovat bez obav, opatchovaná jádra už ti nabízena ani instalována nebudou.
P.S. Než položíš dotaz, použij zde na fóru vyhledávání, protože je pravděpodobné, že na to stejné už se před tebou někdo ptal a řešení už existuje.  ;)
« Poslední změna: 21 Ledna 2018, 03:09:54 od juwa2 »

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #2 kdy: 21 Ledna 2018, 16:51:51 »
Děkuju za odkaz, zkouším to dle něj ale terminál mi na konci akce vypíše chybu (viz foto), je tp tím že jeden z uvedených balíku tam nejspíš není?

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #3 kdy: 21 Ledna 2018, 17:57:02 »
... po dokonceni operace ktera je popsana v odkazu mi to ukazuje pri bootu tuhle chybu
« Poslední změna: 21 Ledna 2018, 18:59:52 od Tony182 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #4 kdy: 21 Ledna 2018, 20:10:23 »
Take bych u techto stroju upustil od Unity. Zvolil bych radeji Xubuntu 14.04.1 popr. jeste Ubuntu Mate ve stejne verzi. Alternativa zalozena na Ubuntu je Mint 17.3 xfce ci mate.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #5 kdy: 21 Ledna 2018, 20:21:56 »
když se spustí to správné jádro tak to vůbec neběhá zle a prohlížeč třeba funguje naprosto plynule, dá se s počítačem pracovat jen bych rád odstranil ten zdlouhavý boot kde si musím volit alternativní možnosti spouštění. Napadlo mě že bych to znova shodil a nainstaloval, nedával aktualizovat soft a dle návodu bych zakázal aktualizace.

WeltRaum

  • Host
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #6 kdy: 21 Ledna 2018, 20:25:14 »
@Tony182 - podľa tej chybovej hlášky z bootu systému to vyzerá tak, že si odinštaloval (aj keď neúspešne) používaný kernel. Nabootoval si predtým systém so starším jadrom??
Aký kernel teraz máš? Čo ukáže výpis z terminálu:
Kód: [Vybrat]
uname -r

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #7 kdy: 21 Ledna 2018, 21:13:45 »
... po dokonceni operace ktera je popsana v odkazu mi to ukazuje pri bootu tuhle chybu
Po odstranění těch metabalíků (že nebyly odstraněny neexistující je logické) je třeba ještě zadat příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubPak už bude bootování v pořádku.
(v původním odkazu jsem ten příkaz doplnil).
« Poslední změna: 21 Ledna 2018, 21:50:14 od juwa2 »

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #8 kdy: 21 Ledna 2018, 21:58:08 »
ok, díky za vysvětlení :) zdal jsem 
Citace
sudo update-grub
a
Citace
uzivatel@uzivatel:~$ sudo update-grub
[sudo] heslo pro uzivatel:
/usr/sbin/grub-mkconfig: 11: /etc/default/grub: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT: not found
uzivatel@uzivatel:~$



Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #9 kdy: 21 Ledna 2018, 22:00:17 »
balíky jsem musel odstranit ve funkčním kernelu, ten novější mě nepustí na pracovní plochu protože se dokola restartuje

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #10 kdy: 21 Ledna 2018, 22:29:38 »
balíky jsem musel odstranit ve funkčním kernelu, ten novější mě nepustí na pracovní plochu protože se dokola restartuje
No to je jasné, že balíky se musí odstranit ve funkčním (tom starším) kernelu. Běžící kernel sám sebe neodstraní...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale co s tím tvým narušeným grubem... Zkus ho opravit. Doinstaluj si tento nástroj
Kód: [Vybrat]
sudo apt install software-properties-common
sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

V okně které se otevře klikni na "Recommended repair"



Až oprava grubu proběhne, restartuj PC

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #11 kdy: 22 Ledna 2018, 02:11:30 »
nic se nenainstalovalo, ani neotevřelo, po odkliání příkazů jsem restartoval pc a stále bezezměn
« Poslední změna: 22 Ledna 2018, 02:21:14 od Tony182 »

WeltRaum

  • Host
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #12 kdy: 22 Ledna 2018, 11:54:36 »
Běžící kernel sám sebe neodstraní...
Tak to by si sa čudoval. Samozrejme, že ho neodstráni, lebo v systéme beží, ale terminál  ani neupozorní, že odstraňuje bežiace jadro a aj s odstraňovaním začne. Odstraňovanie skončí so systémovou chybou ako sa to stalo aj  v tomto prípade.  Prečo asi sa pri manuálnom odstraňovaní jadier urobí najprv výpis aktuálneho jadra?? Myslím si, že to ako skúsený linuxák vieš.  ;)
POKUS:
Kód: [Vybrat]
kamil@kamil-PC ~ $ uname -r
4.10.0-42-generic
kamil@kamil-PC ~ $ sudo apt-get remove -s linux-image-4.10.0-42-generic linux-image-extra-4.10.0-42-generic linux-headers-4.10.0-42
[sudo] heslo pre používateľa kamil:
Načítavajú sa zoznamy balíkov... Hotovo
Vytvára sa strom závislostí             
Načítavajú sa stavové informácie... Hotovo
Nasledovný balík bol nainštalovaný automaticky a už viac nie je potrebný:
  libllvm4.0:i386
Na jeho odstránenie použite „sudo apt autoremove“.
Nasledovné balíky sa ODSTRÁNIA:
  linux-headers-4.10.0-42 linux-headers-4.10.0-42-generic
  linux-image-4.10.0-42-generic linux-image-extra-4.10.0-42-generic
0 aktualizovaných, 0 nových nainštalovaných, 4 na odstránenie a 45 neaktualizovaných.
Remv linux-headers-4.10.0-42-generic [4.10.0-42.46~16.04.1]
Remv linux-headers-4.10.0-42 [4.10.0-42.46~16.04.1]
Remv linux-image-extra-4.10.0-42-generic [4.10.0-42.46~16.04.1]
Remv linux-image-4.10.0-42-generic [4.10.0-42.46~16.04.1]

Ako vidno z výpisu, žiadne upozornenie, že idem odinštalovať bežiaci kernel.

Stavil by som sa, a chybové hlášky tomu aj nasvedčujú, že sa Tony182 pokúsil odinštalovať bežiace jadro 4.13, čo mu rozbilo systémový súbor a teda už nie je možné  nič nainštalovať ani odinštalovať.
Najjednoduchším riešením bude urobiť reinštal systému.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #13 kdy: 22 Ledna 2018, 12:23:04 »
Stavil by som sa, a chybové hlášky tomu aj nasvedčujú, že sa Tony182 pokúsil odinštalovať bežiace jadro 4.13, čo mu rozbilo systémový súbor a teda už nie je možné  nič nainštalovať ani odinštalovať.
Najjednoduchším riešením bude urobiť reinštal systému.
No já jsem se v životě běžící kernel odinstalovávat nepokoušel (a ani ve snu by mě to nenapadlo), proto jsem předpokládal že to ani nelze. Ale jak ukazuje tvůj pokus, tak zřejmě ano.
Ale on tvrdí, že do 4.13 vůbec není schopen nabootovat, to znamená, že ho odinstaloval z běžícího 4.10 - jiná možnost není.
Jinak souhlas, zřejmě mu nezbyde než reinstalovat - ovšem mám obavu, že s takovou ta nová instalace nakonec dopadne stejně.... :-\
« Poslední změna: 22 Ledna 2018, 12:33:33 od juwa2 »

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #14 kdy: 22 Ledna 2018, 22:48:50 »
:D že já sem to nereinstaloval hned :D jak sem už psal výše, nainstaloval sem jádro 4.10, po aktualizaci systému to nahodilo jádro 4.13 a začalo to s reboot loopem :D jinak já sem zkušenej linuxák jak víno, vašak nahoře píšu že je tohle moje poprvé :)

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #15 kdy: 22 Ledna 2018, 22:49:47 »
kdyžtak jen napište jak po reinstalaci starého jádra zamknout jádro aby se samo nepokoušelo o aktualizaci... díky, třeba už to klapne ;) :D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #16 kdy: 22 Ledna 2018, 23:57:21 »
kdyžtak jen napište jak po reinstalaci starého jádra zamknout jádro aby se samo nepokoušelo o aktualizaci... díky, třeba už to klapne ;) :D
Už ti bylo řečeno jak to udělat. Pro jistotu to zopakuji.
Zamknout tyto tři metabalíky (pomocí Synapticu):

linux-generic
linux-image-generic
linux-headers-generic
« Poslední změna: 23 Ledna 2018, 01:11:52 od juwa2 »

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #17 kdy: 25 Ledna 2018, 20:56:16 »
jsem ted v nové instalaci, nainstaloval jsem synaptic a nic jiného, žádnou aktualizaci, našel jsem si ty balíky které jsi mi vypsal a jestli jsem tomu ted dobře rozuměl mám si najít aktuální verzi na té jé uzamčít? to co jsi mi tu vypsal jsem sice našel ale uzamčít nejdou protože nejsou nainstalované...
« Poslední změna: 25 Ledna 2018, 21:01:43 od Tony182 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #18 kdy: 25 Ledna 2018, 21:39:39 »
už umím i zamykat, mám zamčít zeleně označené řádky v jadrech a modulech nebo mám něco dělat s metabalíkama? fakt nevim
Uzamčeš nebo odinstaluješ jen ty tři metabalíky co jsem napsal výše. Použij (nahoře) "Hledat" a (vlevo označ) "Stav" > "Nainstalované".   O jádra se nestarej.
------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud je to pro tebe nepřekonatelný problém, udělej to z Terminálu.
« Poslední změna: 25 Ledna 2018, 21:44:00 od juwa2 »

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #19 kdy: 25 Ledna 2018, 21:43:21 »
takhle je to správně?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #20 kdy: 25 Ledna 2018, 22:40:42 »
Sice jich máš zamčených několik navíc, ale to ničemu nevadí - takže ano.
« Poslední změna: 25 Ledna 2018, 22:45:12 od juwa2 »

Tony182

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Reeboot loop po aktualizaci
« Odpověď #21 kdy: 25 Ledna 2018, 23:30:10 »
dobrá tak děkuju za pomoc a za obohacní vědomostí ;) brzy nashlednaou :D :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.