Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit  (Přečteno 7889 krát)

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« kdy: 28 Prosince 2011, 11:55:23 »
Odebrání relace HOST z přihlašovací nabídky
Jako root přidáte do /etc/lightdm/lightdm.conf následující řádek:
Kód: [Vybrat]
allow-guest=falseAby se změna projevila, je třeba restartovat PC, pouhé odhlášení nestačí.


Volba správného hesla
Pozor na českou diakritiku, v přihlašovacím dialogu není problém, ten však nastane, pokud dojde k zamčení obrazovky. Mé původní heslo obsahovalo "í", a po zamčení obrazovky se tato nedala odemknout. Fungoval až následující postup: Vypnout ->Zobrazila se chybová hláška o přihlášeném uživateli, žádost o jeho heslo (v tomto dialogu diakritika opět fungovala) -> po novém spuštění PC změna hesla na cokoli bez diakritiky (mezery mezi slovy hesla funguji).
U VERZE 12.04 UŽ DIAKRITIKA FUNGUJE I V DIALOGU ODEMYKÁNÍ OBRAZOVKY


Indikátor klávesnice
Na rozdíl od jiných desktopů Xfce 4.8 nemá tento aplet v standartní nabídce a je ho třeba doinstalovat.
Centrum softwaru pro Ubuntu ->Vyhledat a nainstalovat: xfce4-xkb-plugin ->Přidat ho na panel (ve výčtu apletů se zobrazí pod jménem "Rozložení klávesnice")
U VERZE 12.04 UŽ JE APLET ZAŘAZEN DO STANDARTNÍ NABÍDKY A NENÍ TŘEBA NIC DOINSTALOVÁVAT



Libre Office se nainstalovaly Angličtině
Přestože mám v jazykové podpoře nastavenu ČJ jako výchozí jazyk (uplatněno v rámci celého systému), tak se Libre Office nainstalovaly v Angličtině. Stačilo však znovu spustit Systém->Jazyková podpora, zde se znovu objeví hláška "Podpora jazyků není úplně nainstalována->NAINSTALOVAT. Potřebné balíčky se stáhnou a po restartu je LibreOffice pěkně v češtině.


Aplet Počasí NEFUNGUJE
Nainstalujeme tedy něco podobného. Centrum softwaru pro Ubuntu ->Vyhledat a nainstalovat: Indikátor počasí. Spustíme ho z Příslušenství ->Weather Indicator
PS: Po aktualizaci z 29.12.2011 Původní Aplet počasí opět funguje - uvidíme, na jak dlouho.


Docky
V Xubuntu 11.10 je standartně spodní panel nastaven tak, že se skrývá a připomíná spouštěcí lištu z jistého "jablečného" OS, Doporučuji místo takto nakonfigurovaného spodního panelu použít aplikaci Docky, lze nainstalovat z centra softwaru pro Ubuntu. Je daleko hezčí,  a navíc se mi velmi zamlouvá "Inteligentní skrývání" - pokud to ničemu nevadí - je vidět, pokud však lištu překryjete oknem, nebo jeho částí, tak se lišta schová.


Uzamykání obrazovky
Pokud jste zvyklí na Alt+Ctrl+L, tak tato kombinace v Xubuntu nedělá nic. Stejnou činnost lze docílit kombinací Alt+Ctrl+Del. Totéž se dá udělat z příkazové řádky:
Kód: [Vybrat]
xflock4 Nebo lze vytvořit spouštěč s výše zmiňovaným příkazem. V neposlední řadě lze změni klávesové zkratky, třeba na Alt+Ctrl+L. Pozor, pro odemknutí se zobrazí dialog, který si nerozumí s češtinou viz. druhý odstavec!
U VERZE 12.04 UŽ DIAKRITIKA FUNGUJE I V DIALOGU ODEMYKÁNÍ OBRAZOVKY


Aplet ovládání hlasitosti zvuku
Podařilo se Vám tento aplet smazat? Nezoufejte, lze ho opět na panel přidat. Trik spočívá v tom, že nepřidáte aplet Směšovač (ovládání hlasitosit vaší zvukové karty), což by se logicky nabízelo, ale Indicator Plugin.


Pád okenního manažeru
Po odhlášení a přihlášení v relaci Xfce nenaběhnul okenní manažer. Stačilo použít následující příkaz:
Kód: [Vybrat]
xfwm4 --replace a vše je opět fajn

Metodou pokusů a omylů jsem zjistil,  že pád okenního manažeru u mě mělo na svědomí standatní nastavení odhlašování relace. (V nabídce Odhlásit uživatele je dole zaškrtávadlo uložit relaci pro příští přihlášení - pro mé potřeby vždy zatržené.) Poku jsem ve Správci nastavení ->Relace a spouštění-> záložka Obecné zaškrtnul volbu Automaticky uložit relaci při odhlášení, tak se problém s padáním xfwm4 zatím nevyskytnu. Ono zaškrtávadlo v odhlašovací nabídce sice není, nicméně si nestěžuji, stejně jsem zvyklý, aby systém startoval v takovém stavu, v jakém se nacházel při odhlášení.


Vícenásobný start conky po spuštění
Do Nastavení-> Správce nastavení-> Relace a spuštění-> Automatický start aplikace-> Jsem přidal aplikaci Conky (Název: Conky, Popis: Monitorovací ..., Příkaz: conky)
Vše se zdálo OK. Po nějaké době jsem však zjistil,  že se conky spouští vícekrát (třeby i 8x na stejném místě)
Co bylo příčinou: Mám nastavené automatické ukládání relace při odhlášení. Při prvním spuštění se conky zapnula při startu, po odhlášení si systém zapamatoval mimo jiné i jednu běžící instanci conky. Při spuštění ji tedy spustil, k tomu se však spustila druhá instance conky viz. Automatický start aplikace. Při dalším startu se spustily 2x conky z minulého sezení + 1x conky z autostartu, další spuštění znamenalo 3+1, 4+1, ... .
Řešení:
a) Vymazat Conky z Automatického startu aplikací po spuštění
b) Spustit Conky pouze 1x
c) Restartovat/odhlásit/vypnout.

V dalším sezení se spustí v počtu z poslední instance, tedy jednou.

Po změně obrázku v Grubu se s uzavřenými ovladači nVidia nezobrazuje úvodní Plymouth Splash - zůstává viset obrázek Grubu, který po čase skočí do přihlašovací nabídky
Řešení:
a) Do adresáře /etc/initramfs-tools/conf.d vytvořit soubor splash
b) Do tohoto souboru doplnit
Kód: [Vybrat]
FRAMEBUFFER=yc) V terminálu zadat:
Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs -u Za tip děkuji: Rover623

Automatické připojení NTFS disků tak, aby fungovalo mazání do koše
a) Zjistíme UUID disku (oddílu), který chceme připojit. Do terminálu zadáme toto:
Kód: [Vybrat]
sudo blkidb) Vytvoříme přípojný bod (prázdný adresář)
  • pokud ho umístíme do složky /media -bude se zobrazovat na ploše
  • další běžné umístění je: /mnt - ale můžeme ho umístit i jinam
c) Jako root přidáme na konec souboru /etc/fstab následující řádek:
Kód: [Vybrat]
UUID=EE6AB57D6AA72763                     /media/Windows    ntfs    defaults,users,umask=000,nls=utf8     0       0
  • Hodnotu UUID doplníme podle toho, co jsme se dozvěděli v a)
  • přípojný bod zadat podle toho, kde jsme ho vytvořili b)
  • v takto připojených oddílech mají všichni plná oprávnění
Aby se změna projevila, je třeba restartovat PC, pouhé odhlášení nestačí.

XFce 4.10 - Xubuntu 12.4 stále obsahuje XFce 4.8 :-(
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.10
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Na závěr pár programů, které mi chybí v centru softwaru pro Ubuntu:

Opera - opravdu kvalitní webový prohlížeč
a) stáhnout odpovídající balíček z:http://www.opera.com/browser/download/
b) nainstalovat - instalák se postará o budoucí aktualizace

Double Commander - poměrně slušný dvoupanelový správce souborů nejenom pro Linux
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:alexx2000/doublecmd
sudo apt-get update
sudo apt-get install doublecmd-gtk

JDownloader - kvalitní manažer stahování napsaný v jazyce Java
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:jd-team/jdownloader
sudo apt-get update
sudo apt-get install jdownloader

Grub Customizer - s pomocí této věcičky snadno provedete změny nastavení Grubu.
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Conky - funkční verze 1.9.0-2
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:vincent-c/conky
sudo apt-get update
sudo apt-get install conky-all

PeaZip - správce archivů, který mě u RARů zbavil problémy s diakritikou
http://peazip.sourceforge.net/peazip-linux.html

Podělte se prosím se mnou i ostatními, o další tipy a triky pro Xubuntu.

Hezké Svátky!
« Poslední změna: 27 Srpna 2012, 09:58:24 od majakmp3 »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2012, 23:52:32 »
Čau, hledal jsem zběžně, proč mi sem tam po bootu nenaběhne lightdm (mám 2 uživatele).  No ale na nic moc jsem nenarazil. Chvíli po instalaci xubuntu jsem používal gdm, neb jsem se někde dočetl, že pokud chci používat applet na přepínání uživatelů, musím mít gdm. Nakonec jsem vrátil zpět lightdm a přepínání fungovalo i s ním. Až včera mi to začalo zlobit a dnes i po čerstvě spuštěném systému, musel jsem ho spustit ručně. Nevím jestli uložení sezení pomůže, no uvidíme.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

patrikchrz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« Odpověď #2 kdy: 14 Února 2012, 17:18:52 »
ad Libre Office se nainstalovaly Angličtině:
Já nemám "jazykovou podporu" pod volnou "sytém", ale pod volbou "nastavení"

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« Odpověď #3 kdy: 15 Února 2012, 23:06:44 »
ad Ruční instalace stažených .deb balíků pomocí centra software
velice rychle jsem tuto metodu opustil a instaloval z terminálu pomocí dpkg -i a posléze z prostředí doinstalováním gdebi ;)
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« Odpověď #4 kdy: 25 Června 2012, 23:48:59 »
Citace
Pád okenního manažeru
Po odhlášení a přihlášení v relaci Xfce nenaběhnul okenní manažer. Stačilo použít následující příkaz:
Kód: [Vybrat]

xfwm4 --replace

a vše je opět fajn

Okenní manažer mi padá v jednom uživatelském účtu, zatím jsem to nevřešil...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« Odpověď #5 kdy: 26 Června 2012, 15:12:55 »
Pěkné, ale na změnu mountování stačí "sudo mount -a".
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« Odpověď #6 kdy: 27 Června 2012, 15:47:19 »
Citace
Pád okenního manažeru
Po odhlášení a přihlášení v relaci Xfce nenaběhnul okenní manažer. Stačilo použít následující příkaz:
Kód: [Vybrat]

xfwm4 --replace

a vše je opět fajn

Okenní manažer mi padá v jednom uživatelském účtu, zatím jsem to nevřešil...

Také se mi to už stalo.  Záloha dat -> Smazání profilu -> nový profil -> obnova zálohy + instalace všech aplikací a jejich nastavení - Zdlouhavé, zato však funkční řešení.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu 11.10 - mohlo by se hodit
« Odpověď #7 kdy: 27 Června 2012, 20:44:22 »
Citace
Pád okenního manažeru
Po odhlášení a přihlášení v relaci Xfce nenaběhnul okenní manažer. Stačilo použít následující příkaz:
Kód: [Vybrat]

xfwm4 --replace

a vše je opět fajn

Okenní manažer mi padá v jednom uživatelském účtu, zatím jsem to nevřešil...

Také se mi to už stalo.  Záloha dat -> Smazání profilu -> nový profil -> obnova zálohy + instalace všech aplikací a jejich nastavení - Zdlouhavé, zato však funkční řešení.
Tohle jsem právě dělal při instalaci 12.04, mám zvlášť /home, tak jsem vytvořil dva nové účty a co šlo, tak jsem ze starých zkopíroval, ale nastavení všech  programů by mělo být nové. V jednom účtu se to stává pravidelně, zatím to řeším ručním spuštěním xfwm4, což je dost nepohodlné.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.