Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Stmivani, vypnutí displeje HP notebook  (Přečteno 10582 krát)

Antonietta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« kdy: 10 Března 2014, 12:34:59 »
Ahoj,

jsem téměř nováček a zkouším si různé nastavení prostředí mého ubuntu. Narazila jsem ale na první problém, který se mi stále (i přes používání googlu, ano) nedaří vyřešit. Chtěla bych šetřit obrazovku notebooku. V nastavení systému/jas a zamykání jsem si našla funkci vypnutí obrazovky. Když jsem si to nastavila, tak se mi obrazovka ztmavila při sledování videí sledovaných v mozille. Nevím kde pokročilejší nastaveni stmívání obrazovky najít.
Chtěla jsem se taky ještě zeptat, jestli je i klávesová zkratka, nebo možnost jak toto udělat manuálně s okamžitým výsledkem.
Předem dík za odpověď na oba dotazy. (v kapse mám pak ještě další   ;) )

janek-m

  • Host
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #1 kdy: 10 Března 2014, 13:13:27 »
Takže ak som správne rozumel, chcete zabrániť, aby obrazovka stmavla počas sledovania videí alebo filmov. Na tento účel môže poslúžiť Caffeine a najjednoduchšie sa dá  nainštalovať cez PPA

Neviem, či je v Ubuntu ešte aj nejaký iný spôsob. Ak áno, tak poradí ešte niekto iný  ;)

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #2 kdy: 10 Března 2014, 21:24:01 »
Zadaj tento príkaz
Kód: [Vybrat]
xset q   do terminálu ctrl + alt +t a výsledok nám ukáž, stačí od screen saver (ikona # nad smajlíkom :-\ )  ja to mám takto a pri sledovaní sa mi to nezhasne ↓↓↓
Kód: [Vybrat]
Screen Saver:
  prefer blanking:  yes    allow exposures:  yes
  timeout:  0    cycle:  0
Colors:
  default colormap:  0x20    BlackPixel:  0    WhitePixel:  16777215
Font Path:
  /usr/share/fonts/X11/misc,/usr/share/fonts/X11/Type1,built-ins
DPMS (Energy Star):
  Standby: 0    Suspend: 0    Off: 0
  DPMS is Enabled
  Monitor is On
Ak tam screensaver má napr. timeout:  0    cycle:  600
tak nastav
Kód: [Vybrat]
xset s 0 0 ale pre istotu najprv ukáž čo vypíše xset q
« Poslední změna: 10 Března 2014, 21:28:39 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Rover623

Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #3 kdy: 10 Března 2014, 21:32:02 »
Čímž ovšem dojde k tomu, že se spořič deaktivuje úplně a to asi není stav kterého chce tazatelka dosáhnout.

Prohlížeče nikde neblokují spořič obrazovky, jak bylo zmíněno výše, pokud chci dosáhnout toho aby mi nezhasínala obrazovka během videa v prohlížeči, musím buď spořič kompletně vypnout nebo použít program (Caffeine), který takovou činnost detekuje a spořič potlačí.

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #4 kdy: 10 Března 2014, 21:46:00 »
Čímž ovšem dojde k tomu, že se spořič deaktivuje úplně a to asi není stav kterého chce tazatelka dosáhnout.
Neviem ti to dokázať, ale obrazovka sa mi pri nečinnosti vypne. U 12.04.4 32bit
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Rover623

Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #5 kdy: 10 Března 2014, 22:57:00 »
Pokud ano, pak je něco špatně, při tomto nastavení (viz. výpis výše) by měl být monitor trvale zapnut a mělo by docházet pouze k omezení jasu (pokud je to povoleno). Navíc žádný systém neumí detekovat běžící video (pokud ho využívající proces neupozorní), protože se video z pohledu OS jeví jako statický obraz. V takovém případě by totiž jen okno s běžící indikací zabránilo vypnutí obrazovky

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #6 kdy: 11 Března 2014, 07:48:17 »
  Musel som nastaviť na 0 0 a 0 0 0 lebo monitor sa sám vypol a už sa neprebral, teraz je to ok. Netuším kde je problém. Tipol by som na stoličku alebo klávesnicu  :D ale tak sa to správalo od čistej inštalácie. :-\

Edit: tak som to skúšal odstopovať a monitor sa nevypol ani po pol hodine ::) (dlhšie sa mi nechcelo) by som dal ruku do ohňa, že sa vypne. Netuším ako dlho som od pc preč, ale keď sa k nemu vrátim tak je monitor vypnutý - súdim podľa kontrolky. Samozrejme no drugs! ;) PC škriatok ;D

Edit: už mi z toho hrabe, manželka odišla od pc a monitor sa to po 20-ti minútach vypol. Ten comp sa so mnou zahráva. ;D

Edt: záhada vyriešená, som to ráno nastavoval na 20minut a zabudol som na to. Monitor sa samozrejme nevypne. Vypínal sa len vtedy keď som ho nemohol prebrať. Ale aj to je už na zváženie po dnešku. No po ránu si na ten kox budem musieť brať menšiu varechu. :-\
« Poslední změna: 11 Března 2014, 21:49:05 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Antonietta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #7 kdy: 17 Března 2014, 10:28:42 »
No ano, jde mi o to, ze kdyz u pocitace nesedim pet minut, aby obrazovka ztmavla. Ale kdyz si na nem pustim videa treba z youtube, aby se tak nedelo, ale az video dohraje aby se pocitac vypnul. To bude asi orisek.
U windowsu mi to takhle normalne fungovalo, tak doufam ze se najde i alternativa tady. Ten Caffeine podle me pak zabrani celkovemu vypnuti i po skonceni videa, kdyz usnu, nebo se mylim?
A jeste jedna vec, kdyz si na spani poustim hudbu, tak je nejaka funkce, jak vypnout obrazovku?? Krome ovsem sklapeni monitoru! ...

janek-m

  • Host
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #8 kdy: 17 Března 2014, 10:55:20 »
A ktorý z navrnutých riešení bol aspoň vyskúšaný?? Takto môžeme polemizovať donekonečna.  ;) Caffeine - odskúšaný??

Rover623

Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #9 kdy: 17 Března 2014, 11:43:34 »
Takže jsem udělal test a je to tak jak jsem si myslel, flash ani ve Windows neblokuje spořič, obrazovka se tedy vypne i během videa a přeskočí do spořiče, ovšem ve Windows není spořič ve výchozím stavu zapnutý. Dále by bylo dobré si ujasnit, že Caffeine neblokuje uspání do paměti, ale pouze spořič obrazovky. Uspání do paměti je aktivní vždy, ale ve výchozím stavu je nastaveno na 1-2 hodiny.

Takže nyní postup pro to zhasínání, přidat repozitář a nainstalovat caffeine. V nastavení systému nastavit zhasnutí obrazovky na požadovaný čas. Spustit nastavení caffeine a zaškrtnout spouštění po startu, detekce flash dost zlobí, takže je lepší přímo do kolonky programů při kterých se caffeine zapíná zapsat spouštěný proces, pro Firefox je to "plugin-container", pro Google Chrome je to "chrome --type=ppapi"

Co se týče zhasnutí obrazovky při hudbě, přehrávače hudby neblokují spořič, takže obrazovka zhasne sama po nastavené době. Pokud by ta prodleva byla příliš vysoká, lze to vyřešit snadno jejím uzamknutí CTRL+ALT+L

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #10 kdy: 18 Března 2014, 17:45:30 »
Pokud by ta prodleva byla příliš vysoká, lze to vyřešit snadno jejím uzamknutí CTRL+ALT+L
Obecně je dobrým zvykem obrazovku zamykat když se chceš vzdálit...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Antonietta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #11 kdy: 19 Března 2014, 11:13:48 »
Děkuju Martine za krásné vysvětlení! Jdu na to! ;)

Jinak pro Lamy jako jsem já, jsem našla pro mě jednodužší návod jak na instalaci Caffeine tady, ta co je o pár příspěvků výše, nechtěla projít mým mozkem  ;D
http://linuxg.net/how-to-install-caffeine-2-4-1-on-ubuntu-13-10-13-04-12-10-12-04-linux-mint-16-15-14-13-elementary-os-0-2-and-pear-os-8/
« Poslední změna: 19 Března 2014, 11:31:13 od Antonietta »

Antonietta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #12 kdy: 20 Března 2014, 09:36:03 »
Takže bez polemizace, teď už doopravdy vím, že když se dívám na online videa,  po zkončení se počítač nevypne, takže když usnu, počítač jede do rána, nebo dokud se mu nevybije baterie... Nápad?

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

cvachta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Stmivani, vypnutí displeje HP notebook
« Odpověď #14 kdy: 21 Března 2014, 22:33:24 »
Tady je o tom přehledný článek: http://www.maketecheasier.com/prevent-ubuntu-sleep-while-watching-video/, já používám LightsOn script (najdeš ho na https://github.com/iye/lightsOn) - mám ho daný v aplikacích po spuštění a funguje to výborně! Ztmavování se vypne jenom když máš Flash video na fullscreen.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.