Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?  (Přečteno 4206 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« kdy: 03 Května 2016, 16:37:57 »
Již jsem to tu v minulosti naklepával a nyní mám ověřeno, že se nejednalo o problém s jednou konkrétní wifi kartou.

Oproti měření ve Windows pomocí inSSIDer pozoruji již u 4. wifikarty pod Xubuntu i Lubuntu cca 70% útlum zisku. To se pak nepříznivě pojevuje ve kvalitě připojení, která je oproti Windows čtvrtinová (pozoruhodná podkladná shoda z druhé strany) - toto měřeno na dvou jiných portálech - výsledky téměř stejné.

Je na to nějaké vysvětlení a lépe nějaká korektura ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2016, 17:07:40 »
Jestli se nebude jednat o snahu o dodržení limitu 25mW E.I.R.P.

Nastavit se to dá pomocí iwconfig:
Citace
txpower
              U  karet  podporujících rozdílné vysílací výkony nastavuje vysí‐
              lací výkon v dBm. Je-li dán výkon W ve Wattech, je výkon  v  dBm
              roven P = 30 + 10.log(W). Pokud je hodnota doplněna příponou mW,
              je automaticky převedena na dBm.
              Navíc volby on a off povolí a zakážou  vysílání,  auto  a  fixed
              povolí  a zakážou možnost měnit výkon (pokud je tato vlastnost k
              dispozici).
              Příklady:
                   iwconfig eth0 txpower 15
                   iwconfig eth0 txpower 30mW
                   iwconfig eth0 txpower auto
                   iwconfig eth0 txpower off
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2016, 20:53:57 »
Nevím, nevím. Největší útlum je právě u zisku na příjmu. A proč by někdo stanovil limity, kdy se pak celé spojení stává prakticky nepoužitelným i v přímé viditelnosti nad 2 metry.

Té rovnici moc nerozumím - asi jsem chyběl na příslušné hodině nebo je to nějaká zvláštní forma zápisu.

Každopádně inSSIDer ve W ukazuje zisk -47dB přes 90%, zatímco Xubuntu/Lubuntu hlásí 15%

Takže jestli to chápu dobře, tak txpower řeší vysílací výkon, který je ovšem v tomto případě druhotný ...

? ? ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #3 kdy: 03 Května 2016, 21:53:34 »
Blbě jsme se pochopili. Myslel jsem, že mluvíš o opačném směru tj. vysílání.
Tam si nemyslím, že by toto byla chyba systému, ale spíše modulu.

Asi bych zkusil ještě použít ndiswrapper ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2016, 11:23:47 »
Je to utlumené na obou stranách, ale na příjmu takto velmi výrazně.

Chyba v modulu mě napadala jako první, ale když už u 4. karty je ten zisk snížen o 50 - 70 %, tak mě to vychází na systémovou chybu. A na to nejsou podobné příkazy?

S tím ndiswrapperem to můžu příležitostně zkusit, ale ještě jsem na tom nikdy nic nerozchodil  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2016, 12:12:32 »
Nechápu, jak by ta karta dokázala utlumit příjem? Vždy se reguluje pouze vysílací výkon. Pokud tam něco hapruje, tak by mohl být problém v ovladači (firmware).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #6 kdy: 04 Května 2016, 18:09:16 »
Ta karta ne - jistěže to budou ovladače. Ale nešlo si nevšimnout, že se mi to děje u 4. karty po sobě (jiné chipsety), zaznamenal jsem to i v noteboocích, dále má zmínka o tom není jediná a to ani na tomto fóru ...

Musí tam někde vznikat chyba už na úrovni tvorby ovládacích modulů pro jádro.

U té první karty, tam se ovladače kompilovaly a ještě se dodával FW, tak to jsem si tenkrát říkal, že to je otázka toho konkrétního zařízení a jeho ovládání.

Ale zdá se, že je to plošná záležitost, alespoň u starších karet, které používám ... Až se mi dostane do ruky něco modernějšího, tak to také přeměřím ...

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #7 kdy: 04 Května 2016, 18:31:44 »
A měří tyhle měřiče síly signálu stejně? Jestli to nepočítají nějak jinak. dB/dBm by mohly být lepší než procenta, ale záleží na tom, jestli to driver může měřit více způsoby.
EDIT: no ztráta spojení asi nebude jen měřením... jestli ještě nejde v driveru nějak udělat SW filtrování signálu? (pozn.: netuším, jak WiFi hardware uvnitř funguje)
« Poslední změna: 04 Května 2016, 18:33:51 od Jakub Vaněk »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2016, 22:07:54 »
Tak nemluvim jen o cislech. Temi to spis podkladam. Ocividne zhorseni spojeni v ~ubuntu je jen z jedne strany podkladano temi cisly ( at uz dB nebo % ) z indikace zisku, tak z druhe strany merenim odezvy a rychlosti.

A ty same karty na stejnem miste ve stejnem kompu jedou pod Win na cca 20/10, ~30ms - na Lu/Xu jsou rychlosti na ctvrtine a odezva 2 - 3 x vyssi

A ty vysledky pozoruhodne koreluji: O cca 70% nizsi zisk o 70-75% nizsi rychlosti ...

Take nevim, jak to funguje, ale logicky to musi byt na SW urovni utlumeno ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #9 kdy: 05 Května 2016, 13:15:48 »
To by se chtělo bavit o konkrétních chipsetech. Na strojku mám Atheros AR5BHB92 běžící pod hostapd a na notebooku mám Atheros AR5BWB222. WiFi je na 2.4GHz:
LAN:

WiFi pod Lubuntu 16.04:

WiFi pod Windows 10:

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #10 kdy: 05 Května 2016, 20:04:22 »
Tak pravda je, že všechny mé zkoušené karty jsou starší na 802.11 b/g

První - ta nejhorší - je Texas Instruments ACX100. Drivery kompilované - tomu jsem to nejprve přičítal.

Druhá by měl být RaLink RT2500/RT2560

Třetí RaLink RT2661T

Čtvrtá Intel 2200BG - chipset jestli není tovární, tak jsem nedokázal dohledat.

Všechny jsem měl pod Lubuntu či Xubuntu o 40 - 70 % zhoršené ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #11 kdy: 06 Května 2016, 06:41:47 »
To jsou letité karty (většina mini-PCI, Texas je PCMCIA) a pokud to někdo nevyšperkoval před X lety, tak to nikdy nebude lepší.
O Ralincích se vyjadřovat ani nebudu (to by bylo furt dokola), v roce 2011 je převzal MediaTek, kterému se také vyhýbám a telefon by si s ním nekoupil.
Intel má stránku s firmwary a nedávno jsem řešil kartu Intel® Wireless 8260, aby mi jela pod hostapd. Novější firmwary jsem stahoval jinde a bylo to znát, kde jsem s telefonem (Nexus 6 s Qualcomm chipsetem - pokračovatel Atherosu) proti té Intel® Wireless 8260 kartě měl takovou rychlost.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #12 kdy: 06 Května 2016, 12:56:04 »
Vsechny jsou PCI a Intel mini-pci.

Diky za odpovedi. Myslel jsem, jestli by se to nedalo nejak doladit, ale je jasny, ze to nejspis nepujde.

O tech Ralinkach se vyjadrujes dost s despektem, takze - bohuzel vetsina i novejsich n-kovych karet mam pak zrovna s tim chipsetem - tak uvidim, jak pujdou pod Ubuntu. No a pak mam levnou od TP-Linku s Atherosem a tu jsem zatim jel pod W a byla slaba a kolisala ...

Jaky chipsety doporucujes nejvic - jednak obecne a pak treba s ohledem na monitorovaci mod?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« Odpověď #13 kdy: 06 Května 2016, 13:43:31 »
U těch staších karet může být i problém také po HW stránce, viz. vysychající elektrolytické kondenzátory, praskající bezolovnatá pájka, což je mor dnešní doby atd.
Nemůžu napsat, že Intel + Qualcomm (Atheros) budou všude nejlepší, ale mají velmi dobré parametry. Většina ISP jedou na Mikroticích (nemyslím páteřní spoje) a v nich používají pouze Atherosy, což o něčem svědčí.
Také je velmi důležité, co je za chipset na WiFi routeru, to potom nemusí, ani Atheros jako klient vyřešit.
Pokud to můžu ovlivnit, tak se snažím vybírat pouze Atheros, tu Intel kartu AC 8260 jsem koupil přímo se základní deskou, ale díky podpoře od Intelu je nakonec výborná.
Před 5 lety jsem koupil levný tablet (Ainol Mars) a ten se rozpojoval, i když byl přímo u antény vysílače. Dovnitř jsem podle nějakého návodu připájel drát, abych posílil anténu a všechno vniveč. Nakonec jsem (v záruce) vyjednal s dovozcem výměnu WiFi karty a přes svého prodejce tablet reklamoval. Potom fungoval po celém bytě. WiFi je duchařina.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.