Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Anketa:

Této možnosti bych využil
126 (67.4%)
Uvažoval bych o tom
54 (28.9%)
Raději kupuji počítače s OS Microsoft
7 (3.7%)

Celkem hlasů: 186

Hlasování ukončeno: 04 Prosince 2013, 16:03:53

Autor Téma: Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci  (Přečteno 140051 krát)

Rover623

Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #25 kdy: 04 Prosince 2012, 22:25:23 »
Mě je to fuk, ať to klidně výrobce pošle MS, jen nechci být zařazen jako Windows user, tady jako další prodaná licence Windows

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #26 kdy: 05 Prosince 2012, 11:40:53 »
Jí si koupím klidně o litr dražší stroj, jen když neplatím tomu deBillovi ani korunu.
V letech 1992-2007, kdy jsem používal produkty od MS, jsem zaplatil 1x MS Works pro DOS (krabicová verze 4000 Kč) 2x OEM licenci OS (cca 3600 Kč) a i to bylo moc!
« Poslední změna: 05 Prosince 2012, 16:30:46 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #27 kdy: 05 Prosince 2012, 12:23:30 »
pan Bill už není ve vedení :D
Developers! Developers! Developers! Developers! Developers! Developers!
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Rover623

Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #28 kdy: 05 Prosince 2012, 14:21:24 »
Nejsem si jistý, že dosadit do vedení šimpanze s problémy s termoregulačním systémem byl dobrý nápad, ale výhodu už stejně máme, tučňáci se nepotí a i tak snesou poměrně vysoké teploty

zub

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #29 kdy: 05 Prosince 2012, 23:35:26 »
Huráááá! :)

Nedavno jsem zkousel (no, bratr zkousel a ja se kolem toho taky motal) koupit u nas notebook bez Windows, a nepodarilo se. Bez OS vyrobci nabizeji naproste sunky, asi proto, ze na levnem notebooku se ta cena za licenci Windows hur schova. Ale koupit cokoliv lepsiho bez Windows je nemozne. U vsech prodejcu, co jsme zkouseli, jsme dopadli stejne. A primo na technicke podpore Asus jsme se dobrali jedine hodne "prijemneho" chlapa, ktery nas poslal do...

Jasne, ze muzu Windows proste smazat, ale predstava, ze davam jen tak penize Microsoftu, mi hodne lezi v zaludku. (Proste: Kdyz firmu X nemam rad a jeste navic ten jejich produkt nepouzivam a neplanuju pouzivat, tak je snad pochopitelne, ze jim nechci davat penize.)

uz jsem tohle psal drive: zijeme v demokracii a trznim hospodarstvi .. nelze nikoho (vyrobce) nutit, aby delali veci tak, jak chce jina strana, nez oni sami ..

Nemuzeme je nasilim nutit, pochopitelne. Ale jako (potencialni) zakaznici muzeme rict svuj nazor a muzeme je zkusit presvedcit. Pripadne, pokud by se jejich chovani dostalo do rozporu se zakony ("hospodarska soutez" - monopoly, kartely, ...) tak by je mohl donutit soud (nicmene nevim, jak tohle u nas funguje, takze nerikam, ze se tohle vztahuje na aktualni stav...)

Rover623

Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #30 kdy: 05 Prosince 2012, 23:39:15 »
Vázaný prodej není povolen, ale v případě Windows už se to léta toleruje

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #31 kdy: 06 Prosince 2012, 08:30:52 »
Věřím že následující rok se to musí zlomit, už nás dávno není pár jedinců a nadšenců. Dá se říct že je to jen na nás, já už se nechci nechat nutit platit výpalné pokud si chci něco koupit.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #32 kdy: 06 Prosince 2012, 09:19:35 »
Jasne, ze muzu Windows proste smazat, ale predstava, ze davam jen tak penize Microsoftu, mi hodne lezi v zaludku. (Proste: Kdyz firmu X nemam rad a jeste navic ten jejich produkt nepouzivam a neplanuju pouzivat, tak je snad pochopitelne, ze jim nechci davat penize.)

Líp bych to nenapsal. K+
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

tux.martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #33 kdy: 06 Prosince 2012, 12:28:51 »
1.12.2011 jsem kupoval notebook. Bylo umeni sehnat ho bez OS. Nakonec jsem koupil ASUS P53SJ-SO016 a jsem spokojeny.
Byla to vyjimka, jinak jsou notebooky bez OS jen s Celeronem do 10 kKc. Nevadi mi dat za notebook treba 20 kKc. Kdyz nechci Windows, neznamena to, ze si koupim nejlevnejsi kus :-(

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #34 kdy: 06 Prosince 2012, 12:40:14 »
1.12.2011 jsem kupoval notebook. Bylo umeni sehnat ho bez OS. Nakonec jsem koupil ASUS P53SJ-SO016 a jsem spokojeny.
Byla to vyjimka, jinak jsou notebooky bez OS jen s Celeronem do 10 kKc. Nevadi mi dat za notebook treba 20 kKc. Kdyz nechci Windows, neznamena to, ze si koupim nejlevnejsi kus :-(
To si bohůžel výrobci neuvědomují a automaticky předpokládají bez OS = Chuďas  :'( Při tom na akcích typu LinuxDays se to tam jen hemžilo luxusními a drahými kousky notebooku...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #35 kdy: 06 Prosince 2012, 12:42:04 »
Jestli to klapne, tak mít nouzi nebudou, protože se to v rámci té širší komunity rozkřikne velmi rychle a budou jediní na maloobchodní prodej v ČR.

Už se to pěkně rozlejzá po českém internetu  ;)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #36 kdy: 06 Prosince 2012, 12:50:59 »
Konečně nějaké světýlko naděje!
Nabídka notebooku bez OS je velice malá a takhle by se alespoň trochu mohla rozšířit. Přesto bych raději uvítal pořízení si nb bez OS než s jakoukoliv přeinstalovanou distribucí. Zase na druhou stranu chápu, že tato nabídka by byla příznivější pro běžného uživatele..
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

tux.martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #37 kdy: 06 Prosince 2012, 13:35:30 »
Přesto bych raději uvítal pořízení si nb bez OS než s jakoukoliv přeinstalovanou distribucí. Zase na druhou stranu chápu, že tato nabídka by byla příznivější pro běžného uživatele..
Pokud by za tu distribuci nechteli nejake extra velke penize, proc ne. Bezny uzivatel (ktery treba chtel jen usetrit za Windows) by nakonec mohl zjisit, ze na jeho praci Windows ani nepotrebuje.

Ze skoly mam legalne Windows 7 Professional, ale k notebooku si stejne musim koupit licenci na Windows 7 Home. Proc?!?
Ano, spousta instalaci je nelegalnich, ale dalsi spousta pocitacu ma 2 licence. A o tom se nikde nemluvi  :-\

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #38 kdy: 06 Prosince 2012, 14:24:08 »
Už to tady uvádím potřetí:

Některé modely jsou již s předinstalovaným Ubuntu, ale aby nedošlo k mýlce - tady se bavíme hlavně o tom, že na notebooku nic fyzicky nebude, čili ideální stav, kdy platíme jen za HW.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

incinatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #39 kdy: 06 Prosince 2012, 14:53:35 »
Asi pred mesiacom som kúpil notebook bez OS. Nebola to moja preferovaná voľba, tak to proste vyšlo.
Zvažoval so medzi Asus a Lenovo. Nakoniec som kúpil Lenovo.
Hodnotím to ako veľkú chybu. Po tridsiatich hodinách inštalácii, stovke hodín študovania návodov na rôznych fórach mi zostali dve kilá nepoužiteľného plastu a oči pre plač.
Najväčším paradoxom je, že Lenovo je aj na titulke tejto stránky a pritom Ubuntu na ňom nefunguje. ( aj keď priznávam, že "funguje" viac, ako Mint )
Možno som mal predsa len zobrať ten Asus, ale nie som si istý, či by to riešilo problémy. AMD/ATI je podľa fór neprekonateľný problém.

Viem, že tento názor tu nebude veľmi populárny, ale taká je moja bezprostredná skúsenosť. Ak by som vedel svoje rozhodnutie zmeniť, určite by som kúpil NTB s Windows. V konečnom dôsledku je to lacnejšie riešenie, ako teraz ho dokupovať.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #40 kdy: 06 Prosince 2012, 14:56:19 »
AMD/ATI je podľa fór neprekonateľný problém.

Nepřekonatelný problém? Například grafiku máš dopodrobna popsánu na naší wiki, je i funkční řešení na verzi 12.10.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

incinatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #41 kdy: 06 Prosince 2012, 15:08:34 »
AMD/ATI je podľa fór neprekonateľný problém.

Nepřekonatelný problém? Například grafiku máš dopodrobna popsánu na naší wiki, je i funkční řešení na verzi 12.10.

To riešenie nefunguje. Pre verziu 12.10 už vôbec nie. Tam sa po inštalácii ovládač ATI rozpadne celý systém.
Pri verzii 12.04 sa dá NTB aspoň obmedzene používať. S dôrazom na obmedzene. Nefunguje uspávanie/hybernácia/Regulácia jasu. Výkon Wifi kolíše, výdrž batérie cca 1/2 deklarovanej. Kým pri desktope by človek možno hodil rukou, pri NTB sú to neprekonateľné nedostatky, nemyslíte?

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #42 kdy: 06 Prosince 2012, 15:12:04 »
AMD/ATI je podľa fór neprekonateľný problém.

Nepřekonatelný problém? Například grafiku máš dopodrobna popsánu na naší wiki, je i funkční řešení na verzi 12.10.

To riešenie nefunguje. Pre verziu 12.10 už vôbec nie. Tam sa po inštalácii ovládač ATI rozpadne celý systém.
Pri verzii 12.04 sa dá NTB aspoň obmedzene používať. S dôrazom na obmedzene. Nefunguje uspávanie/hybernácia/Regulácia jasu. Výkon Wifi kolíše, výdrž batérie cca 1/2 deklarovanej. Kým pri desktope by človek možno hodil rukou, pri NTB sú to neprekonateľné nedostatky, nemyslíte?

Ale funguje (je to tam a mám to odzkoušeno):

Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy
sudo reboot

Ad ostatní věci... nevím, tyto problémy nemám a neměl jsem už cca 4 roky.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Rover623

Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #43 kdy: 06 Prosince 2012, 15:23:09 »
Jestli ono to nebude tím, že Lenovo má u těchto notebooků pokaždé milion HW revizí (liší se pouze podle kódu za označením modelu) a potom vznikají ty problémy, že co funguje jednomu nefunguje někomu jinému. Bohužel u Lenova na to narážím skoro u všech modelů bez OS

incinatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #44 kdy: 06 Prosince 2012, 15:26:23 »
To riešenie, ktoré mi navrhujete je pre nižšiu radu grafickej karty.
Mám Radeon HD7340. Postupoval som presne podľa návodu. Vyskúšal som kombináciu starších a novších ovládačov, vrátane beta verzie, kompletne s Mintom 13, Ubuntu 12.04, 12.10, dokonca som sa vrátil aj k Ubuntu 11.10 32-bit, ktorý mal byť Canonical certifikovaný konkrétne pre moje Lenovo.
Momentálne mám Ubuntu 12.04, kde to ide tak, ako som písal. Je to zo zlých riešení to najmenej zlé.

VeritasLinux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Je zcela nezbytné mít možnost kupovat hardware nezávisle na software.
« Odpověď #45 kdy: 06 Prosince 2012, 20:43:31 »
Je zcela nezbytné mít možnost kupovat hardware nezávisle na software. Pouze kvůli tomuto ilegálnímu spojování nových počítačů s jejich software získal Microsoft celosvětový monopol.

Teď je ještě nutné zařídit, aby se rozšířil, potažmo byl vůbec k dispozici hardware bez Microsoft Restricted boot. Zatím to vypadá, že kvůli své neinformovanosti a nedbalosti lidé nenávratně ztrácejí kontrolu nad svými počítači. Stává se nemožné spustit jiný operační systém než ten od dříve jmenované korporace.

Tato iniciativa je jeden ze způsobů, jak si alespoň částečně udržet kontrolu nad svým počítačem (notebookem, tabletem...). Jen houšť.

Mír všem :) čus.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #46 kdy: 06 Prosince 2012, 23:01:41 »
Ono to chce spis vychytat, aby notebook byl linux friendly, tzn. zadny exoticky hw. To teoreticky nemusi byt problem, ale vime ceho jsou vyrobci schopni - vcelku zdarilou sestavu zabiji nejakou pro linux nestandartni soucasti. Mam doma aspire one a 12" netbook od HP a nastesti vse jede ok. Jinak na HP velky pozor, jsou mnohe modely, kde si bez pozehnani servisu sami nevymenite ani blby hdd - vse maji vazano v biosu na seriove cislo. A to by mohl byt problem(ja ted v tom HP netbooku vymenil plotnak za ssd-nastesti to slo). Jinak zrovna asus ke koupi bych dvakrat zvazil, ale pokud bude firma trochu vstricna k linuxakum, je to precijen nejake plus. Nejake ubu modely by mel nabizet i dell...
Kubuntu 20.04

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #47 kdy: 07 Prosince 2012, 00:08:37 »
Asi jako několik jiných, kteří se tu již vyjádřili jsem kupoval notebook nedávno. Nabídka je mizerná a o notebook za 10tis. s podřadným hardwarem nestojím, ať si každý říká co chce. Po problémech, kdy můj vybraný kousek bez os prostě nebyl k dostání asi několik týdnů, jsem si koupil Lenovo Y580. Bohužel s Windows. První co jsem udělal byla snaha instalace Ubuntu samo. Ta se zdařila. Pěkně jsem si ho nakonfiguroval. Pak jsem spustil Windows, ten chtěl jakousi kontrolu či opravu souborového systému. Co při tom milý Win neudělal? Smazal celý disk. Takže internet a hledání co s tím. A tak jsem zjistil že když se vám podaří sáhnout na disk tak nejenom že vám původní instalace Win od Lenova někdy smaže celý disk chybnou opravou, ale taky že vlastně když je smazaný disk tak to nejde obnovit. No a nakonec výrobce nedodává opravné dvd. Jedině za peníze pošle nové Win. Takže doba kdy  jste smazáním Windows potrestáni už tu dávno je, jak jsem zjistil. Abych dodal: disk jsem musel přeformátovat speciálním dvd od výrobce, které naštěstí uniklo na internet. Jinak bych byl nucen zakoupit si novou licenci kvůli získání instalačních dvd upravených pro můj notebook.
Nakonec se mi tam Win i Lin podařilo vměstnat podle svých představ. Nakonec vše funguje (Windows neběží na rapid boot ani podobných specialitách od intelu které tam původně byli, protože to mi notebook nechce nechat nainstalovat.). A tak mě napadá že jsem se s tím dělal asi týden, jen abych tam dostal zpět Windows i když mi Linux fungoval a nakonec jsem teď na Win už asi 2 týdny nebyl. K čemu to tedy je? Microsoft dostal prachy, já si vytáhl peníze z peněženky i když mám doma licenci navíc, další licenci mi platí škola a já stejně musel koupit ještě jednu. A proto: Jsem pro prosazení možnosti zakoupit jakýkoli notebook z nabídky výrobce bez OS. Jen ať se to podaří. A dalším krokem ať je možnost výběru předinstalovaného OS.
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

tux.martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #48 kdy: 07 Prosince 2012, 00:33:54 »
Uznavam, ze Windows obcas potrebuji, ale od toho existuje virtualizace.
Ja mam legalne Windows 7 ze skoly, takze nic nemusim resit. Jak ale presvedcim OEM Windows k instalaci treba do VirtualBoxu? Vetsinou dost tezko...
Takze pak lidi legalni OEM smazou a ukradnou si uplne stejnou verzi jen proto, aby ji mohli virtualizovat :-(

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Notebooky Asus bez OS - anketa k budoucí spolupráci
« Odpověď #49 kdy: 07 Prosince 2012, 09:23:53 »
Takze pak lidi legalni OEM smazou a ukradnou si uplne stejnou verzi jen proto, aby ji mohli virtualizovat :-(

Přesně, ale hlavně neřešme, co kdo krade. To ať si řeší MS. Nejsme policajti.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.