Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.  (Přečteno 4962 krát)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #25 kdy: 25 Května 2017, 18:56:26 »
Milý juwe2, kolenní výstřel - a chodí to!

Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/fd1
[sudo] password for otak:
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/fd0
otak@OH-PC:~$
A všechno vlastním, heč roote!
(Tak jsem hádal, zda by adresa nemohla být i jiná, než je umístěn obsah složky /media/floppy1.)
Zkusil jsem kombinaci FloppyDisk => fd v /dev/ a je to.
Zítra budu popracovat opatrně na finale - USB HDD.
Ještě omluvu - flešky samozřejmě chodí všude. Měl jsem na mysli USB HDD (ale psal fleš). Se ženou máme UBUNTU 14.04 (na různém HW) a oběma nám nejde zapisovat na floppy diskety i na USB HDD. Tím jsme si nemohli pomoci jinak, něž nouzovým přeformátováním USB disků na fat32. Doufám, že to už půjde zvládnout, když jsi nám pomohl vrátit práva.
Díky moc, bez Tvých rad bych to nezmákl!
Otak
P.S. Ty hlášky gksudo nejsou vážné? Otak

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #26 kdy: 25 Května 2017, 19:27:51 »
Milý juwe2, kolenní výstřel - a chodí to!

Kód: [Vybrat]
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/fd1
[sudo] password for otak:
otak@OH-PC:~$ sudo chown -R otak:otak /dev/fd0
otak@OH-PC:~$
A všechno vlastním, heč roote!
(Tak jsem hádal, zda by adresa nemohla být i jiná, než je umístěn obsah složky /media/floppy1.)
Zkusil jsem kombinaci FloppyDisk => fd v /dev/ a je to.
Zítra budu popracovat opatrně na finale - USB HDD.
Ještě omluvu - flešky samozřejmě chodí všude. Měl jsem na mysli USB HDD (ale psal fleš). Se ženou máme UBUNTU 14.04 (na různém HW) a oběma nám nejde zapisovat na floppy diskety i na USB HDD. Tím jsme si nemohli pomoci jinak, něž nouzovým přeformátováním USB disků na fat32. Doufám, že to už půjde zvládnout, když jsi nám pomohl vrátit práva.
Díky moc, bez Tvých rad bych to nezmákl!
Otak
P.S. Ty hlášky gksudo nejsou vážné? Otak
Teoreticky by mělo být jedno zda zadáš přípojný bod (/media/floppy1) nebo jednotku přímo (/dev/fd1)
Ale jak vidno, jedno to není. Hlavně že už to chodí...
Hlášek gksudo si nevšímej, nejsou podstatné. A abys nemusel příkaz zadávat do Terminálu, udělej si na Ploše spouštěč.
(pravoklik na Plochu > Vytvořit spouštěč) Žádná hláška už tě pak nebude otravovat. Příkaz do spouštěče bude
Kód: [Vybrat]
gksudo gnome-commander

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #27 kdy: 25 Května 2017, 20:41:44 »
Milý Juwe2,
"Ale jak vidno, jedno to není. Hlavně že už to chodí..." Bé-bé po restartu PC mě všechno root ukradl! " (Pro kardiaka moc příjemné.)
To si budu muset udělat nějaký "makro" soubor, kterým vždy spustím sadu příkazů k nabytí vlastnictví floppy a USB-disky? (Psát vše a správně do Terminálu by mě udolalo.)
Spouštěč rozhodně moc píchne! Na ploše pravoklikám, ale nabídku "Vytvořit spouštěč" jsem neobjevil (jen nová složka, nový dokument, změnit pozadí, zarovnat ....)
Díky Otak
Mám ten příkaz s fd0/fd1 zkusit znovu?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:UBUNTU 14.04.5 Root blokuje zápis do USB HDD i interních floppy.
« Odpověď #28 kdy: 25 Května 2017, 21:12:59 »
1. Spouštěč si vytvoř ručně v geditu http://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D
2. Už píšu potřetí a naposled, že problém způsobuje připojování s nesprávnými parametry - proto se to vždy po restartu (disk se znova připojí) vrátí. VYŘEŠ SI TO!
3. Jako nouzové řešení si můžeš samozř. vytvořit skript který vlastnictví změní. Je to lepší jako to pořád dokola zadávat do Terminálu...
4. Ano, příkaz můžeš zkusit znovu. Ale s takovou to budeš dělat stále dokola - viz bod 2.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.