Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s okny s Gnome Classic  (Přečteno 3722 krát)

Martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Problém s okny s Gnome Classic
« kdy: 02 Března 2013, 17:07:19 »
Ahoj,
v Gnome Classsic mám problém s okny. Konkrétně se nezobrazuje okraj okna a tak okno nelze uchopit a posunout, změnit velikost apod. V Unity nebo jiných uživatelů tento problém není. Zkusil jsem prohledat fórum, ale žádnou radu jsem nenašel. Nevíte někdo, co s tím?

Děkuji
Ubuntu 12.10 (quantal) 32bit

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #1 kdy: 02 Března 2013, 17:12:34 »
Prohledej fórum. Před asi 2 dnama se tu někdo ptal na to samé.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #2 kdy: 02 Března 2013, 19:27:56 »
Právě že jsem nic nenašel. Tedy, našel jsem toto http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=66926.0, ale u mně nejsou vidět ani systémová tlačítka (min, max, close..) ani nabídka (menu) aplikace. Tam uvedená rada mi nepomohla.
Ubuntu 12.10 (quantal) 32bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #3 kdy: 02 Března 2013, 19:48:36 »
Mozes sem dat dajaky obrazok plochy napriklad s kalkulackou alebo terminalom?
Pre zaciatok vyskusaj Alt+F2, metacity --replace alebo compiz --replace alebo compiz-decorator --replace.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #4 kdy: 02 Března 2013, 21:17:45 »
V příloze je snímek plochy s kalkulačkou. Všechny aplikace jsou po spuštění umístěné stejně, tj. v levém horním rohu. Jenom systémová hlášení jsou uprostřed plochy. Samozřejmě tady bez okraje okna.

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu 12.10 (quantal) 32bit

sob

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #5 kdy: 02 Března 2013, 22:42:47 »
Teď se mi stal podobný problém, i já přiložím svůj screen. Mě se nezobrazuje ani dash ani horní ani spodní panel.

[příloha smazaná administrátorem]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #6 kdy: 03 Března 2013, 00:05:49 »
sob. Vyskusal si tie prikazy co som dal vyssie?

Martan. Stlac Alt, chyt okno kdekolvek a potiahni ho. Ani potom nevidis okraje okna? Umiestnovanie okien do stredu obrazovky. Nainstaluj balik compizconfig-settings-manager. Potom ho spusti cez aplikacie-systemove nastroje-nastavenia-spravca nastaveni compizconfig. Tam si najsi v sekcii sprava okien-zafajkni rozmiestnit okna a v nom este nastav sposob rozmiestnenia-vystredene.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #7 kdy: 03 Března 2013, 13:27:00 »
Bohužel beze změny :-(
Ubuntu 12.10 (quantal) 32bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #8 kdy: 03 Března 2013, 13:38:48 »
Bez zmeny co okna v strede alebo okraje okien.
Malo by to byt nastavene podla obrazku.

P.s mas v compiz config zafajknute v efektoch-dakoracie okna?

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 03 Března 2013, 13:42:31 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

sob

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #9 kdy: 03 Března 2013, 14:18:48 »
Příkazy nahoře jsem vyzkoušel.
metacity --replace  objevila se lišta u oken (je nutné nechat otevřený terminál se spuštěným příkazem, změna není trvalá)
compiz --replace  zavřel a znovuotevřel  okna
compiz-decorator --replace  vypsalo starting  gtk-window-decorator a dále se nic nedělo

Stále zde ale chybí horní a dolní panel. Řešil jsem také přehřívání ntb. Je možné, že absence panelů je zaviněná absencí či špatným ovladačem grafické karty?

Ještě se chci zeptat, je třeba doinstalovávat některé ovladače pro grafickou kartu? Na wiki stránkách ubuntu se nevyznám v rozřazení na svobodné/nesvobodné ovladače.
výpis příkazu lspci | grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M Series]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #10 kdy: 03 Března 2013, 14:25:09 »
To metacity --replace nazadavaj v terminale ale v tom ALT+F2 ako som pisal hore.

Ovladace. Ked si das aplikacie-systemove nastroje-nastavenia systemu-dodatocne ovladace. Tak by ti tam malo ponuknut ovladace k tvojej GK. Ovsem ty mas 2 GK tak si niesom isty ako sa to zachova. Osobne s 2 GK nemam skusenosti. Skus hladat bumblebee to by mal byt "ovladac" co sa stara o prepinanie dvoch GK v linuxe.

P.s chyba ti horny a dolny panel. Co pouzivas? Unity, gnome-shell, gnome-panel alebo nieco ine. Ak mas nainstalovane ubuntu bez doinstalovavania niecoho ineho tak je to unity. Mozes vyskusat
Kód: [Vybrat]
unity --replacealebo
Kód: [Vybrat]
unity --resettento prikaz by mal nastavit unity do stavu ako po instalacii. Cize zrusi vsetky tvoje nastavenia prostredia.
« Poslední změna: 03 Března 2013, 14:43:26 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #11 kdy: 03 Března 2013, 16:02:01 »
Bez zmeny co okna v strede alebo okraje okien.
Malo by to byt nastavene podla obrazku.

P.s mas v compiz config zafajknute v efektoch-dakoracie okna?

Tak změna se už projevila, ale je to nic moc  :(
1. Aplikace jsou po spuštění ve středu plochy
2. Okraj okna stále není vidět
3. Na Alt+F2 se nestane nic
4. Systém se často zasekne a trvá několik desítek sekund než začne reagovat. Zadané příkazy si pamatuje a všechny je provede. Občas potom zmizí horní a dolní lišta.

Aktuální

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu 12.10 (quantal) 32bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #12 kdy: 03 Března 2013, 16:33:12 »
Robi ti toto aj v live cd? Ak nie tak by som mozno vyskusal vytvorit noveho uzivatela ci sa to rovnako bude spravat aj tam. A ak to tam pojde tak reset celeho prostredia. A ako posledne cele to preinstalovat. Ak to robi aj v live cd tak by som skusil ubuntu 12.04. 12.10 co citam je dajake nestabilne ale osobnu skusenost s nim nemam.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #13 kdy: 03 Března 2013, 21:35:47 »
Jak jsem psal už v úvodním příspěvku, tak u jiného uživatele nebo v Unity ten problém není. Jenom u mne v Classic.
Nejdřív bych zkusil reset celého prostředí. Jak na to?
Ubuntu 12.10 (quantal) 32bit

sob

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #14 kdy: 04 Března 2013, 12:22:43 »
Pokud se nemýlím, tak zkratka ALT + F2 je pro spuštění dashe, ale ten se mi tam nezobrazí. Jediné co tam je, tak jsou složky a soubory na ploše, žádné ostatní lišty.

Jinak problém je v prostředí "gnome classic" a v "gnome". Ještě tam mám možnost "gnome classic (no effects)", ale v té je vše v pořádku. I prostředí unity je ok.

Zkusím možná celé gnome odinstalovat a nainstalovat znovu, třeba už to bude v pořádku.

Ještě mi akorát nejdou do hlavy ty ovladače, ale asi zatím zkusím prohlédnout fórum v patřičné sekci, jestli někdo něco podobného neřešil.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #15 kdy: 04 Března 2013, 13:14:32 »
Nestačilo by jen smazat konfigurační soubory?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #16 kdy: 04 Března 2013, 14:11:40 »
Malo by to ist aj zmazanim suborov. Len si niesom isty ktore to v novom ubuntu su. V starsich s gnome sa mazali tusim adresare /.config, /.gnome, /.gnome2 ? Momentalne niesom pri ubuntu tak to nemozem pozriet.
A podla tohto tu by sa mal resetnut do default compiz
http://askubuntu.com/questions/127782/ubuntu-12-04-compiz-failure-computer-has-nothing-to-use

Kód: [Vybrat]
gconftool-2 --recursive-unset /apps/compiz-1
P.s ak budes nieco mazat tak si to zalohuj pre pripadnu obnovu.
« Poslední změna: 04 Března 2013, 17:08:00 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

beer

  • Host
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #17 kdy: 04 Března 2013, 14:18:56 »
Vytvoř přes pravé tlačítko na ploše soubor metacity.sh

obsah
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
metacity --replace &> /dev/null
exit 0

Pak přidej spustitelný příznak, buď přes pravé tlačítko, nebo přes terminál (chmod +x /cesta/soubor).

Kliknutím na soubor soubor spustíš.

beer

  • Host
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #18 kdy: 04 Března 2013, 14:46:53 »
Nebo schodit xserver+lightdm přes konzoli, a pak znovu spustit lightdm, s tím, že by se tam vybralo právě to prostředí gnome classic. Předpokládám, že by pak mělo najet normálně. Jinak si to může pamatovat to poslední použité, a to i v případě, že bylo špatně nastavené...

Martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #19 kdy: 04 Března 2013, 20:59:53 »
Vytvoř přes pravé tlačítko na ploše soubor metacity.sh

obsah
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
metacity --replace &> /dev/null
exit 0

Pak přidej spustitelný příznak, buď přes pravé tlačítko, nebo přes terminál (chmod +x /cesta/soubor).

Kliknutím na soubor soubor spustíš.

Po tomto se objevilo zlepšení - okno má nabídku a jde s ním posunovat, ale ostatní problémy přetrvávají.

Děkuji všem za rady, ale už mě to pomalu přestává bavit. Co se stalo Unity výchozím prostředím, tak mám jenom problémy s celkovou funkčností a stabilitou. To jsem dřív neznal. Ještě zkusím Tiboru radu a o víkendu přejdu na 12.04 a pak uvidím. Buď se to vyřeší nebo najdu jinou distribuci.

 :'( Ach jo, zase záloha, instalace, obnova... Už si připadám jako ve Windows  :-\
Ubuntu 12.10 (quantal) 32bit

beer

  • Host
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #20 kdy: 05 Března 2013, 08:45:41 »
není dobré mít víc prostředí najednou, ta, která nechceš, odinstaluj.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #21 kdy: 05 Března 2013, 10:20:52 »
S tymto by som nesuhlasi. Vzdy ked som si daval dalsie prostredie tak som nechaval aj povodne a nemavam problem. Jedine ak som instaloval dalsie prostredie cez metabalik ubuntu-desktop, lubuntu-desktop ... tak sa mi zobrazovali programy z inych prostredi. Aj teraz nechavam unity a doinstalujem iba gnome-panel a fungujem. Skor co citam tak sa stava ze pri odoberani prostredia zoberie dajaky balik co chyba aj inemu prostrediu a je problem. Aj ked tu to moze skreslovat fakt ze sem potom pisu len ty co maju problem po jeho odinstalacii.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

beer

  • Host
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #22 kdy: 05 Března 2013, 12:52:30 »
S tymto by som nesuhlasi. Vzdy ked som si daval dalsie prostredie tak som nechaval aj povodne a nemavam problem. Jedine ak som instaloval dalsie prostredie cez metabalik ubuntu-desktop, lubuntu-desktop ... tak sa mi zobrazovali programy z inych prostredi. Aj teraz nechavam unity a doinstalujem iba gnome-panel a fungujem. Skor co citam tak sa stava ze pri odoberani prostredia zoberie dajaky balik co chyba aj inemu prostrediu a je problem. Aj ked tu to moze skreslovat fakt ze sem potom pisu len ty co maju problem po jeho odinstalacii.

Ten, kdo má jen jeden window manager, tak nikdy nemusí dávat metacity --replace, unity --replace, mutter --replace, xfwm4 --replace, compiz --replace a pod. Pokud se nainstaluje více prostředí, tak čas od času se tyto chyby vyskytují. Nejde vůbec o programy z jiných prostředí, ty zpravidla nevadí (vyjma KDE, které si toho natahá opravdu spoustu). To je zase moje zkušenost.

sob

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #23 kdy: 05 Března 2013, 19:45:59 »
Tak nakonec jsem to vyřešil reinstalací. Gnome jsem smazal a opět nainstaloval a už to funguje, jak má.

Jak je to tedy s prostředím?  Je lepší mít jedno?
Zase na druhou stranu, kdybych neměl teď nainstalované unity, které bylo v pořádku, tak nemohu v ubuntu pracovat. Jelikož jsem měl nainstalované dvě prostředí, tak unity zůstalo funkční.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Problém s okny s Gnome Classic
« Odpověď #24 kdy: 05 Března 2013, 20:18:37 »
Jak je to tedy s prostředím?  Je lepší mít jedno?
Zase na druhou stranu, kdybych neměl teď nainstalované unity, které bylo v pořádku, tak nemohu v ubuntu pracovat. Jelikož jsem měl nainstalované dvě prostředí, tak unity zůstalo funkční.
Na to není jednoznačná odpověď. Napíšu Ti tu svou, subjektivní.
Prostředí jako Unity, Gnome shell a Gnome "Classic"(dnes se označuje jinak nebo jako fallback Gnome) staví na GTK+ knihovnách a jsou v nich programy, které je v drtivé většině také používají GTK+. Není problém si v těchto prostředích pustit i programy psané ne v GTK toolkitu, ale třeba v QT, Javě, Pythonu, atd. Zde je však třeba se mít na pozoru, aby Ti aplikace psaná např. v QT s sebou nepřitáhla i spoustu zbytečných knihoven a programů, které by mohly suplovat práci již přítomných GTK programů. Mohly by si lézt do zelí. Záleží jak programátor danou aplikaci vytvořil, jaké ji dal závislosti(1 knihovnu lze použít třeba v 10 různých programech) a nakonec, jak ji ubalily balíčkovači.
Zelí by mohlo nastat i jen mezi GTK prostředími Unity, Gnome apod. Můžou se o něco prát, nebo si navzájem lézt do konfiguračních souborů.
V praxi to většinou nemusí být tak hrůzostrašné, když se ohlídají některé věci kolem toho(např. neviditelnost aplikací jednoho prostředí, pro druhé, startovací skripty-např. doinstaluješ druhé prostředí a v prvním se Ti také začne spouštět něco, co tam nebylo a není třeba, apod).

Nejlepší je mít stabilní systém pro práci a hrát si někde na "písečku".
Nebo si vytvořit seznam nainstalovaných balíků, nebo něco jako kopii systému, a teprvé potom ho rozkopávat. Mít to tak, aby šel velmi rychle obnovit do původního stavu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.