Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Inštalácia v Legacy  (Přečteno 1981 krát)

vlasto13

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Inštalácia v Legacy
« kdy: 18 Června 2017, 16:10:25 »
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ako sa dá aktualizovať / inštalovať Ubuntu v Legacy a nie v UEFI "režime" biosu?
Dá sa to nejak poriešiť? Na NB mám win7 a NB nemá UEFI a tým pádom mi aj skolabuje aktualizácia na vyššiu verziu Ubuntu

Ďakujem
NB: acer aspire 5736g
intel core duo T6600(2,2GHz), nvidia geforce gt 240m 1024mb, 4gb ram, hdd: 640gb+400gb+1000gb

WeltRaum

  • Host
Re:Inštalácia v Legacy
« Odpověď #1 kdy: 18 Června 2017, 17:37:28 »
Toto je dosť nejasne popísaný problém. AKTUALIZÁCIA Ubuntu nemá nič spoločné so spôsobom nainštalovaného systému, táto prebehne bez ohľadu na to, či bolo Ubuntu nainštalované v Legacy alebo v UEFI.
Spôsob INŠTALÁCIE závisí od biosu. Ak bios podporuje oba spôsoby – Legacy/UEFI, je toto potrebné nastaviť v biose a vo vybranom móde inštalovať OS.

Citace
Na NB mám win7 a NB nemá UEFI a tým pádom mi aj skolabuje aktualizácia na vyššiu verziu Ubuntu
Toto navzájom absolútne nesúvisí. Ak NB nepodporuje UEFI, tak oba systémy Windows + Ubuntu sú nainštalované v Legacy na tabuľkách oddielov MBR. Ak sa nedarí povýšiť Ubuntu na vyššiu verziu, môže to mať iné príčiny – konflikt v zdrojoch softvéru, nekompatibilita HW …. Najjednoduchším spôsobom, ako povýšiť Ubuntu, je čistá inštalácia.

vlasto13

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Inštalácia v Legacy
« Odpověď #2 kdy: 18 Června 2017, 20:18:16 »
Citace
Najjednoduchším spôsobom, ako povýšiť Ubuntu, je čistá inštalácia.
Túto možnosť inštalácie som skúšal a NB mal problém pri bootovaní. Ale ak som USB dal do NB kde v BIOSe bolo nadstavené UEFI tak boot v pohode išiel. Tým pádom nejaká náväznosť tam musí byť. ISO súbol bol sťahovaný z Ubuntu cz a vytvorené LiveUSB na Ubuntu.

Trochu zmätočne som to napísal, momentálne mám k dispozícií 2NB s tým že 1NB má možnosť UEFI. Tam mi išiel boot novšieho Ubuntu bez problémov. Ale v tomto nb potrebujem boot v režime Legacy ktorý mi nejde, vyhodí chybu "gfxboot.c32 not a com32r image" na oboch NB
NB: acer aspire 5736g
intel core duo T6600(2,2GHz), nvidia geforce gt 240m 1024mb, 4gb ram, hdd: 640gb+400gb+1000gb

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Inštalácia v Legacy
« Odpověď #3 kdy: 18 Června 2017, 22:46:24 »
Tie chyby su podla tejto stranky bug.
https://askubuntu.com/questions/486602/ubuntu-14-04-lts-live-usb-boot-error-gfxboot-c32not-a-valid-com32r-image
Pozri odpoved long version.
Bud sprav upravu ktora je tam popisana alebo skus vytvorit instalacne medium inym programom ako je dafault v ubuntu. Ja pouzivam na vytvorenie unetbootin(pripadne multiboot medium) a este som sa s takouto chybou nestretol. Ono celkovo niektore programy obsiahnute default v ubuntu su zabugovane a je lepsie pouzivat alternativy.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

WeltRaum

  • Host
Re:Inštalácia v Legacy
« Odpověď #4 kdy: 19 Června 2017, 13:21:21 »
Ako píše TIBOR, ide naozaj o bug, možné riešenie je popísané aj  TU, príspevok #2, Vyskúšaj teda ešte boot z  USB vytvorený cez UNetbootin alebo Rufus, prípadne ešte boot z DVD, ten nesklame nikdy  :)

vlasto13

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Inštalácia v Legacy
« Odpověď #5 kdy: 20 Června 2017, 18:18:02 »
ak som použil unetbootin tak všetko prebehlo v pohode.
ako to je možné že to ide a predtým to nešlo? ak som dal ubuntu 14.04LTS a nižšie verzie, tak to nemalo problém s bootom.
NB: acer aspire 5736g
intel core duo T6600(2,2GHz), nvidia geforce gt 240m 1024mb, 4gb ram, hdd: 640gb+400gb+1000gb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.