Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: acer aspire 5738Z vypínač touchpadu a xubuntu 17.04  (Přečteno 1615 krát)

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
acer aspire 5738Z vypínač touchpadu a xubuntu 17.04
« kdy: 21 Září 2017, 13:14:51 »
Ahoj, snažím se u notebooku acer aspire 5738Z s xubuntu 17.04 rozchodit tuchpad, respektive on funguje, krásně, až do té doby, než uživatel zmáčkne hardwarový vypínač. Jakmile se stiskne hardwarový vypínač, tak se SynPS/2 Synaptics TouchPad vypne a je očekávané chování, že po dalším stisku se zase zapne. Bohužel se ale nezapne.

Pokud vypnu a zapnu softwarově přes:

Kód: [Vybrat]
xinput --disable 12 a
Kód: [Vybrat]
xinput --enable 12, tak se touchpad vypne i zapne. Jak rozchodit ale správně to hardwarové tlačítko, aby dokázalo nejen touchpad vypnout, ale ho i zapnout?

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:acer aspire 5738Z vypínač touchpadu a xubuntu 17.04
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2017, 14:50:49 »
Ještě dodám, že když se vypne tlačítkem, tak to vyvolá asi jiné vypnutí, než to vypnutí softwarové, protože když se vypne tlačítkem, tak nahodit nejde ani přes xinput --enable a musí se restartovat.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:acer aspire 5738Z vypínač touchpadu a xubuntu 17.04
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2017, 16:49:13 »
Mám shodou okolností ten samý NTB a chová se to (U 14.04) naprosto stejně. A nebýt tohoto dotazu, ani bych si toho nevšiml. Na vině je starý bug v kernelu. Zřejmě ale nezbyde, než ho v případě potřeby vypínat/zapínat softwarově. Vytvoř si na to spouštěč na plochu nebo namapuj kl. zkratku.
-----------
Ještě můžeš zkusit toto:
1) sudo gedit /etc/default/grub
2) změň řádek
           GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
na
           GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash i8042.nomux"
3) ulož
4) sudo update-grub
5) restartuj system
------------------------------------
EDIT: Teď jsem to zkusil a tlačítko funguje!  :)
« Poslední změna: 21 Září 2017, 17:25:51 od juwa2 »

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:acer aspire 5738Z vypínač touchpadu a xubuntu 17.04
« Odpověď #3 kdy: 21 Září 2017, 17:12:42 »
Mám shodou okolností ten samý NTB a chová se to (U 14.04) naprosto stejně. A nebýt tohoto dotazu, ani bych si toho nevšiml. Na vině bude jak jinak driver touchpadu. Zřejmě ale nezbyde, než ho v případě potřeby vypínat/zapínat softwarově. Vytvoř si na to spouštěč na plochu nebo namapuj kl. zkratku.
------------------------------------
Ještě dodám, že rovněž nešel regulovat jas (byl stále na plno) a bylo to nutno poměrně krkolomně řešit...

Díky, to mne taky napadlo s tou klávesovou zkratkou. Spouštěče jsem si vytvořil a dal je do start menu. Kdyby se to tlačítko dalo aspoň nějak deaktivovat. Mrknu do biosu, jestli tam na to něco není. Regulace jasu mi funguje, v /etc/default/grub mám v parametrech acpi=vendor, nebo tak něco. Než jsem to tam dal, tak jsem měl opačný problém, jas byl asi na 50 % procentech.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.