Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky  (Přečteno 2467 krát)

tomasr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky
« kdy: 08 Července 2018, 11:44:43 »
Zdravim,
jsem novacek v ubuntu a peru se se zvukem. Mam stereoreproduktory (sweex) napajene z 2.0 usb a zapojene klasicky pres 3,5 jack na zadnim panelu. Usb konektor funguje, zkouseno flashkou. Reproduktory normalne funguji pod win7 a kdyz jsou zapojene a zaple, sviti na nich zelena dioda.

V ubunto 18.04 se dioda nerozsviti, zvuk neprehravaji. Sluchatka zapojene jak do reprobednicek tak do zadniho panelu funguji, nefunguji jen samotne reproduktory.

V pc nemam mechaniku, tak jsem neinstaloval ovladace zakladni desky, muze to byt tim?
V alsamixeru jsem zapnul vsechny kanaly a nastavil jsem je na 100% a presto zvuk nejde. V cem muze byt problem? Dyt jsou to jen usb reproduktory, kde by snad nejaka nepodpora nemela byt problem, ne?

Diky za pripadne rady, ktere mi pomuzou vyresit tuhle zahadu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky
« Odpověď #1 kdy: 08 Července 2018, 12:27:32 »
Trochu sa v tom stracam. Tak su to usb reproduktory alebo len napajane cez usb a signal/zvuk ide cez jack.
Ak su cez usb len napajane skusil by som ich napajat napr. cez nabijacku k mobilu cim sa zisti ci nieje v linuxe dajako obmedzeny prud dodavany cez usb.
Ak su to skutocne usb raproduktory a cez usb sa prenasa digitalne aj zvuk tak maju v sebe zvukovu kartu a je mozne ze do linuxu budu potrebovat ovladace.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

tomasr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky
« Odpověď #2 kdy: 08 Července 2018, 12:44:58 »
Omlouvam se za spatnou terminologii. Dle me usb slouzi jen k napajeni, pro prenos zvuku je tam ten jack. Tim napajenim pres nabijecku myslite napajet pres nabijecku ze zasuvky nebo z toho usb konektoru?

Je mozny, ze by linux omezoval proud v konektoru, da se to pres prikazovy radek nejak zjistit? Lze zjistit, zda maj bednicky nainstalovany ovladac? Daj se v nejakym baliku nainstalovat ovladace desky?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky
« Odpověď #3 kdy: 08 Července 2018, 13:51:56 »
Pokud je přes usb pouze napájení a signál jde přes jack, není důvod aby to nefungovalo, pokud ve stejném jacku sluchátka normálně fungují.   Zkus ověřit, zda to skutečně z toho usb dostává napájení (změřit nebo zkusit napájet z něčeho jiného).
Jiný důvod (ovladače) nepřichází v tomto případě v úvahu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak samozřejmě při použití "pravých" usb reproduktorů (které mají svoji zvukovou kartu) jde přes usb i signál a tím pádem propojení přes jack není potřeba. U nich je naopak podmínkou fungování přítomnost příslušného ovladače v systému.
« Poslední změna: 08 Července 2018, 13:58:21 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky
« Odpověď #4 kdy: 08 Července 2018, 14:05:38 »
Omlouvam se za spatnou terminologii. Dle me usb slouzi jen k napajeni, pro prenos zvuku je tam ten jack. Tim napajenim pres nabijecku myslite napajet pres nabijecku ze zasuvky nebo z toho usb konektoru?

Je mozny, ze by linux omezoval proud v konektoru, da se to pres prikazovy radek nejak zjistit? Lze zjistit, zda maj bednicky nainstalovany ovladac? Daj se v nejakym baliku nainstalovat ovladace desky?
Tou nabijackou som myslel klasicku nabijacku k mobilu.(idealne aspon 2A) Pichnes ju do zasuvky, do nej usb z tych repro a uvidis ci sa rozsvietia. Ak ta led sluzi na indikaciu napajania. V pripade ze ano tak je slaby prud z usb na pc.
Viem ze sa da prud z usb riadit ale neviem ci je to HW zalezitost alebo to ide aj softverovo. Inak povedane ci by ovladace windows dokazali usb povedat ze ma davat vacsi prud a linux by to nevedel. To musi povedat niekto kto sa tomu rozumie viac.
Cosa tyka ovladacov na dosku tie su v jadre uz integrovane. Co by si este mohol vyskusat je prikaz
Kód: [Vybrat]
lsusbten ti vypise co je pripojene v usb. Raz ho spusti bez pripojenych repro, a raz s pripojenymi. Porovnaj vystup ci tam pribudlo dajake zariadenie. Ak repro potrebuje usb naozaj iba na napajanie tak tam nebude. Ak ma dajake pokrocilejsie funkcie cez usb tak sa tam objavy a je potom sa moze hladat ci potrebuje aj ovladac. Ale predpokladam ze nie.

P.s Hned zo zaciatku by bolo dobre napisat aj presny typ tych repro, sweex urcite vyraba viac modelov.
« Poslední změna: 08 Července 2018, 14:10:47 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kubiq

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky
« Odpověď #5 kdy: 09 Února 2019, 17:58:46 »
Mám podobný problém.
Na starším notebooku (má oddělený jack pro out a in) mám Xubuntu 18.04, a když připojím bedničky (napájení přes USB, jinak zvuk přes jack) systém (resp. pulseaudio)  je rozpoznává jako sluchátka, což zapříčiňuje, že to pak hraje strašně potichu a musím to ručně přepnout.
Dá se nějak "natvrdo" nastvit, aby to bralo jako bedničky?

Je to spíš otravné, proto se mi nechce zakládat nové vlákno.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunguji usb stereoreproduktory, jen se sluchatky
« Odpověď #6 kdy: 09 Února 2019, 19:02:34 »
Mám podobný problém.
Na starším notebooku (má oddělený jack pro out a in) mám Xubuntu 18.04, a když připojím bedničky (napájení přes USB, jinak zvuk přes jack) systém (resp. pulseaudio)  je rozpoznává jako sluchátka, což zapříčiňuje, že to pak hraje strašně potichu a musím to ručně přepnout.
Dá se nějak "natvrdo" nastvit, aby to bralo jako bedničky?

Je to spíš otravné, proto se mi nechce zakládat nové vlákno.

Ne - ten výstup poskytuje poměrně malé napětí, což pro vybuzení sluchátek stačí, ale pro jiné účely to může být málo a musí se to dorovnat v nastavení hlasitosti.
A zase si nemysli, že ten výstup je natolik "inteligentní" že pozná co do něj zapojíš za zařízení a podle toho se přizpůsobí - to už bys chtěl zkrátka moc...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.