Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Swapování na harddisk [vyřešeno]  (Přečteno 11592 krát)

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Swapování na harddisk [vyřešeno]
« kdy: 20 Února 2008, 22:12:17 »
Proc ten debilní hardisk swapuje každých 5 sekund, ne-li méně?
Mam 7.10 64-bit, a nezda se mi ze by laptop-mode nejak fungoval.

Nezda se mi to normalni.
« Poslední změna: 27 Února 2008, 01:19:47 od Anna Taliánová »

Skeletonix

  • Host
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #1 kdy: 20 Února 2008, 22:24:15 »
protože máte málo paměti .. jinak lze nastavit "prioritu" swapování ... nedávno jsem to řešil (google poradil)

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #2 kdy: 20 Února 2008, 22:39:57 »
Myslite ze 1gb ram je moc málo?

Skeletonix

  • Host
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2008, 22:41:46 »
to záleží jak na co ... také jsem měl 1Gb a bylo to málo. zkuste trošku rozepsat problém a třeba někdo poradí.

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #4 kdy: 20 Února 2008, 22:58:39 »
Swapuje i kdyz na pocitaci nic nedelam, treba bezi bez jakekoli cinnosti a on si vesele swapuje.

Nereknu kdybych stříhal filmy, upravoval hudbu či ji tvořil, ale na takové p*******Y je 1gb ram dost (si myslím)
« Poslední změna: 22 Února 2008, 01:12:47 od Anna Taliánová »

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #5 kdy: 21 Února 2008, 00:38:29 »
A podle čeho vlastně usuzuješ, že swapuje? Četl jsi nějaké logy, koukal na běžící procesy?

Není to třeba indexace souborů? Beagle? Nekouslo se někde něco? Nemáš skype na rychlé lince bez NAT?

Vzhledem k tomu, že podobných příčin může být téměř neomezené množství a vzhledem k informační nedostatečnosti tvého dotazu, těžko čekat konkrétní odpověď.


ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #6 kdy: 21 Února 2008, 01:51:13 »
Taky občas pozoruju pro mě neodůvodněnou diskovou aktivitu. Zajímavý je, že na panelu mam applety na měření prostředků a v takovejhle situaci zatížení disku nic neukazuje...(jesli se nepletu,hihi). Jinak co se týká swapování, tak mam taky 1GB ram a když např teď posloucham mp3 a mam 16 desktopů tak mam zabráno 251 MB a na swapu je jako obvykle 0. Takže sice taky nevim co to je, ale na swapování bych to netypoval...
« Poslední změna: 22 Února 2008, 01:14:06 od Anna Taliánová »

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #7 kdy: 21 Února 2008, 09:18:02 »
Přesně tak, typoval bych to na beagle/strigi a nebo "defragmentaci" (ext3 by si měl při neaktivitě srovnávat data - pokud se mýlím, tak se omlouvám)
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #8 kdy: 21 Února 2008, 17:25:10 »
No usuzuju podle toho, že můj disk je docela slyšet, a nemam spuštěný žádný komunikátor, skype, evolution nebo jiný program o které usuzuji že by mohl mít přístup na disk.

Ale podle předchozího dotazu je možné že skutečně defragmentuje, protože používám fs ext3.

Mám téměř holou distribuci.

Popíšu jak to vnímám já. 1s trrrrr cvak, 2s,3s,4s trrrrrr cvak, 5s,6s,7s,8s trrrrrrr cvak ...

Nevadilo by mi kdyby se to dělo jednou za minutu, ne po delší dobu, ale mám notebook a nechci si zlikvidovat disk.

Dala by se tedy nějak prodloužit přístupová doba pro defragmentaci? či ji úplně vypnout a činit tak dodatečně, jednou za čas, jestli je toto možné?

Mohl bych zde vypsat běžící procesy a jejich přístupy na disk, jenže bohužel nevím jak se to dělá.
« Poslední změna: 22 Února 2008, 01:16:12 od Anna Taliánová »

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #9 kdy: 21 Února 2008, 17:28:15 »
Ještě doplním že Beagle nemám, a indexování a jeho watching je vypnuto

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #10 kdy: 21 Února 2008, 17:30:04 »
Tohle nevypadá na swapování, ale parkování hlaviček... Aspoň podle popisu zvuku :) Nepamatuju si, který příkaz na to byl, ale někdo tu určitě poradí
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #11 kdy: 21 Února 2008, 22:16:08 »
Paměť 33% používají programy
zbytek cache
Je to ok?
« Poslední změna: 22 Února 2008, 01:17:25 od Anna Taliánová »

mycz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 208
  • Lysergic acid diethylamide
Re: Swapování na hardisk
« Odpověď #12 kdy: 21 Února 2008, 22:22:31 »
parkovani hlavicek vypnes:
Kód: [Vybrat]
sudo hddparm -B 255 /dev/sda
Píchali bychom si i vitamín C, kdyby to bylo ilegalní!

anicka

  • Host
Re: Swapování na harddisk
« Odpověď #13 kdy: 22 Února 2008, 01:51:06 »
Lukáš Svoboda říká ve svých FAQ následující (jde o parkování hlaviček HDD a jejich nastavení):

Slyšel jsem, že Ubuntu 7.04 Feisty Fawn a Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon mi může zničit disk notebooku. Je to pravda?
Ne. (...) Celá záležitost je podmíněna manuální aktivací režimu LAPTOP_MODE v nastavení ACPI, standardně je tento režim v Ubuntu vypnutý. Pokud si uživatel tento režim aktivuje, dochází při běhu na baterie k vypínání pevného disku při jeho neaktivitě za účelem úspory energie. Aktivace režimu laptop_mode se provádí v souboru /etc/default/acpi-support, aktuální stav tohoto nastavení zjistíte příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo grep LAPTOP_MODE /etc/default/acpi-supportHodnta TRUE znamená zapnuto, FALSE vypnuto. Tuto funkci lze nastavit různě "agresivně" - buď častější vypínání disku a větší úspora energie, nebo méně časté vypínání disku a nižší úspora energie. Předpokládá se, že životnost disku je cca 500.000 (půl milionu) cyklů zapnutí-vypnutí. Bohužel ve výchozím nastavení funkce laptop_mode je nastavena "nejagresivnější" hodnota (1). Pokud tedy trváte na aktivaci této funkce, doporučuji najít kompromisní nastavení (v rozsahu 1-255). Nastavení se provádí v souboru /etc/acpi/power.sh na řádku, který ve výchozím nastavení obsahuje
Kód: [Vybrat]
$HDPARM -B 1 /dev/$drive 2>/dev/nullSoučasně si můžete zjistit, kolik těchto cyklů zapnutí-vypnutí váš pevný disk absolvoval. Nainstalujte si balíček smartmontools a zadejte příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo smartctl -d ata -a /dev/sda | grep Load_Cycle_CountOznačení zařízení pochopitelně příslušně upravte. Číslo na konci řádku udává počet zapnutí a vypnutí, které má disk za sebou.
« Poslední změna: 22 Února 2008, 01:54:01 od Anna Taliánová »

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na harddisk
« Odpověď #14 kdy: 24 Února 2008, 20:42:11 »
Dekuji za vycerpavajici odpoved.

Laptop-mode jsem nastavil na true i zmenil hodnutu v power.sh.

Ovsem balik laptop-mode, ktery v 32-bit verzi existuje v 64-bit jaksi ne-e.

Nasel jsem balik ubuntu-laptop-mode, mam tedy nainstalovat ten?

Kdyz jsem to zkousel, synaptic mi sdělil, že bych musel odinstalovat laptop-mode-tools

Tak ted váhám.

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Swapování na harddisk
« Odpověď #15 kdy: 24 Února 2008, 21:51:00 »
laptop mode byste právě naopak měl roztrhat a zakopat (rozumějte - odinstalovat), protože to je s největší pravděpodobností příčina zvuků, které vydává disk
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na harddisk
« Odpověď #16 kdy: 24 Února 2008, 22:08:31 »
Dekuji ale nejak to nepobírám. Takze laptop-mode ne-e? Já myslel že tne právě musím aktivovat.

Po předchozí radě už to dělá asi jen po 5minutách, tak jsem si to nastavil.

Tak co podle vás mám dělat?

Prosím polopaticky (polopatě  :D )

Vondrasek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Swapování na harddisk
« Odpověď #17 kdy: 24 Února 2008, 22:45:39 »
Ještě k původnímu dotazu: Proč disk svapuje každých 5 sekund?

Disk každých 5 sek nesvapuje, tato disková aktivita v zadaném časovém úseku souvisí se systémem ext3 který si ukládá data do žurnálu- to lze změnit, případně vypnout žurnálování úplně (nepříliš rozumné).
Stejně to dělá i NTFS file systém ve Windows 2000/XP.

Pokud jde o "nadměrnou diskovou aktivitu" to je další nesmysl který tady někdo pořád šíří.
Předně pokud se nepletu, Linuxy mají práci se swapem vyřešenu lepšej než Windows.
Dále pokud zaznamenáte nějakou diskovou aktivitu, pusste si v terminálu třeba htop a pak se podívejte který proces vám to dělá.
Může se jednat o něco jako slocate a updatedb, tyto věci aktualizujou a indexujou data např. pro rychlé vyhledávání  příkazem locate. Standardně se automaticky spouští jednou za den, pokud PC běží nonstop, tak někdy před ránem, kdy to usera nejméně otravuje, jinak ale také samozřejmě jindy (většina PC nonstop neběží).
Že to pak spomaluje systém apod. to je logické, ale řešení je to dobré.

Konečně, je naprostý nesmysl, že Linux zaměstnává disk víc než Windows 2000/XP, jelikož je pravdou opak. XP si třeba bez vědomí přeskupují složky jak se jim líbí, pro rychlejší přístup.

Závěrem, nenárokuji si na 100 procentní technickou přesnost údajů, které jsem uvedl, ale snad to ani nebude příliš zavádějící. Uvádím to jako pár věcí, které jsem pochytil a které by si mohli případně (z lepších zdrojů) nastudovat někteří běžní userové, aby se nešíříli nesmysly jako že Ubuntu přistupuje na disk víc než je zdrávo apod. Ubuntu samozřejmě přistupuje na disk stejně jako každý jiný normální Linux, a pravděpodobně méně než XP.

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Swapování na harddisk
« Odpověď #18 kdy: 25 Února 2008, 17:32:35 »
tato disková aktivita v zadaném časovém úseku souvisí se systémem ext3 který si ukládá data do žurnálu- to lze změnit, případně vypnout žurnálování úplně (nepříliš rozumné).
Ano, přesně to jsem chtěl napsat.

Pokud vám to opravdu moc vadí (já osobně bych se tím nezabýval, pokud by počítač nebyl zpomalený), zkuste si přečíst tohle
http://wiki.ubuntu.cz/Optimalizace_ext3
« Poslední změna: 27 Února 2008, 01:19:07 od Anna Taliánová »

Machma

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re: Swapování na harddisk
« Odpověď #19 kdy: 26 Února 2008, 16:29:58 »
Děkuji všem za odpověď  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.